Kontakt: Hubert Jarzębowski 📞 +48 500 044 198 📧 Wyślij email
Macedonia – W Tybecie Europy

Macedonia – malownicze góry, ciekawe szlaki

Macedonia Północna: trekking na Bałkanach – 10 dni

Termin pierwszy: 6-15 czerwca 2024 (10 dni) – dziękujemy za udział!
Termin drugi:
12-21 września 2024 (10 dni)
Cena: 3990 zł lub 910 euro
Cena: 3990 zł lub 830 euro (przy zapisach do 11.05.2024 r.)
Mała grupa:
7-16 osób!
Transport: Bus z Zakopanego. Można przylecieć samolotem i spotkać się z grupą w Skopje
Noclegi: Hotele, schroniska górskie, rodzinne pensjonaty
Na lekko! – nie nosimy głównego bagażu

Macedonia Północna – mały kraj byłej Jugosławii, niemal w całości składający się z gór. Są one trzonem jego kultury, tradycji oraz religii. Nic więc w tym dziwnego, że ten zakątek jest znany ze swoich pięknych krajobrazów. Na tutejsze pejzaże składają się jednak nie tylko zapierające dech w piersiach góry, ale też czarujące jeziora i starożytne zabytki. Jest to także kraj o bogatej historii, szczególnie ze względu na fakt, że należał swego czasu do Imperium Macedońskiego Aleksandra Wielkiego. Prócz tego region kojarzy się również ze słoneczną pogodą, dorodnymi warzywami i owocami oraz wspaniałym winem! Macedonia to doskonałe miejsce, aby udać się na górską wycieczkę, przemierzając piękne szlaki. Pakuj plecak i ruszajmy w drogę!

Program autorski Huberta Jarzębowskiego, Jarosława Figla oraz Metodiego Czilimanowa. Organizujemy wspólnie z zaprzyjaźnionym Exploruj.pl

Wycieczka po Macedonii Północnej przez górskie szlaki

 • Pięć wypraw górskich po pięknych, bałkańskich terenach ze wspaniałymi widokami na okolicę, czarujące miasta oraz rozległe jeziora.
 • Niezapomniana podróż łódką przez wodną jaskinię w zapierającym dech w piersiach Kanionie Matka. 
 • Wędrówka do zatraconego w górskim krajobrazie, prawosławnego Monastyru Treskavec, wzniesionego w XIII wieku.
 • Podbicie szczytów Medenica i Sandaktasz (tzw. Tybetu Europy) oraz znajdującego się na granicy z Albanią Czarnego Szczytu.
 • Bliższe poznanie grupy etnicznej Mijaków, a także zwiedzanie ich górskich wiosek. 

Program wyprawy przez macedońskie górskie szlaki

Dzień 1 –  Zakopane – Belgrad

Naszą przygodę rozpoczynamy o 7:15 w Zakopanem, skąd ruszamy w podróż na Bałkany. Będzie ona obejmowała nawet okolice stolicy Serbii, Belgradu. Nim dotrzemy na macedońskie szlaki górskie, czeka nas przystanek noclegowy, aby nabrać sił przed nadchodzącymi wyprawami. Nie musisz martwić się o formalności – żeby móc poruszać się po tych cudownych okolicach, potrzebujesz jedynie dowodu osobistego.

Dzień 2 – Skopje, „Najdziwniejsza Stolica Europy”!

Z samego rana udajemy się w podróż, jadąc prosto do Macedonii Północnej. Przed faktycznym wyruszeniem, by poznać górskie szlaki, zwiedzimy Skopje, cieszące się dość „nietypową” sławą na naszym kontynencie. To „Najdziwniejsza Stolica Europy” – razem dowiemy się, dlaczego! Spacer po tym ciekawym mieście pozwoli nam przyjrzeć się antycznej starówce i licznym pomnikom. Wieczorem czeka nas kolacja powitalna w popularnej knajpie Debar Maalo. 

