Kontakt: Hubert Jarzębowski 📞 +48 500 044 198 📧 Wyślij email

Kirgistan – Trekking w Tien-Szan i Pik Uczitel

Termin pierwszy: 23.07.2023 – 6.08.2023 – brak miejsc
Termin drugi: 6.08.2023 – 20.08.2023 – brak miejsc
Termin trzeci: 20.08.2023 – 3.09.2023
Termin czwarty: 21.07.2024 – 4.08.2024
Termin piąty: 4.08.2024 – 18.08.2024
Cena: 1740 Euro + lot do Biszkeku

To najbardziej górski program po Kirgistanie dostępny w Polsce.
Kirgistan to prawdziwa przygoda. Przejdziesz z nami przez pięć przełęczy Niebiańskich gór Tien-Szan, a po odpoczynku i aklimatyzacji zmierzysz się z wysokim czterotysięcznikiem – Pikiem Uczitel’ (4541 m) – nazywanym w Związku Radzieckim “nauczycielem alpinizmu”.

Pik Uczitel

Nie trzeba być wspinaczem ani sowieckim “mistrzem sporta”, żeby się na nią zapisać. Widzimy i chodzimy dużo więcej niż na innych aktywnych wycieczkach, nie ma jednak trudności i niebezpieczeństw jak przy ekspedycjach na Pik Lenina i inne wielkie szczyty.
Pierwszą częścią wyprawy będzie sześciodniowy trekking przez pięć wysokich przełęczy Tien-Szan: Bozoczuk (3369 m), Alianysz (3671 m), Almalu (3650 m) oraz Ala-Kul (3860 m), aż po słynną przełęcz Ala-Kul nad bajkowym,, turkusowym jeziorem o tej samej nazwie.
Po górach wędrujemy w prawdziwie królewskim stylu: z kuchnią polową, znakomitą ekipą kirgiskich przewodników, koniarzy i tragarzy. Wyprawę prowadzi Bartek Kalita – doświadczony Międzynarodowy Przewodnik UIMLA, specjalista od wycieczek trekkingowych w dzikie miejsca (i znany koneser dobrej kuchni).
Gdy już będziemy dobrze zaaklimatyzowani przeniesiemy się do parku narodowego Ala-Arcza, gdzie wejdziemy na naprawdę wysoką górę – mierzący 4541 m Pik Uczitel’ – najłatwiejszy tak wysoki szczyt w dawnym ZSRR. Najłatwiejszy – nie znaczy łatwy. Czeka nas nocna pobudka w wysokogórskim schronisku, podejście stromym zboczem po kamienistym zboczu, a na grani – walka z silnym wiatrem. Nie ma ekspozycji, nie trzeba asekurować się liną. Trudności skalne podobne do wejścia na Kozi Wierch od strony Doliny Pięciu Stawów.

Pik Uczitel
 • Kirgistan to wspaniały kraj. Za kilka lat będzie równie popularny jak Nepal
 • Sześć dni trekkingu przez przełęcze Tien-Szan, ale na lekko – z tragarzami i kucharzami. W dziczy jemy jak w restauracji.
 • Zdobywamy Pik Uczitel’ (4541 m) – najłatwiejszy wysoki czterotysięcznik ZSRRR
 • Wchodzimy na stromą przełęcz Ala-Kul (3860 m) – słynne turkusowe jezioro podziwiamy z góry.
 • Świetna ekipa miejscowych przewodników i koniarzy – sprawdzona trasa, logistyka i dobra aklimatyzacja.
 • Możliwość łatwiejszej trasy w parku Ala-Arcza bez wejścia na szczyt

Program dzień po dniu

Dzień 1 – Lot do Kirgistanu

Spotykamy się o 17:00 na lotnisku Chopina w Warszawie. O 19:10 lecimy Turkish AIrlines do Biszkeku z przesiadką w Stambule.

Dzień 2 – Karakol. U stóp Gór Niebiańskich

O 9.00 lądujemy w Biszkeku i jedziemy prostu do Karakolu, górskiej i turystycznej stolicy kraju. Po drodze zatrzymamy się na małą kąpiel w jeziorze Issyk-Kul. Dzień zakończymy poznając smaki tradycyjnej kirgiskiej, ujgurskiej i dungańskiej kuchni z której słynie Karakol.

Nocleg w hotelu, pokoje 2-4 osobowe. Wyżywienie: Ś, K

Przestrzenie Tien-Szanu

Dzień 3 – Dolina Turgen-Aksu. Zaczynamy wyprawę

Zaczynamy trekking w niebiańskich górach Tien-Szan. Jedziemy do Doliny Turgen-Aksu i idziemy do kotła pod przełęczą Bozoczuk, która będzie naszym jutrzejszym celem. Po założeniu obozu udajemy się wszyscy do mesy na górską kolację, wcale nie ustępującej restauracyjnej.
Trasa: 12 km, 5-6 godzin marszu.
Nocleg na wysokości 2950 m w namiotach. Wyżywienie: Ś, L, K

Obóz pierwszy – górski luksus

Dzień 4 – Przełęcz Bozoczuk (3369 m)

Przechodzimy przez przełęcz Bozoczuk (3369 m) na drogą stronę – do doliny Jergez. To bardzo mało znane okolice w Tien-Szan. Wszystkie polany i połoniny będą tylko dla nas.
Trasa: 14 km, 5-6 godzin marszu.
Nocleg w namiotach na wysokości 2700 metrów. Wyżywienie: Ś, L, K

Widoki z Niebiańskich Przełęczy

Dzień 5 – Przez Przełęcz Alianysz (3671 m)

Wspinamy się na przełęcz Alianysz (3671 m) z nieprawdopodobnymi widokami na dziesiątki lodowców i setki szczytów Gór Niebiańskich. Schodzimy do Doliny Almalu, gdzie zakładamy obóz.
Trasa: 16 km, 7-8 godzin marszu.
Nocleg w namiotach na wysokości 2650 metrów. Wyżywienie: Ś, L, K

Podziwiamy zieleń Tien-Szanu

Dzień 6 – Przełęcz Almalu (3650 m) i gorące źródeł Altyn-Araszan

Przechodzimy przez przełęcz Almalu (3650 m) do słynącej z gorących źródeł doliny Altyn-Araszan. Tutaj będziemy spali w autentycznych kirgiskich jurtach na wysokości 2500 metrów. Późnym popołudniem idziemy się wykąpać w jednych w swoim rodzaju termach.
Trasa: 14 km, 6-7 godzin marszu.
Nocleg w 4-6 osobowych jurtach, wyżywienie: Ś, L, K

Dzień 7 – Do serca pasma Terskej Ala-Too

Podchodzimy do kotła pod przełęczą Ala-Kul i rozbijamy obóz. Trasa przypomina górskie wędrowanie w Tatrach.

Trasa: 14 km, 6-7 godzin marszu. Nocleg w namiotach na wysokości 3300 metrów. Wyżywienie: Ś, L, K

Nad jeziorem Ala-Kul

Dzień 8 – Turkusowe Jezioro Ala-Kul i gruzawik

Wychodzimy stromym, piarżystym zboczem na siodło przełęczy Ala-Kul (3860 m) i… już wiemy czemu jest to obowiązkowy punkt na trasie każdej wycieczki górskiej w Kirgistanie. Widok na intensywnie błękitne jezioro oraz iskrzące ponad nim bielą lodowce i szczyty gór Tien-Szan nad nim to jedna z najpiękniejszych panoram na całym świecie. Schodzimy w dół z powrotem do gorących źródeł Altyn-Araszan i jedziemy sowiecką ciężarówką „gruzawikiem” do Karakolu (przerobionym dla wygody turystów).
Nocleg w hotelu w pokojach 2-4 osobowych, wyżywienie: Ś, L, K

Tak śpimy podczas trekkingu

Dzień 9 – Kanion Skazka oraz Issyk-Kul, Morze Tien-Szanu

Dzień na odpoczynek. Spacerujemy po Karakolu, idziemy na zakupy, odwiedzimy kolorowy meczet Dunganów oraz dziewiętnastowieczną cerkiew. Popołudniu jedziemy na spacer do „bajkowego” Kanionu Skazka. Śpimy w jurtach nad brzegiem jeziora Issyk-Kul, perły Kirgistanu.
Nocleg w 3-6 osobowych jurtach, wyżywienie: Ś, L, K

Tak też czasem bywa w Kanionie Skazka

Dzień 10 – Orły z Bokonbajewa i Biszkek

Dzień zaczynamy od pokazu tradycyjnego kirgiskiego polowania z orłami. Trener opowie nam o treningu orłów, o ich zwyczajach, diecie, o życiu z drapieżnymi ptakami. To nie jest komercyjna atrakcja, tylko fascynująca możliwość poznania ginącej sztuki i spotkania oko w oko z naprawdę imponującymi drapieżnikami. Późnym popołudniem jedziemy do stolicy – Biszkeku, gdzie idziemy na miasto degustować kirgiskie potrawy i zbierać siły na wyprawę na Nauczyciela Alpinizmu.
Nocleg w hotelu w pokojach 2-4 osobowych, wyżywienie: Ś, L, K

Schronisko Raceka – nasza baza wypadowa na Pik Uczitel i wycieczki w Ala-Arcza

Dzień 11 – Schronisko Raceka – Kultowe Miejsce Radzieckiego Alpinizmu

Jedziemy do parku narodowego Ala-Arcza na południe od stolicy i idziemy do schroniska im. Władimira Raceka, pioniera radzieckiego alpinizmu. Po drodze zahaczamy o wodospad Ak-Sai. Schronisko jest fantastycznie usytuowane w polodowcowym cyrku u stóp imponujących ścian szczytów Boks, Racek, Korona, Bajczeczekej, Siemionowa Tienszańskiego oraz Uczitel’. Schronisko oferuje noclegi w kilkunastoosobowej sali zbiorowej, wychodek na zewnątrz (5 minuty „trekkingu” do toalety), kuchnię z ciepłymi potrawami oraz prawdziwie górsko-alpinistyczną atmosferę. Tu już nie towarzyszą nam tragarze, trzeba wynieść ze sobą śpiwór.
Trasa: 5,5 km, 1300 metrów przewyższenia, około 4,5 godziny marszu
Nocleg w schronisku w salach wieloosobowych, wyżywienie: Ś, L, K

Lodowce Tien-Szanu

Dzień 12 – Pik Uczitel’ (4541 m) – Nauczyciel Alpinizmu

Wypoczęci i zaaklimatyzowani? Znakomicie! Zdobywamy wielką, cztero-i-pół-tysięczną górę. Pik Uczitel’ to poważny szczyt, a droga na niego jest dość wymagająca fizycznie, natomiast nie czekają na nas żadne większe trudności techniczne i ekspozycja. Musimy wspiąć się 1200 metrów do góry po stromym, kruchym zboczu, wielkich piargach i wielkich kamieniach aż na grań szczytową, gdzie powalczymy z wiatrem. Dzięki znakomitej aklimatyzacji podczas trekkingu mamy duże szanse na sukces. Nocleg w schronisku Racka (na czas ataku szczytowego możemy zostawić wszystkie niepotrzebne rzeczy).
Trasa: 7 km, 1200 metrów przewyższenia, 7-8 godzin marszu, wyżywienie: Ś, L, K

Pik Uczitel

Dzień 13 – Park Narodowy Ala-Arcza

Schodzimy na dół doliny Ala-Arcza, kwaterujemy się w hotelu. Mamy dzień wolny na spacery po okolicy – szlaków jest mnóstwo, teren wyjątkowo piękny. Jest to również dzień rezerwowy na wypadek, gdyby pogoda poprzedniego dnia nie pozwalała na wejście na Uczitela. Wtedy startujemy przed świtem na górę i po wejściu na szczyt schodzimy na sam dół – do parkingu.
Trasa: bardzo różne warianty, od spaceru 5 km po całodniową górską akcję
Nocleg w hotelu w pokojach 2-4 osobowych, wyżywienie: Ś, L, K

Dzień 14 – Biszkek

Jedziemy do stolicy. Mamy czas na spacerowanie, zakupy, zwiedzanie. Wieczorem wychodzimy świętować przy szklaneczce koniaku „Biszkek” do restauracji w kirgiskim stylu narodowym.
Nocleg w hotelu w pokojach 2-4 osobowych, wyżywienie: Ś, K.

Pik Uczitel – Azat i Hubert polecają wyprawy z High Away! 🙂

Dzień 15 – Powrót do domu

Wstajemy wcześnie rano, jedziemy na lotnisko. Przylatujemy do Warszawy o 18.15.

Cena: 1740 Euro + lot do Biszkeku

  Zgłoszenie

  Chcę wziąć udział w wycieczce .
  Moje dane kontaktowe, które posłużą do komunikacji w sprawie zrealizowania wycieczki:

  Krótko o mojej obecnej kondycji (prosimy szczerze!):

  To mój pierwszy wyjazd trekkingowyKiedyś było dużo chodzenia. Teraz wysiadają mi kolana, ale daję radęLubię góry, ale powolutku i spokojnieNie mam zbyt dużego doświadczenia, ale kondycja dobraMam dobrą kondycję. Lubię dużo chodzić i zdobywać szczytyUwielbiam wspinaczkę, biegi górskie, skitury. Pełna profeskaJestem Jerzym Kukuczką/Wandą RutkiewiczOpowiem samodzielnie poniżej

  W cenie

  Opiekę polskiego lidera wyprawy oraz profesjonalnego kirgiskiego przewodnika
  Transport bagaży w górach (koniarze, tragarze osobiści)
  Kuchnię polową, kucharza i trzy posiłki dziennie w górach, większość wyżywienia poza górami
  Zakwaterowanie w hotelach w Biszkeku, Karakol oraz tradycyjnych jurtach.
  Gorące źródła w Altyn-Araszan
  Wszystkie przejazdy wynikające z programu
  Opłaty parkowe, pozwolenia i formalności
  Ubezpieczenie
  Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy

  Cena nie obejmuje

  Biletów lotniczych Warszawa – Biszkek – Warszawa
  Wypożyczenia namiotu (30 Euro za osobę w dwuosobowym, 60 euro za jedynkę)
  Wyżywienia oraz atrakcji niewymienionych w programie
  Napiwków dla przewodnika, tragarzy i kucharza
  Napojów alkoholowych i suwenirów

  Co zabrać?

  Plecak duży (ok. 80 litrów) lub torba duffle bag – bagaż główny
  Plecak na wycieczki górskie (40-50 litrów)
  Nieprzemakalny worek na duży plecak

  2 pary butów trekkingowych (przynajmniej jedne wysokie)
  Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
  Klapki

  Apteczka osobista
  Kosmetyczka
  Lekki ręcznik turystyczny
  Kąpielówki
  Ciepły śpiwór (komfort minimum 0 stopni, najlepiej extrem do -23 stopnie)
  Worek do spania/prześcieradło turystyczne (opcjonalnie)
  Karimata
  Tabletki do uzdatniania wody/butelka z filtrem
  Termos na herbatę
  Namiot (opcjonalnie – na miejscu możliwość wypożyczenia dobrych namiotów Red Fox)

  Czołówka + baterie zapasowe
  Aparat fotograficzny
  Ładowarki i powerbank

  Paszport a najlepiej zarówno paszport i dowód
  Pieniądze na własne wydatki i pamiątki (najlepiej Euro)

  Kijki trekkingowe
  Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
  Krem z filtrem

  Bielizna i ubrania na zmianę
  Bielizna termoaktywna
  Lekkie spodnie membranowe
  Spodnie trekkingowe
  Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
  Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
  Strój miejski
  Ciepła czapka i dwie pary rękawiczek
  Komin/chusta/buff

  Wszystko warto spakować w nieprzemakalne worki trekkingowe
  Worki na śmieci
  Powertape/silvertape, scyzoryk – opcjonalne ale przydatne

  Bagaż główny musi być możliwy do noszenia na plecach i przypięcia do koni (nie może to być walizka). Do samolotu możemy zabrać 25 kg. W góry na trekking zabieramy 17 kilogramów. Namioty przypinamy osobno. Na czas trekkingu przez przełęcze możemy zostawić depozyt w hotelu w Karakol. Warto zabrać nieprzemakalny worek transportowy na bagaż główny. Ja osobiście wszystko w środku również pakuję w wodoszczelne worki.


  ,

  z Biurem Podróży High Away.

  Tagi: