Kontakt: Hubert Jarzębowski 📞 +48 500 044 198 📧 Wyślij email

Bośnia – Hercegowińskie Himalaje

Termin: 3-13 lipca 2024 (11 dni)
Cena:
830 Euro lub 3990 zł – cena obowiązuje przy zapisach w 2023 roku
Grupa: 7-16 osób

Wycieczka w góry Bośni i Hercegowiny dla miłośników wędrowania po dzikich, pustych szlakach. Góry Prenj, Hercegowińskie Himalaje imponuje i zachwyca. Z nami możesz dotrzeć w miejsca w które nie trafiają zwykli turyści i doświadczyć wszystkiego, co najlepsze w górach Bośni. Dowieziemy, pokażemy, załatwimy – Twoim zadaniem jest się cieszyć górami. Prawdziwa przygoda i prawdziwe podróżowanie.

Prenj to pasmo w Górach Dynarskich. Jego nazwa pochodzi od boga Peruna. Swoim wysokogórskim krajobrazem przypominają nieco Góry Przeklęte i Alpy Julijskie.
Jest tu jedenaście ostrych, wapiennych szczytów przewyższających 2000 metrów.
O dzikości tego pasma niech świadczy fakt, że znajduje się tu góra, która została zdobyta po raz pierwszy w 2003 roku jako jeden z ostatnich dziewiczych szczytów Europy.

Trzy razy śpimy w górskich schroniskach. Dwa przypominają nasze tatrzańskie schroniska – możemy liczyć na bałkańską kolację i gościnność, jest prąd, śpimy na materacach.

Chata Jezerce to z kolei kultowe miejsce dla bośniackich turystów górskich. Sami wynosimy jedzenie, gotujemy na kuchenkach turystycznych, dorzucamy ogień do pieca, śpimy w śpiworach na drewnianej podłodze. Jak zobaczycie widok na najwyższe szczyty Prenja to stwierdzicie, że to najlepszy nocleg roku. Pozostałe noce w rodzinnych pensjonatach.

 • Wędrowanie po naprawdę najdzikszych górach Europy.
 • Przygoda najwyższej klasy
 • Trzy noce w górskich schroniskach
 • Mostar i Sarajewo – dwa magiczne miasta. Zwiedzamy na spokojnie
 • Znakomici lokalni przewodnicy

Może pojechać każdy, kto chodzi po górach, nie trzeba być sportowcem. Nastawiamy się na zwiedzanie pięknych miejsc w górach i cieszenie się duchem miejsca, a nie zaliczanie szczytów. Podczas wycieczki jesteś pod opieką Międzynarodowego Przewodnika Górskiego UIMLA.

Program dzień po dniu

Dzień 1 – Zakopane – Bośnia

Spotykamy się o 7.15 na parkingu pod supermarketem Leclerc w Zakopanem (naprzeciwko dworców PKS i PKP). Jedziemy przez Słowację, Węgry i kawałek Chorwacji do Bośni i Hercegowiny.

Dzień 2 – Bośniackie Piramidy

Zaczynamy przygodę z tajemniczymi i magicznymi górami Bośni od wizyty w ulubionym miejscu Novaka Đokovića, czyli w Piramidzie Słońca. Nie ważne kto naprawdę wierzy, że są to prawdziwe piramidy i czy miejsce naładowane jest magiczną mocą, którą można się naładować chodząc na bosaka. Ważne, że są to bardzo piękne, malownicze okolice i świetny sposób na rozpoczęcie przygody z Bośnią.

Dzień 3 – Prenj. Zelena Glava (2155 m) oraz Otiš (2097 m)

Prawdziwie klasyczna tura na dwa wysokie, kultowe szczyty w górach Prenj, czyli tytułowe „Hercegowińskie Himalaje”. Zelena Glava to najwyższy szczyt pasma.

Nocleg w górskiej chatce Jezerce. Trasa do schroniska: 5,5 km, przewyższenie 900 metrów, 3,5-4 godziny.

Atak szczytowy na lekko po zostawieniu rzeczy w schronisku. Przewyższenie: 700 metrów.

Schronisko Jezerce. Kultowe miejsce dla wszystkich bośniackich turystów górskich. Wieczorem gotujemy sobie sami na gazie, po wodę chodzimy 100 metrów od chatki, wynosimy na górę całe jedzenie (przykładowo: lekkie liofilizaty), śpiwór i karimatę. Na miejscu nie ma obsługi. Górska przygoda najwyższej klasy. No dobrze, my Wam przyniesiemy wodę 🙂 Ale gotujemy sami, zwykle bigos, który smakuje tutaj najlepiej.

Dzień 4 – Prenj. Velika Kapa (2032 m)

Drugi dzień we wnętrzu gór. Wchodzimy na rozłożysty szczyt Velikej Kapy, słynny punkt widokowy i schodzimy na noc do schroniska po jej drugiej stronie. Jeśli poprzedniego dnia była brzydka pogoda – nadrabiamy i wychodzimy na zaplanowany na wczoraj szczyt Otis.

Trasa: 13 km, przewyższenie: 750 metrów, czas przejścia: 6 godzin.

Nocleg w górskiej chatce Rapti. Na miejscu jedzenie, picie, materace, jest ciepło. W schronisku jest obsługa, dostaniemy ciepłą kolację. Jest herbata, zioła, kawa, rakija. W zależności od charakteru grupy idziemy wcześnie spać, opowiadamy sobie górskie historię i legendy przy kominku lub tańczymy z Bośniakami i Serbami do bałkańskiej muzyki i wznosimy toasty za partyzantów Tito. Co lubicie – będzie!

Dzień 5 – Prenj. Szczyt Crnoglav (1892 m)

Trzeci dzień chodzenia po górach Prenj ukoronujemy wejściem na Crnoglav, słynny jako najlepszy punkt widokowy w całym paśmie. Nocleg w Jablanicy. Wracamy do cywilizacji, umyjemy się jak królowie w łazience!

Trasa: 10 km, przewyższenie: 700 metrów, czas przejścia: 7 godzin. Momentami absolutny brak szlaku.

Dzień 6 – Mostar

Mostar to setki lat historii, wielokulturowy atmosfera, wyjątkowo malownicza starówka, doskonała kuchnia i słynny most nad błękitną rzeką Neretwą. Dzień wykorzystamy na spacerowanie po tym wyjątkowym mieście, zakupach, a wieczorem możemy pójść świętować do klubu Oscar, ale nie za długo, bo jutro znowu ruszamy w góry.

Nocleg w bardzo przyjemnych apartamentach 5 minut od starówki w cichej dzielnicy Donja Mahala. Mamy śniadanie. Kolacja we własnym zakresie w jednej ze znakomitych restauracji.

Dzień 7 – Čvrsnica. Na dachu Hercegowiny

Dzień zaczynamy wyjazdem autem terenowym na Pločno (2228 m), najwyższy szczyt Hercegowiny. Stąd idziemy przez góry do schroniska, zostawiamy rzeczy i na zachód słońca wchodzimy na szczyt Veliki Vilinac (2113 m). Widok na kilkanaście różnych pasm w Górach Dynarskich.

Trasa: 11,5 km. Przewyższenie: 500 metrów do góry, 800 metrów w dół. Czas przejścia: 6-7 godzin.

Nocleg w chatce Vilinac. Schronisko znajduje się na wysokości 1900 m. Zbudowany został w 2010 roku na miejscu starego schroniska. Śpimy na materacach na poddaszu i zajmuje się nim lokalny klub górski z Jablanicy (cały materiał do budowy schroniska przynieśli na górę wolontariusze). Mamy ciepłą kolację. Na miejscu jedzenie, napoje (w tym destylaty), obsługa. Myślimy, żeby któregoś razu zrobić tutaj sylwestra!

Dzień 8 – Čvrsnica. Zbójnickie Wrota

Odwiedzimy słynne okno skalne Hajdučka Vrata – Zbójnickie Wrota i okoliczne szczyty. Dziki, malowniczy, górski teren. Długość wycieczki zależy od naszych sił i chęci.

Trasa: 11 km. Przewyższenie: 320 m do góry, 800 metrów w dół. Czas przejścia 5-6 godzin.

Nocleg w cywilizowanych warunkach w Jablanicy.

Dzień 9 – Visočica. Lukomir i Sarajewo

Lukomir to wioska, którą regularnie odwiedza bośniacka telewizja i robi reportaż “Najpiękniejsze miejsce w Bośni”. Co roku historia się powtarza. Nasz dzisiejszy szlak jest fascynujący. Zaczniemy od słynnej Doliny Zimnego Potoku z rzeką wijącą się jak wąż u naszych stóp. Potem dojdziemy do Lukomira skrajem jednego z najdzikszych kanionów w Europie, a wrócimy przez widokowy szczyt Obalj (1896 m) z widokiem na wszystkie pasma w okolicach Sarajewa.

Wycieczka górska: 10 km, przewyższenie 800 metrów, 4,5-5 godzin.

Nocleg w pensjonacie w Sarajewie.

Dzień 10 – Sarajewo i Olimpijskie Góry

Rano wyjdziemy na spacer po sarajewskiej starówce, najlepszy na świecie burek i aromatyczną kawę. Zwiedzimy też okoliczne wzgórza – te związane z historią oblężenia miasta, jak i te, których historia łączy się ze słynną olimpiadą w 1984 roku. Popołudniu zaczynamy powrót do domu.

Dzień 11 – Powrót do Polski

Wracamy do Zakopanego w godzinach wieczornych w zależności od ruchu na granicach i na drogach.

UWAGA! W paśmie Prenj i innych górach Bośni i Hercegowiny gdzieniegdzie znajdują się jeszcze miny – pozostałość po wojnie na Bałkanach w latach dziewięćdziesiątych. Lokalni doskonale wiedzą, którędy można chodzić, żeby było bezpiecznie. Chodzimy pod opieką najlepiej poinformowanych przewodników w Bośni, którzy nasze szlaki przebyli setki razy. Będąc pod ich opieką – jesteśmy 100% bezpieczni.

Zapisz się na wycieczkę

  Zgłoszenie

  Chcę wziąć udział w wycieczce .
  Moje dane kontaktowe, które posłużą do komunikacji w sprawie zrealizowania wycieczki:

  Krótko o mojej obecnej kondycji (prosimy szczerze!):

  To mój pierwszy wyjazd trekkingowyKiedyś było dużo chodzenia. Teraz wysiadają mi kolana, ale daję radęLubię góry, ale powolutku i spokojnieNie mam zbyt dużego doświadczenia, ale kondycja dobraMam dobrą kondycję. Lubię dużo chodzić i zdobywać szczytyUwielbiam wspinaczkę, biegi górskie, skitury. Pełna profeskaJestem Jerzym Kukuczką/Wandą RutkiewiczOpowiem samodzielnie poniżej

  Może pojechać każdy, kto chodzi po górach, nie trzeba być sportowcem. Nastawiamy się na zwiedzanie pięknych miejsc w górach i cieszenie się duchem miejsca, a nie zaliczanie szczytów. Podczas wycieczki jesteś pod opieką Międzynarodowego Przewodnika Górskiego UIMLA.

  Co w cenie a co nie?

  Wszystkie przejazdy:
  Noclegi w miastach (7) i górskich schroniskach (3)
  Śniadania – Visoko, Jablanica, Mostar, schroniska górskie
  Kolacja powitalna i pożegnalna
  Opieka polskich liderów oraz lokalnego przewodnika
  Profesjonalny fotograficzny portret w górach
  Ubezpieczenie i składka na TFG

  Cena nie obejmuje:
  Wyżywienie (poza kolacją powitalną i pożegnalną oraz śniadaniami w większości pensjonatów)
  Suweniry, alkohol i inne przyjemności życia
  Podjazdy samochodami terenowymi w górach (w zależności od wielkości grupy i ilości aut 25-50 euro)
  Dojazd do i z Zakopanego

  Co zabrać?

  Plecak duży (ok. 60-80 litrów) lub torba duffle bag – bagaż główny
  Plecak na wycieczki górskie (40-50 litrów)

  2 pary butów trekkingowych (mogą być niskie lub w wysokie)
  Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
  Klapki

  Apteczka osobista + plastry compeed
  Kosmetyczka
  Sprej na komary
  Lekki ręcznik turystyczny
  Śpiwór – najlepiej całoroczny, standardowy, z komfortem do 0 lub +5
  Karimata

  Czołówka + baterie zapasowe
  Aparat fotograficzny
  Powerbank (opcjonalnie)

  Termos na herbatę
  Sztućce turystyczne
  Mała maszynka gazowa + palnik // wystarczy jeden na dwie osoby

  Dowód osobisty lub paszport a najlepiej oba dokumenty
  Pieniądze na własne wydatki i pamiątki (najlepiej Euro)

  Kijki trekkingowe
  Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
  Krem z filtrem

  Bielizna i ubrania na zmianę
  Lekkie spodnie membranowe
  Spodnie trekkingowe
  Ponczo na deszcz
  Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
  Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
  Strój miejski
  Ciepła czapka i rękawiczki
  Komin/chustka/buff, czapka z daszkiem na słońce
  Kąpielówki (jak ktoś lubi popływać w jeziorze lub rzece)


  ,

  z Biurem Podróży High Away.

  Tagi: