Kontakt: Hubert Jarzębowski 📞 +48 500 044 198  📧 Wyślij email

Kilimandżaro i Mount Meru

Termin 1: 14 – 28 lipca 2024 r. (15 dni)
Termin 2: 1 – 15 lutego 2025 r. (15 dni)
Termin 3: 12- 26 lipca 2025 r. (15 dni)
Cena: 3390 $ + lot do Tanzanii

Kilimandżaro, najwyższy szczyt Czarnego Lądu od dawna przyciąga jak magnes obieżyświatów i trekkerów chcących zobaczyć jej, rozsławione przez Hemingwaya wieczne śniegi. Zdobycie szczytu nie przedstawia specjalnych trudności technicznych ale ze względu na sporą wysokość, trudny dostęp, rozległość terenu oraz bardzo zmienną w ostatnich latach pogodę, stanowi poważną wyprawę nawet dla doświadczonego turysty.
Jest też wiele przykładów na to, że wspinaczka na Kilimandżaro bez aklimatyzacji kończyła się nie tylko porażką ale nawet śmiercią turystów. Dlatego my dla uzyskania prawidłowej aklimatyzacji to tej wysokości, najpierw udamy się na trekking na Mt Meru, (4562 m.n.p.m.) piąty co do wysokości szczyt Afryki. Ogromny wulkan z poszarpaną skalistą krawędzią krateru.
Ze szczytu rozpościerają się najpiękniejsze widoki na Kilimanjaro. Sama góra położona jest w ciekawym parku narodowym Arusha gdzie w czasie marszu napotykamy nieraz całe stada dziko żyjących zwierząt. Tak jak w Tatrach biegają kozice, tak tu na swej drodze często spotkamy pawiany czy bawoły. Z gęstwiny często wystawiają głowy żyrafy a na ścieżkach wypatrzeć można tropy hieny albo ślady pozostawione przez słonie.
Wyprawę według tego programu nasi partnerzy z Exploruj.pl organizują już od 14 lat osiągając ponad 95% skuteczności wejść szczytowych przez uczestników.
Wspólny wyjazd z Exploruj.pl – grupa łączona. Ten sam program, te same świadczenia, ta sama wysoka jakość 🙂

Nie organizujemy wyjazdów na Kilimandżaro bez wcześniej aklimatyzacji na Mount Meru lub Mount Kenia. Nie podejmujemy się organizacji, jeśli chcesz szybko “wybiec” na Kilimandżaro i jechać plażować na Zanzibar. Tak, są ludzie którym się tak udało. Nie, nie możemy liczyć, że jak się robi źle to za każdym razem się uda. Robimy wszystko zgodnie ze sztuką i żeby prawdopodobieństwo wejścia na szczyt było jak najwyższe a choroby wysokościowej i odwrotu jak najniższe.

  • Najlepsza możliwa aklimatyzacja – wejście na Mount Meru (4562 m)
  • Jesteś pod opieką doświadczonego przewodnika górskiego
  • Kilimandżaro drogą Marangu “Coca Cola” – noclegi w domkach, najlepsze widoki na Kibo i Mawenzi (ciekawostka: szlakiem Machame “Whisky” chodzi teraz więcej ludzi niż naszą trasą i to tam jest większy tłok)
  • Dwa dni safari – kanion Ngorongoro i Jezioro Manyara
  • Godny zaufania partner w Tanzanii, znakomita ekipa przewodników, kucharzy i tragarzy

Program dzień po dniu

Dzień 1 – Wylot z Warszawy.

Spotkanie na lotnisku wylotu w Polsce na 3 godz. przed odlotem. Odprawa. Przelot do Kilimanjaro Airport w Tanzanii.

Dzień 2 – Moshi

Lądowanie na Kilimanjaro Airport w Tanzanii. Transfer do miejscowości Moshi. Wypoczynek w hotelu. Po południu krótki wypad do miasta na ew. zakupy. Wieczorem pakowanie i kolacja w hotelowej restauracji na świeżym powietrzu z pięknym widokiem na Naszą Górę (płatne indywidualnie). Nocleg w hotelu.

Dzień 3 Moshi – PN Arusha – Momela Gate – Miriakamba Hut.

Rozpoczęcie trekkingu na Mt. Meru. Po śniadaniu zabieramy lunch-pakiety i przemieszczamy się podstawionymi samochodami do wioski parku narodowego Arusha gdzie przy Momela Gate rozpoczynamy nasz trekking. Tego dnia dochodzimy na wysokość 2750 m. do schroniska Miriakamba Hut. Z tarasu schroniska rozpościera niezapomniany widok na Kilimandżaro i równiny pod nami! Można robić fantastyczne zdjęcia o zachodzie słońca. Kolacja i nocleg w schronisku.

Dzień 4 – Miriakamba – Saddle Hut.

Po wczesnym śniadaniu w schronisku idziemy przez piękną strefę lasu deszczowego do kolejnego schroniska Saddle Hut. Leży ono na przełęczy pomiędzy Mt. Meru i Małym Meru na wysokości 3750 m. Dla aklimatyzacji podchodzimy jeszcze na nieodległy szczyt Małego Meru. Kolacja i nocleg w schronisku.

Dzień 5 – Mount Meru (Socialist Peak).

W środku nocy tj. ok. 2.00 startujemy do ataku szczytowego tak aby na wierzchołku znaleźć się tuż po wschodzie słońca. Po krótkim odpoczynku na szczycie Mt. Meru (4562 m.) schodzimy tego dnia do Miriakamba Hut. Kolacja i nocleg w schronisku.

Dzień 6 – Miriakamba – PN Arusha – Mto wa Mbu

Po śniadaniu schodzimy do bramy Momela gdzie przesiadamy się na samochody 4×4 i jedziemy na zwiedzanie parku narodowego i podglądanie żyjących tu zwierząt. Po południu ruszmy samochodami na południowy zachód do miejscowości Oto wa Mbu, niedaleko jeziora Manyara. Nocleg w hotelu turystycznym.

Dzień 7 -Park narodowy Ngorongoro.

Wyprawa samochodami 4×4 do ogromnego krateru wygasłego wulkanu gdzie wewnątrz jak w Arce Noego można spotkać dziesiątki interesujących gatunków zwierząt niemal w zasięgu ręki. Powrót na nocleg do Mto wa Mbu.

Dzień 8 – Park narodowy Manyara – Moshi

Wycieczka samochodami 4×4 nad Jezioro Manyara. Start wcześnie rano tuż po świcie. Obserwacja słoni, małp, antylop i interesujących gatunków ptasich. Po południu powrót do Moshi ale po drodze odwiedzimy jeszcze polski cmentarz uchodźców wojennych w Tangeru. Wieczorem pakowanie przed rozpoczęciem wyprawy na Kilimandżaro.

Dzień 9 – Moshi – Marangu Gate – Mandara Hut.

Po śniadaniu pakujemy nasz ekwipunek do samochodów i jedziemy do bramy parku narodowego Kilimanjaro. Po drodze szansa na ostatnie zakupy słodyczy czy napojów. Tu na bramie będziemy musieli trochę poczekać przy załatwianiu formalności i formowaniu karawany. Czeka nas czterogodzinny marsz do schroniska Mandara położonego na wysokości 2700 m.npm. Będziemy szli wygodną ścieżką poprzez gęsty las deszczowy. Wokół nas będą fikać koziołki małpy a po zaroślach buszować mangusty. Po dotarciu do schroniska i małym odpoczynku idziemy na mały spacer aklimatyzacyjny do odległego o 850 m starego krateru. Z jego krawędzi otwierają się szerokie widoki na Kibo i Mawenzi. Kolacja i nocleg w schronisku.

Dzień 10 – Mandara – Horombo.

Śniadanie. Dziś naszym celem jest położone na wysokości 3720 m.npm. schronisko Horombo. Czeka nas około 6 godzin spokojnego marszu. Droga prowadzi łatwo i niemęcząco przez otwarte łąki porastające południowe zbocza stożka Mawenzi. Przekraczamy licznie tu płynące w głębokich parowach potoki. Zbliżając się do schroniska obserwujemy jak wraz z wysokością zmienia się roślinność. Pojawiają się fantazyjne kwiaty oraz osobliwe „drzewa” – Senecje. Kolacja i nocleg w schronisku Horombo.

Dzień 11 – Horombo – Kibo Hut.

W tym dniu czeka nas podejście aż na wysokość 4705 m.npm. do kamiennej chaty schroniska Kibo. Tak nazywa się nasze najwyżej położone miejsce noclegowe i tak też główny stożek Kilimanjaro. Pójdziemy tak zwanym „górnym szlakiem” zboczami Mawenzi na ogromną przełęcz pomiędzy Mawenzi i Kibo. Tu wita nas pustynny krajobraz. Jak okiem sięgnąć trudno dostrzec jakiekolwiek ślady życia. Po 5 – 6 godzinnym marszu wśród skał, żwirów i wulkanicznego pyłu docieramy do schroniska. Kolacja i nocleg w Kibo. Na tej wysokości mogą już wystąpić trudności aklimatyzacyjne objawiające się najczęściej bólami głowy i nudnościami.

Dzień 12 – Kibo Hut – Uhuru Peak – Horombo.

Startujemy o północy. Zabieramy tylko lekki ekwipunek osobisty, picie i batony energetyczne. Idziemy przy świetle latarek czołowych. Wspinamy się najpierw stromą ale wygodną ścieżką kluczącą pomiędzy turnicami ze skamieniałej lawy a potem zygzakami, stromym usypistym zboczem. Po około 4 -5 godzinach wspinaczki docieramy do Gilmans Point (5685 m.npm.) który znajduje się już na krawędzi krateru Kibo. Po dalszych 1,5 h wędrówki krawędzią krateru wreszcie docieramy do jego najwyższego punktu i naszego celu – Uhuru Peak (5895 m.npm.) najwyższego punktu na mapie Afryki. Jeśli pogoda nam dopisuje to docieramy akurat na wschód słońca. Ze szczytu rozpościerają się fantastyczne widoki na cały masyw jak też i na szczątkowe lodowce go pokrywające. W oddali majaczy sylwetka innego wielkiego wulkanu – Mt. Meru. Schodzimy w dół tą samą drogą do schroniska Kibo gdzie jemy śniadanie. Potem marsz w dół do schroniska Horombo gdzie po kolacji zostajemy na nocleg.

Dzień 13 – Horombo – Marangu Gate – Moshi.

Po śniadaniu wędrujemy w dół do schroniska Mandara. Tam chwila na odpoczynek, lunch i oficjalne pożegnanie z naszymi afrykańskimi towarzyszami. To też chwila kiedy możemy im podziękować za ich wysiłek tradycyjnymi napiwkami. Po lunchu już tylko 2 – 3 godziny spaceru przez deszczowy las do bramy parku gdzie będzie czekał na nas samochód. Na bramie odbieramy certyfikaty zdobycia szczytu i pokrzepiamy się zasłużonym piwem o nazwie … Kilimanjaro. Nocleg w hotelu.

Dzień 14 – Moshi i okolice

Dzień na odpoczynek. Można będzie go spędzić w hotelowym ogrodzie, relaksując się przy basenie lub wyruszyć na wyprawę (samochodem) do prawdziwej wioski Masajów gdzie zapoznamy się z ich życiem i niezwykłymi obyczajami. Nocleg w hotelu.

Dzień 15 – Moshi – Kilimandżaro Airport – Warszawa

Rano udajemy się w podróż powrotną do Polski. Po przylocie do Warszawy my się rozstaniemy ale wspomnienia pozostaną.

    Zgłoszenie

    Chcę wziąć udział w wycieczce .
    Moje dane kontaktowe, które posłużą do komunikacji w sprawie zrealizowania wycieczki:

    Krótko o mojej obecnej kondycji (prosimy szczerze!):

    To mój pierwszy wyjazd trekkingowyKiedyś było dużo chodzenia. Teraz wysiadają mi kolana, ale daję radęLubię góry, ale powolutku i spokojnieNie mam zbyt dużego doświadczenia, ale kondycja dobraMam dobrą kondycję. Lubię dużo chodzić i zdobywać szczytyUwielbiam wspinaczkę, biegi górskie, skitury. Pełna profeskaJestem Jerzym Kukuczką/Wandą RutkiewiczOpowiem samodzielnie poniżej

    Ważne informacje

    Wyprawa na Kilimandżaro zawsze jest niezwykłym i niezapomnianym przeżyciem. Aby jednak były to pozytywne wspomnienia trzeba pamiętać o kilku aspektach:
    Kilimandżaro jest bardzo wysokim szczytem (prawie 6000 m) stąd zagrożenie wystąpieniem objawów choroby wysokościowej jest bardzo duże. O chorobie wysokościowej w dalszej części.
    W związku z tym udając się na wyprawę musimy mieć świadomość że nikt nie da nam gwarancji zdobycia szczytu! Oprócz zdrowia, jest jeszcze pogoda która może nam plany pokrzyżować oraz nasza własna kondycja fizyczna i psychiczna. Nasz program wspinaczki na szczyt jest tak zaplanowany by zapewnić dobrą aklimatyzację przed atakiem szczytowym na Kibo ale aklimatyzacja to proces bardzo indywidualny i zdarzają się osoby, które nigdy nie będą w stanie zaaklimatyzować się do większych wysokości. I nie ma jak tego przetestować na nizinach. Według statystyk tanzańskich tylko 40% z osób podejmujących próbę wchodzi na szczyt. Nasze własne doświadczenia są znacznie lepsze.
    Nawet bez względu na wysokości to w sumie 9 dni marszu przez około 7 – 9 godzin dziennie jest bardzo dużym wysiłkiem fizycznym dla osób bez odpowiedniego przygotowania kondycyjnego. Jeśli tego przygotowania nie mamy to zamiast przyjemnego urlopu mamy golgotę. Na drodze Marangu w sumie trzeba będzie pieszo pokonać około 120 km.
    Pogoda na Kilimandżaro jest bardzo kapryśna. Kiedyś występowały pory suche i deszczowe. Teraz na skutek zmian klimatycznych pogoda lekko zwariowała i praktycznie prawie codziennie po południu pada deszcz a wyżej czasami śnieg.


    Tanzania jest jednym z bezpieczniejszych i bardziej cywilizowanych krajów Afryki ale do naszych europejskich standardów jej bardzo daleko tak pod względem służby zdrowia, ratownictwa w górach jak i komunikacji we wszelkich jej wymiarach czyli od dostępu do Internetu po stan dróg i samochodów po nich jeżdżących. Decydując się na wyjazd trzeba mieć więc świadomość wielu zagrożeń z tego tytułu wynikających i generalnie mieć świadomość że wszystko może się zdarzyć.
    Przed wyjazdem konieczne będzie zaszczepienie się przeciw Żółtej Febrze. Jest to szczepienie obowiązkowe. Przy szczepieniu otrzymujemy tzw. Żółtą Książeczkę. Niezbędna też będzie profilaktyka antymalaryczna przez cały czas trwania wyjazdu. Lekarze polecają obecnie specyfik Malarone (na receptę) trzeba się będzie w niego indywidualnie zaopatrzyć.
    Podsumowując ta wyprawa będzie atrakcyjna i ciekawa dla osób które lubią odkrywać nowe miejsca, poszukują przygody i ciekawych tematów do utrwalenia na karcie pamięci aparatu fotograficznego, lubią wysiłek fizyczny na otwartym powietrzu i nie boją się związanych z tym trudów i niedostatków.
    Jest to też wyprawa dla osób o silnych charakterach i ambicji, które potrafią wejść na ta górę „w głowie” i znaleźć w sobie motywację do naprawdę sporego wysiłku związanego z atakiem szczytowym.

    W cenie

    Wszystkie noclegi tak jak w programie
    – w czasie pobytu w Moshi w hotelu*** restauracja, drink bar, basen, pralnia (płatne ekstra)– pokoje 2 osobowe z łazienkami
    – w czasie trekkingu na Kilimanjaro i Mt. Meru schroniska górskie, domki czteroosobowe, prysznice ogólnie dostępne (tylko zimna woda).
    Wyżywienie 3 posiłki dziennie w czasie trekkingów, w czasie pobytu w hotelu śniadania
    Wszystkie wstępy i opłaty w tym do parków narodowych Arusha Ngorongoro, Manyara i Kilimanjaro
    Porterzy w czasie trekkingu
    Opieka licencjonowanego przewodnika górskiego
    Obstawa uzbrojonego rendżera w czasie trekkingu na Mt. Meru
    Opieka polskiego lidera z adekwatnym doświadczeniem górskim
    Kucharz w czasie trekkingów
    Kierowca – przewodnik w czasie safari
    Wyposażenie stołowe i kuchenne
    Transfer z lotniska do Moshi i z powrotem
    Transfer tam i powrót do bramy parku
    Samochód 4×4 z miejscami siedzącymi i otwieranym dachem na safari w parkach narodowych
    Ubezpieczenie turystyczne ze zwyżką trekking górski
    Obowiązkowa składka na TFG i TFP

    Cena nie obejmuje

    Koszty przelotu do Kilimanjaro Airport (ok. 3200 zł)
    Wyżywienia poza trekkingami i safari (wliczone śniadanie)
    Napoje alkoholowe i orzeźwiające.
    Wydatki natury osobistej, pamiątek itp.
    Koszt wizy tanzańskiej (50 $)
    Zwyczajowych napiwków (około 300 $)

    Co zabrać?

    Plecak duży (ok. 80-120 litrów) lub torba duffle bag – bagaż główny
    Plecak na wycieczki górskie (40-50 litrów)
    Nieprzemakalny worek na duży plecak

    2 pary butów trekkingowych (przynajmniej jedne wysokie jak na zimę)
    Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
    Klapki

    Apteczka osobista + plastry compeed
    Kosmetyczka
    Lekki ręcznik turystyczny
    Ciepły, porządny śpiwór (najlepiej komfort do -5 stopni, extrem do -23 stopni)
    Worek do spania/prześcieradło turystyczne (opcjonalnie)
    Karimata
    Tabletki do uzdatniania wody/butelka z filtrem
    Termos na herbatę

    Czołówka + baterie zapasowe
    Aparat fotograficzny
    Ładowarki i powerbank

    Paszport a najlepiej zarówno paszport i dowód
    Pieniądze na własne wydatki i pamiątki (najlepiej dolary, ewentualnie Euro)
    Żółta Książeczka + profilaktyka antymalaryczna
    Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
    Krem z mocnym filtrem
    Mugga na komary

    Kijki trekkingowe

    Bielizna i ubrania na zmianę
    Ciepłe skarpety jak na zimę (kilka par)
    Bielizna termoaktywna
    Lekkie spodnie membranowe
    Spodnie trekkingowe
    Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
    Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
    Strój miejski
    Ciepła czapka i dwie pary rękawiczek
    Komin/chusta/buff
    Kominiarka
    Chemiczne rozgrzewacze do rąk i stóp

    Wszystko warto spakować w nieprzemakalne worki trekkingowe
    Worki na śmieci
    Powertape/silvertape, scyzoryk – opcjonalne ale przydatne


    ,

    z Biurem Podróży High Away.

    Tagi: