Sylwestrowy wypad w Góry Przeklęte – 8 dni
Termin: 27 grudnia 2024 – 3 stycznia 2025 roku
Cena: 4200 zł
Kameralna grupa: 7-16 osób
Transport: Bus z Zakopanego. Można przylecieć samolotem i spotkać się z grupą w Belgradzie
Noclegi: Hotele, schroniska górskie
Na lekko! – nie nosimy głównego bagażu
Wyjazd w góry na sylwestra – oryginalny pomysł na wejście w Nowy Rok!
Jeśli szukasz niezwykłych, nieobleganych przez turystów miejsc, Kosowo może okazać się idealnym wyborem. Wyjątkowa część tego kraju, jaką są Góry Przeklęte, będzie świetnym miejscem do spędzenia sylwestra! Zostań jednym z odkrywców uroków zimowej turystyki w tym regionie Półwyspu Bałkańskiego.
Prokletije (z serbskiego: Góry Przeklęte) w czasie zimy mogą przypominać Tatry sprzed stu lat – z czasów, gdy nie były tak oblegane przez turystów. To idealny kierunek, gdy chcesz uciec od zgiełku, tłoku i klimatów hucznego sylwestra. Możesz za to liczyć na niezwykłe widoki, śnieg oraz opustoszałe szlaki.
Z nami zyskasz możliwość przywitania Nowego Roku na wysokości 2000 metrów, w klimatycznej, drewnianej chatce. Nie możesz liczyć tu na dostęp do Internetu, łatwy dojazd, czy fajerwerki, ale gwarantujemy ogrzewanie, pyszne jedzenie, bałkańskie trunki oraz muzykę. A to rekompensuje wszystko!
Wyjazd w Góry Przeklęte na sylwestra – co Cię czeka?
Jeśli zdecydujesz się na spędzenie sylwestra w kosowskich górach wraz z nami, ciekawie spędzisz nie tylko ten jeden wieczór, ale także kilka innych dni. Podczas pobytu w Prokletijach możesz zmierzyć się z różnymi szlakami, także z via ferratami Kanionu Rugova. Są to drogi o charakterze wspinaczkowym, które ubezpieczone zostały liną poręczową, służącą do asekuracji. Można znaleźć tu zarówno odcinki łatwe – świetne do rozpoczęcia swojej przygody z tego rodzaju trasami – jak i trudne, eksponowane ferraty, wymagające doskonałej kondycji. Wszystkie zostały wyznaczone i oznakowane przez najlepszych traperów z Dolomitów.
Program dzień po dniu
Dzień 1: Zakopane – Belgrad
7:15 – startujemy mikrobusem z Zakopanego – należy mieć na uwadze, że przez korki na Zakopiance wydłuża się czas dojazdu do punktu spotkania. Z kolei osoby, które przed naszym wyjazdem planują się zatrzymać w stolicy polskich gór, powinny pamiętać, że w tym okresie obłożenie w hotelach itd. jest spore, dlatego rezerwacje lepiej robić z wyprzedzeniem.
Trasa do Kosowa przebiega przez Słowację i Węgry. Zatrzymujemy się w Belgradzie, gdzie czeka na nas powitalna kolacja w tradycyjnej serbskiej restauracji. Pierwszy nocleg odbywa się w hotelu w okolicach miasta.
Dzień 2: Przywitanie z Kosowem
Tego dnia rozpoczynamy eksplorację kraju, a zaczynamy ją od serbskiej części Kosowa. Na lunch zatrzymujemy się w miejscowości Leposavić. Podczas posiłku poznamy wiele ciekawostek dotyczących życia w Kosowie. Opowie o nich przewodnik Alex.
Wieczorem dotrzemy do Peji, gdzie zakwaterujemy się w hotelu, a następnie ponownie będziemy poznawać smaki kosowskiej kuchni.
Dzień 3. Via ferraty Kanionu Rugova
Tego dnia rozpoczniemy górskie eskapady. Znajdziemy się w głębi Kanionu Rugova. Tam czekają na nas pierwsze wyzwania – via ferraty Ari oraz Mat. Każda z tych tras jest świetna do rozpoczęcia przygody z żelaznymi drogami. Osoby, które są żądne mocniejszych doświadczeń, mogą zdecydować się na podniebny zjazd przeszło 650-metrową tyrolką. Następnie udamy się na odpoczynek i nocleg w hotelu.
Dzień 4: Jeziora Liquenat
Kolejnego dnia wracamy na szlaki. Warto pamiętać, że Góry Przeklęte to jedno z najmniej znanych, a zarazem najbardziej zachwycających pasm górskich Europy – eksplorowanie ich jest prawdziwą gratką! Dotrzemy nad jeziora Liquenat, które znajduje się na pograniczu Kosowa i Czarnogóry. Alternatywą do wycieczki nad wodę jest zmierzenie się z jedną z trudniejszych ferrat w kanionie – ta propozycja będzie odpowiednia jednak tylko dla wprawionych wspinaczy. Kategoria trudności to D (tylko dla doświadczonych). Po tych wrażeniach wracamy na nocleg do hotelu Dukagjini w Peji.
Dzień 5: Szczyt Hajla (2403 m). Sylwester w Górach Przeklętych
Ostatniego dnia roku wybierzemy się do zbudowanej na wysokości około 2000 m n.p.m. drewnianej chatki. Należy ona do Fatosa Lajci – największego w Kosowie specjalisty od dzikiej przyrody, koordynatora projektu monitoringu rysia bałkańskiego. W zależności od warunków trasę do domku pokonuje się w butach lub rakietkach śnieżnych. Na miejscu zostawimy rzeczy, by ruszyć dalej – zdobyć szczyt Hajlę. Po zejściu rozpoczynamy świętowanie sylwestrowego wieczoru. Można liczyć na muzykę, kolację, tańce i rakiję – wszystko oczywiście w stylu bałkańskim.
Dzień 6: Nowy Rok
Nowy Rok przywitamy powoli, nie będziemy się spieszyć i bardzo wcześnie wstawać. To okazja, by nacieszyć się niecodziennymi krajobrazami nieujarzmionych gór, z wysokości przeszło 2000 m n.p.m. Następnie okrężną drogą zejdziemy z gór i ruszymy do Prizren – niezwykle atrakcyjnego pod względem turystycznym miasta. Późnym popołudniem dotrzemy do hotelu Venisi przy starówce.
Dzień 7: Trasa Prizren – Belgrad
Po śniadaniu ruszymy na podbój Prizren. Tam czeka nas wiele atrakcji, gdyż miasto to ma ciekawą historię i wiele punktów wartych zobaczenia. Po zwiedzaniu rozpoczniemy drogę powrotną do domu – z noclegiem w hotelu w Belgradzie.
Dzień 8. Powrót do Polski
Ostatni dzień minie w trasie powrotnej do Polski – przejedziemy przez Słowację i Węgry aż do Zakopanego. Na miejscu powinniśmy zjawić się w godzinach wieczornych.
Jak wyglądają noclegi i impreza sylwestrowa?
Przez pierwsze trzy noce miejscem naszego noclegu będzie pięciogwiazdkowy hotel w Peji – uznawany za topowe miejsce Kosowa.
Jeśli rozważasz wyjazd w góry na sylwestra, pewnie zastanawiasz się, jak wygląda sama impreza. Z nami spędzisz ten wieczór w chatce pod górą Hajlą. Można liczyć tam na bieżącą wodę oraz prąd (zazwyczaj). Nie trzeba martwić się o temperaturę w domu – dzięki piecom zapewnione zostanie ciepło. Będzie też sporo pysznego jedzenia. W cenie znajduje się drink powitalny, a także noworoczny szampan. Poza tym właściciel chatki, czyli Fatos Lajci, oferuje zakup piwa, wina i rakiji. Możliwe jest też wyniesienie pewnej ilości swoich ulubionych trunków. Chatka będzie miejscem noclegu – śpi się w salach zbiorowych, na materacach.
Wycieczki górskie
Wybierając się w góry – szczególnie tak dzikie jak Przeklęte – należy zawsze pamiętać o bezpieczeństwie. My dobieramy szlaki do aktualnych warunków, a także bierzemy pod uwagę umiejętności grupy. Jeśli jest bardzo dużo śniegu, chodzimy na rakietach – jeśli nie, to w butach.
Cena wycieczki zawiera
- trzy noclegi w 5-gwiazdkowym Hotelu Dukagjini w Pejë,
- 1 nocleg w rodzinnym hotelu w Prizrenie,
- 2 noclegi w hotelu w Belgradzie,
- 7 śniadań,
- transport,
- opiekę polskiego lidera i lokalnych przewodników w Górach Przeklętych,
- ubezpieczenie,
- uroczystą kolację sylwestrową w chatce w górach + powitalny drink i szampan noworoczny.
Cena nie obejmuje
- wyżywienia poza śniadaniami,
- alkoholu,
- pamiątek,
- wejść na Via Ferrata (12 euro/os.),
- tyrolki (8 euro/os.),
- wypożyczenia sprzętu (raki, rakiety śnieżne),
- wydatków osobistych,
- napiwków,
- lotu – w przypadku podróżujących samolotem do Belgradu/Prisztiny.
Co będzie potrzebne?
- Duży plecak lub torba duffle bag (60-80 litrów) – bagaż główny,
- plecak na jednodniowe wycieczki w góry – 40-50 litrów,
- mocne buty trekkingowe nadające się do chodzenia zimą,
- ciepła czapka i dwie pary rękawiczek,
- komin/chusta/buff,
- spodnie trekkingowe,
- bielizna i ubrania na zmianę,
- bielizna termoaktywna,
- kurtka górska zimowa,
- kurtka typu polar,
- lawinowe ABC (detektor + sonda + łopatka) – możemy wypożyczyć,
- ochraniacze śnieżne na buty (stuptuty),
- kijki trekkingowe z talerzykami śnieżnymi,
- raki lub raczki turystyczne,
- czekan (możemy wypożyczyć),
- rakiety śnieżne (możliwość wypożyczenia),
- apteczka osobista + plastry compeed,
- kosmetyczka,
- krem z filtrem UV (zimowe słońce pali gorzej niż latem),
- okulary z filtrem UV,
- lekki ręcznik turystyczny,
- lekki śpiwór lub worek do spania, lub prześcieradło turystyczne,
- czołówka + baterie zapasowe,
- klapki (opcjonalnie),
- aparat fotograficzny,
- ładowarka/powerbank,
- dowód osobisty i pieniądze na własne wydatki (Euro),
- strój miejski i buty na zmianę,
- klapki,
- termos na herbatę.