Kontakt: Hubert Jarzębowski 📞 +48 500 044 198  📧 Wyślij email
Albania – Trekking w kraju orłów

Albania – wyprawa trekkingowa w Shqipërii, czyli kraju orłów

Najlepsze szlaki południowej Albanii – 10 dni

Termin pierwszy: 2-11 października 2024 roku
Termin drugi: 7-16 maja 2025 roku
Cena: 4300 zł + lot
Kameralna grupa: 7-16 osób
Transport: samolot do Albanii, na miejscu podstawiony bus.
Noclegi: hotele, schroniska górskie, rodzinne pensjonaty (standard turystyczny)
Na lekko! – nie nosimy głównego bagażu

Albania – destynacja dla miłośników trekkingu z prawdziwego zdarzenia

Niewielki kraj położony w południowo-wschodniej Europie w regionie Bałkanów jest obecnie jednym z najpopularniejszych celów podróży amatorów trekkingu i to bynajmniej wyłącznie ze względu na zapierające dech w piersiach widoki. Na szczególną uwagę zasługują tu bowiem szlaki piesze, które są wyjątkowo dobrze oznaczone – należą jednocześnie do jednych z najlepiej przygotowanych na Bałkanach. Mimo tego faktu trekking w Albanii pozwala na chwilę uciec od cywilizacji. Podczas wyprawy w góry do Albanii z High Away macie więc szansę rozkoszować się prawdziwą beztroską dzikiej przyrody i świętym spokojem, poszukiwanym dziś nie tylko przez zapaleńców górskich wycieczek. 

Odkryj najdzikszy region Albanii – tajemniczą dolinę Zagorii

Szlak przez Zagorię to najnowsza konkurencja dla słynnego Peaks of the Balkans w Górach Przeklętych. Tylko tutaj można poczuć się niczym prawdziwy pionier – odwiedzając miejsca, do których dociera zaledwie kilkudziesięciu turystów rocznie. Na własne oczy zobaczycie tutaj mosty z czasów Imperium Osmańskiego oraz kamienne wioski wyglądem do złudzenia przypominające Kaukaz. Wyprawa do magicznej Doliny Zagorii w Albanii jest więc nie lada gratką dla prawdziwych odkrywców – tutejsze tereny wciąż pozostają nieodkrytymi przez większość. Kraj ten stanowi idealny wybór szczególnie w miesiącach maju i październiku, kiedy temperatury oscylują w granicy 21°C. Serdecznie zapraszamy! 

Trudność
30%

Trekking spokojny, niezbyt wymagający. Bez przepaści, łańcuchów. Przewidywane kilka bardziej stromych fragmentów po skałach, kamieniach oraz żwirze. Nie powinien przysparzać większych trudności żadnemu chodzącemu po górach turyście. 

Przygoda
75%

Zagoria to jeden z najmniej znanych turystom region górski w Europie. Charakteryzują go niewielkie, rodzinne pensjonaty rzadko rozproszone po odludnych wioskach, w których będziemy nocować. Do większości z nich dojazd będzie możliwy wyłącznie konno, co tworzy nieporównywalny z niczym innym klimat. 

Kultura i lokalne klimaty
90%

Niepowtarzalna okazja do zanurzenia się w pełni w kulturę Albanii – skosztowania lokalnej kuchni i noclegu na kompletnym odludziu u rdzennych mieszkańców. Obcowanie zarówno z historią, jak i teraźniejszością Bałkanów.

  • Trzydniowy trekking po Zagorii – wciąż nieodkrytym regionie Albanii.
  • Szczyt Bureto z widokiem na Gjirokastrę.
  • Zróżnicowany program: góry nad brzegiem morza, dzika plaża, spływ Vjosą, ciepłe źródła.
  • Dwa miasta z listy Unesco – Gjirokastra i Berat.
  • Kulinarnie jedna z najlepszych wypraw na Bałkany – możliwość skosztowania lokalnej kuchni.
  • Doskonały wybór na maj i październik – optymalne temperatury i najlepsze warunki pogodowe. 

Program dzień po dniu

Dzień 1 – Z Polski nad Adriatyk

  • 8:30 – zbiórka na lotnisku, lot do Tirany.
  • Po przylocie jedziemy nad Adriatyk do miejscowości Vlora i witamy Albanię.
  • Nocleg w hotelu, w pokojach dwuosobowych.

Dzień 2 – Maja Qores (2018 m) – Góry nad morzem

  • Wycieczka na przełęcz Llogara, którą zachwycał się już sam Juliusz Cezar. W paśmie Gór Piorunowych dwutysięczne wierzchołki wyrastają znad samego morza. 
  • Nasz cel to szczyt Maja Qores (2018 m), a podczas całej wędrówki towarzyszyć nam będą widoki na Morze Jońskie.

Długość szlaku wynosi 10 km i trwa 6 godzin. Różnica wzniesień to ok. 1000 m. Nocleg w pensjonacie w pokojach 2-6-osobowych. Zapewnione wyżywienie w postaci śniadania. 

Dzień 3 – Plaża oraz wąwóz Gjipe, Gjirokastra

  • Wyprawa na najpiękniejszą dziką plażę w Albanii – Gjipe.  Jest ona położona u ujścia wąwozu. Ciekawostką jest, że nie da się tu dojechać zwykłym autem, a wyłącznie wysoką terenówką. Z każdej strony otaczają nas okazałe ściany, na których wytyczono drogi wspinaczkowe.
  • Cza na kąpiel i zwiedzanie wąwozu. 
  • Po południu zatrzymujemy się w Gjirokastrze – mieście srebrnych dachów, znajdującym się na liście UNESCO. Spacer po starówce. Nocleg w hotelu w Gjirokastrze. Zapewnione wyżywienie w postaci śniadania oraz obiadokolacji. 

Dzień 4 – Bureto – z widokiem na Gjirokastrę

  • Przejazd do jednej z wiosek niedaleko Gjirokastry.
  • Wejście zygzakiem na szczyt Maja Blirit w masywie Bureto. Panorama widoku Miasta Tysiąca Schodów w całej okazałości. Stąd też rozpościera się imponujący widok na stanowiska ogniowe z czasów Envera Hodży (ustawione tam na wypadek ataku rakietowego na Grecję).

Długość szlaku wynosi 13,5 km  i trwa 6 godzin. Różnica wzniesień wynosi ok. 1000 metrów. Nocleg w rodzinnym pensjonacie o standardzie turystycznym. Zapewnione wyżywienie to śniadanie i kolacja. 

Dzień 5 – Zagoria – Trekking w Krainie Orłów

  • Rozpoczynamy trzydniowy trekking „od chatki do chatki” w dolinie Zagoria. Czego możemy się tu spodziewać? Wysokich gór, rozległych krajobrazów, starych zapomnianych cerkwi, opuszczonych wsi, mostów z czasów Imperium Osmańskiego, wież obronnych przypominających Kaukaz, niewielu napotkanych na trasie turystów oraz nieprawdopodobną wręcz gościnność mieszkańców. 
  • Pierwszego dnia idziemy z Peshtan przez przysiółek Kala, przez kamienny most aż do wioski Leskaj, gdzie będziemy spać u miejscowej rodziny.

Długość samego szlaku wynosi 10 km, natomiast przewyższenie 900 metrów. Czas przejścia to 6 godzin (+ zaplanowane po drodze degustacje). Nocleg w prywatnym domu w pokojach 1-4-osobowych. Zapewnione wyżywienie w postaci śniadania, lunchu i kolacji. 

Dzień 6 – Zagoria – Limar – Sheper

  • Wchodzimy coraz głębiej w dolinę Zagoria, odwiedzając po drodze rajskie wodospady w Doshnice. Złożymy tu wizytę zaprzyjaźnionej rodzinie pszczelarzy, u której skosztujemy lokalnych smakołyków i napijemy się rakiji. Mimo niewielkiej wysokości nad poziomem morza okoliczne krajobrazy przypominają nieco Tatry Wysokie.
  • Przejście do Hoshteve skąd gospodarze zabiorą nas na nocleg do wioski Sheper swoimi terenowymi Mercedesami. Nie bez powodu mówi się, że Albania to kraj Mercedesów – nie można więc zrezygnować z przejażdżki jednym z nich. 

Długość szlaku wynosi 13 km, podejście mierzy 650 metrów, natomiast zejście – 850. Czas potrzebny do przejścia to 5 godzin – przewidziano także kąpiel przy wodospadach oraz degustacje. Nocleg w prywatnym domu w pokojach 1-4-osobowych. Zapewnione wyżywienie – śniadanie, lunch i kolacja. 

Dzień 7 – Zagoria – przez Przełęcz Dhembelit (1468 m)

  • Górska przeprawa przez przełęcz do miasta Permet w dolinie Vjosy – największej nieuregulowanej rzeki na Bałkanach.
  • W górę podchodzimy doliną, której krajobraz przypomina bardziej Andy niż Europę. Z przełęczy możliwość wejścia na jeden z sąsiednich widokowych szczytów. Zejście długie i strome, ale za to po drodze odwiedzimy jedną z najpiękniejszych zabytkowych cerkwi w Albanii – w Leus.
  • Wieczorny spacer po Permet – typowo turystycznym, urokliwym mieście, wraz z degustacją lokalnych smaków. 

Długość szlaku wynosi 12 km, natomiast różnica wzniesień (podejście 650 m, zejście 1250 m – z wejściem na szczyt + 1000 m) to 1600 metrów. Czas potrzebny do przejścia to około 7-8 godzin wędrówki. 

Nocleg w hotelu w pokojach 2-osobowych. Zapewniono wyżywienie w postaci śniadania oraz lunchu. 

Dzień 8 – Rzeka Vjosa i Ciepłe Źródła

  • Zaraz po śniadaniu ruszamy zapoznać się z Vjosą. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest ona uznawana za jedną z najpiękniejszych rzek Europy. Uchodzi również za najdłuższą nieregulowaną rzekę kontynentu. W 2023 roku jako pierwsza rzeka w Europie została uznana za park narodowy.
  • Zaczynamy godzinny spływ – na miejscu otrzymamy pianki i cały niezbędny sprzęt. Potrwa on dwie godziny z przerwą na pływanie (dla chętnych również skoki do wody z klifu).
  • Po przerwie na lunch wycieczka na ciepłe źródła Benja ulokowane w wyjątkowym miejscu – obok historycznego kamiennego mostu u wylotu na kanion Lengaricy.
  • Nocleg w hotelu w pokojach dwuosobowych. Zapewniono wyżywienie w postaci śniadania.

Dzień 9 – Berat – Miasto Tysiąca Okien

  • Przejazd do Beratu – Miasta Tysiąca Okien.
  • Zwiedzimy Mangalem oraz Goricę, czyli dwie starówki Beratu – jednego z najpiękniejszych miast Albanii. Zrobimy zakupy, wejdziemy na twierdzę (zamieszkaną do dzisiaj!), natomiast chętni odwiedzą fantastyczne muzeum ikon mistrza Onufrego.
  • Wieczorna albańska uczta z degustacją lokalnych przysmaków. 
  • Nocleg w rodzinnym pensjonacie w pokojach 2-4-osobowych. Zapewniono wyżywienie w postaci śniadania oraz kolacji.

Dzień 10 – Transfer na lotnisko

  • Po śniadaniu czas na spacery i zakupy.
  • Przejazd na lotnisko.
  • 19:30 – lądujemy w Warszawie.

Zachęcamy również do zapoznania się z dostępną w ofercie High Away wycieczką Smoki Zagorii, gdzie łączymy albańską Zagorię z jej grecką siostrą. Do zobaczenia! 

Rafting na Vjosie

W cenie

Wszystkie przejazdy
9 noclegów podczas wyprawy w Albanii w warunkach turystycznych
Wyżywienie w Peshtan, Limar i Sheper (3 obiadokolacje, śniadania i prowiant)
Kolacja pożegnalna w Beracie
W hotelach śniadania
Polskiego lidera wyprawy i albańskiego przewodnika na trekkingu
Ubezpieczenie
Składkę na TFG i TFP

Cena nie obejmuje:
Biletu lotniczego do Tirany
Rafting na Vjosie (ok. 50 euro)
Wyżywienia (z wyjątkiem śniadań w hotelach, kolacji pożegnalnej w Beracie i pełnego wyżywienia w czasie trekkingu w Zagorii)
Alkohole, napoje, suweniry, wydatki osobiste
Wstępy do obiektów historycznych

    Zgłoszenie

    Moje dane kontaktowe:

    • Liczba miejsc, które chcę zarezerwować:
    • Wybieram termin wyjazdu:

    Krótko o mojej obecnej kondycji (prosimy szczerze!):

    To mój pierwszy wyjazd trekkingowyKiedyś było dużo chodzenia. Teraz wysiadają mi kolana, ale daję radęLubię góry, ale powolutku i spokojnieNie mam zbyt dużego doświadczenia, ale kondycja dobraMam dobrą kondycję. Lubię dużo chodzić i zdobywać szczytyUwielbiam wspinaczkę, biegi górskie, skitury. Pełna profeskaJestem Jerzym Kukuczką/Wandą Rutkiewicz

    Relacja z wycieczki

    Był z nami w Zagorii niezawodny Adam, prowadzący stronę ilecimydalej.pl – rodzinka w podróży
    Zobaczcie koniecznie jak prezentuje się Zagoria z lotu ptaka!

    Co zabrać?

    Plecak duży (ok. 60-80 litrów) lub torba duffle bag – bagaż główny
    Plecak na wycieczki górskie (40-50 litrów)

    2 pary butów trekkingowych (mogą być niskie lub w wysokie)
    Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
    Klapki

    Apteczka osobista + plastry compeed
    Kosmetyczka
    Sprej na komary
    Lekki ręcznik turystyczny

    Czołówka + baterie zapasowe
    Aparat fotograficzny
    Powerbank (opcjonalnie)
    Termos na herbatę

    Dowód osobisty lub paszport a najlepiej oba dokumenty
    Pieniądze na własne wydatki i pamiątki (najlepiej Euro)

    Kijki trekkingowe
    Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
    Krem z filtrem

    Bielizna i ubrania na zmianę
    Lekkie spodnie membranowe
    Spodnie trekkingowe
    Ponczo na deszcz
    Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
    Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
    Strój miejski
    Ciepła czapka i rękawiczki
    Komin/chustka/buff, czapka z daszkiem na słońce
    Kąpielówki!


    ,

    z Biurem Podróży High Away.

    Tagi: