Kontakt: Hubert Jarzębowski 📞 +48 500 044 198 📧 Wyślij email

Korona Bałkanów z Serbią

Najwyższe szczyty Chorwacji, Bośni, Czarnogóry, Kosowa, Albanii, Macedonii, Bułgarii i Serbii – 14 dni

Termin pierwszy: 21 lipca – 3 sierpnia 2024 r. (z Midżurem) – dwa miejsca
Termin drugi:
25 sierpnia – 7 września 2024 r. (z Olimpem) TUTAJ zapisy na listę rezerwową
Termin trzecii: 8 – 21 września 2024 r. (z Olimpem) TUTAJ zapisy – NOWY TERMIN
Cena:
6790 zł
Kameralna grupa: 7-15 osób
Transport: Bus z Zakopanego.
Noclegi: Hotele, schroniska górskie, rodzinne pensjonaty
Na lekko! – nie nosimy głównego bagażu

Zdobądź z nami Koronę Bałkanów – najwyższe szczyty każdego kraju na Bałkanach.

Siedem szczytów do Korony Europy może być Twoje za jednym zamachem.

Mała grupka – maksymalnie 14 osób.
Wycieczkę prowadzą doświadczeni przewodnicy górscy.

Wszystkie wycieczki chodzimy “na lekko” z jednodniowym plecakiem. W lipcu zdobywamy Midżur w Serbii, we wrześniu Olimp w Grecji. Midżur jest łatwiejszy technicznie, ale za to dość skomplikowany logistycznie i trudny do zorganizowania na własną rękę. Olimp dużo trudniejszy, ale za to przy odpowiednim przygotowaniu da się stosunkowo łatwo “ogarnąć” na własną rękę.

Korona Bałkanów to autorska trasa Huberta i Katarzyny Jarzębowskich. Żadne biuro podróży na całym świecie nie organizuje takiej wyprawy, nie robią jej nawet najlepsi przewodnicy górscy z Bałkanów. Nasze grupy zdobyły Koronę w 2023 już po raz siódmy i ósmy. Przeżyjecie przygodę życia, poczujecie się pioniersko i wyjątkowo.

Program dzień po dniu

Dzień 1 – Zakopane – Chorwacja

Start: 7.15. Przejeżdżamy z Zakopanego przez Słowację i Węgry do Chorwacji. Pierwszą noc śpimy w okolicach miasteczka Slunj.
Pokoje 2-4 osobowe
Mamy na miejscu restaurację.

Dzień 2 – Dinara (1831 m) – najwyższy szczyt Chorwacji

Budzimy się bardzo wcześnie, przed świtem i jedziemy do Kninu.

Tradycyjne rozpoczęcie wyprawy w prawdziwie polskim stylu: śniadanie i kawa na parkingu pod Lidlem, zaraz po otwarciu. Wchodzimy na najwyższy szczyt Chorwacji.

Trudność szlaku
50%

Wycieczka zajmie 8-9 godzin. Dystans: 15,5 km, Przewyższenie: 1400 metrów. Teren podobny do Babiej Góry, nie ma trudności, ale wycieczka męcząca kondycyjnie, bywa naprawdę gorąco. Bierzemy dużo wody! Mimo, że to najniższy szczyt naszej wycieczki często męczy najbardziej ze wszystkich.

Nocleg w rodzinnym pensjonacie, pokoje 2-4 osobowe. Wyżywienie: Powitalna kolacja w bałkańsko-włoskim stylu.

Dowiedz się więcej o najwyższym szczycie Chorwacji z naszego kompletnego przewodnika po Dinarze

Dzień 3 – Mostar

Wyjeżdżamy do Bośni i Hercegowiny. Po drodze pójdziemy na wycieczkę dookoła największych w Europie lejów krasowych w miejscowości Imotski. Popołudnie i wieczór w historycznym Mostarze, stolicy Hercegowiny.

Spacerujemy po tym pięknym mieście, robimy zakupy, imprezujemy w barze Oscar 🙂
Jeśli poprzedniego dnia była bardzo brzydka pogoda i wejście na Dinarę było nie możliwe, wchodzimy na szczyt dzisiaj i stąd jedziemy na wieczór do Mostaru.
Nocleg w wygodnych apartamentach na Starym Mieście w pokojach 2-4 osobowych. Wyżywienie: Śniadanie

Dzień 4 – Maglić (2386 m)

Wycieczkę zaczynamy od safari samochodami terenowymi w iście bośniackim stylu (np. golf dwójka bez klamek) przez dziewiczą puszczę w parku narodowym Sutjeska. Zdobywamy dziki, wapienny masyw Maglicia, najwyższego szczytu Bośni i Hercegowiny.

Trudność szlaku
70%

Wycieczka ok. 7,5 godziny, przewyższenie ponad 800 metrów, szlak to 9,6 km. Strome podejście, śliskie kamienie, zagrożenie spadającymi kamieniami. Szlak ubezpieczony jest stalową linką, wymaga pewnej sprawności w poruszaniu się po górach, jest nieco ekspozycji. Konieczny kask.

Nocleg w kwaterach prywatnych, niski, typowo schroniskowy standard, pokoje 2-6 osobowe

Korona Bałkanó. Maglić - najwyższy szczyt Bośni i Hercegowiny.

Dzień 5 – Do Czarnogóry w Góry Przeklęte

Przejeżdżamy przez Czarnogórę jedną z najbardziej kultowych dróg Europy przez kanion Piwy i góry Durmitor, podziwiamy słynną panoramę. Docieramy w Góry Przeklęte, jeden z najdzikszych i najmniej znanych rejonów Europy. Wieczorem domowa kolacja u albańskiej rodziny.

Nocleg w drewnianych domkach. Pokoje 2-6 osobowe, wspólne łazienki. Wyżywienie: obiadokolacja

Dzień 6 – Zla Kolata (2534 m)

Zdobywamy najwyższy szczyt Czarnogóry. Znajduje się w samym sercu Prokletije. Wycieczka potrwa 10-11 godzin.

Trudność szlaku
65%

Całodniowa górska wyrypa. Trasa: 17 km, przewyższenie 1600 metrów, czas przejścia: 10-11 godzin. Podejście wymaga dobrej kondycji, po drodze jeden eksponowany skalny fragment Sam atak szczytowy łatwy i po trawie.

Nocleg w drewnianych domkach. Pokoje 2-6 osobowe ze wspólnymi łazienkami. Wyżywienie: śniadanie, obiadokolacja

Dowiedz się więcej o najwyższym szczycie Czarnogóry z naszego kompletnego przewodnika po Złej Kołacie

Dzień 7 – Kosowo

Tego dnia przejeżdżamy do Peji w Kosowie.

W zależności od pogody i siły grupy możemy pójść na wycieczkę górską w Górach Przeklętych (Szlak Trzech Szczytów, Hajla) lub zmierzyć się z kosowskimi via ferratami w kanionie Rugova – Ari oraz Mat (trudności B z miejscami C). Nadają się jako pierwsze spotkanie z żelaznymi drogami i z pewnością zachęcą na przyszłość.
Nocleg w hotelu, na miejscu bardzo dobra restauracja
Wyżywienie: śniadanie

Dzień 8 – Dzierawica (2656 m)

Przejazd do Kosowa. Zdobywamy Dzierawicę, najwyższy szczyt Kosowa, a dla Serbów — najwyższy szczyt Serbii. Drogę skracamy podjeżdżając wysoko samochodami terenowymi.

Trudność szlaku
35%

Trasa: 12 km, przewyższenie: 1000 metrów. Czas przejścia: 6,5-7,5 godziny. Brak ekspozycji i trudności górskich, wycieczka przypomina charakterem granie Tatr Zachodnich.

Nocleg w Prizrenie, najbardziej atrakcyjnym turystycznie mieście Kosowa w hotelu. Pokoje 2-4 osobowe, wyżywienie: Ś

Dowiedz się więcej o paśmie Gór Przeklętych w naszym Przewodniku

Dzień 9 – Kosowo – Albania

Rano spacerujemy po starówce w Prizrenie, robimy zakupy. Możliwość wejścia na twierdzę z pięknym widokiem na miasto. Żegnamy się z Kosowem i przejeżdżamy do wioski Radomire u stóp najwyższej góry Albanii i Macedonii. Jest to koniec świata nawet na bałkańskie standardy.

Nocleg: Rodzinny pensjonat, standard schroniska górskiego, pokoje 2-6 osobowe. Możliwość spania w folkowej sali zbiorowej wzorowanej na tradycyjną albańską wieżę obronną. Wyżywienie: Ś

Dzień 10 – Golem Korab (2763 m)

Zdobywamy najwyższy szczyt Albanii oraz Macedonii w jednym. Przechodzimy pełen trawers góry z Albanii do Macedonii (wszystkie skomplikowane formalności załatwiamy za Was). Po zejściu z wierzchołka przejeżdżamy do naszej ulubionej winiarni w Macedonii.

Trudność szlaku
45%

Trasa: 17 km, przewyższenie 1400 metrów, czas przejścia: 8-9 godzin. Teren łatwy i trawiasty, ale rozległy. Zejście do Macedonii to wydeptana ścieżka, brak ekspozycji.

Nocleg w pokojach 2-osobowych w winiarni-pałacyku wśród winnic i z genialną kuchnią. Wyżywienie: Ś

Na wycieczce sierpniowo-wrześniowej jedziemy następnego dnia do Grecji i zdobywamy Olimp. W wersji lipcowej następnego dnia ruszamy do Bułgarii.


Dzień 11 – Macedonia-Bułgaria

Jedziemy do miejscowości Samokov w Bułgarii.

Dzień 12 – Musala (2926 m)

Zdobywamy najwyższy szczyt Riły, Bułgarii, całych Bałkanów i naszej wyprawy! Wieczorem / w nocy dojeżdżamy do Belgradu.

Trudność szlaku
35%

Trasa: 13,9 km, przewyższenie: 700 metrów. Czas przejścia: 5,5-6,5 godziny. Dzięki ułatwieniu sobie zadania za pomocą kolejki Gondolowej to najłatwiejsza wycieczka wyprawy nawet pomimo faktu, że jesteśmy zmęczeni a szczyt jest najwyższy ze wszystkich.
Nocleg w hotelu w pokojach 2-osobowych.

TUTAJ możecie dowiedzieć się więcej o najwyższym szczycie Bałkanów. Pigułkę ciekawostek przygotowali Hubert i Stojan, nasz bułgarski przyjaciel i przewodnik.

Dzień 13 – Midżur (2169 m)

Wstajemy przed świtem i jedziemy do parku narodowego Starej Planiny w Serbii. Wchodzimy na Midżur, najwyższy szczyt Serbii. Bezkresne łąki i bieszczadzkie klimaty. Wieczorem / w nocy dojeżdżamy w okolice Belgradu.
Nocleg w hotelu w pokojach 2-osobowych.

Dzień 14 – Belgrad – Zakopane

Wracamy przez Węgry i Słowację do Zakopanego, planując po drodze kolejną wyprawę na Bałkany. Istnieje możliwość wylotu z Belgradu do domu. Wyżywienie: Ś

Ważne informacje

Uwaga! Program jest ramowy i może ulec drobnym modyfikacjom ze względu na warunki pogodowe, siły uczestników.
Każdą górę zdobywamy „na lekko” w ramach jednodniowej wycieczki. Zaczynamy marsz i kończymy zawsze w tym samym miejscu (z wyjątkiem Korabu).


Każdego „górskiego” dnia istnieje możliwość odbycia mniejszej wycieczki lub całodniowego odpoczynku. Na żaden szczyt nie wchodzimy „za wszelką cenę”, w przypadku gwałtownego załamania pogody, burz czy innych nieprzewidzianych okoliczności przewodnik decyduje o odwrocie, ewentualnej próbie „drugiego podejścia” do szczytu następnego dnia lub rezygnacji ze zdobywania góry.

Jeśli nie dostaniemy pozwolenia na przejście przez szczyt Korabu lub będzie to niemożliwe z innego powodu (np. zamknięcie parku z powodu pożaru) wchodzimy i schodzimy od albańskiej strony.

Mamy dobrze ogarniętą kwestię jedzenia i wymiany pieniędzy.

Zapisz się na wycieczkę

  Zgłoszenie

  Moje dane kontaktowe:

  • Liczba miejsc, które chcę zarezerwować:
  • Wybieram termin wyjazdu:

  Krótko o mojej obecnej kondycji (prosimy szczerze!):

  To mój pierwszy wyjazd trekkingowyKiedyś było dużo chodzenia. Teraz wysiadają mi kolana, ale daję radęLubię góry, ale powolutku i spokojnieNie mam zbyt dużego doświadczenia, ale kondycja dobraMam dobrą kondycję. Lubię dużo chodzić i zdobywać szczytyUwielbiam wspinaczkę, biegi górskie, skitury. Pełna profeskaJestem Jerzym Kukuczką/Wandą Rutkiewicz

  Co w cenie?

  Wszystkie przejazdy
  13 noclegów w hotelach, rodzinnych pensjonatach oraz schroniskach górskich
  Opiekę dwóch polskojęzycznych liderów (w tym międzynarodowego lidera UIMLA)
  Wszystkie usługi przewodnickie
  Ubezpieczenie
  Pamiątkowy certyfikat
  Wyżywienie zgodnie z programem (kolacja powitalna, większość śniadań, kolacje w Czarnogórze)
  Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

  Cena nie obejmuje

  Wyżywienia nie uwzględnionego w programie
  Biletów na kolejki linowe oraz wstępów do obiektów historycznych
  Transportu 4×4 pod Maglić i Dzierawicę (ok. 160-220 zł za osobę)
  Via ferrata w Kosowie
  Przelotów do Zagrzebia, Sofii lub Belgradu (dla dolatujących samolotem)
  Napojów oraz suwenirów

  Co zabrać?

  Plecak duży (ok. 60-80 litrów) lub torba duffle bag – bagaż główny
  Plecak na wycieczki górskie (40-50 litrów)

  2 pary butów trekkingowych (mogą być niskie lub w wysokie)
  Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
  Klapki

  Apteczka osobista + plastry compeed
  Kosmetyczka
  Sprej na komary
  Lekki ręcznik turystyczny
  Worek do spania/prześcieradło turystyczne (do schroniska pod Olimpem)

  Czołówka + baterie zapasowe
  Aparat fotograficzny
  Powerbank (opcjonalnie)
  Termos na herbatę

  Dowód osobisty lub paszport a najlepiej oba dokumenty
  Pieniądze na własne wydatki i pamiątki (najlepiej Euro)

  Kijki trekkingowe
  Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
  Krem z filtrem
  Kask

  Bielizna i ubrania na zmianę
  Lekkie spodnie membranowe
  Spodnie trekkingowe
  Ponczo na deszcz
  Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
  Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
  Strój miejski
  Ciepła czapka i rękawiczki
  Komin/chustka/buff, czapka z daszkiem na słońce
  Kąpielówki (jak ktoś lubi popływać w jeziorze lub rzece)

  Jak spakować się na wycieczkę? – czytaj TUTAJ