Jesteśmy w górach Pindos na północy Grecji przy granicy z Albanią. Wizytówką tego pasma są znane każdemu greckiemu turyście Drakolimni – Smocze Jeziora. Najsłynniejsze z nich znajduje się w masywie Tymfi. Jak do nich dotrzeć, czy warto się trudzić i najważniejsze pytanie – czy naprawdę są tam Smoki? Sprawdźmy.
Nad kanionem Vikos
Jedziemy wąską drogą z potwornie ostrymi zakrętami w górę. Po prawej ręce widzimy przeszło kilometrową czeluść wąwozu Vikos, najgłębszego w Europie. Naszym celem jest wioseczka Mikro Papingo, skąd zaczyna się szlak na tajemnicze Smocze Jeziora.
Z podjazdu drogę doliną do schroniska Astraka widać jak na dłoni. Piorunujące wrażenie robią też ściany masywu Astraka, który dał nazwę schronisku. Astraka Towers opadają w stronę kanionu potężnymi pionowymi urwiskami. U ich stóp będziemy podchodzić. Parkujemy na placu przy małej kamiennej cerkwi i kamiennymi brukowanymi wąskimi uliczkami przebijamy się w stronę gór.
Pierwszy odcinek szlaku wiedzie przez las. Magicznym miejscem jest mała kapliczka ze studnią w cieniu rozłożystego platana, na którego konarze wisi dzwon. Z pewnością to właśnie w takich miejscach starożytni Grecy oddawali cześć driadom, nimfom i tańczyli w towarzystwie satyrów i centaurów.
Wychodzimy powyżej lasu. Wyraźny szlak jest ładnie oznaczony i wygodnie poprowadzony od źródła do źródła, od ławki do ławki. W oddali widać Albanię i góry ponad miastem Permet. Okolicę, gdzie od lat jeździmy na wycieczkę “Trekking w Kraju Orłów”. Piękne, dzikie okolice.
Po sześciu kilometrach i pokonaniu 1000 metrów przewyższenia wchodzimy na szeroką, trawiastą przełęcz na której stoi schronisko Astraka.
Schronisko Astraka – kultowe miejsce dla greckich turystów
Schronisko Astraka
Schronisko Astraka to kultowe miejsce dla greckich turystów, podobnie jak najwyżej położone schroniska pod Olimpem. Powstało w 1966 roku i należy do Helleńskiego Związku Alpinizmu, ale od dwudziestu lat prowadzi je wspinacz, skiturowiec i przewodnik wysokogórski Giorgos Rokas wraz z rodziną. Miejsce ma bardzo górski klimat, taki jak nasze Pięć Stawów, Chata Teryego czy Zbójnicka. Sale zbiorowe, prysznice na dole i oferuje proste jedzenie (jak przystało na Grecję, główny wybór jest pomiędzy spaghetti napoli a bolońskim). Ale te zachody słońca gdzieś nad Albanią widziane z wysokości 1950 metrów… Magia!
Jedynym minusem wspaniałego usytuowania chaty na wysokiej przełęczy jest to, że trzeba tutaj podejść z każdej strony. Wycieczki do Smoczego Jeziora czy na Gamilę i z powrotem zaczynają się od zejścia, ale nieuchronnie kończą się kilkunastominutowym, “morderczym” podejściem.
Schronisko otwarte jest od wczesnego maja do końca października codziennie, a zimą po dogadaniu się z prowadzącym.
Z tego miejsca na Smocze Jezioro idzie się godzinę-półtora. Najpierw schodzimy na dno kotlinki, której dno na wiosnę wypełnia jezioro Xerolimni, a jesienią jest tu tylko wyschnięta ziemia. Potem wyraźną ścieżką idziemy w stronę progu powyżej którego leży staw.
Ależ to jest niesamowite miejsce! Nie ważne, czy jesteśmy tutaj w czerwcu (soczysta zieleń, płaty śniegu i fiolet kwitnących kwiatów), czy w październiku (rude trawy i biały wapień ścian) – Drakolimni to jedno z absolutnie najpiękniejszych miejsc, jakie widziałem w górach Europy.
Bardzo oryginalny widok. Staw o głębokości 5 metrów i powierzchni hektara leży na dnie niewielkiej wiszącej dolinki polodowcowej. Zaraz za nim taras urywa się idealnie pionową, jakby wykrojoną ogromnym tasakiem, ścianą. Ponad jeziorem punkt widokowy na najwyższe szczyty masywu. W tle sterczy ostry, piramidalny wierzchołek Gamili – najwyższego szczytu Tymfi. Za plecami, ponad schroniskiem, pion ścian Astraki. Ludzi prawie w ogóle. Takie miejsce, gdzie można siedzieć godzinami. Fotografować, leżeć w trawie.
Zobacz nasze inne wpisy o Grecji
Smoki Zagorii – Trekking w Grecji i Albanii
11-22 czerwca 2024 • Odkryjesz Grecję poza utartym szlakiem • Poznasz najdziksze regiony Albanii • Nie uwierzysz, że są takie miejsca w Europie…
Drakolimni – Smocze Jezioro Grecji
Smocze Jezioro Draklimni. Czy to najpiękniejsze miejsce greckich gór?…
Olimp najtrudniejszą drogą? Via ferrata Gomarostalos
Wiedzieliście, że na Olimpie jest od kilku lat prawdziwa via ferrata? Pojechaliśmy ją dla Was sprawdzić…
Olimp przez Płaskowyż Muz. Wśród bogów, narciarzy i obciętych głów.
Na szlak zaprasza przewodnik Hubert Jarzębowski….
Korona Bałkanów – Mitikas – wszystko o najwyższym szczycie Grecji
Na Olimp zaprasza przewodnik Hubert Jarzębowski…
Grecja dla Heraklesów – Olimp, Meteory, Pindos
Grecja to raj dla miłośników gór. Zapraszamy Was na grecką wyrypę, co się zowie. Możesz wejść na mityczny Olimp i…
Smocze Jeziora
Smoczych Jezior jest w górach Zagorii więcej. Najsłynniejsze jest to w masywie Tymfi oraz drugie pod Somlikasem, najwyższym szczytem Pindosu i najwyższym szczytem całej Grecji nie licząc Olimpu. Według legendy smoki mieszkające w obu stawach są wrogami i rywalami na śmierć i życie. Jak Panathinaikos Ateny i Olympiakos Pireus. Oba potwory w przeszłości często ze sobą walczyły zionąc ogniem, zsyłając na siebie trąby powietrzne, rzucały skałami i drzewami. To przez ich wojny górski teren jest taki niegościnny, a góry takie kruche i ostre.
Faktycznie. W wodzie widać małe Smoki. Serio. Jest ich tutaj całkiem sporo. To traszki górskie, zwane też trytonami – ogoniaste płazy z rodziny salamandrowatych. W płytkich stawach Pindosu mają idealne warunki do życia, rozrodu. One dały początek ludowym opowieściom o przerażających, lubujących się w złocie (a może po prostu lubiących złote trawy i czerwone zachody słońca?) gadach, zamieszkujących wysokie partie gór.
Czas wracać. Podczas wycieczek Grecja dla Heraklesów zatrzymujemy się w schronisku Astraka i na następny dzień planujemy atak szczytowy na Gamilę, najwyższy szczyt masywu Tymfi. Podczas wycieczki Smoki Zagorii schodzimy aż do Papingo, gdzie czeka na nas stół zastawiony przez mieszkającą w Zagorii Polkę, a na nim… To jest już inna historia, często dłuższa niż ta o górach!
Macedonia – W Tybecie Europy
Macedonia Północna – malutki kraj byłej Jugosławii, leży niemal cały w górach. Śmiało można go nazwać Tybetem Europy. Pięć…
Zugspitze i Grauspitz – Niemcy i Liechtenstein
Najwyższe szczyty Niemiec i Liechtensteinu czekają na Ciebie. Wycieczka trudna, dla sprawnych turystów z dobrą kondycją….
Góry Przeklęte
Sześć terminów od lipca do września. • Przejdziesz wzdłuż i wszerz Góry Przeklęte • Poznasz najlepsze odcinki szlaku Peaks of…
Kalendarz Wypraw 2024
Lista wszystkich wypraw, które planujemy na 2024 rok….
Bośnia – Hercegowińskie Himalaje
• 25 czerwca – 5 lipca 2025 • 13 – 23 sierpnia 2025 • Poznasz naprawdę najdziksze góry…
Czarnogóra – Przygody w Durmitorze
Czarnogóra uosabia wszystko to, co uwielbiamy w górach Bałkanów. Góry – równie piękne jak Tatry, ale puste, spokojne i bez…
Korona Wielkiej Brytanii
Korona Wielkiej Brytanii. Najwyższe szczyty Walii, Anglii, Szkocji i nie tylko….
Góry Przeklęte z High Away
Na szlak zaprasza Hubert Jarzębowski – międzynarodowy przewodnik górski, założyciel biura High Away….
Kirgistan – Trekking w Tien-Szan i Pik Uczitel
Nauczyciel Alpinizmu z Gór Tien-Szan czeka na Ciebie. Kirgistan to mus dla każdego szanującego się turysty górskiego!…
Leszek Dąbrowski: Góry Przeklęte mnie zauroczyły
Lubimy jak dzielicie się z nami odczuciami, wyrażacie swoje opinie, komentujecie. Jesteście naszą siłą napędową i na bazie waszych reakcji…
Pieniądze na Bałkanach – Co Powinien Wiedzieć Turysta?
Bałkany to region o bogatej historii, różnorodnej kulturze, a także… różnorodnych walutach. Planując podróż po tej części Europy, warto zorientować…
Jak mieć internet na Bałkanach?
Podróżując po Bałkanach, szczególnie w krajach należących do Unii Europejskiej, takich jak Chorwacja, Bułgaria, Rumunia czy Grecja, obowiązują te same…
Czy podobała Ci się wycieczka? Ankieta zadowolenia
Koniec wycieczki. Powrót do domu i rzeczywistości, ale również… początek planowania nowych wypraw! Mamy nadzieję, że z naszej wyprawy wróciliście…
Góry Przeklęte Hard – Dla Harpaganów
Gratka dla miłośników szczytów • Siedem dni spędzisz na konkretnych wycieczkach górskich • Wejdziesz na Maja Jezerce (2694 m) – najwyższy…