 • Wyżywienie: śniadanie i kolacja.
 • Nocleg: pokoje 2-osobowe.
Skopje - Najdziwniejsza Stolica Europy
Skopje – najdziwniejsza stolica Europy

Dzień 3 – Kanion Matka

Wyruszamy na górską wycieczkę, aby zobaczyć Kanion Matka, który zaskoczy nas paroma ciekawymi punktami. Oprócz tradycyjnego trekkingu przepłyniemy się łódką po górskim jeziorze „fiordzie”, odwiedzimy także jaskinię wodną Vrelo. Wieczorem skierujemy się do Parku Narodowego Mavrovo. 

 • Wyżywienie: śniadanie.
 • Nocleg: ośrodek turystyczny w Parku Narodowym Mavrovo. Pokoje 2- lub 4-osobowe bądź domki.
Trudność – 6 km. Przewyższenie 600 m. 4,5 godziny. Momentami stromo
25%

Dzień 4 – Macedoński Tybet – Medenica 2163 m

Kolejnego dnia podróży po macedońskich górskich szlakach wyruszamy w miejsce, które jest bardzo popularnym celem wycieczek – to Szczyt Medenica. Ta trasa prowadzi przez wieś Galicnik i stoki góry Bistra. Będziemy podziwiać piękne, malownicze krajobrazy, jednak to nie wszystko. Wspomniana wioska wyróżnia się pewnym nietypowym faktem – mimo że znajduje się tutaj ponad kilkaset domów, miejsce to posiada jedynie dwoje stałych mieszkańców. Przemierzanie uliczek budzi takie wrażenie, jakbyś znajdował się na plamie filmu historycznego. Tego uczucia się nie zapomina. 

 • Wyżywienie: śniadanie.
 • Nocleg: pokoje 2- oraz 4-osobowe.
Trudność – 9 km. Przewyższenie 550 m. 4-5 godzin.
25%

Dzień 5 – Park Narodowy Mavroro – Sandaktasz (1981 m)

Celem kolejnego dnia wycieczki będzie Sandaktasz. Jest to wyjątkowa góra, posiadająca aż 2 wierzchołki. My skierujemy się na ten południowy. Sam teren również ma pewną niezwykłą cechę – pomimo swojej wielkości jest całkowicie niezamieszkany. Przemierzając ten obszar Macedonii, raz stąpać będziemy po wydeptanym górskim szlaku, a za chwilę pójdziemy zupełnie dziką drogą, obserwując góry takie, jakimi były, nim ludzie zaczęli je eksplorować. Tego dnia trekking wynagrodzi nas także pięknymi widokami na Mavrovo. 

 • Wyżywienie: śniadanie.
 • Nocleg: ośrodek turystyczny.
Trudność – 14 km. Przewyższenie 800 m. 6-7 godzin. Dziko! 🙂
34%

Dzień 6  – Góry na granicy z Albanią – Czarna Skała (2257 m)

Rankiem obierzemy kierunek południowy, celem dotarcia do zatraconej w górach wioski Górnej Bielicy. Stanowi ona początek naszej przygody na szlaku znajdującym się na granicy Macedonii i Albanii. Trasa prowadzi na szczyt Czarnej Skały, który z dumą zdobędziemy. Podróżować będziemy przez teren ciekawego bałkańskiego „mini państewka”, Republiki Vevčani. Znana jest ona z krystalicznych źródeł wodnych, pełnego tradycji karnawału oraz wyjątkowo niezależnego ducha mieszkańców. To bardzo ciekawy punkt na mapie naszej podróży przez macedońskie górskie szlaki. 

