Kontakt: Hubert Jarzębowski 📞 +48 500 044 198 📧 Wyślij email

Czarnogóra – Przygody w Durmitorze

Wchodzimy na szczyty Durmitoru i Komovi – 11 dni

Termin: 7-17 sierpnia 2024 roku (potwierdzona)
Cena: 3990 zł lub 910 Euro
Cena: 3990 zł lub 830 Euro (przy zapisie do 11.05.2024)
Kameralna grupa: 7-16 osób
Transport: Bus z Zakopanego.
Noclegi: Domki w turystycznym standardzie
Na lekko! – nie nosimy głównego bagażu

Termin: 7-17 sierpnia 2024 (11 dni)
Cena: 830 Euro lub 3990 zł

Czarnogóra uosabia wszystko to, co uwielbiamy w górach Bałkanów. Góry – równie piękne jak Tatry, ale puste, spokojne i bez turystów. Wielkie serce i gościnność miejscowych ludzi. Krajobrazy tak piękne, że aż trudno w nie uwierzyć. Ogromne przestrzenie i setki gór dookoła, wystarczy rozejrzeć się i iść. Oprócz wspaniałego Durmitoru – klejnotu Czarnogóry i ulubionych gór każdego turysty z byłej Jugosławii zwiedzimy również mniej znane, a równie malownicze pasmo Komovi. W międzyczasie wybierzemy się na najpiękniejszy rafting w całej Europie. Nic dziwnego, że na pokłóconych ze sobą Bałkanach jedynym krajem, jaki wszyscy lubią jest właśnie Czarnogóra.

Fantazyjne kształty Durmitoru
 • Cztery wycieczki górskie po parku narodowym Durmitor
 • Spływ Tarą w najgłębszym kanionie Europy
 • Dwa dni w mało znanych turystom górach Komovi
 • Codziennie możliwość wyboru atrakcji z dreszczykiem: kanioning, rowery elektryczne, lot na paralotni
 • Noclegi w klimatycznych miejscach– ucieczka od cywilizacji!

Program dzień po dniu

Dzień 1 – Kraków-Serbia

Spotykamy się 7.15 w Krakowie i wyruszamy na Bałkany (miejsce spotkania otrzymacie w informatorze wyprawy). Naszym pierwszym przystankiem jest Serbia, gdzie zatrzymujemy się na nocleg w rodzinnym hotelu-pensjonacie.

Dzień 2 – Żabljak

Jedziemy do Czarnogóry. Po drodze zatrzymujemy się na kawę przy słynnym moście na Tarze. Przyjeżdżamy do najwyższej położonego miasta byłej Jugosławii, czyli Żabljaka. Kwaterujemy się w przytulnych drewnianych domkach na polanie za miastem. Cisza, spokój, piękno przyrody. To będzie nasz dom przez sześć nocy.

Dzień 3 – Crvena Greda (1625 m)

Na rozgrzewkę pójdziemy na Crveną Gredą – szczyt, którego ściana o zachodzie słońca jarzy się pięknie na czerwono. Jest to znany punkt widokowy na Żabljak i jego okolice. Wycieczka zajmie nam pół dnia.

Wycieczka: 12 km, przewyższenie 500 m, czas przejścia 5 godzin.

Dzień 4 – Bobotov Kuk (2523 m) – najwyższy szczyt Durmitoru

Popularny Bobot to naprawdę ładna góra. Droga na niego przypomina nasze szlaki w Tatrach Wysokich – jest stromo, jest trochę ekspozycji i trzeba używać rąk. Nie jest to jednak jeszcze wspinaczka. Ambitna turystyka górska w dobrym stylu. W zależności od pogody, sił i chęci zrobimy krótką pętlę z przełęczy Sedlo (10 km, 710 m różnicy wzniesień, 6-7 godzin) lub zrobimy trawers szczytu aż nad Crno Jezero – czarnogórskie Morskie Oko (13 km, różnica wzniesień +850 m, -1250 m, 8-9 godzin)

Bobotov Kuk – tutaj nie jest łatwo

Dzień 5 – Prutaš (2393 m)

Dzisiejszym celem będzie najbardziej charakterystyczna góra w Durmitorze: Prutaš (2401 m) – doskonale widoczny z przebiegającej przez pasmo asfaltowej drogi szczyt z fantazyjnymi, pionowymi formami skalnymi w kształcie prętów, którym zawdzięcza swą nazwę. Widok na „Niebiański Ołtarz” (Soa Nebeska) – Durmitoru, czyli zachodnie pionowe urwiska Bobota, Bezimenego i Devojki to chyba najbardziej wysokogórski obrazek z Durmitoru. Powrót tą samą drogą. Popołudniu pojedziemy na poszukiwanie Steciaków, czyli średniowiecznych pomników nagrobnych sekty Bogomiłów. Trasa: 5,5 km, 700 m przewyższenie 600 m, 3,5 godziny, stromy odcinek po piargach.

Jeśli nie będziemy zmęczeni a pogoda będzie ładna możemy zejść super-dziką trasą przez Jezioro Škrcko i solidny wodospad aż do okresowego Jeziora Sušicko po przeciwnej stronie Durmitoru. Trasa: 13 km, różnica wzniesień +600 m – 1300 m, odcinki strome, piargi. Zejście doliną bardzo dzikie i odludne – trochę chaszczy, możliwe przejścia na bosaka przez potok. Górska przygoda wysokiej klasy.

Durmitor słynie z niesamowitej rzeźby

Dzień 6 – Rafting na Tarze

Jedziemy na długą, czterogodzinną wersję spływu kanionem Tary – najgłębszym wąwozem w Europie. Okoliczne ściany mierzą aż 1300 m. Płyniemy na odcinku most na Tarze – Radovan Luka przy moście oczywiście możliwość powietrznego lotu tyrolką. Po drodze wielką atrakcją jest Ljutica – najkrótsza rzeka w Europie. Wybija ona z podziemnego źródła, kilka metrów płynie spokojnie aż nagle zmienia się w przerażającą wodną kipiel i po 170 metrach wpływa do Tary. Po spływie ruszamy na „safari” samochodami terenowymi, które dowiozą nas z powrotem do domu.

Gotowi na spływ Tarą

Dzień 7 – Durmitor a’la carte

Ostatnia wycieczka w Durmitorze. Górę dobierzemy w zależności od pogody i sił. Mamy przygotowane opcje łatwe, średnie i cięższe. Do wyboru do koloru. Możemy pójść na Bandijernę (2409 m), Sljeme (2455 m), Planinicę (2303 m), Terzin Bogaz (2306 m) lub najbardziej „honorny” szczyt Durmitoru – Veliki Meded (2287 m) – najniższy, ale najtrudniejszy z całego zestawu.

Na Planinicy

Dzień 8 – Góry Komovi – Kom Vasojevićki (2460 m)

Opuszczamy Żabljak i jedziemy w góry Komovi. Droga zajmie nam około trzech godzin. Komovi to wyniosłe gniazdo górskie znajdujące się na północny-wschód od Gór Przeklętych. Tworzą je trzy ostre, spiczaste „Komy” – Kom Vasojevićki (2460 m), Krajlski Kom (2469 m) oraz najwyższy szczyt pasma – Kom Kućki (2487 m). Naszym pierwszym celem jest Kom Vasojevićki – nietrudna, ale bardzo widokowa góra. Nocleg w domkach samym sercu pasma – na polanie Stavna.
Trasa: ok. 8,5 km, różnica wzniesień 900 m. Bez trudności, ale miejscami stromo. 7 godzin.

Panorama gór Komovi

Dzień 9 – Kom Kucki (2487 m)

Wyruszamy na najwyższy szczyt gór Komovi – Kom Kucki (2487 m) przez przełęcz Medukomlje. Trasa jest dość stroma, ambitna i wymaga używania rąk. Duża ekspozycja (można dojść do super widokowej przełęczy i odpuścić sam szczyt). Dla wielu widok ze szczytu jest jednym z najpiękniejszych w Czarnogórze, więc warto. Na nocleg wracamy do Stavnej.
Trasa 17 km, różnica wzniesień 930 m. Trochę skał, ekspozycji, używamy rąk. 9 godzin.

Na grani Komovi

Dzień 10-11 – Powrót do Polski

Powrót do Polski przez Serbię, Węgry i Słowację z noclegiem pod Belgradem. Powrót do Krakowa w godzinach wieczornych.

Komovi

  Zgłoszenie

  Moje dane kontaktowe:

  • Liczba miejsc, które chcę zarezerwować:
  • Wybieram termin wyjazdu:

  Krótko o mojej obecnej kondycji (prosimy szczerze!):

  To mój pierwszy wyjazd trekkingowyKiedyś było dużo chodzenia. Teraz wysiadają mi kolana, ale daję radęLubię góry, ale powolutku i spokojnieNie mam zbyt dużego doświadczenia, ale kondycja dobraMam dobrą kondycję. Lubię dużo chodzić i zdobywać szczytyUwielbiam wspinaczkę, biegi górskie, skitury. Pełna profeskaJestem Jerzym Kukuczką/Wandą Rutkiewicz

  W cenie

  Transport
  Wszystkie noclegi (w Belgradzie pokoje dwuosobowe w hotele, w Durmitorze i Komovi klimatyczne domki
  Przewodnictwo i pilotaż
  Śniadania
  Ubezpieczenie
  Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

  Cena nie obejmuje

  Wyżywienia (z wyjątkiem śniadań) – możliwość zamówienia bardzo dobrego jedzenia domowego, wszędzie na miejscu dobre restauracje i sklepy. Zaopatrzenie bez problemu, porcje – naprawdę ogromne.
  Rafting na Tarze
  Dodatkowych atrakcji na miejscu: loty tandemowe na paralotni, tyrolka, canyoning
  Napoje, suweniry i inne zakupy

  Co zabrać?

  Plecak duży (ok. 60-80 litrów) lub torba duffle bag – bagaż główny
  Plecak na wycieczki górskie (30 litrów)

  2 pary butów trekkingowych (mogą być niskie lub w wysokie)
  Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
  Klapki

  Apteczka osobista + plastry compeed
  Kosmetyczka
  Sprej na komary
  Lekki ręcznik turystyczny

  Czołówka + baterie zapasowe
  Aparat fotograficzny
  Powerbank (opcjonalnie)
  Termos na herbatę

  Dowód osobisty lub paszport a najlepiej oba dokumenty
  Pieniądze na własne wydatki i pamiątki (najlepiej Euro)

  Kijki trekkingowe
  Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
  Krem z filtrem
  Kask

  Bielizna i ubrania na zmianę
  Lekkie spodnie membranowe
  Spodnie trekkingowe
  Ponczo na deszcz
  Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
  Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
  Strój miejski
  Ciepła czapka i rękawiczki
  Komin/chustka/buff, czapka z daszkiem na słońce
  Kąpielówki (jak ktoś lubi popływać w jeziorze lub rzece)


  ,

  z Biurem Podróży High Away.