Przygodę z Prokletije zaczynamy od tutejszej klasyki. Szlak Trzech Szczytów to pętla przez Valušnicę (1879 m), Talijankę (2057 m) i Popadiję (2030 m) nad doliną Grebaje. Każdy przewodnik i bywalec twierdzi, że to właśnie ten szlak jest najlepszym przywitaniem z Górami Przeklętymi.



Szlak Trzech Szczytów to teraz najpopularniejsza wycieczka po czarnogórskiej stronie Gór Przeklętych. Kiedy my tu byliśmy po raz pierwszy to była taka „ukryta” pętla o której wiedzili lokalni przewodnicy. Po kilku pierwszych grupach lokalni nam powiedzieli: „hej, spróbujcie odbić trochę ze szlaku Peaks of the Balkans, znamy tam trasę o której nikt nie wie, a jest genialna!”. Tak pocztą pantoflową byliśmy pionierami na trasie, która jest teraz honorowym obowiązkiem każdego turysty i organizatora. Wtedy spotykaliśmy jedną-dwie grupy turystów dziennie, a żeby dojść na początek szlaku trzeba było iść przez ogród i przechodzić przez dziurę w płocie i skakać nad drutem kolczastym :).
Trasa nie jest długa – ma około 9-10 kilometrów w zależności od wariantu, różnica wzniesień to 1100 metrów. Chodzi się 6 godzin, więc szlak jest idealny na rozgrzewkę i rozprostowanie kości po dłuższej przerwie. Widoki na ściany masywu Karanfili należą do najlepszych w paśmie, no i na Valušnicy mamy ten słynny „efekt wow”, kiedy cały widok odsłania nam się w jednej sekundzie.
Tutejszy las jest jednym z najpiękniejszych w Czarnogórze i na całych Bałkanach i ma prawdziwie magiczną atmosferę. Nie może zatem dziwić, że z jednego z drzew po drodze tryska świeża woda. „Drzewo dające wodę” to połowa podejścia w lesie. Po godzinie z hakiem wychodzimy z lasu i docieramy do wiszącej polodowcowej doliny porośniętej trawą.
Dolina zamknięta jest grzbietem w kształcie podkowy stworzonym z widokowego punktu Valušnicy oraz szczytów Popadiji oraz Talijanki.




Góry Przeklęte
3.07.2024 – 13.07.2024
17.07.2024 – 27.07.2024
31.07.2024 – 10.08.2024
14.08.2024 – 24.08.2024
28.08.2024 – 07.09.2024
11.09.2024 – 21.09.2024
Nasza najpopularniejsza wycieczka. W ostatnich 4 latach potwierdziliśmy wszystkie terminy.
Czarnogóra
Albania
Kosowo
Szlak Peaks of the Balkans.

Zbocza nad doliną są dość strome, ale trawiaste i możliwe do chodzenia właściwie dowolnie. Albańczycy wypasają tutaj ogromne stada owiec, kóz i krów. Na stronę Doliny Grebaje Valušnica urywa się potężnymi, pionowymi, wapiennymi ścianami. Grzbietem Popadiji i Taljanki prowadzi czarnogórsko-albańska granica. Po drugiej stronie leżą bezkresne połoniny wśród których znajdują się albańskie wioski Vermosh, Lepusha i Tamara.
W Górach Przeklętych jest jeszcze żywe prawdziwe pasterstwo. Zwykle mieszkańcy okolicznych wiosek mają kilka-kilkanaście owiec. Łączą je w duże stado i wynajmują pasterza – prawdziwego twardziela, żeby ich pilnował na halach. Pasterze często spędzają w górach kilka miesięcy od wiosny do jesieni.



Idziemy za ścieżką w górę zygzakiem przez krasowy labirynt wśród fantazyjnych kamieni, ponorów i studni aż dochodzimy na trawiasty grzbiet. Nim wychodzimy na widokowy punkt Valušnicy. W jednej chwili widzimy kilkaset metrów pod nami Dolinę Grbaje z kawiarnią i naszym autem a przed sobą najpiękniejszy widok na „czarnogórskie Dolomity” – czyli pionowe filary masywu Karanfili oraz ostry ząb Očnjaka. Jeden z najbardziej spektakularnych górskich widoków w Europie. Nic dziwnego, ze wszyscy przewodnicy namawiają swoje grupy, żeby zboczyły ze szlaku Peaks Of The Balkans, żeby tutaj przyjść.





Z Valušnicy idziemy dalej granią, odtąd piękne widoki na Karanfile towarzyszą nam już cały czas. Po przeciwnej stronie widać jak na dłoni bliźniacze szczyty Popadiji i Talijanki przypominające nasz Wołowiec lub Starorobociański. W połowie grani znajduje się głęboko wcięta przełęcz z której można bezproblemowo zejść ścieżką do tego samego miejsca, w którym wyszliśmy z lasu.
Kontynuujemy drogę po granicy albańskiej na jeden i potem drugi szczyt. Zejście stąd jest strome, po deszczu bywa dość mocno śliskie, ale widoki i klimat tego miejsca rekompensują wszystkie niewygody. U stóp Popadiji można poszukać petroglifów – rysunków naskalnych z czasów prehistorycznych. Nie są najlepiej widoczne – ale są.
Pętelka kończy się zejściem bukowym lasem z powrotem do parkingu. Każdy już najlepiej wie w jaki sposób chce uczcić wejście na trzy piękne góry.











Szlak: 9 km, różnica wzniesień 1100 m, 6-7 godzin.
High Scardus Trail – trekking przez Macedonię, Kosowo i Albanię
📅 Termin 1: 5 – 15 września 2025 ✈ Samolot z Warszawy do Skopje 🥾 Kameralna grupa: 7-16 osób Najnowszy hit Bałkanów,…
Korona Bałkanów
📅 Termin 1: 13-26 lipca 2025 – Kraków i Katowice 📅 Termin 2: 3-16 sierpnia 2025 – Kraków 📅 Termin 3:…
Kalendarz Wypraw 2025
Wszystkie wyjazdy jakie przygotowaliśmy dla Was w 2025 roku. Góry Przeklęte, Korona Bałkanów, Kirgistan, Bośnia i Hercegowina, Sardynia, Islandia, Szkocja, Gruzja…
Zaplanuj długie weekendy w 2025 roku
Gdzie na Majówkę, Boże Ciało i długi weekend sierpniowy? Jak zaplanować długi weekend?…
Góry Przeklęte Huberta Jarzębowskiego w prasie
Naszą wieloletnią pasję do Gór Przeklętych i Bałkanów docenił Tygodnik Podhalański…
Wycieczki na Bałkany z High Away w 2025
Tutaj znajdziecie wszystkie wycieczki na Bałkany jakie dla Was przygotowaliśmy w tym roku, żebyście mogli wybrać tę najlepszą dla siebie…