Kontakt: Hubert Jarzębowski 📞 +48 500 044 198  📧 Wyślij email

Korona Bałkanów

Termin pierwszy: 21 lipca – 3 sierpnia 2024 r.
Termin drugi: 25 sierpnia – 7 września 2024 r
.
Cena: 1390 Euro
(cena obowiązuje przy zapisie i wpłacie zaliczki do 31.11.2023 roku)

UWAGA! Zwolniły się TRZY miejsca na tegoroczną Koronę Bałkanów od 27 sierpnia do 9 września 2023 roku. Cena promocyjna LAST MINUTE: 1290 EUR lub w złotówkach po aktualnym kursie. Piszcie: high.away.travel@gmail.com lub dzwońcie na whatsapp: 500044198 do Huberta Jarzębowskiego.

Zdobądź z nami Koronę Bałkanów – najwyższe szczyty każdego kraju na Bałkanach.
Wchodzimy na siedem szczytów Korony Europy w kolejności od najniższego do najwyższego:

  • Dinara (1831 m) – najwyższy szczyt Chorwacji. Krajobrazy jak w westernie, prawdziwa europejska pustynia.
  • Maglić (2386 m) – najwyższy szczyt Bośni i Hercegowiny. Pierwotna puszcza, wapienne ściany, malownicze polany.
  • Zla Kolata (2534 m) – najwyższy szczyt Czarnogóry. Wysokogórski krajobraz Gór Przeklętych.
  • Dzierawica (2656 m) – najwyższy szczyt Kosowa. Podróż w czasie w Tatry sprzed dwustu lat.
  • Golem Korab (2763 m) – najwyższy szczyt Albanii i Macedonii. Bezkresne połoniny po horyzont. Przejdziemy trawers szczytu ze strony albańskiej do Macedonii.
  • Olimp (2918 m) – najwyższy szczyt Grecji. Prawdziwie mityczna góra.
  • Musala (2926 m) – najwyższy szczyt Bułgarii. Dach Bałkanów.

Wszystko to w dwa tygodnie. Mała grupka – maksymalnie 14 osób.

Wszystkie wycieczki chodzimy “na lekko” z jednodniowym plecakiem. Olimp zdobywamy po nocy w kultowym schronisku Spilios Agapitos.

Korona Bałkanów to autorska trasa Huberta Jarzębowskiego i Katarzyny Wiercioch. Żadne biuro podróży na całym świecie nie organizuje takiej wyprawy, nie robią jej nawet najlepsi przewodnicy górscy z Bałkanów. My zdobywamy w 2023 roku Koronę Bałkanów już po raz siódmy i ósmy. Przeżyjecie przygodę życia, poczujecie się pioniersko i wyjątkowo.

Góry Przeklęte – na grani Dobrej Kołaty z widokiem na Złą Kołatę

Program dzień po dniu

Dzień 1 – Zakopane — Chorwacja

Start: 7.15. Przejeżdżamy z Zakopanego przez Słowację i Węgry do Chorwacji. Pierwszą noc śpimy w okolicach miasteczka Slunj.

Pokoje 2-4 osobowe.

Dzień 2 – Dinara (1831 m)

Wchodzimy na najwyższy szczyt Chorwacji. Wczesna poranna pobudka, śniadanie i kawa po drodze.

Trudność: 2,5/5. Wycieczka zajmie 8-9 godzin. Dystans: 15,5 km, Przewyższenie: 1400 metrów. Teren podobny do Babiej Góry, nie ma trudności, męcząca kondycyjnie, bywa gorąco.

Nocleg w rodzinnym pensjonacie, pokoje 2-4 osobowe. Wyżywienie: Powitalna kolacja w bałkańskim stylu

Na szczycie Dinary – najwyższej góry Chorwacji

Dzień 3 – Mostar

Wyjeżdżamy do Bośni i Hercegowiny. Po drodze pójdziemy na wycieczkę dookoła największych w Europie lejów krasowych w miejscowości Imotski. Popołudnie i wieczór w historycznym Mostarze, stolicy Hercegowiny.

Spacerujemy po tym pięknym mieście, robimy zakupy, imprezujemy w barze Oscar 🙂
Jeśli poprzedniego dnia była bardzo brzydka pogoda i wejście na Dinarę było nie możliwe, wchodzimy na szczyt dzisiaj i stąd jedziemy na wieczór do Mostaru.
Nocleg w wygodnych apartamentach na Starym Mieście w pokojach 2-4 osobowych. Wyżywienie: Śniadanie

Dzień 4 – Maglić (2386 m)

Wycieczkę zaczynamy od safari samochodami terenowymi w iście bośniackim stylu (np. golf dwójka bez klamek) przez dziewiczą puszczę w parku narodowym Sutjeska. Zdobywamy dziki, wapienny masyw Maglicia, najwyższego szczytu Bośni i Hercegowiny.

Trudność: 3,5/5. Wycieczka ok. 7,5 godziny, przewyższenie ponad 800 metrów, szlak to 9,6 km. Strome podejście, śliskie kamienie, zagrożenie spadającymi kamieniami. Szlak ubezpieczony jest stalową linką, wymaga pewnej sprawności w poruszaniu się po górach, jest nieco ekspozycji. Konieczny kask.

Nocleg w kwaterach prywatnych, niski, typowo schroniskowy standard, pokoje 2-6 osobowe

Dzień 5 – Do Czarnogóry w Góry Przeklęte

Przejeżdżamy przez Czarnogórę jedną z najbardziej kultowych dróg Europy przez kanion Piwy i góry Durmitor, podziwiamy słynną panoramę. Docieramy w Góry Przeklęte, jeden z najdzikszych i najmniej znanych rejonów Europy. Wieczorem domowa kolacja u albańskiej rodziny.

Nocleg w drewnianych domkach. Pokoje 2-6 osobowe, wspólne łazienki. Wyżywienie: obiadokolacja

Przejazd przez Czarnogórę jest atrakcją samą w sobie. Jedziemy przez sam środek Durmitoru

Dzień 6 – Zla Kolata (2534 m)

Zdobywamy najwyższy szczyt Czarnogóry. Znajduje się w samym sercu Prokletije. Wycieczka potrwa 10-11 godzin. .

Trudność: 4/5. Całodniowa górska wyrypa. Trasa: 17 km, przewyższenie 1600 metrów, czas przejścia: 10-11 godzin. Podejście wymaga dobrej kondycji, po drodze jeden eksponowany skalny fragment Sam atak szczytowy łatwy i po trawie.

Nocleg w drewnianych domkach. Pokoje 2-6 osobowe ze wspólnymi łazienkami. Wyżywienie: śniadanie, obiadokolacja

Na szczycie Złej Kołaty w Górach Przeklętych

Dzień 7 – Dzierawica (2656 m)

Przejazd do Kosowa. Zdobywamy Dzierawicę, najwyższy szczyt Kosowa, a dla Serbów — najwyższy szczyt Serbii. Drogę skracamy podjeżdżając wysoko samochodami terenowymi.

Trudność: 2/5. Trasa: 12 km, przewyższenie: 1000 metrów. Czas przejścia: 6,5-7,5 godziny. Brak ekspozycji i trudności górskich, wycieczka przypomina charakterem granie Tatr Zachodnich.

Nocleg w Prizrenie, najbardziej atrakcyjnym turystycznie mieście Kosowa w hotelu. Pokoje 2-4 osobowe, wyżywienie: Ś

Dzierawica – dach Kosowa

Dzień 8 – Kosowo – Albania

Rano spacerujemy po starówce w Prizrenie, robimy zakupy. Możliwość wejścia na twierdzę z pięknym widokiem na miasto. Żegnamy się z Kosowem i przejeżdżamy do wioski Radomire u stóp najwyższej góry Albanii i Macedonii. Jest to koniec świata nawet na bałkańskie standardy.

Nocleg: Rodzinny pensjonat, standard schroniska górskiego, pokoje 2-6 osobowe. Możliwość spania w folkowej sali zbiorowej wzorowanej na tradycyjną albańską wieżę obronną. Wyżywienie: Ś

Krajobraz Korabu

Dzień 9 – Golem Korab (2763 m)

Zdobywamy najwyższy szczyt Albanii oraz Macedonii w jednym. Przechodzimy pełen trawers góry z Albanii do Macedonii (wszystkie skomplikowane formalności załatwiamy za Was). Po zejściu z wierzchołka przejeżdżamy do naszej ulubionej winiarni w Macedonii.

Nocleg w pokojach 2-osobowych w winiarni-pałacyku wśród winnic i z genialną kuchnią. Wyżywienie: Ś

Trudność: 2,5/5. Trasa: 17 km, przewyższenie 1400 metrów, czas przejścia: 8-9 godzin. Teren łatwy i trawiasty, ale rozległy. Zejście do Macedonii to wydeptana ścieżka, brak ekspozycji.

Korab – najwyższy szczyt Macedonii i Albanii

Dzień 10 – Macedonia – Grecja

Jedziemy do Grecji. Późnym popołudniem, kiedy zrobi się mniej gorąco, ruszamy w stronę „Tronu Zeusa”. Po trzech godzinach marszu docieramy do schroniska Spilios Agapitos, gdzie szykujemy siłę na jutrzejsze wejście na Mitikas.

Trasa: 5,1 km, przewyższenie 1060 metrów, czas przejścia: 2,5-3,5 godziny. Szlak turystyczny.
Nocleg w sali zbiorowej schroniska, możliwe braki wody, wyżywienie: Ś

Dzień 11 – Olimp (2918 m)

Zdobywamy jeden z wierzchołków Olimpu — nieco łatwiejszy Skolio lub najwyższy Mitikas. Po zejściu na dół podziwiamy zachód słońca nad Morzem Egejskim i świętujemy na plaży na Riwierze Olimpijskiej.

Trudności: 2/5 – Skolio i Skala. 4,5/5 – Mitikas. Wycieczka to 9-10 godzin, przewyższenie: 1200 m w górę, 2000 metrów w dół, 12,5 km.

Podejście na niższe wierzchołki – Skala i Skolio jest pozbawione trudności. Atak szczytowy na Mitikas to trudności Rysów od polskiej strony, ale bez łańcuchów (na trasie jest tylko jeden łańcuch). Jest ekspozycja, szlak wymaga używania rąk, zagrożenie spadającymi kamieniami (kask). Góra robi się dużo trudniejsza po opadach deszczu – jest ślisko i można spaść. Często występują nagłe załamania pogody i burze, nawet w środku lata czasem pada śnieg. Na Mitikas wchodzimy tylko przy dobrych warunkach.
Nocleg w hotelu nad morzem, pokoje 2-4 osobowe.

Mitikas – najwyższy szczyt Grecji

Dzień 12 – Grecja – Bułgaria

Zostawiamy Morze Egejskie i udajemy się w stronę gór Riła w Bułgarii.
Nocleg w rodzinnym hoteliku u stóp gór w pokojach 2-4 osobowych.

Musala – Najwyższy szczyt Bałkanów

Dzień 13 – Musala (2926 m)

Zdobywamy najwyższy szczyt Riły, Bułgarii, całych Bałkanów i naszej wyprawy! Wieczorem / w nocy dojeżdżamy do Belgradu.

Trudność: 2/5. Trasa: 13,9 km, przewyższenie: 700 metrów. Czas przejścia: 5,5-6,5 godziny. Dzięki ułatwieniu sobie zadania za pomocą kolejki Gondolowej to najłatwiejsza wycieczka wyprawy nawet pomimo faktu, że jesteśmy zmęczeni a szczyt jest najwyższy ze wszystkich.
Nocleg w hotelu w pokojach 2-osobowych.

Dzień 14 – Belgrad – Zakopane

Wracamy przez Węgry i Słowację do Zakopanego, planując po drodze kolejną wyprawę na Bałkany. Istnieje możliwość wylotu z Belgradu do domu. Wyżywienie: Ś (lub lunch jeśli jedziemy do Polski przed śniadaniem)

Uwaga! Program jest ramowy i może ulec drobnym modyfikacjom ze względu na warunki pogodowe, siły uczestników.
Każdą górę zdobywamy „na lekko” w ramach jednodniowej wycieczki. Zaczynamy marsz i kończymy zawsze w tym samym miejscu (z wyjątkiem Korabu).
Każdego „górskiego” dnia istnieje możliwość odbycia mniejszej wycieczki lub całodniowego odpoczynku. Na żaden szczyt nie wchodzimy „za wszelką cenę”, w przypadku gwałtownego załamania pogody, burz czy innych nieprzewidzianych okoliczności przewodnik decyduje o odwrocie, ewentualnej próbie „drugiego podejścia” do szczytu następnego dnia lub rezygnacji ze zdobywania góry.

Cena: 1290 Euro lub 6400 zł

    Zgłoszenie

    Chcę wziąć udział w wycieczce .
    Moje dane kontaktowe, które posłużą do komunikacji w sprawie zrealizowania wycieczki:

    Krótko o mojej obecnej kondycji (prosimy szczerze!):

    To mój pierwszy wyjazd trekkingowyKiedyś było dużo chodzenia. Teraz wysiadają mi kolana, ale daję radęLubię góry, ale powolutku i spokojnieNie mam zbyt dużego doświadczenia, ale kondycja dobraMam dobrą kondycję. Lubię dużo chodzić i zdobywać szczytyUwielbiam wspinaczkę, biegi górskie, skitury. Pełna profeskaJestem Jerzym Kukuczką/Wandą RutkiewiczOpowiem samodzielnie poniżej

    W cenie

    Wszystkie przejazdy
    13 noclegów w hotelach, rodzinnych pensjonatach oraz schroniskach górskich
    Opiekę dwóch polskojęzycznych liderów (w tym międzynarodowego lidera UIMLA)
    Wszystkie usługi przewodnickie
    Pozwolenie na przejście granicy albańsko-macedońskiej w górach
    Ubezpieczenie
    Pamiątkowy certyfikat
    Wyżywienie zgodnie z programem (kolacja powitalna, większość śniadań, kolacje w Czarnogórze)
    Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

    Cena nie obejmuje

    Wyżywienia nie uwzględnionego w programie
    Biletów na kolejki linowe oraz wstępów do obiektów historycznych
    Transportu 4×4 pod Maglić i Dzierawicę (ok. 160-220 zł za osobę)
    Przelotów do Zagrzebia, Sofii lub Belgradu (dla dolatujących samolotem)
    Napojów oraz suwenirów

    Co zabrać?

    Plecak duży (ok. 60-80 litrów) lub torba duffle bag – bagaż główny
    Plecak na wycieczki górskie (40-50 litrów)

    2 pary butów trekkingowych (mogą być niskie lub w wysokie)
    Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
    Klapki

    Apteczka osobista + plastry compeed
    Kosmetyczka
    Sprej na komary
    Lekki ręcznik turystyczny
    Worek do spania/prześcieradło turystyczne (do schroniska pod Olimpem)

    Czołówka + baterie zapasowe
    Aparat fotograficzny
    Powerbank (opcjonalnie)
    Termos na herbatę

    Dowód osobisty lub paszport a najlepiej oba dokumenty
    Pieniądze na własne wydatki i pamiątki (najlepiej Euro)

    Kijki trekkingowe
    Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
    Krem z filtrem
    Kask

    Bielizna i ubrania na zmianę
    Lekkie spodnie membranowe
    Spodnie trekkingowe
    Ponczo na deszcz
    Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
    Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
    Strój miejski
    Ciepła czapka i rękawiczki
    Komin/chustka/buff, czapka z daszkiem na słońce
    Kąpielówki (jak ktoś lubi popływać w jeziorze lub rzece)


    , ,

    z Biurem Podróży High Away.

    Tagi: