Najlepsze szlaki południowej Albanii – 10 dni
Termin pierwszy: 2-11 października 2024 roku
Termin drugi: 7-16 maja 2025 roku
Cena: 4300 zł + lot
Kameralna grupa: 7-16 osób
Transport: samolot do Albanii, na miejscu podstawiony bus.
Noclegi: hotele, schroniska górskie, rodzinne pensjonaty (standard turystyczny)
Na lekko! – nie nosimy głównego bagażu
Albania – destynacja dla miłośników trekkingu z prawdziwego zdarzenia
Niewielki kraj położony w południowo-wschodniej Europie w regionie Bałkanów jest obecnie jednym z najpopularniejszych celów podróży amatorów trekkingu i to bynajmniej wyłącznie ze względu na zapierające dech w piersiach widoki. Na szczególną uwagę zasługują tu bowiem szlaki piesze, które są wyjątkowo dobrze oznaczone – należą jednocześnie do jednych z najlepiej przygotowanych na Bałkanach. Mimo tego faktu trekking w Albanii pozwala na chwilę uciec od cywilizacji. Podczas wyprawy w góry do Albanii z High Away macie więc szansę rozkoszować się prawdziwą beztroską dzikiej przyrody i świętym spokojem, poszukiwanym dziś nie tylko przez zapaleńców górskich wycieczek.
Odkryj najdzikszy region Albanii – tajemniczą dolinę Zagorii
Szlak przez Zagorię to najnowsza konkurencja dla słynnego Peaks of the Balkans w Górach Przeklętych. Tylko tutaj można poczuć się niczym prawdziwy pionier – odwiedzając miejsca, do których dociera zaledwie kilkudziesięciu turystów rocznie. Na własne oczy zobaczycie tutaj mosty z czasów Imperium Osmańskiego oraz kamienne wioski wyglądem do złudzenia przypominające Kaukaz. Wyprawa do magicznej Doliny Zagorii w Albanii jest więc nie lada gratką dla prawdziwych odkrywców – tutejsze tereny wciąż pozostają nieodkrytymi przez większość. Kraj ten stanowi idealny wybór szczególnie w miesiącach maju i październiku, kiedy temperatury oscylują w granicy 21°C. Serdecznie zapraszamy!
Trekking spokojny, niezbyt wymagający. Bez przepaści, łańcuchów. Przewidywane kilka bardziej stromych fragmentów po skałach, kamieniach oraz żwirze. Nie powinien przysparzać większych trudności żadnemu chodzącemu po górach turyście.
Zagoria to jeden z najmniej znanych turystom region górski w Europie. Charakteryzują go niewielkie, rodzinne pensjonaty rzadko rozproszone po odludnych wioskach, w których będziemy nocować. Do większości z nich dojazd będzie możliwy wyłącznie konno, co tworzy nieporównywalny z niczym innym klimat.
Niepowtarzalna okazja do zanurzenia się w pełni w kulturę Albanii – skosztowania lokalnej kuchni i noclegu na kompletnym odludziu u rdzennych mieszkańców. Obcowanie zarówno z historią, jak i teraźniejszością Bałkanów.
- Trzydniowy trekking po Zagorii – wciąż nieodkrytym regionie Albanii.
- Szczyt Bureto z widokiem na Gjirokastrę.
- Zróżnicowany program: góry nad brzegiem morza, dzika plaża, spływ Vjosą, ciepłe źródła.
- Dwa miasta z listy Unesco – Gjirokastra i Berat.
- Kulinarnie jedna z najlepszych wypraw na Bałkany – możliwość skosztowania lokalnej kuchni.
- Doskonały wybór na maj i październik – optymalne temperatury i najlepsze warunki pogodowe.
Program dzień po dniu
Dzień 1 – Z Polski nad Adriatyk
- 8:30 – zbiórka na lotnisku, lot do Tirany.
- Po przylocie jedziemy nad Adriatyk do miejscowości Vlora i witamy Albanię.
- Nocleg w hotelu, w pokojach dwuosobowych.
Dzień 2 – Maja Qores (2018 m) – Góry nad morzem
- Wycieczka na przełęcz Llogara, którą zachwycał się już sam Juliusz Cezar. W paśmie Gór Piorunowych dwutysięczne wierzchołki wyrastają znad samego morza.
- Nasz cel to szczyt Maja Qores (2018 m), a podczas całej wędrówki towarzyszyć nam będą widoki na Morze Jońskie.
Długość szlaku wynosi 10 km i trwa 6 godzin. Różnica wzniesień to ok. 1000 m. Nocleg w pensjonacie w pokojach 2-6-osobowych. Zapewnione wyżywienie w postaci śniadania.
Dzień 3 – Plaża oraz wąwóz Gjipe, Gjirokastra
- Wyprawa na najpiękniejszą dziką plażę w Albanii – Gjipe. Jest ona położona u ujścia wąwozu. Ciekawostką jest, że nie da się tu dojechać zwykłym autem, a wyłącznie wysoką terenówką. Z każdej strony otaczają nas okazałe ściany, na których wytyczono drogi wspinaczkowe.
- Cza na kąpiel i zwiedzanie wąwozu.
- Po południu zatrzymujemy się w Gjirokastrze – mieście srebrnych dachów, znajdującym się na liście UNESCO. Spacer po starówce. Nocleg w hotelu w Gjirokastrze. Zapewnione wyżywienie w postaci śniadania oraz obiadokolacji.
Dzień 4 – Bureto – z widokiem na Gjirokastrę
- Przejazd do jednej z wiosek niedaleko Gjirokastry.
- Wejście zygzakiem na szczyt Maja Blirit w masywie Bureto. Panorama widoku Miasta Tysiąca Schodów w całej okazałości. Stąd też rozpościera się imponujący widok na stanowiska ogniowe z czasów Envera Hodży (ustawione tam na wypadek ataku rakietowego na Grecję).
Długość szlaku wynosi 13,5 km i trwa 6 godzin. Różnica wzniesień wynosi ok. 1000 metrów. Nocleg w rodzinnym pensjonacie o standardzie turystycznym. Zapewnione wyżywienie to śniadanie i kolacja.
Dzień 5 – Zagoria – Trekking w Krainie Orłów
- Rozpoczynamy trzydniowy trekking „od chatki do chatki” w dolinie Zagoria. Czego możemy się tu spodziewać? Wysokich gór, rozległych krajobrazów, starych zapomnianych cerkwi, opuszczonych wsi, mostów z czasów Imperium Osmańskiego, wież obronnych przypominających Kaukaz, niewielu napotkanych na trasie turystów oraz nieprawdopodobną wręcz gościnność mieszkańców.
- Pierwszego dnia idziemy z Peshtan przez przysiółek Kala, przez kamienny most aż do wioski Leskaj, gdzie będziemy spać u miejscowej rodziny.
Długość samego szlaku wynosi 10 km, natomiast przewyższenie 900 metrów. Czas przejścia to 6 godzin (+ zaplanowane po drodze degustacje). Nocleg w prywatnym domu w pokojach 1-4-osobowych. Zapewnione wyżywienie w postaci śniadania, lunchu i kolacji.
Dzień 6 – Zagoria – Limar – Sheper
- Wchodzimy coraz głębiej w dolinę Zagoria, odwiedzając po drodze rajskie wodospady w Doshnice. Złożymy tu wizytę zaprzyjaźnionej rodzinie pszczelarzy, u której skosztujemy lokalnych smakołyków i napijemy się rakiji. Mimo niewielkiej wysokości nad poziomem morza okoliczne krajobrazy przypominają nieco Tatry Wysokie.
- Przejście do Hoshteve skąd gospodarze zabiorą nas na nocleg do wioski Sheper swoimi terenowymi Mercedesami. Nie bez powodu mówi się, że Albania to kraj Mercedesów – nie można więc zrezygnować z przejażdżki jednym z nich.
Długość szlaku wynosi 13 km, podejście mierzy 650 metrów, natomiast zejście – 850. Czas potrzebny do przejścia to 5 godzin – przewidziano także kąpiel przy wodospadach oraz degustacje. Nocleg w prywatnym domu w pokojach 1-4-osobowych. Zapewnione wyżywienie – śniadanie, lunch i kolacja.
Dzień 7 – Zagoria – przez Przełęcz Dhembelit (1468 m)
- Górska przeprawa przez przełęcz do miasta Permet w dolinie Vjosy – największej nieuregulowanej rzeki na Bałkanach.
- W górę podchodzimy doliną, której krajobraz przypomina bardziej Andy niż Europę. Z przełęczy możliwość wejścia na jeden z sąsiednich widokowych szczytów. Zejście długie i strome, ale za to po drodze odwiedzimy jedną z najpiękniejszych zabytkowych cerkwi w Albanii – w Leus.
- Wieczorny spacer po Permet – typowo turystycznym, urokliwym mieście, wraz z degustacją lokalnych smaków.
Długość szlaku wynosi 12 km, natomiast różnica wzniesień (podejście 650 m, zejście 1250 m – z wejściem na szczyt + 1000 m) to 1600 metrów. Czas potrzebny do przejścia to około 7-8 godzin wędrówki.
Nocleg w hotelu w pokojach 2-osobowych. Zapewniono wyżywienie w postaci śniadania oraz lunchu.
Dzień 8 – Rzeka Vjosa i Ciepłe Źródła
- Zaraz po śniadaniu ruszamy zapoznać się z Vjosą. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest ona uznawana za jedną z najpiękniejszych rzek Europy. Uchodzi również za najdłuższą nieregulowaną rzekę kontynentu. W 2023 roku jako pierwsza rzeka w Europie została uznana za park narodowy.
- Zaczynamy godzinny spływ – na miejscu otrzymamy pianki i cały niezbędny sprzęt. Potrwa on dwie godziny z przerwą na pływanie (dla chętnych również skoki do wody z klifu).
- Po przerwie na lunch wycieczka na ciepłe źródła Benja ulokowane w wyjątkowym miejscu – obok historycznego kamiennego mostu u wylotu na kanion Lengaricy.
- Nocleg w hotelu w pokojach dwuosobowych. Zapewniono wyżywienie w postaci śniadania.
Dzień 9 – Berat – Miasto Tysiąca Okien
- Przejazd do Beratu – Miasta Tysiąca Okien.
- Zwiedzimy Mangalem oraz Goricę, czyli dwie starówki Beratu – jednego z najpiękniejszych miast Albanii. Zrobimy zakupy, wejdziemy na twierdzę (zamieszkaną do dzisiaj!), natomiast chętni odwiedzą fantastyczne muzeum ikon mistrza Onufrego.
- Wieczorna albańska uczta z degustacją lokalnych przysmaków.
- Nocleg w rodzinnym pensjonacie w pokojach 2-4-osobowych. Zapewniono wyżywienie w postaci śniadania oraz kolacji.
Dzień 10 – Transfer na lotnisko
- Po śniadaniu czas na spacery i zakupy.
- Przejazd na lotnisko.
- 19:30 – lądujemy w Warszawie.
Zachęcamy również do zapoznania się z dostępną w ofercie High Away wycieczką Smoki Zagorii, gdzie łączymy albańską Zagorię z jej grecką siostrą. Do zobaczenia!
Rafting na Vjosie
W cenie
Wszystkie przejazdy
9 noclegów podczas wyprawy w Albanii w warunkach turystycznych
Wyżywienie w Peshtan, Limar i Sheper (3 obiadokolacje, śniadania i prowiant)
Kolacja pożegnalna w Beracie
W hotelach śniadania
Polskiego lidera wyprawy i albańskiego przewodnika na trekkingu
Ubezpieczenie
Składkę na TFG i TFP
Cena nie obejmuje:
Biletu lotniczego do Tirany
Rafting na Vjosie (ok. 50 euro)
Wyżywienia (z wyjątkiem śniadań w hotelach, kolacji pożegnalnej w Beracie i pełnego wyżywienia w czasie trekkingu w Zagorii)
Alkohole, napoje, suweniry, wydatki osobiste
Wstępy do obiektów historycznych
Relacja z wycieczki
Był z nami w Zagorii niezawodny Adam, prowadzący stronę ilecimydalej.pl – rodzinka w podróży
Zobaczcie koniecznie jak prezentuje się Zagoria z lotu ptaka!
Co zabrać?
Plecak duży (ok. 60-80 litrów) lub torba duffle bag – bagaż główny
Plecak na wycieczki górskie (40-50 litrów)
2 pary butów trekkingowych (mogą być niskie lub w wysokie)
Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
Klapki
Apteczka osobista + plastry compeed
Kosmetyczka
Sprej na komary
Lekki ręcznik turystyczny
Czołówka + baterie zapasowe
Aparat fotograficzny
Powerbank (opcjonalnie)
Termos na herbatę
Dowód osobisty lub paszport a najlepiej oba dokumenty
Pieniądze na własne wydatki i pamiątki (najlepiej Euro)
Kijki trekkingowe
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Krem z filtrem
Bielizna i ubrania na zmianę
Lekkie spodnie membranowe
Spodnie trekkingowe
Ponczo na deszcz
Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
Strój miejski
Ciepła czapka i rękawiczki
Komin/chustka/buff, czapka z daszkiem na słońce
Kąpielówki!
Macedonia Północna – malutki kraj byłej Jugosławii, leży niemal cały w górach. Śmiało można go nazwać Tybetem Europy. Pięć…
Gratka dla miłośników szczytów • Siedem dni spędzisz na konkretnych wycieczkach górskich • Wejdziesz na Maja Jezerce (2694 m) – najwyższy…
Najwyższe szczyty Niemiec i Liechtensteinu czekają na Ciebie. Wycieczka trudna, dla sprawnych turystów z dobrą kondycją….
Sześć terminów od lipca do września. • Przejdziesz wzdłuż i wszerz Góry Przeklęte • Poznasz najlepsze odcinki szlaku Peaks of…
Zdobądź z nami Koronę Bałkanów – najwyższe szczyty każdego kraju na Bałkanach. Wchodzimy na siedem szczytów Korony Europy w kolejności…
• 7-14 lipca 2024 roku • 12 – 19 października 2024 roku • Przejdziesz najpiękniejsze szlaki Gór Rodniańskich • Poznasz Rumunię…