Kontakt: Hubert Jarzębowski 📞 +48 500 044 198 📧 Wyślij email

Bałkański Sylwester w Kosowie 2024/2025

Termin: 27 grudnia 2024 – 3 stycznia 2025 r (8 dni)
Cena: 4200 zł


Przywitaj nowy rok w Górach Przeklętych – w chatce na końcu świata

Kosowo jest jeszcze krajem nieodkrytym przez turystów. Tym bardziej góry w Kosowie! Możesz być jednym z pionierów zimowej turystyki w tym zakątku Bałkanów.

Tutaj przywitamy Nowy Rok w drewnianej chatce na wysokości 2000 metrów. Bez dojazdu, bez internetu, bez fajerwerków za to z ogrzewaniem, pysznym jedzeniem, bałkańskimi trunkami i muzyką.

Na wyprawie możesz zmierzyć się z via ferratami Kanionu Rugova. Są tu zarówno drogi łatwe, idealne do rozpoczęcia swojej przygody z żelaznymi drogami (B, miejsca C) jak i trudne, kondycyjne i eksponowane ferraty trudności D. Wszystkie wytyczone i obite przez najlepszych speców z Dolomitów.

Prokletije zimą to Tatry sprzed stu lat. Nie znajdziesz tu zgiełku, tłoku i klimatów sylwestra marzeń. Czekają na Ciebie wysokogórskie krajobrazy, śnieg i puste szlaki. Ten wyjazd to doskonała okazja, by się wyciszyć i naładować baterie na przyszły rok.

Program dzień po dniu

Dzień 1 – Zakopane – Belgrad

7:15 wyjeżdżamy z Zakopanego i wyjazd mikrobusem przez Słowację i Węgry do Belgradu. Powitalna kolacja w tradycyjnej serbskiej restauracji. Nocleg w hotelu w okolicach Belgradu.
*Dla rezerwujących noclegi w Zakopanem: im bliżej Sylwestra jest z tym większy problem, podobnie wydłuża się czas dojazdu do nas (korki na Zakopiance). Pamiętajcie o tym przy planowaniu wyprawy!

Dzień 2: Przywitanie z Kosowem

Zwiedzanie zaczniemy od serbskiej części Kosowa. Zatrzymamy się na luncz w miejscowości Leposavić. Chcesz dowiedzieć się jak to jest mieć paszport, z którym nie możesz nigdzie wyjechać, ale za to nie ma podatków a prąd jest za darmo? O tym wszystkim opowie nam przy lunczu przewodnik Alex.
Wieczorem dotrzemy do Peji i zakwaterujemy się w hotelu. Wieczorna eksploracja kosowskiej kuchni.

Dzień 3. Via Ferraty Kanionu Rugova

Wjeżdżamy w głąb głębokiego Kanionu Rugova, gdzie czekają na nas pierwsze dwie via ferraty w Kosowie: Ari oraz Mat — obie idealne, by rozpocząć swoją przygodę z żelaznymi drogami. Chętni mocniejszych wrażeń mogą udać się na podniebną wycieczkę przeszło 650-metrową tyrolką.
Nocleg w hotelu.

Dzień 4: Jeziora Liquenat.

Nasz kolejny dzień spędzimy w jednym z najmniej znanych, a najbardziej zachwycających pasm górskich Europy. Naszym celem będą jeziora Liquenat na pograniczu Kosowa i Czarnogóry.
Jeśli ktoś bardzo lubi ferraty alternatywnie może zmierzyć się z jedną z trudniejszych ferrat w kanionie – trudności D (tylko dla doświadczonych)
Nocleg w hotelu Dukagjini w Peji.

Dzień 5: Szczyt Hajla (2403 m). Sylwester w Górach Przeklętych

Wychodzimy na butach lub rakietach do Chatki Fatosa. Zostawiamy rzeczy, kwaterujemy się. Zdobywamy ostatnią górę 2022 roku – Hajlę. Po zejściu ze szczytu świętujemy w bałkańskim stylu w górskiej chatce. Jest prąd, są piece i jest woda. Będzie ciepło i najemy się jak tureccy bejowie. Muzyka, kolacja, tańce, rakija.

Hajla na granicy Kosowa i czarnogóry to jeden z najlepszych punktów widokowych na Góry Przeklęte

Dzień 6. Nowy Rok

Tego dnia nie musimy bardzo wcześnie wstawać. Cieszymy się baśniowymi krajobrazami na wysokości przeszło 2000 metrów w dzikich górach. Okrężną drogą, malowniczym szlakiem schodzimy z gór i jedziemy na późne popołudnie do orientalnego Prizrenu, najbardziej atrakcyjnego turystycznie i najżywszego miasta w Kosowie. Nocleg w Prizrenie w rodzinnym hotelu Venisi przy starówce.

Dzień 7. Prizren — Belgrad

Śniadanie. Zwiedzamy Prizren, najciekawsze turystycznie i najbardziej historyczne miasto w Kosowie. Udajemy się w drogę powrotną do domu. Zatrzymujemy się na nocleg w hotelu w Belgradzie.

Dzień 8. Powrót do Polski.

Wracamy przez Słowację i Węgry do Zakopanego. W godzinach wieczornych zakończenie programu.

Jak wygląda impreza sylwestrowa?

Jak przystało na wyjazd sylwestrowy – postanowiliśmy nieco zaszaleć z zakwaterowaniami. Pierwsze trzy noce spędzimy w pięciogwiazdkowym hotelu w Peji – uważanym za topowy w całym kraju. Noc sylwestrowa w górskiej chatce to niezapomniane przeżycie, ale nie bójcie się – będzie ciepło i będzie co jeść (a nawet nie spodziewacie się ile!).

Chatkę pod Hajlą zbudował i prowadzi nasz przyjaciel – Fatos Lajci, największy w Kosowie specjalista od dzikiej przyrody, koordynator projektu monitoringu rysia bałkańskiego. Jego chatka to najwyżej położone schronisko w Górach Przeklętych. Ma bieżącą wodę, prąd (zwykle) oraz piece. Jest ciepło. Śpimy w salach zbiorowych na materacach na podłodze przykryci kocami. Najemy się i napijemy godnie. Nie zmarzniemy.

W cenie mamy drinka powitalnego oraz noworocznego szampana. Na miejscu u Fatosa możliwość zakupu piwa, wina i rakiji. Można też wynieść trochę swoich ulubionych trunków ze sobą.

Wycieczki górskie

Dobieramy szlaki do warunków w górach i umiejętności grupy. Jeśli jest bardzo dużo śniegu będziemy chodzić na rakietach – jeśli nie to w butach.

  Zgłoszenie

  Chcę wziąć udział w wycieczce .
  Moje dane kontaktowe, które posłużą do komunikacji w sprawie zrealizowania wycieczki:

  Krótko o mojej obecnej kondycji (prosimy szczerze!):

  To mój pierwszy wyjazd trekkingowyKiedyś było dużo chodzenia. Teraz wysiadają mi kolana, ale daję radęLubię góry, ale powolutku i spokojnieNie mam zbyt dużego doświadczenia, ale kondycja dobraMam dobrą kondycję. Lubię dużo chodzić i zdobywać szczytyUwielbiam wspinaczkę, biegi górskie, skitury. Pełna profeskaJestem Jerzym Kukuczką/Wandą RutkiewiczOpowiem samodzielnie poniżej

  W cenie

  Trzy noclegi w * * * * * Hotelu Dukagjini w Pejë
  1 nocleg w rodzinnym hotelu w Prizrenie
  2 noclegi w hotelu w Belgradzie
  7 śniadań
  Transport
  Opieka polskiego lidera i lokalnych przewodników w Górach Przeklętych
  Ubezpieczenie
  Uroczysta kolacja sylwestrowa w chatce w górach + powitalny drink i szampan noworoczny

  Cena nie obejmuje

  Wyżywienie poza śniadaniami
  Alkohol, suweniry
  Via Ferrata (12 euro/os.)
  Tyrolka (8 euro/os.)
  Wypożyczenia sprzętu (raki, rakiety śnieżne)
  Wydatki osobiste, napiwki
  Lot do Belgradu/Prisztiny (dla dolatujących)

  Co zabrać?

  Duży plecak lub torba duffle bag (60-80 litrów) – bagaż główny
  Plecak na jednodniowe wycieczki w góry – 40-50 litrów

  Mocne buty trekkingowe nadające się do chodzenia zimą
  Ciepła czapka i dwie pary rękawiczek
  Komin/chusta/buff
  Spodnie trekkingowe
  Bielizna i ubrania na zmianę
  Bielizna termoaktywna
  Kurtka górska zimowa
  Kurtka polar

  Lawinowe ABC (detektor + sonda + łopatka) – możemy wypożyczyć
  Ochraniacze śnieżne na buty (stuptuty)
  Kijki trekkingowe z talerzykami śnieżnymi
  Raki lub raczki turystyczne
  Czekan (możemy wypożyczyć)
  Rakiety śnieżne (możliwość wypożyczenia)

  Apteczka osobista + plastry compeed
  Kosmetyczka
  Krem z filtrem UV (zimowe słońce pali gorzej niż latem)
  Okulary z filtrem UV
  Lekki ręcznik turystyczny
  Lekki śpiwór lub worek do spania lub prześcieradło turystyczne
  Czołówka + baterie zapasowe
  Klapki (opcjonalnie)
  Aparat fotograficzny
  Ładowarka/powerbank
  Dowód osobisty i pieniądze na własne wydatki (Euro)
  Strój miejski i buty na zmianę
  Klapki
  Termos na herbatę


  ,

  z Biurem Podróży High Away.

  Tagi: