Kontakt: Hubert Jarzębowski 📞 +48 500 044 198  📧 Wyślij email
Bośnia - Hercegowińskie Himalaje

Niezapomniany wyjazd do Bośni i Hercegowiny

Termin: 3-13 lipca 2024 (11 dni)
Cena:
830 euro lub 3990 zł – obowiązuje przy zapisach w 2023 roku
Grupa: 7-16 osób

Wycieczka w góry Bośni i Hercegowiny idealna dla miłośników wędrowania po dzikich, pustych szlakach. Góry Prenj, Hercegowińskie Himalaje imponują oraz zachwycają widokami. Z nami możesz dotrzeć w miejsca, w które nie trafiają zwykli turyści, a poza tym doświadczyć wszystkiego, co najlepsze w górach Bośni. Dowieziemy, pokażemy, załatwimy – Twoim zadaniem będzie tylko cieszyć się górami. Prawdziwa przygoda i podróżowanie.

Prenj to pasmo w Górach Dynarskich, a jego nazwa pochodzi od boga Peruna. Swoim wysokogórskim krajobrazem przypominają nieco Góry Przeklęte i Alpy Julijskie.

Jest tu jedenaście ostrych, wapiennych szczytów, przewyższających 2000 metrów.
O dzikości tego pasma niech świadczy fakt, że znajduje się tu góra, która została zdobyta po raz pierwszy w 2003 roku jako jeden z ostatnich dziewiczych szczytów Europy.

Wyjazd do Bośni i Hercegowiny – noclegi

W trakcie wycieczki do Bośni i Hercegowiny trzy razy śpimy w górskich schroniskach. Dwa przypominają te znane nam z Tatr – możemy liczyć na bałkańską kolację i gościnność, jest dostęp do prądu, śpimy na materacach.

Chata Jezerce to z kolei kultowe miejsce dla bośniackich turystów górskich. Sami wynosimy jedzenie, gotujemy na kuchenkach turystycznych, dorzucamy ogień do pieca, śpimy w śpiworach na drewnianej podłodze. Kiedy ujrzycie widok na najwyższe szczyty Prenja, stwierdzicie, że to najlepszy nocleg roku. Pozostałe noce podczas wyjazdu do Bośni i Hercegowiny spędzimy w rodzinnych pensjonatach.

Co wyróżnia wycieczkę do Bośni i Hercegowiny?

  • Wędrowanie po naprawdę najdzikszych górach Europy.
  • Niezapomniana przygoda.
  • Trzy noce w górskich schroniskach.
  • Mostar i Sarajewo – dwa magiczne miasta. Zwiedzamy je na spokojnie, bez pośpiechu.
  • Znakomici lokalni przewodnicy.

Wycieczka po Bośni i Hercegowinie jest znakomitą opcją dla każdego, kto lubi chodzić po górach – nie trzeba być wyczynowym sportowcem. Nastawiamy się na zwiedzanie pięknych szlaków w górach oraz cieszenie duchem miejsca, a nie wyłącznie na zaliczanie szczytów. Podczas wycieczki jesteś pod opieką Międzynarodowego Przewodnika Górskiego UIMLA.

Program wyjazdu do Bośni i Hercegowiny dzień po dniu

Dzień 1 – Zakopane – Bośnia

Gotowi, aby wyruszyć na wycieczkę po Bośni i Hercegowinie, spotykamy się o 7:15 na parkingu pod supermarketem Leclerc w Zakopanem (naprzeciwko dworców PKS i PKP). Jedziemy przez Słowację, Węgry oraz kawałek Chorwacji, do Bośni i Hercegowiny.

Dzień 2 – Bośniackie Piramidy

Zaczynamy przygodę z tajemniczymi i magicznymi górami Bośni od wizyty w ulubionym miejscu Novaka Dokovića, czyli w Piramidzie Słońca. Nieważne, czy są to prawdziwe piramidy i czy miejsce to faktycznie jest naładowane mocą, którą można poczuć, chodząc na bosaka… Liczą się malownicze okolice oraz świetna lokalizacja na rozpoczęcie pełnego przygód wyjazdu do Bośni i Hercegowiny.

Dzień 3 – Prenj. Zelena Glava (2155 m) oraz Otiš (2097 m)

Prawdziwie klasyczna wyprawa na dwa wysokie, kultowe szczyty w górach Prenj, czyli tytułowe „Hercegowińskie Himalaje”. Zelena Glava to najwyższy szczyt pasma.

Nocleg w górskiej chatce Jezerce. Trasa do schroniska: 5,5 km, przewyższenie 900 metrów, Czas: 3,5-4 godziny.

Atak szczytowy „na lekko”, tj. po zostawieniu rzeczy w schronisku. Przewyższenie: 700 metrów.

Trzeciego dnia wycieczki po Bośni i Hercegowinie nocleg zapewnia nam schronisko Jezerce. To kultowe miejsce, znakomite dla wszystkich bośniackich turystów górskich. Kolację gotujemy we własnym zakresie, po wodę chodzimy 100 metrów od chatki, wynosimy na górę całe jedzenie (przykładowo: lekkie liofilizaty), śpiwór i karimatę. Na miejscu nie ma obsługi. Górska przygoda najwyższej klasy. No dobrze, my Wam przyniesiemy wodę 🙂. Ale gotujemy sami, zwykle bigos, który smakuje tutaj najlepiej.

Dzień 4 – Prenj. Velika Kapa (2032 m)

Drugi dzień we wnętrzu gór. Wchodzimy na rozłożysty szczyt Velikej Kapy, słynny punkt widokowy i schodzimy na noc do schroniska po jej drugiej stronie. Jeśli poprzedniego dnia pogoda nam nie sprzyjała – nadrabiamy i wychodzimy na zaplanowany szczyt Otis.

  • Trasa: 13 km,
  • przewyższenie: 750 metrów,
  • czas przejścia: 6 godzin.

Nocleg w górskiej chatce Rapti. Na miejscu dostępne jedzenie, picie, materace, ogrzewanie. W schronisku obsługa, ciepła kolacja. Do dyspozycji: herbata, zioła, kawa, rakija. W zależności od charakteru grupy idziemy wcześnie spać, opowiadamy sobie górskie historie oraz legendy przy kominku lub tańczymy z Bośniakami i Serbami do bałkańskiej muzyki, wznosząc toasty za partyzantów Tito. Co lubicie – będzie!

Dzień 5 – Prenj. Szczyt Crnoglav (1892 m)

Trzeci dzień chodzenia po górach Prenj ukoronujemy wejściem na Crnoglav, słynny, określany mianem najlepszego, punkt widokowy w całym paśmie. Nocleg w Jablanicy. Wracamy do cywilizacji, umyjemy się jak królowie – w łazience! 😉

  • Trasa: 10 km,
  • przewyższenie: 700 metrów,
  • czas przejścia: 7 godzin.

Momentami absolutny brak szlaku.

Dzień 6 – Mostar

Szóstego dnia wycieczki do Bośni i Hercegowiny poznamy Mostar. To miasto, które charakteryzują setki lat historii, wielokulturowa atmosfera, wyjątkowo malownicza starówka, doskonała kuchnia i słynny most nad błękitną rzeką Neretwą. Dzień wykorzystamy na spacerowanie po tym wyjątkowym terenie, a także na zakupach, wieczorem z kolei możemy pójść świętować do klubu Oscar, ale nie za długo – bo jutro znowu ruszamy w góry!

Nocleg w bardzo przyjemnych apartamentach, 5 minut od starówki, w cichej dzielnicy Donja Mahala. Mamy zapewnione śniadanie. Kolacja we własnym zakresie, w jednej ze znakomitych, lokalnych restauracji.

Dzień 7 – Čvrsnica. Na dachu Hercegowiny

Dzień zaczynamy wyjazdem autem terenowym na Pločno (2228 m), najwyższy szczyt Hercegowiny. Stąd idziemy przez góry do schroniska, zostawiamy rzeczy i na zachód słońca wchodzimy na szczyt Veliki Vilinac (2113 m). Widok rozpościera się na kilkanaście różnych pasm w Górach Dynarskich.

  • Trasa: 11,5 km.
  • Przewyższenie: 500 metrów do góry, 800 metrów w dół.
  • Czas przejścia: 6-7 godzin.

Nocleg w chatce Vilinac. Schronisko znajduje się na wysokości 1900 m. Zbudowane zostało w 2010 roku, na miejscu starego budynku, a zajmuje się nim lokalny klub górski z Jablanicy (cały materiał do budowy schroniska przynieśli na górę wolontariusze). Śpimy na materacach na poddaszu, mamy zagwarantowaną ciepłą kolację. Na miejscu jedzenie, napoje (w tym destylaty), obsługa. To doskonała przystań na odpoczynek przed kolejnym celem naszej wycieczki do Bośni i Hercegowiny. Wyśpimy się, a następnie ruszymy w dalszą drogę! 

Dzień 8 – Čvrsnica. Zbójnickie Wrota

Odwiedzimy słynne okno skalne Hajdučka Vrata – Zbójnickie Wrota i okoliczne szczyty. To dziki, malowniczy, a przede wszystkim górski teren. Długość wycieczki zależy od naszych sił oraz chęci.

  • Trasa: 11 km.
  • Przewyższenie: 320 m do góry, 800 metrów w dół.
  • Czas przejścia: 5-6 godzin.

Nocleg w cywilizowanych warunkach w Jablanicy.

Dzień 9 – Visočica. Lukomir i Sarajewo

Kolejny przystanek wyjazdu do Bośni i Hercegowiny – Lukomir – to wioska, którą regularnie odwiedza lokalna telewizja, by przygotować reportaż „Najpiękniejsze miejsce w Bośni”. Co roku historia się powtarza. Tego dnia zaliczymy czarujący szlak – zaczniemy od słynnej Doliny Zimnego Potoku z rzeką wijącą się jak wąż u naszych stóp. Potem dojdziemy do Lukomira, skrajem jednego z najdzikszych kanionów w Europie, a wrócimy przez widokowy szczyt Obalj (1896 m) z widokiem na wszystkie pasma w okolicach Sarajewa.

  • Wycieczka górska: 10 km,
  • przewyższenie: 800 metrów,
  • czas: 4,5-5 godzin.

Nocleg w pensjonacie w Sarajewie.

Dzień 10 – Sarajewo i Olimpijskie Góry

Rano wyjdziemy na spacer po sarajewskiej starówce, zjemy najlepszy na świecie burek i wypijemy aromatyczną kawę. Zwiedzimy też okoliczne wzgórza – te związane z historią oblężenia miasta, jak również te, których historia łączy się ze słynną Olimpiadą w 1984 roku. Po południu rozpoczniemy powrót do domu, zbliżając się do końca całego wyjazdu do Bośni i Hercegowiny. 

Dzień 11 – Powrót do Polski

Wracamy do Zakopanego w godzinach wieczornych, w zależności od ruchu na granicach i na drogach.

UWAGA! W paśmie Prenj oraz innych górach Bośni i Hercegowiny gdzieniegdzie znajdują się jeszcze miny – pozostałość po wojnie na Bałkanach w latach dziewięćdziesiątych. Lokalni doskonale wiedzą, którędy można chodzić, żeby było bezpiecznie. Będziemy pod opieką najlepiej poinformowanych przewodników w kraju, którzy te szlaki przebyli setki razy. Razem z nimi nasza wycieczka po Bośni i Hercegowinie stanie się w 100% bezpieczna.

Zapisz się na wycieczkę

    Zgłoszenie

    Chcę wziąć udział w wycieczce .
    Moje dane kontaktowe, które posłużą do komunikacji w sprawie zrealizowania wycieczki:

    Krótko o mojej obecnej kondycji (prosimy szczerze!):

    To mój pierwszy wyjazd trekkingowyKiedyś było dużo chodzenia. Teraz wysiadają mi kolana, ale daję radęLubię góry, ale powolutku i spokojnieNie mam zbyt dużego doświadczenia, ale kondycja dobraMam dobrą kondycję. Lubię dużo chodzić i zdobywać szczytyUwielbiam wspinaczkę, biegi górskie, skitury. Pełna profeskaJestem Jerzym Kukuczką/Wandą RutkiewiczOpowiem samodzielnie poniżej

    Może pojechać każdy, kto chodzi po górach, nie trzeba być sportowcem. Nastawiamy się na zwiedzanie pięknych miejsc w górach i cieszenie się duchem miejsca, a nie zaliczanie szczytów. Podczas wycieczki jesteś pod opieką Międzynarodowego Przewodnika Górskiego UIMLA.

    Co w cenie a co nie?

    Wszystkie przejazdy:
    Noclegi w miastach (7) i górskich schroniskach (3)
    Śniadania – Visoko, Jablanica, Mostar, schroniska górskie
    Kolacja powitalna i pożegnalna
    Opieka polskich liderów oraz lokalnego przewodnika
    Profesjonalny fotograficzny portret w górach
    Ubezpieczenie i składka na TFG

    Cena nie obejmuje:
    Wyżywienie (poza kolacją powitalną i pożegnalną oraz śniadaniami w większości pensjonatów)
    Suweniry, alkohol i inne przyjemności życia
    Podjazdy samochodami terenowymi w górach (w zależności od wielkości grupy i ilości aut 25-50 euro)
    Dojazd do i z Zakopanego

    Co zabrać?

    Plecak duży (ok. 60-80 litrów) lub torba duffle bag – bagaż główny
    Plecak na wycieczki górskie (40-50 litrów)

    2 pary butów trekkingowych (mogą być niskie lub w wysokie)
    Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
    Klapki

    Apteczka osobista + plastry compeed
    Kosmetyczka
    Sprej na komary
    Lekki ręcznik turystyczny
    Śpiwór – najlepiej całoroczny, standardowy, z komfortem do 0 lub +5
    Karimata

    Czołówka + baterie zapasowe
    Aparat fotograficzny
    Powerbank (opcjonalnie)

    Termos na herbatę
    Sztućce turystyczne
    Mała maszynka gazowa + palnik // wystarczy jeden na dwie osoby

    Dowód osobisty lub paszport a najlepiej oba dokumenty
    Pieniądze na własne wydatki i pamiątki (najlepiej Euro)

    Kijki trekkingowe
    Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
    Krem z filtrem

    Bielizna i ubrania na zmianę
    Lekkie spodnie membranowe
    Spodnie trekkingowe
    Ponczo na deszcz
    Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
    Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
    Strój miejski
    Ciepła czapka i rękawiczki
    Komin/chustka/buff, czapka z daszkiem na słońce
    Kąpielówki (jak ktoś lubi popływać w jeziorze lub rzece)


    ,

    z Biurem Podróży High Away.