Śmiejemy się, że Góry Dynarskie to nasze królestwo. Żadnych innych gór nie odwiedzamy tak często – zarówno z grupami jak i prywatnie. Przez ostatnich kilka lat chodziliśmy tutaj częściej niż w Tatrach. Hubert Jarzębowski zaprasza do 20 najpiękniejszych miejsc w Górach Dynarskich.
Zaproszenie w Góry Dynarskie
Wyniosłe góry opadające stromo nad sam Adriatyk ciągnące się wzdłuż całego wybrzeża Chorwacji, Czarnogóry i Albanii. Kręte drogi z tunelami w Czarnogórze. Potężne wapienne ściany Gór Przeklętych i Durmitoru. Kanion rzeki Tara ze słynnym spływem. Olimpijskie góry Sarajewa. Wysokie góry ponad Mostarem, Makarską i Splitem. Szczyty chorwackich wysp. Wielkie Jezioro Szkoderskie oraz błękitne jeziora i wodospady Jezior Plitwickich. Krasowe płaskowyże, niedostępne wąwozy. Cztery szczyty Korony Europy. To wszystko krajobrazy Gór Dynarskich.
Nie są tak długie i rozległe jak Alpy, Kaukaz, Karpaty, Pireneje czy Apeniny. Rozciągają się na długości przeszło 640 kilometrów wzdłuż Adriatyku na zachodzie i Kotliny Panońskiej na północnym-wschodzie. Leżą w całości na Półwyspie Bałkańskim. Zaczynają się na włosko-słoweńskim pograniczu, gdzie rzeka Socza oddziela je od Alp Julijskich. Docierają aż do doliny rzeki Drin w Albanii, która oddziela je od południowych sąsiadów: gór Szar oraz Korab.
Są to młode góry – powstały w orogenezie alpejskiej, zdecydowanie dominują w nich wapienie oraz inne skały osady. Charakterystyczne dla nich są wszelakie zjawiska krasowe: głębokie wąwozy, duże systemy jaskiń oraz niewiele jezior, w dużej mierze okresowych.
Tutaj znajdują się największe leje krasowe w Europie w Imotskim oraz jedne z najgłębszych kanionów Europy – z których najbardziej znany jest kanion Taru.
Do Gór Dynarskich należy wiele pasm górskich w Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Serbii, Kosowie i Albanii. Polecamy Wam nasze ulubione miejsca – zarówno te najbardziej znane jak i ukryte perły, o których być może jeszcze nie słyszeliście!
Prokletije – Góry Przeklęte
Najbardziej wysokogórską, alpejską częścią Gór Dynarskich są bez wątpienia Góry Przeklęte położone na albańsko-czarnogórsko-kosowskim pograniczu. Najwyższy szczyt – Maja Jezerce (2694 m) jest zarazem najwyższy w całych Górach Dynarskich, kolejnych trzynaście szczytów również znajduje się w Prokletije. Dopiero piętnasty Bobotov Kuk (2523 m) leży w Durmitorze. Tylko tutaj znajdują się szczyty przekraczające 2600 metrów. Przez lata było to najmniej znane i najbardziej niedostępne pasmo górskie na rubieżach cywilizowanego świata. Dziś Prokletije staje się prawdziwą gwiazdą regionu.
Góry Przeklęte to nasze ulubione pasmo. Dowiedz się więcej o tym jak po nim wędrujemy TUTAJ. Możesz również poznać cały szlak Peaks of the Balkans. Jeśli chcesz dowiedzieć się czemu są przeklęte kliknij Tutaj.
Prokletije odwiedzamy podczas wycieczek Góry Przeklęte, Góry Przeklęte dla Harpaganów i Korona Bałkanów. Jeździmy tutaj również na Sylwestra oraz Majówkę.
Maja Jezerce (2694 m) – najwyższy szczyt Gór Dynarskich
Jezerca w Górach Przeklętych to najwyższy szczyt całego pasma. Jej wierzchołek znajduje się w Albanii i pomimo, że wysokością ustępuje górze Korab – jest bez wątpienia najbardziej wysokogórskim, groźnym zakątkiem w kraju. Szlaki z obu stron (od Doliny Valbony i od Czarnogóry przez Dolinę Jezior, która dała nazwę szczytowi) to długie, całodzienne górskie wyrypy z przewyższeniem przeszło 1500 metrów. Każdy poważny turysta górski powinien mieć ten szczyt w swoim CV.
Na Maja Jezerce wchodzimy na wycieczce Góry Przeklęte HARD – Dla Harpaganów.
Durmitor – ulubione góry Jugosławii
Za czasów Jugosławii turystyka w Prokletije nie istniała i dla wszystkich było jasne, że pogranicze z Albanią Envera Hodży trzeba unikać. Ulubionymi górami całej Jugosławii – obok Triglava, dumy Słowenii – był Durmitor. Położony tutaj kurort Žabljak to najwyżej położone miasteczko w kraju. Śmiało można uznać go za jugosłowiańskie Zakopane. Czarne Jezioro leżące zaraz za miastem u stóp gór to z kolei bez wątpienia jugosłowiańskie Zakopane.
Pasmo to zwiedzamy w świetny sposób na wycieczce Czarnogóra – Przygody w Durmitorze.
Prenj – Hercegowińskie Himalaje
Najbardziej wysokogórskie pasmo w Bośni. Prenj jest zupełnie nieznany turystom z wyjątkiem lokalnych miłośników z okolicznych miast Konjica, Jablanicy i Mostaru. Ci zgodnie twierdzą, że to jedno z najpiękniejszych pasm na świecie. Turystyka nie zdążyła się tutaj jeszcze odrodzić po wojnie, a szczyty cieszą się złą sławą z powodu min. Niesłusznie. Niebezpiecznych okolic jest tutaj niewiele i są dobrze oznaczone. Szlak na najwyższe góry pasma: Zieloną Głowę i Otisz to zdecydowanie jedna z najlepszych górskich tur w całych Dynarydach, a atmosfera schronisk Jezerce i Rapti jest nie do pobicia. Niektóre ze szczytów Prenja zdobyte zostały po raz pierwszy dopiero w XXI wieku. Dla miłośników przygód.
Te wspaniałe góry odwiedzisz na wycieczce Bośnia – Hercegowińskie Himalaje.
Meandry Uvac
W serbskiej części Gór Dynarskich pomiędzy pasmami Zlatar i Zlatibor znajdziemy jedno z najoryginalniejszych miejsc całego pasma. Meandry rzeki Uvac należą do najbardziej spektakularnych na świecie. Zdjęcia wykonane na tutejszych punktach widokowych często uważane są za przerobione w Photoshopie. Dodatkowo nad głową cały czas latają nam potężne sępy płowe, które tutaj mają swoje sanktuarium.
Peaks of the Balkans
Szlak Peaks of the Balkans ma 192 kilometrów długości podczas których pokonuje się niemal 10 000 metrów różnicy wzniesień. Podzielony jest na 10 odcinków i biegnie przez trzy kraje: Albanię, Kosowo i Czarnogórę. Przeciwnie do swojej nazwy nie wychodzi na ani jeden szczyt. To zdecydowanie najpiękniejszy szlak trekkingowy Bałkanów i jeden z najlepszych w Europie (piszę tak ostrożnie tylko dlatego, że nie byłem wszędzie – osobiście uważam, że to jest ten najlepszy szlak Europy). My mamy swoją wersję szlaku na którą jeździmy z grupami już od kilku lat.
Mamy dla Was najlepszy w Polsce przewodnik po szlaku Peaks of the Balkans.
Dowiedz się więcej o tym jak my chodzimy po tym szlaku i pojedź z nami w Góry Przeklęte.
Komovi
Zupełnie nieznane turystom i puste pasmo górskie. Najwyższe góry pomiędzy Durmitorem na północy i Górami Przeklętymi na południu. Gniazdo Komovi tworzą trzy ostre strzeliste góry – „Komy”: Kom Kucki, Kom Vasojevicki oraz Kom Lijevorećki. Widziane z Prokletija przewyższają wszystkie sąsiednie góry i przypominają Mroczną Wieżę z Włądcy Pierścieni. Każdy kto tam był mówi, że to jedno z jego ulubionych pasm górskich na Bałkanach.
Pasmo Komovi odwiedzisz na wycieczce Czarnogóra – Przygody w Durmitorze
Olimpijskie góry Sarajewa
Z centrum stolicy Bośni można iść od razu na górskie szlaki. Miasto leży w dolinie i z każdej strony otoczone jest wysokimi górami. W dobrym roku 1984 tutaj rozgrywały się konkurencje na słynnej bałkańskiej olimpiadzie, później to właśnie z tych gór miasto było ostrzeliwane przez snajperów. Poza opuszczonymi obiektami związanymi z Olimpiadą w okolicy znajdziemy jedne z najbardziej widokowych dróg jezdnych na Bałkanach, spektakularne kaniony i malownicze wioski z klimatami „końca świata”. Na wysokości Sarajewa Góry Dynarskie osiągają przeszło 250 kilometrów szerokości.
Wędrujemy tutaj na wycieczce Bośnia – Hercegowińskie Himalaje.
Dinara
Całe pasmo nazwę otrzymało od masywu Dinary (1831 m) – najwyższego szczytu Chorwacji. Nazwa ta pochodzi od ilyryjskiego/celtyckiego plemienia Dindarów żyjących na wschód od Dinary na terenie dzisiejszej Bośni. Plemię to było częścią większego ludu Skordysków, których nazwa z kolei związana jest z górami Szar Planina, zwanymi w starożytności Scardus. Skordyskowie znani byli jako sprawni wojownicy, chętni wynajmowani do armii okolicznych mocarstw jako najemnicy. Mieli w zwyczaju pić krew swoich wrogów z wydrążonych czaszek, składali również ofiary z ludzi. Jeśli nie zabierzecie wystarczającej ilości wody – Dinara zrobi z wami to samo 😉
Dinarę odwiedzamy na wycieczkach z serii Korona Bałkanów
Tu przeczytasz artykuł Dinara – wszystko o najwyższym szczycie Chorwacji
Maglić (2369 m) – najwyższy szczyt Bośni i Hercegowiny
Masyw Maglicia położony jest na niezłym odludziu, w części Bośni zwanej Republiką Serbską ponad najdzikszą i najbardziej dziewiczą puszczą na Bałkanach. Wznosi się wysoko ponad kanionami rzeki Pivy, Driny oraz Sutjeski. Przez bliskość bardzo popularnego Durmitoru nie jest zbyt często odwiedzany przez turystów, a jest to błąd. Uczestnicy naszych wycieczek po Koronę Bałkanów często przyznają, że to właśnie Maglić jest ukrytą perełką całego szlaku.
Na Maglicia wchodzimy na wycieczce Korona Bałkanów.
Theth i Valbona – Alpy Albańskie
Dwie doliny albańskiej części Gór Przeklętych cieszą się zasłużoną sławą najbardziej wysokogórskiego zakątka kraju. Niegdyś tajemniczy, izolowany region, który kojarzył się wyłącznie z zemstą rodową, dziś centrum turystyki górskiej kraju. I jedna i druga dolina są „alpejskie” w rozmiarach, a ilość szlaków w okolicy wystarczy na cały sezon chodzenia. Pomimo tego, że ruch turystyczny już odkrył Theth i Valbonę wystarczy nieco zejść ze szlaku i jesteśmy w terenie tak dzikim, jakbyśmy przenieśli się prosto do XIX wieku. Przejście pomiędzy obiema dolinami to najbardziej klasyczny górski trekking kraju.
Theth i Valbonę zobaczysz na wycieczce Góry Przeklęte.
Via ferraty w Kosowie
Kosowo już na dobre obudziło się po wojnie i inwestuje w turystykę, w tym tę naszą – zrównoważoną, górską. Specjalnością kraju są via ferraty tworzone we współpracy z najlepszymi specjalistami z Dolomitów. Najwięcej żelaznych dróg znajduje się w kanionie Ruguva, a leżące u jego ujścia miasto Peja staje się nieformalną bałkańską stolicą via ferrat.
Więcej o via ferratach w Kosowie dowiesz się w naszym przewodniku.
Durmitorska magistrala
Drogę P14 można uznać za kultową drogę dla wszystkich kierowców, motocyklistów i rowerzystów. Asfaltowa droga z Pluzine do Zabljaka przez przełęcz Sedlo pozwala zobaczyć najbardziej fantazyjne formy rzeźby Durmitoru – powyginane warstwice Sareni Pasovi oraz Pionowe filary Prutasa. Stąd możemy startować na wiele szlaków w tym najwyższą górę Durmitoru i ulubiony szczyt całej Czarnogóry, czyli Bobotov Kuk. Niewielu turystów wie, że po drugiej stronie pasma jest druga część tej drogi – równie piękna!
Jeździmy tędy na wycieczce Czarnogóra – Przygody w Durmitorze oraz na Koronie Bałkanów.
Kanion Tary
W Górach Dynarskich i na całych Bałkanach jest przynajmniej kilka świetnych raftingów. Tych łatwiejszych – widokowych i tych trudniejszych po spiętrzonych bystrzach górskich potoków. Najsłynniejszym z nich jest spływ kanionem Tary, uważanym w Czarnogórze za najgłębszy w Europie (to samo Grecy mówią o kanionie Vikos w Zagorii, który również zwiedzamy). Oprócz dwóch różnych spływów, są tutaj punkty widokowe na potężne tysiącmetrowe ściany wąwozu, najsłynniejszy most na Bałkanach i najdłuższa na Bałkanach tyrolka.
Rzekę Tarę poznasz na wycieczce Czarnogóra – Przygody w Durmitorze.
Schronisko Vilinac w Čvrsnicy
Może i nazwy pasma Čvrsnica nie da się wymówić, ale za to stanowi ono jeden z najlepszych terenów do chodzenia nie tylko w Bośni, ale w całych Górach Dynarskich. Na najwyższy szczyt pasma można wyjechać samochodem terenowym. Stąd da się przejść całe góry z noclegiem w najpiękniej położonym schronisku w całym 600-kilometrowym paśmie. Niedaleko schroniska możemy zrobić sesję fotograficzną w najsłynniejszym oknie skalnym Bałkanów.
Śpimy tutaj na wycieczce Bośnia – Hercegowińskie Himalaje.
Leje krasowe w Imotskim
Najsłynniejsze w Chorwacji – Jeziora Plitvickie oraz analogiczne miejsce w Bośni – wodospady Kravica są w sezonie bardzo turystyczne i odwiedzane przez tłumy. Jeśli chcecie zobaczyć coś spektakularnego, ale mniej znanego polecam największe w Europie leje krasowe w Imotskim na pograniczu Chorwacji i Bośni. Większe leje na świecie oglądać możemy wyłącznie w USA i Japonii. Najciekawszą wycieczką okolicy jest obejście dookoła krateru na którego dnie, trzysta metrów pod naszymi stopami znajduje się Jezioro Czarne.
Leje krasowe odwiedzamy podczas wycieczki Korona Bałkanów.
Pustelnia św. Sawy w górach Golja
Wyjątkowo ciekawy szlak znajdziemy w Serbii. Od monastyru Studenica, jednego z najważniejszych dla tożsamości Serbów możemy dojść do miejsca, gdzie swą pustelnię założył w X wieku św. Sawa, patron kraju. Kościół i cele pustelników wykute w skale wysoko ponad stromym kanionem zagubione wśród lesistych gór pasma Golja robią duże wrażenie, szczególnie że do ostatnich metrów nie spodziewamy się jak piękne miejsce czeka za rogiem. Jeszcze słynniejszym, ale nie tak kameralnym miejscem, jest wykuta w skale cerkiew Ostrog w Czarnogórze.
Góry nad Adriatykiem
Wszystkie pasma nad Adriatykiem od Chorwacji przez Czarnogórę po północ Albanii należą do Gór Dynarskich. Góry na przybrzeżnych wyspach również. Najciekawszym kąskiem dla turystów jest najpiękniejsza górska tura Chorwacji – Szlak Premużicia w Welebicie. Dla wspinaczy piekielna dolina Paklenicy wraz ze słynną ścianą Anica Kuk. Dla kierowców wyjazd na szczyt Sveti Jure nad Makarską – drugi najwyższy szczyt Chorwacji. W Czarnogórze można chodzić po wielu szlakach w paśmie Orjen oraz odwiedzić mauzoleum czarnogórskiego władcy-poety Piotra Niegosza na szczycie Lovćenu. Wędrowanie po górach z widokiem na błękitne wody Jadranu to zawsze piękna wiosenno-jesienna alternatywa dla wysokogórskich perci Prokletije i Durmitoru.
Przygotowujemy dla Was wycieczkę nad Adriatyk, program wkrótce 🙂
Via Dinarica
Miłośnicy naprawdę długich spacerów mogą zainteresować się szlakiem Via Dinarica, który prowadzi przez całe pasmo od Słowenii aż po Dolinę Valbony w Albanii. Szlak ma 1260 km. W niektórych miejscach nie ma żadnych znaków ani infrastruktury turystycznej i istnieje tylko na papierze – w terenie go nie ma. My chodzimy po istniejących i najładniejszych częściach szlaku.
Szlakiem Via Dinarica wędrujemy na wycieczkach: Czarnogóra – Przygody w Durmitorze, Bośnia – Hercegowińskie Himalaje, Korona Bałkanów, Góry Przeklęte.
Doberdol i Szczyt Trzech Granic
Pasterska osada w polodowcowym kotle pod trójstykiem granic dzięki wyjątkowemu mikroklimatowi zyskała nazwę Dobrego Dołu. Jest to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na szlaku Peaks of the Balkans, a wejście na Szczyt Trzech Granic i swobodne przechodzenie pomiędzy Kosowem, Albanią i Czarnogórą można uznać za esencję Gór Dynarskich i Bałkany w pigułce.
Doberdol odwiedzamy na wycieczce Góry Przeklęte. Poczytasz o naszej wycieczce więcej TUTAJ
W Góry Dynarskie zaprasza Hubert Jarzębowski
Jedź z nami na Bałkany – zapisz się na wycieczkę
Kalendarz Wypraw 2025
Lista wszystkich wypraw, które planujemy na 2025 rok….
Kirgistan – Trekking w Tien-Szan i Pik Uczitel
Nauczyciel Alpinizmu z Gór Tien-Szan czeka na Ciebie. Kirgistan to mus dla każdego szanującego się turysty górskiego!…
Macedonia – W Tybecie Europy
Macedonia Północna – malutki kraj byłej Jugosławii, leży niemal cały w górach. Śmiało można go nazwać Tybetem Europy. Pięć…
Zugspitze i Grauspitz – Niemcy i Liechtenstein + Korona Beneluxu
23-30 sierpnia 2025 r. Najwyższe szczyty Niemiec i Liechtensteinu czekają na Ciebie. Wycieczka trudna, dla sprawnych turystów z dobrą kondycją….
Góry Przeklęte
Sześć terminów od lipca do września. • Przejdziesz wzdłuż i wszerz Góry Przeklęte • Poznasz najlepsze odcinki szlaku Peaks of…
Bośnia – Trekking w sercu Bałkanów
Wspaniały trekking przez góry Dynarskie! Kultowe schroniska, dzikie szlaki, esencja Bałkanów! Sprawdź program, zobacz zdjęcia i spróbuj się nie oczarować……
Czarnogóra – Przygody w Durmitorze
Czarnogóra uosabia wszystko to, co uwielbiamy w górach Bałkanów. Góry – równie piękne jak Tatry, ale puste, spokojne i bez…
Korona Wielkiej Brytanii
Korona Wielkiej Brytanii. Najwyższe szczyty Walii, Anglii, Szkocji i nie tylko….
Góry Przeklęte z High Away
Na szlak zaprasza Hubert Jarzębowski – międzynarodowy przewodnik górski, założyciel biura High Away….
Kirgistan – Gdzie Natura Pisze Najpiękniejsze Scenariusze
Dzikie góry, bajkowe krajobrazy, turkusowe jeziora – odkryj Kirgistan!…
Korona Krajów Bałtyckich
9 – 13 kwietnia 2025 r. •Najwyższe szczyty Litwy, Łotwy i Estonii do Korony Europy • Poznasz wszystkie Kraje Bałtyckie • Wyzwanie:…
Islandia na lajcie – najpiękniejsze szlaki południa
• Dotrzesz dalej niż większość turystów • Zobaczysz lodową lagunę i czarną plażę • Przejdziesz Szlak 20 Wodospadów • Poznasz najpiękniejszy widokowo szlak…
Zakopane z przewodnikiem
Zapraszamy na wycieczki po Zakopanem z przewodnikiem. Na zamówienie i wedle potrzeb. Dla Twojej szkoły, firmy, biura podróży….
Kurs jazdy na nartach z instruktorem
Ferie pod Tatrami? Zrób z nami pierwsze kroki na nartach lub udoskonal swoja technikę jazdy. Wszystko pod okiem instruktora! Umów…
Śniegi na Równiku: Ruwenzori – Margherita Peak 5109 m
Najpiękniejszy trekking górski w Afryce. Spędzisz dziewięć dni w sercu Gór Księżycowych i zdobędziesz Margheritę (5109 m) – najwyższy szczyt…