Góry Przeklęte – Albania, Czarnogóra, Kosowo (11 dni) Lipiec, Sierpień, Wrzesień 2022

Termin:
POB-12: 28 lipca – 7 sierpnia 2022 roku – wyprzedana, LISTA REZERWOWA
POB-13: 11-21 sierpnia 2022 roku – wyprzedana, LISTA REZERWOWA

POB-14 25 sierpnia – 4 września 2022 rok – mamy miejsca!
PRO-01: 15-25 września 2022 roku – WERSJA HARD dla harpaganów. Wejścia na szczyty Maja Jezerce i inne. Szczegóły TUTAJ
11 dni
Transport: Mikrobus. Początek wyprawy w Zakopanem. Możliwość przylotu do Belgradu we własnym zakresie.
Cena: 810 euro lub 3800 zł

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ

Nasza najpopularniejsza wycieczka!
Góry Przeklęte (po serbsku Prokletije, po albańsku Bjeshkët e Nemuna) na pograniczu Albanii, Czarnogóry i Kosowa to najpiękniejsze i najdziksze pasmo górskie Bałkanów. Jedno z ostatnich tak wspaniałych miejsc zupełnie jeszcze nieodkrytych przez masową turystykę. Szlak „Peaks of the Balkans” to naszym zdaniem najwspanialszy trekking w Europie. Bije na głowę Tour du Mont Blanc! 7 dni wędrowania „od chatki do chatki”.
Autorski program Huberta Jarzębowskiego i Katarzyny Wiercioch, stworzony we współpracy z najlepszymi kosowskimi, albańskimi i czarnogórskimi przewodnikami.
Uwaga: podczas zapisów przyślijcie nam skan paszportu na stronie ze zdjęciem. Będzie potrzebny do wyrobienia pozwolenia na przechodzenie granicy „na dziko” w górach.
Zapraszamy na nasz profil na facebooku: https://www.facebook.com/goryprzeklete gdzie publikujemy zdjęcia, opisy szlaków i tworzymy internetowy przewodnik po naszych ulubionych górach.

Góry Przeklęte — najpiękniejsze i najdziksze pasmo górskie Bałkanów
Trekking w trzech krajach — Albanii, Czarnogórze i Kosowie. 110 km w górach
Peaks of the Balkans — siedem dni wędrówki w najbardziej tajemniczym zakątku Europy
Valbona — najbardziej wysokogórska dolina Bałkanów
Dzierawica (2656 m) — najwyższy szczyt najmłodszego państwa w Europie
Theth — najbardziej odosobniona wieś w Europie ze słynną wieżą obronną
Szczyt Trzech Granic i Szlak Trzech Szczytów

PROMOCJA! Kto był już w Górach Przeklętych z nami ma 100 zł zniżki na Góry Niebiańskie. Kto był w Górach Niebiańskich ma 100 zł zniżki na Góry Przeklęte. A kto jednego roku wybiera się zarówno w Góry Przeklęte i Niebiańskie dostaje zniżkę „Niebo-Piekło” – po 100 zł na oba wyjazdy.

Na wycieczkę może pojechać każdy, kto chodzi po górach – nie trzeba być sportowcem. Nastawiamy się na zwiedzanie pięknych miejsc w górach i cieszenie się duchem miejsca, a nie zaliczanie szczytów. Podczas wycieczki jesteś pod opieką Międzynarodowego Przewodnika Górskiego UIMLA.

PROGRAM DZIEŃ PO DNIU

Dzień 1 – Zakopane – Belgrad

Wyjeżdżamy rano z Zakopanego, jedziemy przez Słowację, Węgry i Serbię do Belgradu. W hotelu spotykamy się z grupą samolotową.

Dzień 2 – W Góry Przeklęte

Z Belgradu kierujemy się prosto do Czarnogóry. Naszym celem jest miejscowość Vusanje u stóp Gór Przeklętych, gdzie dojeżdżamy wieczorem. Powitalna kolacja z widokiem na Dolinę Ropojana i wiele szczytów Prokletije.
Wyżywienie: Śniadanie, powitalna kolacja

Dzień 3 – Szlak Trzech Szczytów (Czarnogóra)

Najbardziej efektowna pętla turystyczna po czarnogórskiej stronie Gór Przeklętych. Nazywana jest Szlakiem Trzech Szczytów, gdyż idzie przez trzy widokowe wierzchołki: Valušnicę (1879 m), Talijankę (2057 m) i Popadiję (2030 m). Najpiękniejsze widoki na potężne ściany Karanfili oraz wysokogórskie otoczenie Doliny Grebaje. To stąd pochodzi większość „pocztówek” z Gór Przeklętych. Możliwość pójścia dłuższą i krótszą trasą. Powrót do Vusanje.
Szlak: 9 km, różnica wzniesień 1100 m, 6-7 godzin.
Wyżywienie: Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Dzień 4 – Vusanje – Theth (Czarnogóra/Albania)

Wyruszamy do Doliny Ropojana. Pierwsze kilometry, do okolic Jeziora Ropojańskiego podjedziemy samochodami terenowymi. O tym, że właśnie weszliśmy do Albanii niezawodnie świadczą liczne betonowe bunkry z czasów Envera Hodży. Przechodzimy przez przełęcz Qafa Pejes (1710 m). Kończymy w centrum Theth, być może najbardziej odosobnionej miejscowości w Europie. Pionowymi ścianami nad naszymi głowami poprowadzone są najtrudniejsze drogi wspinaczkowe Albanii. Tak musiały wyglądać Dolomity… 200 lat temu.
Szlak: 16 km, różnica wzniesień +820 m – 1350 m. 8-9 godzin
Wyżywienie: Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Dzień 5 – Theth – Valbona (Albania)

Jeden z najbardziej spektakularnych wysokogórskich spacerów świata, łączący dwie najpiękniejsze doliny albańskiej części Gór Przeklętych. Jednocześnie najpopularniejszy szlak w okolicy. Z Przełęczy Valbona (1795 m) chętni odbiją na spektakularny punkt widokowy na najwyższe masywy pasma, w tym najwyższą Maja Jezerce.
Szlak: 14,5 km, różnica wzniesień +1150 m, – 900 m, ok. 8 godzin
Wyżywienie: Śniadanie, lunch, obiadokolacja.

Dzień 6 Querem – Dobërdol (Albania)

Podjeżdżamy wysoko do przysiółka Querem. Stąd szlak Peaks Of the Balkans doprowadzi nas do pasterskiej wioski Dobërdol, gdzie spędzimy noc w drewnianych chatkach. Widoki niesamowite. Dla wielu najfajniejszy nocleg po drodze. Podczas tego dnia czeka nas na szlaku kilka fajnych niespodzianek, ale… Kto był ten wie, ha! Sformułowanie „bar-kafe” nabiera po tej wycieczce nowego znaczenia.
Szlak: 15,5 km, różnica wzniesień +1150 m, – 500 m, ok. 8 godzin
Wyżywienie: Śniadanie, lunch, obiadokolacja.

Dzień 7 – Dobërdol – Dzierawica (2656 m) (Albania/Kosowo/Albania)

Wchodzimy na Dzierawicę (2656 m) – najwyższy szczyt Kosowa, dokładnie jeden metr wyższy od naszego Gerlacha. Przejdziemy granicę w górach a następnie będziemy poruszać się po połoninach wzdłuż grani aż do Jeziora Serce. Po drodze chętni mogą wejść na charakterystyczną Płetwę Rekina. Wracamy po własnych śladach do Doberdola.
Szlak: 19,5 km, różnica wzniesień 1150 km, ok. 10 godzin
Wyżywienie: Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Dzień 8 – Szczyt Trzech Granic (2366 m) (Albania/Kosowo)

Wchodzimy na Szczyt Trzech Granic, gdzie w jednym punkcie łączą się granice Albanii, Czarnogóry i Kosowa. Stąd kontynuujemy dalej do Kosowa szlakiem Peaks of the Balkans w stronę wioski Milishevc. Wyjątkowo malowniczy szlak.
Szlak: 17,5 km, różnica wzniesień +1100 m, – 1200 m, 8-9 godzin.
Wyżywienie: Śniadanie, lunch, obiadokolacja.

Dzień 9 – Milishevc-Babino Polje (Kosowo/Czarnogóra)

Ostatni dzień wędrówki szlakiem Peaks Of The Balkans. Wchodzimy ścieżynką na grań obok grzbietowego jeziorka Pusi Plaves i wędrujemy po połoninach aż na przełęcz Zavoj (2150 m) z której schodzimy do Babino Polje. Dla chętnych możliwość wydłużenia wycieczki na szczyt Bandera od Starca (2420 m) Pożegnalna kolacja w Babino Polje u legendarnego Enko!
Szlak: 12,5 km, przewyższenie: 700 m, 6-7 godzin (dłuższa wersja: 17 km, przewyższenie 1000 m, 8-9 godzin)

Dzień 10: Z Czarnogóry do Belgradu

Wyjeżdżamy z Czarnogóry i dojeżdżamy późnym popołudniem do Belgradu.
Wyżywienie: śniadanie.

Dzień 11 – Powrót do domu

Rano możliwość zorganizowania transferu na lotnisko, dla tych, którzy wylatują do Polski z Belgradu. Razem z minibusową częścią grupy wracamy do Polski przez Węgry i Słowację. Zakończenie programu wieczorem w Zakopanem.
Wyżywienie: śniadanie

WERSJA TRUDNA WRZESIEŃ

Po kolei wejdziemy na następujące szczyty: Maja e Rosit (2524 m); Karanfili – ostry i pięknie przepaścisty masyw w Czarnogórze, Talijanka i Popadija nad doliną Grbaje (lub jeden z punktów widokowych poza Prokletije: Czardak, Visitor, a w idealnej pogodzie trudny Arapit), Maja Jezerce (2694 m) – najwyższy szczyt Gór Przeklętych w wersji start w Czarnogórze – koniec w Albanii; Maja e Boshit nad Doliną Valbony,  drugi szczyt nad Valboną w zależności od pogody/sił, a na koniec Złą Kołatę – najwyższy szczyt Czarnogóry. Tylko dla ludzi z bardzo dobrą kondycją, nie mających problemów z trudniejszymi szlakami w Tatrach – jak Rysy, Orla Perć. Nie będziemy się wspinać, ani wbijać w szlaki wymagające użycia sprzętu wspinaczkowego.

Góry Przeklęte

Góry Przeklęte (po serbsku Prokletije, po albańsku Bjeshkët e Nemuna) to najpiękniejsze i najdziksze pasmo górskie Bałkanów. Jedno z ostatnich tak wspaniałych miejsc zupełnie jeszcze nieodkrytych przez masową turystykę. Położone jest na pograniczu Albanii, Czarnogóry i Kosowa i przez wiele lat było praktycznie niedostępne dla turystów.

Ogromne, wapienne ściany i ostre jak brzytwa granie przywodzą na myśl Dolomity, ale bez asfaltowych dróg, drogich hoteli i tłumów na szlakach. Góry Przeklęte polskim turystom najbardziej przypominać będą Tatry Wysokie, ale… z epoki Sabały. Na ukwieconych polanach, pięknych połoninach z rozległymi widokami na trzy państwa i w polodowcowych kotłach spotkamy jedynie pasterzy, wprost wyjętych z dawnych czasów.

O wycieczce

Przez siedem dni wędrujemy szlakiem Peaks of the Balkans — a więc najciekawszą trasą turystyczną w całym paśmie lub w jego okolicach – tam gdzie jest coś ciekawszego niż POB (Szlak Trzech Szczytów, Dzierawica). Nasza trasa to pętlą łącząca najpiękniejsze miejsca Gór Przeklętych we wszystkich trzech krajach, prowadząca przez malownicze przełęcze i grzbiety górskie bez trudności technicznych.
Wędrujemy na pół-lekko (kilka razy podczas wędrówki będziemy mieli możliwość zostawić lub wziąć rzeczy z naszego busa), nocujemy w górskich schroniskach, rodzinnych pensjonatach i wysokogórskich wioskach. Cały wyjazd towarzyszy nam doskonała bałkańska kuchnia oraz muzyka.
Dzień 3 – wędrowanie na lekko. Dzień 4-5 – pakujemy się na dwa dni, z głównym bagażem spotykamy się w Valbonie. Dzień 6, 7, 8, 9 – pakujemy się na cztery dni (bez zapasów jedzenia, bo mamy na miejscu). Z busem spotykamy się po zakończeniu trekkingu w Babino Polje. Dzień 8 – wycieczka na Dzierawicę: zostawiamy wszystko w Doberdolu, na wycieczkę idziemy spakowani na jeden dzień.

Stopień trudności

Nieduży. Na naszej trasie nie ma trudności technicznych, przepaści ani ekspozycji. Przez siedem dni będziemy wędrować 6-9 godzin dziennie. Dla chętnych istnieje możliwość wejścia na kilka potężnych szczytów po drodze. Wszyscy zdobędziemy najwyższy szczyt Kosowa — Dzierawicę (2656 m), piękną i nietrudną górę z rozległym widokiem, w części pasma przypominającej krajobrazem nasze Tatry Zachodnie.

Czy Kosowo jest bezpieczne?

Tak! Kosowo jest krajem bezpiecznym dla turysty. Wojna skończyła się w 1999 roku. Pierwsi ludzie urodzeni po zakończeniu działań wojennych są już pełnoletni. Mieszkańcy bardzo się cieszą, gdy w ich strony docierają goście, a ich bezpieczeństwo i zadowolenie jest brane za punkt honoru. Drobnej przestępczości jest bardzo niewiele. Jak w całym świecie na Bałkanach są kieszonkowcy oraz oszuści, należy więc odpowiednio zabezpieczyć posiadane pieniądze, dokumenty. Najlepiej nosić je w specjalnie do tego przygotowanych saszetkach czy bezpiecznych kieszeniach. Należy też rozdzielać gotówkę na kilka miejsc. My nie mieliśmy nigdy żadnych problemów w tym zakresie a wszyscy miejscowi byli bardzo przyjaźni i pomocni.

Przestępczość w Kosowie oczywiście występuje, głównie jednak chodzi o przemyt, pranie brudnych pieniędzy i inne aspekty codzienności zorganizowanych grup przestępczych. Turysty dotyczy to w zasadzie w znikomym stopniu. Praktycznie nie występuje drobna korupcja, w kraju jest dużo policji i międzynarodowych sił stabilizacyjnych. Różnych rozruchów, manifestacji czy walk w ostatnich latach było już bardzo mało. Działania wojenne też są już kwestią przeszłości.

Możesz zapisać się na wycieczkę klikając przycisk „Wyślij Zgłoszenie” lub wypełniając FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ, w którym od razu zaznaczysz jaką dietę chcesz podczas wyprawy i zarezerwujesz nocleg przed wyprawą lub miejsce parkingowe w Zakopanem.


Dodatkowe informacje

Termin

POB-11  29 czerwca – 9 lipca 2022 roku
POB-12 28 lipca – 7 sierpnia 2022 roku
POB-13 11-21 sierpnia 2022 roku
POB-14 25 sierpnia – 4 września 2022 rok
POB-15 15-25 września 2022 roku – WERSJA HARD dla harpaganów. Wejścia na szczyty Maja Jezerce i inne. Szczegóły wkrótce.

Cena obejmuje

Wszystkie przejazdy
Noclegi w hotelu w Belgradzie oraz rodzinnych pensjonatach i schroniskach na szlaku
Wyżywienie podczas trekkingu
Opiekę polskojęzycznego lidera
Ubezpieczenie

Cena NIE obejmuje

Wyżywienia poza trekkingiem
Przelotów do oraz z Belgradu (dla dolatujących samolotem)
Transferów na lotnisko z hotelu
Transportu terenówkami w górach (ok. 15-20 euro)
Napojów oraz suwenirów

Transport

Wyjeżdżamy i wracamy busem do Zakopanego.
Start z Zakopanego o 7:15 z parkingu pod supermarketem Leclerc dokładnie naprzeciwko dworca PKS/PKP. Powrót do Zakopanego w godzinach wieczornych.
Bus jest dostępny przez cały czas trwania wyjazdu, będzie transportował nasze rzeczy w czasie trekkingu.
Możliwość przylotu do Belgradu we własnym zakresie samolotem.

Wyżywienie

Śniadania w Belgradzie oraz pełne wyżywienie podczas trekkingu: śniadanie, lunch na drogę oraz obiadokolacja. Domowa bałkańska kuchnia: zupy, mięso, sałatki, faszerowane papryki, gołąbki). Opcje wegetariańskie i bezglutenowe jak najbardziej możliwe, ale w raju będą przede wszystkim miłośnicy mięsa. Z Gór Przeklętych nie wrócicie głodni.

Zakwaterowanie

Dwuosobowe pokoje w hotelach w Belgradzie, Prizrenie i Peje. Podczas trekkingu zakwaterowanie w rodzinnych pensjonatach o najróżniejszym standardzie turystycznym, pokoje i sale wieloosobowe.

Wizy i formalności

Przy zgłoszeniu prosimy Was o skan paszportu w celu wyrobienia pozwolenia na przechodzenie granicy w górach.

Co zabrać?

Apteczka osobista
Bielizna na zmianę
Bielizna termoaktywna
Buty trekkingowe (mocne)
Buty podejściowe
Ciepła czapka i rękawiczki
Czołówka + baterie zapasowe
Kijki trekkingowe
Krem z filtrem
Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
Lekkie spodnie membranowe
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Paszport lub dowód osobisty lub oba
Pieniądze na własne wydatki i pamiątki
Plecak na jedno-dwudniowe wycieczki górskie (30-40 litrów)
Plecak duży (ok. 80 litrów) lub torba na resztę rzeczy
Przybory toaletowe i ręcznik
Spodnie trekkingowe

Śpiwór nie jest konieczny.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Góry Przeklęte – Albania, Czarnogóra, Kosowo (11 dni) Lipiec, Sierpień, Wrzesień 2022”