 • Wyżywienie: śniadanie.
 • Nocleg: pensjonat z widokiem na czarujące jezioro, pokoje 2- bądź 4-osobowe. 
Trudność – 16 km. Przewyższenie 1500 m. 6-8 godzin. Jak Tatry Zachodnie
40%

Dzień 7 – Magaro (2255 m) – Granią ponad jeziorami

Dzień rozpoczynamy od wizyty w Parku Narodowym Galičica, który wyróżnia się bogatą florą (ponad 1600 gatunków roślin, z czego 13 występujących tylko w tym miejscu!) oraz malowniczymi trasami, jeziorami czy tradycyjnymi wioskami. My wjedziemy wysoko w góry, aby następnie zdobyć szczyt Magaro. Jest on najwyższym punktem w paśmie oddzielającym Jezioro Ochrydzkie od Jeziora Prespa. Widoki na tej trasie można porównać do pejzaży norweskich. Wieczorem zwiedzimy zabytki, spacerując wąskimi uliczkami na starówce w Ochrydzie. Miasto to wyróżnia szczególnie jego niepowtarzalny, średniowieczny charakter, ponadto jest jednym z najlepiej zachowanych, historycznych centrów na Bałkanach. Zabytkowa architektura i urokliwe zakamarki na pewno Cię zachwycą! Ten moment podróży po Macedonii pozwoli na chwilę odpocząć od górskich szlaków, na które wrócimy kolejnego dnia z samego rana. 

 • Wyżywienie: śniadanie.
 • Nocleg: pensjonat z widokiem na jezioro. 
Trudność – 6,9 km. Przewyższenie 700 metrów. 4 godziny
25%

Dzień 8 – Wśród gór i winnic

Czeka nas wycieczka po malowniczym, skałkowym terenie od fortecy Markovi Kuli (górującej nad miastem Prilep) aż do położonego wysoko w górach monastyru Treskavec – miejsca tak pięknego, że sam sułtan wydał dekret, jakoby żaden Turek nie miał prawa go zniszczyć. Podróżując po pięknej Macedonii, tego dnia góry poprowadzą nas przez niezwykłe szlaki, swoimi krajobrazami przypominającymi greckie Meteory. Udamy się do historycznej winiarni, położonej wśród rozległych winnic, gdzie świętować będziemy sukces naszej wyprawy, racząc się lokalnymi winami.

 • Wyżywienie: śniadanie.
 • Nocleg: hotel przy winiarni położonej wśród winnic, pokoje 2- i 4-osobowe. 
Trudność – 6,5 km. Przewyższenie 600 metrów. 2,5 godziny
15%

Dzień 9 i 10 – Macedonia – Polska

W tym czasie będziemy wracali do Polski przez Serbię, Węgry oraz Słowację, opuszczając tym samym macedońskie górskie szlaki. Podczas podróży zatrzymamy się na nocleg pod Belgradem. Jeśli znajdą się chętni, po drodze przystaniemy także na małą degustację rakiji, wina i szynki, wszystko w jednym miejscu. Do ostatniego przystanku, jakim będzie Zakopane, powinniśmy dotrzeć wieczorem, ok. godziny 20:00. 

 • Wyżywienie: śniadanie.
 • Nocleg: hotel, 2-osobowe pokoje.

Dnia 9 wracających do Polski samolotem ze Skopje zostawiamy w hotelu naprzeciwko lotniska, gdzie można poczekać do popołudniowego lotu w restauracji z basenem. 🙂

Poznaj Macedonię – to nie tylko górskie szlaki! Lokalna kuchnia i kultura

Podróż po Macedonii oznacza góry i szlaki z pięknymi widokami, ale to nie wszystko, co ma do zaoferowania ten kraj. Jak już wspominaliśmy, jego stolica to dość nietypowe miejsce, a my poznamy jej sekrety! Wspólna wyprawa pomoże nam dowiedzieć się, w jakich miejscach w Ochrydzie walczyli gladiatorzy, gdzie można znaleźć najlepszy ajwar, pastę czosnkową „makalo”, a także dokąd się udać, chcąc kupić prawdziwe ochrydzkie perły. Macedońska kuchnia zachwyci Cię swoją naturalnością oraz różnorodnością smaków. W menu znajdzie się burek, narodowa potrawa Macedonii – „tawcze grawcze”, bałkańskie musaki, turla tawy podawana w ceramicznym naczyniu oraz ryba prosto z Jeziora Ochrydzkiego. 

Uraczysz się tu smakiem lokalnego wina przygotowanego zgodnie z (zdaniem archeologów) tradycją mającą ponad 3000 lat!

Nie bez znaczenia jest też ogrom lokalnych ciekawostek, z którymi się zapoznasz. Czy Aleksander Macedoński był Macedończykiem? Czemu obywatele tego kraju kłócą się ze wszystkimi sąsiadami: Bułgarami, Grekami i Albańczykami? Co sprawiło, że zmienili nazwę na Macedonia Północna? Gdzie urodziła się Matka Teresa? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz, podróżując razem z nami!

Czym jeszcze cechuje się wspólna wycieczka po macedońskich górskich szlakach?

 • Wyprawa w małej grupie pod okiem profesjonalnych przewodników.
 • Wycieczki górskie o trudności od łatwej do średniej.

Jeśli cieszy Cię wizja spotkań z lokalnym kolorytem, kuchnią i duchem miejsca, a także jesteś ciekawy świata i chcesz poznać ten wyjątkowy zakątek Europy, wyrusz w drogę razem z nami!

Możliwość przylotu we własnym zakresie samolotem do Skopje. Spotykamy się drugiego dnia w hotelu w centrum miasta. Przedostatniego dnia wycieczki odstawimy Cię do hotelu przy lotnisku, gdzie można poczekać na lot odpoczywając przy basenie racząc się drinkiem z palemką 🙂
W przypadku dolotu zniżka 45 euro lub 200 zł.

  Zgłoszenie

  Moje dane kontaktowe:

  • Liczba miejsc, które chcę zarezerwować:
  • Wybieram termin wyjazdu:

  Krótko o mojej obecnej kondycji (prosimy szczerze!):

  To mój pierwszy wyjazd trekkingowyKiedyś było dużo chodzenia. Teraz wysiadają mi kolana, ale daję radęLubię góry, ale powolutku i spokojnieNie mam zbyt dużego doświadczenia, ale kondycja dobraMam dobrą kondycję. Lubię dużo chodzić i zdobywać szczytyUwielbiam wspinaczkę, biegi górskie, skitury. Pełna profeskaJestem Jerzym Kukuczką/Wandą Rutkiewicz

  W cenie

  W cenie:
  Transport
  Wszystkie noclegi (hotele, rodzinne pensjonaty)
  Przewodnictwo i pilotaż
  Bałkańska kolacja powitalna w Skopje
  Śniadania
  Ubezpieczenie KL i NW – Uniqa
  Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

  Cena nie obejmuje:
  Wyżywienie (z wyjątkiem kolacji powitalnej i śniadań)
  Bilety wstępu do parków narodowych i obiektów historycznych
  Napoje, suweniry i inne zakupy
  Dojazd do i powrót z Zakopanego

  Co zabrać?

  Plecak duży (ok. 60-80 litrów) lub torba duffle bag – bagaż główny
  Plecak na wycieczki górskie (40-50 litrów)

  Apteczka osobista + plastry compeed
  Kosmetyczka
  Sprej na komary
  Lekki ręcznik turystyczny
  Worek do spania/prześcieradło turystyczne (opcjonalnie)

  Czołówka + baterie zapasowe
  Aparat fotograficzny
  Powerbank (opcjonalnie)
  Termos na herbatę

  Dowód osobisty lub paszport a najlepiej oba dokumenty
  Pieniądze na własne wydatki i pamiątki (najlepiej Euro)

  Kijki trekkingowe
  Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
  Krem z filtrem

  Bielizna i ubrania na zmianę
  Lekkie spodnie membranowe
  Spodnie trekkingowe
  Ponczo na deszcz
  Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
  Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
  Strój miejski
  Ciepła czapka i rękawiczki
  Komin/chustka/buff, czapka z daszkiem na słońce
  Kąpielówki (jak ktoś lubi popływać w jeziorze lub rzece)

  Możesz śmiało skorzystać z naszego poradnika Jak się spakować na wycieczkę?


  ,

  z Biurem Podróży High Away.

  Tagi: