Ruwenzori – Śniegi na Równiku Grudzień 2019

Termin: UGA-01 6-20 grudnia 2019 r

Czas trwania: 15 dni

Cena: 2950 $ + lot do Ugandy

Trekking o trudnościach umiarkowanych, wejście na Margheritę (5109 m) jest wymagające.

Ruwenzori. Już w starożytności rozpalały wyobraźnię geografów i obieżyświatów. W II wieku przed naszą erą Ptolemeusz zaznaczył na mapie Afryki Góry Księżycowe, gdzie znajdować miały się źródła Nilu. Jeszcze w XIX wieku naukowcy tylko spekulowali, czy w sercu Afryki, na równiku znajdują się wysokie, pokryte wiecznym śniegiem góry. Pierwszym Europejczykiem, który je dostrzegł był słynny odkrywca Henry Morton Stanley. Były to ostatnie wysokie pasmo górskie na świecie odkryte przez człowieka. Ich wierzchołki zostały zdobyte dopiero w 1906 roku przez księcia Abruzzich, a do poznania pasma bardzo przyczynili się już przed wojną Polacy.

Dla miejscowej ludności Bankonzo góry zawsze były świętością: chroniły ich granic, dawały pożywienie i wodę. Bakonzo wierzą, że na szczytach Ruwenzori mieszka bóg Kitasamba. Dzikie, niedostępne, tajemnicze i spowite mgłami pozostały do dziś.

Podczas naszej wyprawy spędzimy dziewięć dni w sercu Gór Księżycowych i zdobędziemy ich najwyższy szczyt – Margheritę (5109 m). Znawcy i koneserzy uważają wędrówkę w Ruwenzori za najpiękniejszy trekking górski w Afryce. W odróżnieniu od nieco wyższych Kilimandżaro i Mount Kenya, Góry Księżycowe nie są samotnie stojącym wulkanem lecz prawdziwym pasmem górskim o alpejskiej rzeźbie, z groźnymi ścianami i polodowcowymi jeziorami. Nigdzie indziej nie można zobaczyć tak bujnej afrykańskiej roślinności górskiej jak właśnie tutaj. Sceneria przywodzi na myśl czasy prehistoryczne i turysta często zastanawia się, czy zza jednej z ogromnych, nierealnych senecji nie wyjdzie za chwilę dinozaur.

Większość wypraw w Ruwenzori odbywa się starszym szlakiem Main Circuit. My przez dziewięć dni podążamy młodszym, mniej znanym, bardziej widokowym i zapewniającym lepszą aklimatyzację szlakiem Kilembe. Wędrując „od chatki do chatki” zobaczymy wszystkie pietra roślinne Ruwenzori od dżungli aż po lodowce i zdobędziemy nie jeden, ale dwa wielkie szczyty pasma – Margheritę (5109 m) oraz Mount Weissman (4620 m).

Oprócz tego zwiedzimy żywą i kolorową Kampalę, stolicę Ugandy, powszechnie uważaną za jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej przyjaznych afrykańskich stolic. Poznamy ciekawą i burzliwą historię Ugandy, a chętni będą mogli odbyć dodatkowo wyprawę do jednej z ostatnich żyjących rodzin goryli górskich lub zdobyć jeden z wulkanów w paśmie Virunga przy granicy z Rwandą.

Wycieczkę prowadzą Katarzyna Wiercioch i Hubert Jarzębowski, miłośnicy gór Ruwenzori oraz historii i kultury regionu, których opowieści o Górach Księżycowych mogliście posłuchać m.in. podczas Kolosów w tym roku.

Program Dzień po Dniu

Dzień 1: Wylot do Ugandy

Polecamy wylot z Berlina przez Stambuł.

Dzień 2: Kampala

Wcześnie rano przylatujemy do Ugandy na lotnisko Entebbe. Transfer do Kampali. Po odpoczynku chętni mogą wyruszyć na objazdową wycieczkę na motocyklach boda-boda po położonej na siedmiu wzgórzach stolicy Ugandy. Odwiedzimy największy w Afryce Równikowej meczet sfinansowany przez Muamara Kaddafiego, świątynię Bahaitów, pałac dawnych monarchów królestwa Bugandy oraz kazamaty Idi Amina. Nocleg w hostelu Rwenzori Backpackers.

Dzień 3: Kilembe

Przejeżdżamy na wschód kraju do wioski Kilembe u stóp gór Ruwenzori. Briefing przed wyprawą. Nocleg w Trekkers Hostel.

Dzień 4: Kilembe – Sine Camp

Trekking przez gęstą dżunglę do Sine Camp (2596 m). Wieczorem pójdziemy na spacer do pięknych wodospadów Enock’s Falls.

Dzień 5: Sine – Mutinda

Pniemy się w górę przez las deszczowy, piętro bambusów, a na koniec wśród ogromnych wrzośców do obozu Mutinda Camp (3688 m), zwanego również „Mud Camp”.

Dzień 6: Mutinda – Bugata

Ranem wyruszamy, by złapać aklimatyzację na wspaniały widokowy szczyt Mutinda Lookout (3975 m). Następnie idziemy przez piętro afroalpejskie wśród drzewiastych senecji oraz lobelii (jest ich tu dużo więcej niż na Kilimandżaro!) do obozu Bugata Camp (4062 m).

Dzień 7: Bugata – Butawu

Wychodzimy na wysoką Przełęcz Bamwanjary (4450 m), nazwaną tak w 1939 roku przez polskich alpinistów na cześć swojego przewodnika, a następnie schodzimy obok pięknych polodowcowych jezior do położonego u stóp najwyższych masywów Ruwenzori obozu Butawu (Hunwick’s Camp, 3974 m). Tego dnia pierwszy raz zobaczymy słynne lodowce na równiku na Mount Stanley.

Dzień 8: Butawu – Margherita Camp

Wychodzimy na przełęcz Scott Eliott Pass (4372 m) z jedną z najsłynniejszych panoram całego pasma, a następnie jeszcze wyżej do obozu Margherita Camp (4485 m), gdzie zbieramy siły na jutrzejszy wielki dzień ataku szczytowego na Margheritę.

Dzień 9: Margherita Peak (5109 m)

W nocy wyruszamy w stronę najwyższego szczytu Ruwenzori. Przechodzimy przez lodowiec na Płaskowyż Stanleya, gdzie podziwiamy wschód słońca. Przed południem stajemy na najwyższym szczycie Ugandy i Demokratycznej Republiki Kongo. Schodzimy do obozu Margherita, a następnie do obozu Butawu, gdzie czeka nas zasłużony odpoczynek.

Dzień 10: Szczyt Weismann (4620 m) – Bugata

Tego dnia wychodzimy na drugi wielki czterotysięcznik Ruwenzori – Mount Weissman. Tutaj już nie ma lodowców, możemy za to obcować z fantastyczną dziką przyrodą i bujną wegetacją. Schodzimy do obozu Bugata.

Dzień 11: Bugata – Samalira Camp

Schodzimy do jednego z dwóch obozów położonych wśród fantastycznych wrzośców przy górnej granicy lasu: Samalira (3174 m) lub Kiharo (3540 m).

Dzień 12: Samalira Camp – Kilembe

Żegnamy się z górami i schodzimy do wioski Kilembe. Żegnamy się z ekipą sympatycznych przewodników i tragarzy i jedziemy do miejscowości Kisoro położonej przy granicy Rwandy u podnóży wulkanów Virunga. Nocleg w Kisoro

Dzień 13: Goryle we Mgle 🙂

Tego dnia mamy możliwość odwiedzenia goryli górskich w parku narodowym Bwindi Impenetrable Forest (600$, trzeba rezerwować permit z wyprzedzeniem) lub wejścia na jeden z wulkanów Virunga – Sabinyo, Mgahinga, Muhavura (płatne dodatkowo). Tego dnia chętni mogą również leniuchować, wybrać się na wizytę u koczkodanów, spacerować po dżungli, oglądać ptaki lub udać się na kulturową wycieczkę do Pigmejów. Nocleg w Kisoro.

Dzień 14: Kisoro – Kampala

Wracamy do Kampali. Wieczorem możemy wyjść na miasto i pójść na pokaz afrykańskich tańców do Ndere Center (płatne dodatkowo). Nocleg w znanym nam już Rwenzori Backpackers.

Dzień 15: Powrót do domu

Transfer na lotnisko w Entebbe. Wylatujemy wcześnie rano przez Stambuł do Berlina.


Opis

Ważne Informacje

Margherita jest bardzo wysokim szczytem (przeszło 5000 m) stąd zagrożenie wystąpieniem objawów choroby wysokościowej jest bardzo duże. W związku z tym udając się na wyprawę musimy mieć świadomość że nikt nie da nam gwarancji zdobycia szczytu! Oprócz zdrowia, jest jeszcze pogoda która może nam plany pokrzyżować oraz nasza własna kondycja fizyczna i psychiczna. Nasz program wspinaczki na szczyt jest tak zaplanowany by zapewnić dobrą aklimatyzację przed atakiem szczytowym, ale aklimatyzacja to proces bardzo indywidualny i zdarzają się osoby, które nigdy nie będą w stanie zaaklimatyzować się do większych wysokości. I nie ma jak tego przetestować na nizinach.

Szlakiem Kilembe uchodzi wśród znawców za najpiękniejszy górski trekking w Afryce. Nawet bez zdobycia szczytu wrażenia będą niezapomniane. Procent turystów, którym udaje się wejście na Margheritę jest dużo wyższy niż na Kilimandżaro.

Nawet bez względu na wysokości to w sumie 9 dni marszu przez około 7 – 9 godzin dziennie jest bardzo dużym wysiłkiem fizycznym dla osób bez odpowiedniego przygotowania kondycyjnego.

Pogoda w górach Ruwenzori jest wyjątkowo kapryśna. Nawet nazwa tego pasma oznacza „Góry, w których rodzi się deszcz”. Suma rocznych opadów dochodzi do 3 metrów. Skutkuje to wyjątkowo piękną i bujną wegetacją, ale też może utrudnić trekking. Podczas wycieczki musimy liczyć się z możliwością trudności „błotnych”, a niezależnie od pogody dużą część trasy pokonujemy w kaloszach. Zdarzają się jednak w porze suchej długie okresy pięknej pogody, a bagna wysychają, jak to miało miejsce podczas naszej pierwszej wyprawy w grudniu 2016 roku.

Uganda jest jednym z bezpieczniejszych i bardziej cywilizowanych krajów Afryki ale do naszych europejskich standardów jej bardzo daleko tak pod względem służby zdrowia, ratownictwa w górach jak i komunikacji we wszelkich jej wymiarach czyli od dostępu do Internetu po stan dróg i samochodów po nich jeżdżących. Decydując się na wyjazd trzeba mieć więc świadomość wielu zagrożeń z tego tytułu wynikających i generalnie mieć świadomość że wszystko może się zdarzyć.

Przed wyjazdem konieczne będzie zaszczepienie się przeciw Żółtej Febrze. Jest to szczepienie obowiązkowe. Przy szczepieniu otrzymujemy tzw. Żółtą Książeczkę. Niezbędna też będzie profilaktyka antymalaryczna przez cały czas trwania wyjazdu. Lekarze polecają obecnie specyfik Malarone (na receptę) trzeba się będzie w niego indywidualnie zaopatrzyć.

Podsumowując ta wyprawa będzie atrakcyjna i ciekawa dla osób które lubią odkrywać nowe miejsca, poszukują przygody i ciekawych tematów do utrwalenia na karcie pamięci aparatu fotograficznego, lubią wysiłek fizyczny na otwartym powietrzu i nie boją się związanych z tym trudów i niedostatków.

Jest to też wyprawa dla osób o silnych charakterach i ambicji, które potrafią wchodzić na góry „w głowie” i znaleźć w sobie motywację do naprawdę sporego wysiłku związanego z atakiem szczytowym.

Dodatkowe informacje

Termin

UGA-01 6-20 grudnia 2019 r.

Cena

2950 $ + przelot do Ugandy

W cenie

9 dni trekkingu
Wstęp do parku narodowego
Trzy posiłki dziennie w górach (bardzo dobre)
Lokalni przewodnicy
Tragarze
Zakwaterowanie w górach
Sprzęt wspinaczkowy (czekan, kask, lina poza rakami)
Transfery na lotnisko w Entebbe i wszystkie przejazdy
2 noclegi w Kampali w Rwenzori Backpackers ze śniadaniem
Nocleg w Trekkers hostel w Kilembe ze śniadaniem
2 noclegi w Kisoro ze śniadaniem

Cena nie zawiera

Lot do Ugandy
Wiza do Ugandy – 50$
Napiwki (podobnie jak w Etiopii zwyczajowe, ale na dobrą sprawę obowiązkowe)
Napoje, pranie, posiłki nieobjęte programem, ubezpieczenie, wydatki osobiste, wszystkie dodatkowe usługi
Wypożyczenie raków
Wycieczka do goryli górskich – 600$
Trekking na jeden z wulkanów Virunga – 80$
Boda-boda tour w Kampali — 40$
Pokaz afrykańskich tańców w Ndere Center – (ok. 80 zł)

Co zabrać?

Buty górskie (mocne trekkingowe)
Raki (istnieje możliwość wypożyczenia na miejscu)
Kijki trekkingowe
Kurtka i spodnie przeciwwiatrowe (membranowe)
Dwa polary, cieńszy i grubszy
Ciepłe spodnie
Bielizna termoaktywna
Rękawice cieńsze i ciepłe łapawice
Kominiarka (ciepła)
Ciepłe skarpety (kilka par)
Step tuty (ochraniacze przeciwśniegowe)
Lekka kurtka puchowa lub primaloft
Śpiwór puchowy lub syntetyczny komfort min. – 5 stopni
Latarka – czołówka
Apteczka osobista
Lekkie ubranie na miasto
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Krem z mocnym filtrem
Suplementy diety (batony, napoje izotoniczne itp.)