Kontakt: Hubert Jarzębowski 📞 +48 500 044 198  📧 Wyślij email
Korona Bałkanów

Korona Bałkanów – trekking w Bułgarii, Chorwacji i innych bałkańskich krajach

Najwyższe szczyty Chorwacji, Bośni, Czarnogóry, Kosowa, Albanii, Macedonii, Grecji i Bułgarii- 14 dni

Termin trzeci: 8 – 21 września 2024 r. (z Olimpem) – w trakcie, działamy na Bałkanach!
Terminy i cena na 2025 rok w październiku
Kameralna grupa: 7-15 osób
Transport: Bus z Zakopanego.
Noclegi: Hotele, schroniska górskie, rodzinne pensjonaty
Na lekko! – nie nosimy głównego bagażu

Zdobądź z nami Koronę Bałkanów – najwyższe szczyty każdego kraju regionu

Podczas jednej wyprawy możesz zdobyć aż siedem szczytów należących do Korony Europy. Wędrówka odbywa się w niewielkich grupach – maksymalnie 14 osób – i prowadzona jest przez doświadczonych przewodników górskich. Każdego dnia na szlak zabieramy tylko lekki, spakowany na ten jeden dzień plecak, dzięki czemu nie przeciążymy się w trakcie chodzenia. Pokonywanie szlaków będzie niezwykle przyjemne. Przekonaj się sam, że trekking w Chorwacji, Bułgarii i innych krajach Bałkanów to coś dla Ciebie!

Trasa pozwalająca na zdobycie Korony Bałkanów została opracowana przez Huberta i Katarzynę Jarzębowskich. Jest to propozycja unikatowa – tylko nasze biuro organizuje takie wyprawy. W zeszłym roku zdobyliśmy tę trasę już po raz siódmy i ósmy. Jeśli zechcesz wyruszyć z nami, możesz poczuć się wyjątkowo. Dołącz do niewielkiego grona osób, które podbiły najważniejsze szczyty Półwyspu Bałkańskiego! 

Do szczytów Korony Bałkanów zaliczają się

  • Dinara (1831 m) – najwyższy szczyt Chorwacji. Można podziwiać tu iście westernowe krajobrazy. 
  • Maglić (2386 m) – najwyższy szczyt Bośni i Hercegowiny. Można podziwiać tam pierwotną puszczę, wapienne ściany oraz malownicze polany.
  • Zla Kolata (2534 m) – najwyższy szczyt Czarnogóry, z którego można podziwiać wysokogórski krajobraz Gór Przeklętych.
  • Dzierawica (2656 m) – najwyższy szczyt Kosowa. Wspięcie się na niego może przypominać podróż w Tatry sprzed dwustu lat.
  • Golem Korab (2763 m) – góra ta jest najwyższym szczytem Albanii i Macedonii. Z jej wierzchołka można podziwiać niezmierzone połoniny.
  • Olimp (2918 m) – nie tylko najwyższy, ale niezwykle popularny szczyt w Grecji. Stanowi mityczną siedzibę Bogów.
  • Musała (2926 m) – najwyższy szczyt Bułgarii, który nazywany jest dachem Bałkanów. 

Program dzień po dniu

Dzień 1 – Zakopane – Chorwacja

Start: 7:15 z Zakopanego do Chorwacji. Przemierzymy Słowację i Węgry. Na pierwszy nocleg zatrzymamy się w okolicach miasteczka Slunj. Tam do dyspozycji będą 2-4-osobowe pokoje oraz restauracja.

Dzień 2 – Dinara (1831 m) – najwyższy szczyt Chorwacji

Tego dnia nie pośpimy długo. Już wcześnie rano udamy się do Kninu – malowniczego miasta w Chorwacji. Z niego ruszymy na trekking, ale najpierw zjemy śniadanie – klimatycznie, bo na parkingu pod Lidlem. Następnie ruszymy na podbój najwyższego szczytu tego kraju. Dystans wynosi 15,5 km, przewyższenie jest na poziomie 1400 m. Wspinaczka potrwa około 8-9 godzin. Doskonała kondycja fizyczna jest tu wskazana. Choć Góra jest najniższa z tych, które będziemy zdobywać, wymaga jednak świetnej sprawności. Konieczne jest też zabranie sporego zapasu wody do picia, gdyż bywa bardzo gorąco. Następnie schodzimy i zatrzymujemy się na nocleg w rodzinnym pensjonacie, gdzie powita nas kolacja w bałkańsko-włoskim stylu.

Trudność szlaku
50%

Dowiedz się więcej o najwyższym szczycie Chorwacji z naszego kompletnego przewodnika po Dinarze

Dzień 3 – Mostar

Tego dnia kończymy trekking w Chorwacji – rano ruszamy do Bośni i Hercegowiny. W trasie zaliczymy jeszcze wycieczkę dookoła największych w Europie lejów krasowych w miejscowości Imotski. Po południu dotrzemy do stolicy Hercegowiny – Mostaru – gdzie spędzimy ciekawy wieczór. Będziemy się doskonale bawić m.in. w barze Oscar. W tym mieście mamy zapewniony pobyt z noclegiem w komfortowych apartamentach na Starym Mieście, ze śniadaniem w cenie.

Dzień 4 – Maglić (2386 m)

Tego dnia czeka nas wyjątkowa wycieczka – zaczniemy jazdą samochodami w bośniackim stylu, którego kwintesencją jest podróżowanie golfem dwójką bez klamek. Będziemy poruszać się przez tajemniczą puszczę w Parku Narodowym Sutjeska. Następnie ruszymy na podbój najwyższego szczytu Bośni i Hercegowiny – wapiennego masywu Maglicia. Wyprawa ta zajmie ok. 7,5 godziny. Przewyższenie wynosi ponad 800 metrów, a długość szlaku 9,6 km. Górę charakteryzują strome podejście oraz śliskie kamienie. Wymagany będzie tu kask, ponieważ ryzyko pojawienia się spadających odłamków skał jest spore. Na szlaku można spotkać się ze stalową linką, jest sporo ekspozycji. Konieczna będzie doskonała sprawność w poruszaniu po górach. Po zejściu udamy się na odpoczynek do kwater prywatnych – trzeba być przygotowanym na niski, typowo schroniskowy standard. Pokoje te są 2-6-osobowe.

Trudność szlaku
70%
Korona Bałkanó. Maglić - najwyższy szczyt Bośni i Hercegowiny.

Dzień 5 – Do Czarnogóry w Góry Przeklęte

Piątego dnia będziemy przemierzać kanion Pivy i góry Durmitor – w kierunku Gór Przeklętych. Po dotarciu tam udamy się w odwiedziny do albańskiej rodziny, z którą zjemy kolację. Następnie czeka nas nocleg w drewnianych domkach, gdzie znajdują się 2-6-osobowe pokoje oraz wspólne łazienki.

Dzień 6 – Zla Kolata (2534 m)

Rano tego dnia czeka nas wyprawa samochodami terenowymi do pasterskiej osady w samym sercu Prokletije. Stamtąd ruszymy na podbój szczytu Zla Kolata, co zajmie nam około 10-11 godzin. Trasa ma 13 km i przewyższenie 1100 metrów. Wspinając się, natrafimy na jeden eksponowany fragment. Podejście jest wymagające, dlatego niezbędna będzie doskonała kondycja fizyczna. Po zdobyciu wierzchołka udamy się na odpoczynek w drewnianych domkach. Zjemy tam obiadokolacje oraz śniadanie. 

Trudność szlaku
65%

Dowiedz się więcej o najwyższym szczycie Czarnogóry z naszego kompletnego przewodnika po Złej Kołacie

Dzień 7 – Dzierawica (2656 m)

Następny dzień to następny kraj – ruszymy do Kosowa, by zaatakować najwyższy szczyt tego państwa – Dzierawicę. Dzięki podjazdowi autami droga będzie skrócona i łatwa. Po triumfie ruszymy na nocleg do miasta Prizreni.

Trudność szlaku
36%

Pigułka wiedzy o Dzierawicy – wszystko, co warto wiedzieć o tym pięknym szczycie
Dowiedz się więcej o paśmie Gór Przeklętych w naszym Przewodniku

Dzień 8 – Kosowo – Albania

Rano będzie czas na shopping w Prizreni. Warto także zwiedzić to piękne miasto, m.in. znajdującą się tam twierdzę. Następnie ruszamy na podbój kolejnego kraju – przejeżdżamy do wioski Radomire u stóp najwyższej góry Albanii i Macedonii. To bardzo dzikie tereny. Na noc zatrzymamy się w rodzinnym pensjonacie, gdzie rano zjemy śniadanie.

Dzień 9 – Golem Korab (2763 m)

To dzień, w którym zdobędziemy Golem Korab – najwyższy szczyt Albanii i Macedonii. Choć na górę wespniemy się od strony Albanii, zejdziemy już do Macedonii. Tu konieczne jest załatwienie formalności, którymi zajmiemy się my. Trasa ma ok. 17 km, a czas przejścia wynosi mniej więcej 8-9 godzin. Teren jest raczej łatwy – schodząc, przechodzimy pełen trawers góry z Albanii do Macedonii. Po opuszczeniu góry udamy się do winiarni, w której przenocujemy w pokojach 2-osobowych. Na miejscu można liczyć na pyszne jedzenie. W cenie wycieczki jest śniadanie. 

UWAGA – jeśli nie będzie możliwości przejścia przez szczyt Karobu, zjedziemy z góry z powrotem na albańską stronę.

Trudność szlaku
45%

Dzień 10 – Schronisko pod Olimpem

Program na kolejny dzień uzależniony jest od opcji całego wyjazdu. Na wycieczce sierpniowo-wrześniowej przewidujemy wyjazd do Grecji – Olimp – a w wersji lipcowej: do Bułgarii oraz Serbii. Program TUTAJ

W tym wypadku jednak zajmiemy się opcją z wyjazdem do Grecji. Po dotarciu na miejsce, oraz gdy temperatura stanie się znośna, pójdziemy w kierunku Olimpu – najpierw do schroniska Spilios Agapitos. Trasa ta ma około 5,1 km, a przewyższenie liczy 1060 metrów. Po około trzech godzinach dotrzemy na miejsce, gdzie spędzimy noc przed atakiem na szczyt.

Trudność szlaku
20%

Dzień 11 – Olimp (2918 m)

Tego dnia ruszymy zdobyć górę greckich bogów. Jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne, udamy się na dwa wierzchołki – nieco łatwiejszy Skolio oraz najwyższy Mitikas. Ten drugi jest wymagający, zwłaszcza po opadach deszczu. Trzeba liczyć się tam z ekspozycją i zagrożeniem spadającymi kamieniami. Konieczne jest użycie rąk przy wspinaczce. Mitikas zdobywamy tylko w dobrych warunkach, przy czym warto pamiętać o zmienności pogody. Po zejściu na dół będziemy celebrować sukces na plaży na Riwierze Olimpijskiej, gdzie można podziwiać zachód słońca. Następnie udajemy się na odpoczynek do hotelu nad Morzem Egejskim.

Trudność szlaku – Skala i Skolio
35%
Trudność szlaku – Mitikas
88%

Zapraszamy do naszego kompletnego przewodnika po szczycie Mitikas

Dzień 12 – Grecja – Bułgaria

Opuścimy Grecję, by udać się do Bułgarii. Dotrzemy do gór Riła, gdzie u ich podnóża zatrzymamy się w rodzinnym hoteliku.

Dzień 13 – Musała (2926 m)

Tego dnia zdobędziemy ostatni z planowanych szczytów – najwyższy wierzchołek Riły, czyli Musałę! Jest to też najwyższy punkt całej naszej wyprawy. Dzięki temu, że pomożemy sobie kolejką gondolową, na górę trafimy dość sprawnie. Po wszystkim udamy się na ostatni nocleg w hotelu. 

Trudność szlaku
31%

TUTAJ możecie dowiedzieć się więcej o najwyższym szczycie Bałkanów. Pigułkę ciekawostek przygotowali Hubert i Stojan, nasz bułgarski przyjaciel oraz przewodnik.

Dzień 14 – Belgrad – Zakopane

To dzień powrotu do Polski – będziemy jechać przez Węgry i Słowację do Zakopanego.

O czym warto pamiętać?

Opisany tu program jest jedynie planem i mogą pojawić się jego modyfikacje. Podczas wyprawy konieczne będzie branie pod uwagę warunków pogodowych czy możliwości uczestników. Nie zdobywamy szczytów na siłę i „za wszelką cenę” – zawsze można wybrać skrócenie trasy czy całodniowy odpoczynek. Gdy będzie to konieczne, przewodnik może zdecydować o powrocie. Jeśli warunki i czas pozwalają na zdobycie szczytu, np. następnego dnia, możliwe jest drugie podejście. Jako profesjonaliści mamy dobrze zorganizowane kwestie jedzenia i wymiany pieniędzy.

    Zgłoszenie

    Moje dane kontaktowe:

    • Liczba miejsc, które chcę zarezerwować:
    • Wybieram termin wyjazdu:

    Krótko o mojej obecnej kondycji (prosimy szczerze!):

    To mój pierwszy wyjazd trekkingowyKiedyś było dużo chodzenia. Teraz wysiadają mi kolana, ale daję radęLubię góry, ale powolutku i spokojnieNie mam zbyt dużego doświadczenia, ale kondycja dobraMam dobrą kondycję. Lubię dużo chodzić i zdobywać szczytyUwielbiam wspinaczkę, biegi górskie, skitury. Pełna profeskaJestem Jerzym Kukuczką/Wandą Rutkiewicz

    Co w cenie?

    • Wszystkie przejazdy,
    • 13 noclegów w hotelach, rodzinnych pensjonatach oraz schroniskach górskich,
    • opieka dwóch polskojęzycznych liderów (w tym międzynarodowego lidera UIMLA),
    • wszystkie usługi przewodnickie,
    • ubezpieczenie,
    • pamiątkowy certyfikat,
    • wyżywienie zgodnie z programem (kolacja powitalna, większość śniadań, kolacje w Czarnogórze),
    • Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,

    Cena nie obejmuje

    • wyżywienia nieuwzględnionego w programie,
    • biletów na kolejki linowe oraz wstępów do obiektów historycznych,
    • transportu 4 × 4 pod Maglić i Dzierawicę (ok. 160-220 zł za osobę),
    • przelotów do Zagrzebia, Sofii lub Belgradu (dla dolatujących samolotem),
    • napojów oraz pamiątek. 

    Co zabrać?

    • Plecak duży (ok. 60-80 litrów) lub torba duffle bag – bagaż główny,
    • plecak na wycieczki górskie (40-50 litrów),
    • 2 pary butów trekkingowych (mogą być niskie lub w wysokie),
    • lekkie adidasy lub sandały na zmianę,
    • klapki,
    • apteczkę osobistą + plastry Compeed,
    • kosmetyczkę,
    • spray na komary,
    • lekki ręcznik turystyczny,
    • worek do spania/prześcieradło turystyczne (do schroniska pod Olimpem),
    • czołówkę + baterie zapasowe,
    • aparat fotograficzny,
    • powerbank (opcjonalnie),
    • termos na herbatę,
    • dowód osobisty lub paszport, a najlepiej oba dokumenty,
    • pieniądze na własne wydatki i pamiątki (najlepiej Euro),
    • kijki trekkingowe,
    • okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV,
    • krem z filtrem,
    • kask,
    • bieliznę i ubrania na zmianę,
    • lekkie spodnie membranowe,
    • spodnie trekkingowe,
    • ponczo na deszcz,
    • kurtkę membranową (przeciwdeszczową),
    • kurtkę typu polar: 2 sztuki (cieńszą i grubszą),
    • strój miejski,
    • ciepłą czapkę i rękawiczki,
    • komin/chustkę/buff, czapkę z daszkiem na słońce,
    • kąpielówki (jak ktoś lubi popływać w jeziorze lub rzece).

    Jak spakować się na wycieczkę? – czytaj TUTAJ


    , ,

    z Biurem Podróży High Away.

    Tagi: