Przygodę z Prokletije zaczynamy od tutejszej klasyki. Szlak Trzech Szczytów to pętla przez Valušnicę (1879 m), Talijankę (2057 m) i Popadiję (2030 m) nad doliną Grebaje. Każdy przewodnik i bywalec twierdzi, że to właśnie ten szlak jest najlepszym przywitaniem z Górami Przeklętymi.
Szlak Trzech Szczytów to teraz najpopularniejsza wycieczka po czarnogórskiej stronie Gór Przeklętych. Kiedy my tu byliśmy po raz pierwszy to była taka „ukryta” pętla o której wiedzili lokalni przewodnicy. Po kilku pierwszych grupach lokalni nam powiedzieli: „hej, spróbujcie odbić trochę ze szlaku Peaks of the Balkans, znamy tam trasę o której nikt nie wie, a jest genialna!”. Tak pocztą pantoflową byliśmy pionierami na trasie, która jest teraz honorowym obowiązkiem każdego turysty i organizatora. Wtedy spotykaliśmy jedną-dwie grupy turystów dziennie, a żeby dojść na początek szlaku trzeba było iść przez ogród i przechodzić przez dziurę w płocie i skakać nad drutem kolczastym :).
Trasa nie jest długa – ma około 9-10 kilometrów w zależności od wariantu, różnica wzniesień to 1100 metrów. Chodzi się 6 godzin, więc szlak jest idealny na rozgrzewkę i rozprostowanie kości po dłuższej przerwie. Widoki na ściany masywu Karanfili należą do najlepszych w paśmie, no i na Valušnicy mamy ten słynny „efekt wow”, kiedy cały widok odsłania nam się w jednej sekundzie.
Tutejszy las jest jednym z najpiękniejszych w Czarnogórze i na całych Bałkanach i ma prawdziwie magiczną atmosferę. Nie może zatem dziwić, że z jednego z drzew po drodze tryska świeża woda. „Drzewo dające wodę” to połowa podejścia w lesie. Po godzinie z hakiem wychodzimy z lasu i docieramy do wiszącej polodowcowej doliny porośniętej trawą.
Dolina zamknięta jest grzbietem w kształcie podkowy stworzonym z widokowego punktu Valušnicy oraz szczytów Popadiji oraz Talijanki.
Góry Przeklęte
3.07.2024 – 13.07.2024
17.07.2024 – 27.07.2024
31.07.2024 – 10.08.2024
14.08.2024 – 24.08.2024
28.08.2024 – 07.09.2024
11.09.2024 – 21.09.2024
Nasza najpopularniejsza wycieczka. W ostatnich 4 latach potwierdziliśmy wszystkie terminy.
Czarnogóra
Albania
Kosowo
Szlak Peaks of the Balkans.
Zbocza nad doliną są dość strome, ale trawiaste i możliwe do chodzenia właściwie dowolnie. Albańczycy wypasają tutaj ogromne stada owiec, kóz i krów. Na stronę Doliny Grebaje Valušnica urywa się potężnymi, pionowymi, wapiennymi ścianami. Grzbietem Popadiji i Taljanki prowadzi czarnogórsko-albańska granica. Po drugiej stronie leżą bezkresne połoniny wśród których znajdują się albańskie wioski Vermosh, Lepusha i Tamara.
W Górach Przeklętych jest jeszcze żywe prawdziwe pasterstwo. Zwykle mieszkańcy okolicznych wiosek mają kilka-kilkanaście owiec. Łączą je w duże stado i wynajmują pasterza – prawdziwego twardziela, żeby ich pilnował na halach. Pasterze często spędzają w górach kilka miesięcy od wiosny do jesieni.
Idziemy za ścieżką w górę zygzakiem przez krasowy labirynt wśród fantazyjnych kamieni, ponorów i studni aż dochodzimy na trawiasty grzbiet. Nim wychodzimy na widokowy punkt Valušnicy. W jednej chwili widzimy kilkaset metrów pod nami Dolinę Grbaje z kawiarnią i naszym autem a przed sobą najpiękniejszy widok na „czarnogórskie Dolomity” – czyli pionowe filary masywu Karanfili oraz ostry ząb Očnjaka. Jeden z najbardziej spektakularnych górskich widoków w Europie. Nic dziwnego, ze wszyscy przewodnicy namawiają swoje grupy, żeby zboczyły ze szlaku Peaks Of The Balkans, żeby tutaj przyjść.
Z Valušnicy idziemy dalej granią, odtąd piękne widoki na Karanfile towarzyszą nam już cały czas. Po przeciwnej stronie widać jak na dłoni bliźniacze szczyty Popadiji i Talijanki przypominające nasz Wołowiec lub Starorobociański. W połowie grani znajduje się głęboko wcięta przełęcz z której można bezproblemowo zejść ścieżką do tego samego miejsca, w którym wyszliśmy z lasu.
Kontynuujemy drogę po granicy albańskiej na jeden i potem drugi szczyt. Zejście stąd jest strome, po deszczu bywa dość mocno śliskie, ale widoki i klimat tego miejsca rekompensują wszystkie niewygody. U stóp Popadiji można poszukać petroglifów – rysunków naskalnych z czasów prehistorycznych. Nie są najlepiej widoczne – ale są.
Pętelka kończy się zejściem bukowym lasem z powrotem do parkingu. Każdy już najlepiej wie w jaki sposób chce uczcić wejście na trzy piękne góry.
Szlak: 9 km, różnica wzniesień 1100 m, 6-7 godzin.
Kalendarz Wypraw 2025
Lista wszystkich wypraw, które planujemy na 2025 rok….
Bałkański Sylwester w Kosowie 2024/2025
Przywitaj nowy rok w Górach Przeklętych – w chatce na końcu świata. Prokletije zimą to Tatry sprzed stu lat. Nie znajdziesz…
Leszek Dąbrowski: Góry Przeklęte mnie zauroczyły
Wycieczka widziana oczami uczestnika. Jak to jest na prawdę?…
Pieniądze na Bałkanach – Co Powinien Wiedzieć Turysta?
Bałkany to nie tylko wiele krajów, różnorodność kultur ale także…mnogość walut! Czy wszędzie zapłacisz kartą? Jakie pieniądze najlepiej mieć ze sobą…
Jak mieć internet na Bałkanach?
Wyjazd do krajów spoza Unii Europejskiej wcale nie musi już oznaczać odcięcia od świata wirtualnego. Internet jest już niemal wszędzie,…
Góry Przeklęte Hard – Dla Harpaganów
Gratka dla miłośników szczytów • Siedem dni spędzisz na konkretnych wycieczkach górskich • Wejdziesz na Maja Jezerce (2694 m) – najwyższy…