Kontakt: Hubert Jarzębowski 📞 +48 500 044 198 📧 Wyślij email

Korona Bałkanów

Termin pierwszy: 21 lipca – 3 sierpnia 2024 r. (z Midżurem) TUTAJ (zapisy na listę rezerwową)
Termin drugi: 25 sierpnia – 7 września 2024 r
. (z Olimpem)
Cena: 6790 zł

Zdobądź z nami Koronę Bałkanów – najwyższe szczyty każdego kraju na Bałkanach.

Siedem szczytów do Korony Europy może być Twoje za jednym zamachem.

Mała grupka – maksymalnie 14 osób.
Wycieczkę prowadzą doświadczeni przewodnicy górscy.

Wszystkie wycieczki chodzimy “na lekko” z jednodniowym plecakiem. Olimp zdobywamy po nocy w kultowym schronisku Spilios Agapitos.

Korona Bałkanów to autorska trasa Huberta i Katarzyny Jarzębowskich. Żadne biuro podróży na całym świecie nie organizuje takiej wyprawy, nie robią jej nawet najlepsi przewodnicy górscy z Bałkanów. Nasze grupy zdobyły Koronę w 2023 już po raz siódmy i ósmy. Przeżyjecie przygodę życia, poczujecie się pioniersko i wyjątkowo.

Szczyty Korony Bałkanów

Dinara (1831 m) – najwyższy szczyt Chorwacji.
Krajobrazy jak w westernie, prawdziwa europejska pustynia.
Maglić (2386 m) – najwyższy szczyt Bośni i Hercegowiny.
Pierwotna puszcza, wapienne ściany, malownicze polany.
Zla Kolata (2534 m) – najwyższy szczyt Czarnogóry.
Wysokogórski krajobraz Gór Przeklętych.
Dzierawica (2656 m) – najwyższy szczyt Kosowa.
Podróż w czasie w Tatry sprzed dwustu lat.
Golem Korab (2763 m) – najwyższy szczyt Albanii i Macedonii.
Bezkresne połoniny po horyzont.
Olimp (2918 m) – najwyższy szczyt Grecji.
Mityczna góra Bogów.
Musała (2926 m) – najwyższy szczyt Bułgarii.
Dach Bałkanów.

Program dzień po dniu

Dzień 1 – Zakopane – Chorwacja

Start: 7.15. Przejeżdżamy z Zakopanego przez Słowację i Węgry do Chorwacji. Pierwszą noc śpimy w okolicach miasteczka Slunj.
Pokoje 2-4 osobowe
Mamy na miejscu restaurację.

Dzień 2 – Dinara (1831 m) – najwyższy szczyt Chorwacji

Budzimy się bardzo wcześnie, przed świtem i jedziemy do Kninu.

Tradycyjne rozpoczęcie wyprawy w prawdziwie polskim stylu: śniadanie i kawa na parkingu pod Lidlem, zaraz po otwarciu. Wchodzimy na najwyższy szczyt Chorwacji.

Trudność szlaku
50%

Wycieczka zajmie 8-9 godzin. Dystans: 15,5 km, Przewyższenie: 1400 metrów. Teren podobny do Babiej Góry, nie ma trudności, ale wycieczka męcząca kondycyjnie, bywa naprawdę gorąco. Bierzemy dużo wody! Mimo, że to najniższy szczyt naszej wycieczki często męczy najbardziej ze wszystkich.

Nocleg w rodzinnym pensjonacie, pokoje 2-4 osobowe. Wyżywienie: Powitalna kolacja w bałkańsko-włoskim stylu.

Dowiedz się więcej o najwyższym szczycie Chorwacji z naszego kompletnego przewodnika po Dinarze

Dzień 3 – Mostar

Wyjeżdżamy do Bośni i Hercegowiny. Po drodze pójdziemy na wycieczkę dookoła największych w Europie lejów krasowych w miejscowości Imotski. Popołudnie i wieczór w historycznym Mostarze, stolicy Hercegowiny.

Spacerujemy po tym pięknym mieście, robimy zakupy, imprezujemy w barze Oscar 🙂
Jeśli poprzedniego dnia była bardzo brzydka pogoda i wejście na Dinarę było nie możliwe, wchodzimy na szczyt dzisiaj i stąd jedziemy na wieczór do Mostaru.
Nocleg w wygodnych apartamentach na Starym Mieście w pokojach 2-4 osobowych. Wyżywienie: Śniadanie

Dzień 4 – Maglić (2386 m)

Wycieczkę zaczynamy od safari samochodami terenowymi w iście bośniackim stylu (np. golf dwójka bez klamek) przez dziewiczą puszczę w parku narodowym Sutjeska. Zdobywamy dziki, wapienny masyw Maglicia, najwyższego szczytu Bośni i Hercegowiny.

Trudność szlaku
70%

Wycieczka ok. 7,5 godziny, przewyższenie ponad 800 metrów, szlak to 9,6 km. Strome podejście, śliskie kamienie, zagrożenie spadającymi kamieniami. Szlak ubezpieczony jest stalową linką, wymaga pewnej sprawności w poruszaniu się po górach, jest nieco ekspozycji. Konieczny kask.

Nocleg w kwaterach prywatnych, niski, typowo schroniskowy standard, pokoje 2-6 osobowe

Korona Bałkanó. Maglić - najwyższy szczyt Bośni i Hercegowiny.

Dzień 5 – Do Czarnogóry w Góry Przeklęte

Przejeżdżamy przez Czarnogórę jedną z najbardziej kultowych dróg Europy przez kanion Piwy i góry Durmitor, podziwiamy słynną panoramę. Docieramy w Góry Przeklęte, jeden z najdzikszych i najmniej znanych rejonów Europy. Wieczorem domowa kolacja u albańskiej rodziny.

Nocleg w drewnianych domkach. Pokoje 2-6 osobowe, wspólne łazienki. Wyżywienie: obiadokolacja

Dzień 6 – Zla Kolata (2534 m)

Zdobywamy najwyższy szczyt Czarnogóry. Do pasterskiej osady podjedziemy rano samochodami terenowymi. Znajduje się w samym sercu Prokletije. Wycieczka potrwa 10-11 godzin.

Trudność szlaku
65%

Całodniowa górska wyrypa. Trasa: 13 km, przewyższenie 1100 metrów, czas przejścia: 8-9 godzin. Podejście wymaga dobrej kondycji, po drodze jeden eksponowany skalny fragment Sam atak szczytowy łatwy i po trawie.

Nocleg w drewnianych domkach. Pokoje 2-6 osobowe ze wspólnymi łazienkami. Wyżywienie: śniadanie, obiadokolacja

Dowiedz się więcej o najwyższym szczycie Czarnogóry z naszego kompletnego przewodnika po Złej Kołacie

Dzień 7 – Dzierawica (2656 m)

Przejazd do Kosowa. Zdobywamy Dzierawicę, najwyższy szczyt Kosowa, a dla Serbów — najwyższy szczyt Serbii. Drogę skracamy podjeżdżając wysoko samochodami terenowymi.

Trudność szlaku
36%

Trasa: 12 km, przewyższenie: 1000 metrów. Czas przejścia: 6,5-7,5 godziny. Brak ekspozycji i trudności górskich, wycieczka przypomina charakterem granie Tatr Zachodnich.

Nocleg w Prizrenie, najbardziej atrakcyjnym turystycznie mieście Kosowa w hotelu. Pokoje 2-4 osobowe, wyżywienie: Ś

Dowiedz się więcej o paśmie Gór Przeklętych w naszym Przewodniku

Dzień 8 – Kosowo – Albania

Rano spacerujemy po starówce w Prizrenie, robimy zakupy. Możliwość wejścia na twierdzę z pięknym widokiem na miasto. Żegnamy się z Kosowem i przejeżdżamy do wioski Radomire u stóp najwyższej góry Albanii i Macedonii. Jest to koniec świata nawet na bałkańskie standardy.

Nocleg: Rodzinny pensjonat, standard schroniska górskiego, pokoje 2-6 osobowe. Możliwość spania w folkowej sali zbiorowej wzorowanej na tradycyjną albańską wieżę obronną. Wyżywienie: Ś

Dzień 9 – Golem Korab (2763 m)

Zdobywamy najwyższy szczyt Albanii oraz Macedonii w jednym. Przechodzimy pełen trawers góry z Albanii do Macedonii (wszystkie skomplikowane formalności załatwiamy za Was). Po zejściu z wierzchołka przejeżdżamy do naszej ulubionej winiarni w Macedonii.

Trudność szlaku
45%

Trasa: 17 km, przewyższenie 1400 metrów, czas przejścia: 8-9 godzin. Teren łatwy i trawiasty, ale rozległy. Zejście do Macedonii to wydeptana ścieżka, brak ekspozycji.

Nocleg w pokojach 2-osobowych w winiarni-pałacyku wśród winnic i z genialną kuchnią. Wyżywienie: Ś

Na wycieczce sierpniowo-wrześniowej jedziemy następnego dnia do Grecji i zdobywamy Olimp. W wersji lipcowej następnego dnia ruszamy do Bułgarii, a potem do Serbii. Program TUTAJ

Dzień 10 – Schronisko pod Olimpem

Jedziemy do Grecji. Późnym popołudniem, kiedy zrobi się mniej gorąco, ruszamy w stronę „Tronu Zeusa”. Po trzech godzinach marszu docieramy do schroniska Spilios Agapitos, gdzie szykujemy siłę na jutrzejsze wejście na Mitikas.

Trudność szlaku
20%

Trasa: 5,1 km, przewyższenie 1060 metrów, czas przejścia: 2,5-3,5 godziny. Szlak turystyczny.
Nocleg w sali zbiorowej schroniska, możliwe braki wody, wyżywienie: Ś

Dzień 11 – Olimp (2918 m)

Zdobywamy jeden z wierzchołków Olimpu — nieco łatwiejszy Skolio lub najwyższy Mitikas. Po zejściu na dół podziwiamy zachód słońca nad Morzem Egejskim i świętujemy na plaży na Riwierze Olimpijskiej.

Trudność szlaku – Skala i Skolio
35%
Trudność szlaku – Mitikas
88%

Wycieczka to 9-10 godzin, przewyższenie: 1200 m w górę, 2000 metrów w dół, 12,5 km.

Podejście na niższe wierzchołki – Skala i Skolio jest pozbawione trudności. Atak szczytowy na Mitikas to trudności Rysów od polskiej strony, ale bez łańcuchów (na trasie jest tylko jeden łańcuch). Jest ekspozycja, szlak wymaga używania rąk, zagrożenie spadającymi kamieniami (kask). Góra robi się dużo trudniejsza po opadach deszczu – jest ślisko i można spaść. Często występują nagłe załamania pogody i burze, nawet w środku lata czasem pada śnieg. Na Mitikas wchodzimy tylko przy dobrych warunkach.
Nocleg w hotelu nad morzem, pokoje 2-4 osobowe.

Zapraszamy do naszego kompletnego przewodnika po szczycie Mitikas

Dzień 12 – Grecja – Bułgaria

Zostawiamy Morze Egejskie i udajemy się w stronę gór Riła w Bułgarii.
Nocleg w rodzinnym hoteliku u stóp gór w pokojach 2-4 osobowych.

Dzień 13 – Musala (2926 m)

Zdobywamy najwyższy szczyt Riły, Bułgarii, całych Bałkanów i naszej wyprawy! Wieczorem / w nocy dojeżdżamy do Belgradu.

Trudność szlaku
31%

Trasa: 13,9 km, przewyższenie: 700 metrów. Czas przejścia: 5,5-6,5 godziny. Dzięki ułatwieniu sobie zadania za pomocą kolejki Gondolowej to najłatwiejsza wycieczka wyprawy nawet pomimo faktu, że jesteśmy zmęczeni a szczyt jest najwyższy ze wszystkich.
Nocleg w hotelu w pokojach 2-osobowych.

TUTAJ możecie dowiedzieć się więcej o najwyższym szczycie Bałkanów. Pigułkę ciekawostek przygotowali Hubert i Stojan, nasz bułgarski przyjaciel i przewodnik.

Dzień 14 – Belgrad – Zakopane

Wracamy przez Węgry i Słowację do Zakopanego, planując po drodze kolejną wyprawę na Bałkany. Istnieje możliwość wylotu z Belgradu do domu. Wyżywienie: Ś (lub lunch jeśli jedziemy do Polski przed śniadaniem)

Ważne informacje

Uwaga! Program jest ramowy i może ulec drobnym modyfikacjom ze względu na warunki pogodowe, siły uczestników.
Każdą górę zdobywamy „na lekko” w ramach jednodniowej wycieczki. Zaczynamy marsz i kończymy zawsze w tym samym miejscu (z wyjątkiem Korabu).


Każdego „górskiego” dnia istnieje możliwość odbycia mniejszej wycieczki lub całodniowego odpoczynku. Na żaden szczyt nie wchodzimy „za wszelką cenę”, w przypadku gwałtownego załamania pogody, burz czy innych nieprzewidzianych okoliczności przewodnik decyduje o odwrocie, ewentualnej próbie „drugiego podejścia” do szczytu następnego dnia lub rezygnacji ze zdobywania góry.

Jeśli nie dostaniemy pozwolenia na przejście przez szczyt Korabu lub będzie to niemożliwe z innego powodu (np. zamknięcie parku z powodu pożaru) wchodzimy i schodzimy od albańskiej strony.

Mamy dobrze ogarniętą kwestię jedzenia i wymiany pieniędzy.

Zapisz się na wycieczkę

  Zgłoszenie

  Chcę wziąć udział w wycieczce .
  Moje dane kontaktowe, które posłużą do komunikacji w sprawie zrealizowania wycieczki:

  Krótko o mojej obecnej kondycji (prosimy szczerze!):

  To mój pierwszy wyjazd trekkingowyKiedyś było dużo chodzenia. Teraz wysiadają mi kolana, ale daję radęLubię góry, ale powolutku i spokojnieNie mam zbyt dużego doświadczenia, ale kondycja dobraMam dobrą kondycję. Lubię dużo chodzić i zdobywać szczytyUwielbiam wspinaczkę, biegi górskie, skitury. Pełna profeskaJestem Jerzym Kukuczką/Wandą RutkiewiczOpowiem samodzielnie poniżej

  Co w cenie?

  Wszystkie przejazdy
  13 noclegów w hotelach, rodzinnych pensjonatach oraz schroniskach górskich
  Opiekę dwóch polskojęzycznych liderów (w tym międzynarodowego lidera UIMLA)
  Wszystkie usługi przewodnickie
  Ubezpieczenie
  Pamiątkowy certyfikat
  Wyżywienie zgodnie z programem (kolacja powitalna, większość śniadań, kolacje w Czarnogórze)
  Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

  Cena nie obejmuje

  Wyżywienia nie uwzględnionego w programie
  Biletów na kolejki linowe oraz wstępów do obiektów historycznych
  Transportu 4×4 pod Maglić i Dzierawicę (ok. 160-220 zł za osobę)
  Przelotów do Zagrzebia, Sofii lub Belgradu (dla dolatujących samolotem)
  Napojów oraz suwenirów

  Co zabrać?

  Plecak duży (ok. 60-80 litrów) lub torba duffle bag – bagaż główny
  Plecak na wycieczki górskie (40-50 litrów)

  2 pary butów trekkingowych (mogą być niskie lub w wysokie)
  Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
  Klapki

  Apteczka osobista + plastry compeed
  Kosmetyczka
  Sprej na komary
  Lekki ręcznik turystyczny
  Worek do spania/prześcieradło turystyczne (do schroniska pod Olimpem)

  Czołówka + baterie zapasowe
  Aparat fotograficzny
  Powerbank (opcjonalnie)
  Termos na herbatę

  Dowód osobisty lub paszport a najlepiej oba dokumenty
  Pieniądze na własne wydatki i pamiątki (najlepiej Euro)

  Kijki trekkingowe
  Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
  Krem z filtrem
  Kask

  Bielizna i ubrania na zmianę
  Lekkie spodnie membranowe
  Spodnie trekkingowe
  Ponczo na deszcz
  Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
  Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
  Strój miejski
  Ciepła czapka i rękawiczki
  Komin/chustka/buff, czapka z daszkiem na słońce
  Kąpielówki (jak ktoś lubi popływać w jeziorze lub rzece)

  Jak spakować się na wycieczkę? – czytaj TUTAJ


  , ,

  z Biurem Podróży High Away.

  Tagi: