Góry Przeklęte – Albania, Czarnogóra, Kosowo (11 dni) Lipiec, Sierpień, Wrzesień 2021

Termin:

POB-08  15 – 25 lipca 2021 roku

POB-09 12-22 sierpnia 2021 roku (wyprzedana)

POB-10 16-26 września 2021 roku

11 dni

Transport: Mikrobus. Początek wyprawy w Zakopanem. Możliwość przylotu do Belgradu we własnym zakresie.

Cena: 3600 zł / 780 euro (2021 r)

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe wyprawy. Zainteresowanie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Z tej okazji w roku 2020 wyjeżdżamy w Góry Przeklęte trzy razy i zapraszamy Was serdecznie.

Zapraszamy na nasz profil na facebooku: https://www.facebook.com/goryprzeklete gdzie publikujemy zdjęcia, opisy szlaków i tworzymy internetowy przewodnik po naszym ulubionym paśmie górskim

Góry Przeklęte (po serbsku Prokletije, po albańsku Bjeshkët e Nemuna) na pograniczu Albanii, Czarnogóry i Kosowa to najpiękniejsze i najdziksze pasmo górskie Bałkanów. Jedno z ostatnich tak wspaniałych miejsc zupełnie jeszcze nieodkrytych przez masową turystykę. Szlak „Peaks of the Balkans” to naszym zdaniem najwspanialszy trekking w Europie. Bije na głowę Tour du Mont Blanc! 7 dni wędrowania „od chatki do chatki”. Autorski program Huberta Jarzębowskiego i Katarzyny Wiercioch, stworzony we współpracy z najlepszymi kosowskimi, albańskimi i czarnogórskimi przewodnikami.

PROMOCJA! Kto był już w Górach Przeklętych z nami ma 100 zł zniżki na Góry Niebiańskie. Kto był w Górach Niebiańskich ma 100 zł zniżki na Góry Przeklęte. A kto jednego roku wybiera się zarówno w Góry Przeklęte i Niebiańskie dostaje zniżkę „Niebo-Piekło” – po 100 zł na oba wyjazdy.

  • Trekking w trzech krajach — Albanii, Czarnogórze i Kosowie
  • Szlak Peaks of the Balkans — siedem dni wędrówki w najbardziej tajemniczym zakątku Europy
  • Góry Przeklęte — najpiękniejsze i najdziksze pasmo górskie Bałkanów
  • Valbona — najbardziej wysokogórska dolina Bałkanów
  • Dzierawica (2656 m) — najwyższy szczyt najmłodszego państwa w Europie
  • Pejë — średniowieczny monastyr, serce serbskiego kościoła prawosławnego
  • Theth — najbardziej odosobniona wieś w Europie ze słynną wieżą obronną

Program dzień po dniu

Dzień 1 – Zakopane – Belgrad

Wyjeżdżamy rano z Zakopanego, jedziemy przez Słowację, Węgry i Serbię do Belgradu. Dla przylatujących do Belgradu we własnym zakresie możemy zorganizować transfer z lotniska do hotelu.

Dzień 2 – Kosowo

Z Belgradu kierujemy się prosto do Kosowa. Popołudniu robimy postój na obiad w Mitrowicy, podzielonym mieście będącym symbolem zakończonego już niemal dziewiętnaście lat temu konfliktu. Wieczorem dojeżdżamy miasta Pejë (Peć). Kolacja powitalna w najlepszej bałkańskiej restauracji w mieście. Nocleg w hotelu w Pejë. Wyżywienie: śniadanie w Belgradzie.

Dzień 3: Pejë i szczyt Hajla (2403 m) (Kosowo)

Na początek dnia odwiedzamy serce serbskiego prawosławia, czyli wpisany na listę UNESCO Patriarchat w Peci – XIII-wieczny monastyr z doskonale zachowanymi freskami. Po wizycie w świątyni, wjeżdżamy w głąb głębokiego Kanionu Rugova. Nasz pierwszy dzień na szlaku „Szczytów Bałkanów”. Położony na uboczu Gór Przeklętych masyw Hajla oferuje wspaniałe widoki na Kosowo i Czarnogórę oraz piękną wędrówkę przez pasterskie osady i wysokogórskie polany. Dokładnie tak wyglądały Tatry za czasów Sabały i doktora Chałubińskiego. Po zdobyciu granicznego wierzchołka Hajla (2403 m), schodzimy na nocleg do wioski Drelaj do znanego i lubianego pensjonatu Shqiponia. Wycieczka trwa 8-9 godzin. Wyżywienie: śniadanie, lunch, obiadokolacja.

Jeżeli będzie przynajmniej kilkoro chętnych jest opcja, żeby część grupy zamiast na Hajlę poszła na dwie ciekawe via ferraty: powietrzne drogi „półwspinaczkowe” w wąwozie Rugova.

Dzień 4: Drelaj – Babino Polje (Kosowo/Czarnogóra)

Dzisiaj czekają na nas bardzo zróżnicowane widoki. Wędrujemy przez wąwozy, kaniony i tajemnicze przesmyki, znane podróżnym jeszcze w czasach ottomańskich, a następnie rozległe górskie łąki z polodowcowymi jeziorkami. Opuszczamy Kosowo i przechodzimy do Czarnogóry. Nocleg w wiosce Babino Polje. Wycieczka zajmie nam 7-8 godzin. Wyżywienie: śniadanie, lunch, obiadokolacja. Przygotujcie żołądki, gdyż czarnogórska gościnność jest przez naprawdę duże G.

Dzień 5: Babino Polje – Taljanka – Vusanje (Czarnogóra)

Najbardziej efektowna pętla turystyczna po czarnogórskiej stronie Gór Przeklętych. Weszła do naszego programu przebojem i na pewno z niej już nie zrezygnujemy. Najpiękniejsze widoki na ściany Karanfili oraz wysokogórskie otoczenie Doliny Grebaje. Możliwość pójścia dłuższą i krótszą trasą.

Dzień 6: Vusanje – Theth (Czarnogóra/Albania)

Wyruszamy do Doliny Ropojana. Po przekroczeniu przełęczy znajdujemy się w Albanii, o czym niezawodnie świadczą liczne betonowe bunkry z czasów Envera Hodży. Wycieczka do Theth, być może najbardziej odosobnionej miejscowości w Europie potrwa 8-9 godzin. Pionowymi ścianami nad naszymi głowami poprowadzone są najtrudniejsze drogi wspinaczkowe Albanii. Tak musiały wyglądać Dolomity… 200 lat temu. Wyżywienie: śniadanie, lunch, obiadokolacja

Dzień 7: Theth – Valbona (Albania)

Jeden z najbardziej spektakularnych wysokogórskich spacerów świata, łączący dwie najpiękniejsze doliny albańskiej części Gór Przeklętych. Widoki na najwyższe masywy pasma. To nasze ulubione miejsce w górach całej Europy! Wycieczka trwa 8 godzin. Wyżywienie: śniadanie, lunch, obiadokolacja.

Dzień 8: Querem – Dobërdol (Albania)

7-8 godzinna wycieczka doprowadzi nas do pasterskiej wioski Dobërdol, gdzie spędzimy noc w górskim schronisku. Warunki bardzo podstawowe, brak zasięgu sieci komórkowych, brak prądu. Widoki niesamowite. Dla wielu najfajniejszy nocleg po drodze. Podczas tego dnia czeka nas na szlaku kilka fajnych niespodzianek, ale… Kto był ten wie, ha! Popołudniu z chętnymi wyjdziemy na Szczyt Trzech Granic (2366 m), gdzie zbiegają się granice Kosowa, Albanii i Czarnogóry. Wyżywienie: śniadanie, lunch, obiadokolacja.

Dzień 9: Dobërdol – Dzierawica (2656 m) (Albania/Kosowo)

Na deser zdobędziemy najwyższy szczyt Kosowa, dokładnie jeden metr wyższy od naszego Gerlacha. Z Dobërdolu osiągniemy grań dokładnie w miejscu, gdzie stykają się granice Albanii, Kosowa i Czarnogóry. Stąd kontynuujemy granią wycieczkę na Dzierawicę (2656 m). Schodzimy na stronę Kosowską, mijając po drodze kilka pięknych polodowcowych jezior. Na przeciw wyjeżdżają nam auta terenowe, którymi zjeżdżamy na obiad do wsi Junik. Tu kończy się nasz szlak. Przejeżdżamy do Prizrenu, najbardziej atrakcyjnego turystycznie, orientalnego miasta w Kosowie, by w cieniu twierdzy godnie uczcić wycieczkę przy bałkańskiej kuchni i muzyce. Wyżywienie: śniadanie.

Dzień 10: Z Kosowa do Belgradu

Wyjeżdżamy z Kosowa dojeżdżamy późnym popołudniem do Belgradu. Pożegnalna kolacja w Belgradzie. Wyżywienie: śniadanie.

Dzień 11: Powrót do domu

Rano możliwość zorganizowania transferu na lotnisko, dla tych, którzy wylatują do Polski z Belgradu. Razem z minibusową częścią grupy wracamy do Polski przez Węgry i Słowację. Zakończenie programu wieczorem w Zakopanem.


Opis

Góry Przeklęte

Góry Przeklęte (po serbsku Prokletije, po albańsku Bjeshkët e Nemuna) to najpiękniejsze i najdziksze pasmo górskie Bałkanów. Jedno z ostatnich tak wspaniałych miejsc zupełnie jeszcze nieodkrytych przez masową turystykę. Położone jest na pograniczu Albanii, Czarnogóry i Kosowa i przez wiele lat było praktycznie niedostępne dla turystów.

Ogromne, wapienne ściany i ostre jak brzytwa granie przywodzą na myśl Dolomity, ale bez asfaltowych dróg, drogich hoteli i tłumów na szlakach. Góry Przeklęte polskim turystom najbardziej przypominać będą Tatry Wysokie, ale… z epoki Sabały. Na ukwieconych polanach, pięknych połoninach z rozległymi widokami na trzy państwa i w polodowcowych kotłach spotkamy jedynie pasterzy, wprost wyjętych z dawnych czasów.

O wycieczce

Przez siedem dni wędrujemy  szlakiem Peaks of the Balkans — a więc najciekawszą trasą turystyczną w całym paśmie. Nasza trasa to pętlą łącząca najpiękniejsze miejsca Gór Przeklętych we wszystkich trzech krajach, prowadząca przez malownicze przełęcze i grzbiety górskie bez trudności technicznych.

Nasza wycieczka ma również bogaty program kulturalny.  Zwiedzamy zagubioną w czasie wieś Theth, najbardziej odosobnioną osadę ludzką w Europie, pospacerujemy gwarnymi orientalnymi uliczkami Prizrenu. Dowiemy się wiele o skomplikowanej historii Bałkanów i zakosztujemy w lokalnej kuchni.

Wędrujemy z lekkimi plecakami (kilka razy podczas wędrówki będziemy mieli możliwość zostawić lub wziąć rzeczy z naszego busa), nocujemy w górskich schroniskach, rodzinnych pensjonatach i wysokogórskich wioskach. Cały wyjazd towarzyszy nam doskonała bałkańska kuchnia oraz muzyka.

Stopień trudności

Nieduży. Na naszej trasie nie ma trudności technicznych, przepaści ani ekspozycji. Przez siedem dni będziemy wędrować 6-9 godzin dziennie. Dla chętnych istnieje możliwość wejścia na kilka potężnych szczytów po drodze. Wszyscy zdobędziemy najwyższy szczyt Kosowa — Dzierawicę (2656 m), piękną i nietrudną górę z rozległym widokiem, w części pasma przypominającej krajobrazem nasze Tatry Zachodnie.

Przewodnicy

Autorski program Huberta Jarzębowskiego i Katarzyny Wiercioch stworzony wspólnie z Nolem Krasniqi z Balkan Natural Adventure, jednym z najlepszych znawców pasma Gór Przeklętych. Jeździmy w Góry Przeklęte od kilku lat. To nasze ulubione góry w Europie! Czujemy się tutaj jak w domu, a przewodnictwo prokletijskie jest dla nas równie naturalne jak nasze – tatrzańskie.

Czy Kosowo jest bezpieczne?

Tak! Kosowo jest krajem bezpiecznym dla turysty. Wojna skończyła się w 1999 roku. Pierwsi ludzie urodzeni po zakończeniu działań wojennych są już pełnoletni. Mieszkańcy bardzo się cieszą, gdy w ich strony docierają goście, a ich bezpieczeństwo i zadowolenie jest brane za punkt honoru. Drobnej przestępczości jest bardzo niewiele. Jak w całym świecie na Bałkanach są kieszonkowcy oraz oszuści, należy więc odpowiednio zabezpieczyć posiadane pieniądze, dokumenty. Najlepiej nosić je w specjalnie do tego przygotowanych saszetkach czy bezpiecznych kieszeniach. Należy też rozdzielać gotówkę na kilka miejsc. My nie mieliśmy nigdy żadnych problemów w tym zakresie a wszyscy miejscowi byli bardzo przyjaźni i pomocni.

Przestępczość w Kosowie oczywiście występuje, głównie jednak chodzi o przemyt, pranie brudnych pieniędzy i inne aspekty codzienności zorganizowanych grup przestępczych. Turysty dotyczy to w zasadzie w znikomym stopniu. Praktycznie nie występuje drobna korupcja, w kraju jest dużo policji i międzynarodowych sił stabilizacyjnych. Różnych rozruchów, manifestacji czy walk w ostatnich latach było już bardzo mało. Działania wojenne też są już kwestią przeszłości.

Dodatkowe informacje

Termin

POB-05  15 – 25 lipca 2020 roku (zapraszamy)
POB-06  13 – 23 sierpnia 2020 roku (wyprzedana – zapisy na listę rezerwową)
POB-07 17 – 27 września 2020 roku (zapraszamy!)
POB-08  15 – 25 lipca 2021 roku
POB-09 12-22 sierpnia 2021 roku
POB-10 15-25 września 2021 roku

Cena obejmuje

Wszystkie przejazdy
Noclegi w hotelu w Belgradzie, Peji i Prizrenie oraz rodzinnych pensjonatach i schroniskach na szlaku
Wyżywienie podczas trekkingu
Opiekę dwóch polskojęzycznych liderów
Ubezpieczenie

Cena NIE obejmuje

Wyżywienia poza trekkingiem
Przelotów do oraz z Belgradu (dla dolatujących samolotem)
Transferów na lotnisko z hotelu
4×4 Transportu pod Dzierawicę (20-30 Euro w zależności od wielkości grupy i ilości aut)
Wstępów do obiektów historycznych
Napojów oraz suwenirów

Transport

Wyjeżdżamy i wracamy busem do Zakopanego. Bus jest dostępny przez cały czas trwania wyjazdu, będzie transportował nasze rzeczy w czasie trekkingu. Możliwość przylotu do Belgradu we własnym zakresie samolotem.

Wyżywienie

Śniadania w Peji, Prizrenie i Belgradzie oraz pełne wyżywienie podczas trekkingu (domowa bałkańska kuchnia: zupy, mięso, sałatki, faszerowane papryki, gołąbki). Opcje wegetariańskie i bezglutenowe jak najbardziej możliwe, ale w raju będą przede wszystkim miłośnicy mięsa.

Zakwaterowanie

Dwuosobowe pokoje w hotelach w Belgradzie, Prizrenie i Peje. Podczas trekkingu zakwaterowanie w rodzinnych pensjonatach o najróżniejszym standardzie turystycznym, pokoje i sale wieloosobowe.

Wizy i formalności

Przed wyprawą poprosimy Was o skan paszportu w celu wyrobienia pozwolenia na przechodzenie granicy w górach.

Co zabrać?

Apteczka osobista
Bielizna na zmianę
Bielizna termoaktywna
Buty trekkingowe (mocne)
Ciepła czapka i rękawiczki
Czołówka + baterie zapasowe
Kąpielówki
Kijki trekkingowe
Krem z filtrem
Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
Lekkie spodnie membranowe
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Paszport oraz dowód osobisty
Pieniądze na własne wydatki i pamiątki
Plecak na jednodniowe wycieczki górskie (30-40 litrów)
Plecak duży (ok. 80 litrów) lub torba na resztę rzeczy
Przybory toaletowe i ręcznik
Scyzoryk
Spodnie trekkingowe

Śpiwór nie jest konieczny, ale może się przydać we wiosce Doberdol, w której warunki są na najbardziej podstawowym poziomie. Nie śpimy pod namiotami.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Góry Przeklęte – Albania, Czarnogóra, Kosowo (11 dni) Lipiec, Sierpień, Wrzesień 2021”