Kontakt: Hubert Jarzębowski 📞 +48 500 044 198  📧 Wyślij email

Bułgaria – Na Marmurowej Grani

Termin 1: 5 – 14 lipca 2024 r.
Termin 2: 20 -29 września 2024 r.
Cena: 3590 zł + lot do Sofii

Czy w Bułgarii są góry? Oczywiście! Riła i Piryn to potężne masywy górskie o prawdziwie tatrzańskim krajobrazie. Musała – najwyższy szczyt Bułgarii to zarazem najwyższy szczyt całych Bałkanów. Wycieczka przez Siedem Jezior Rylskich na przełęcz Razdela to jeden z największych górskich klasyków południowej Europy, a marmurowa grań Pirynu nie ma odpowiednika nigdzie.

Trekking w Rile i Pirinie jest programem dla średniozaawansowanych turystów górskich oraz tych początkujących, ale koniecznie z dobrą kondycją fizyczną.

  • Najwyższy szczyt Bałkanów: Musała (2926 m)
  • Wichren (2914 m) – marmurowy gigant, najwyższy w Pirynie
  • Trzy noce w schroniskach: Iwan Wazow oraz Tevno Ezero
  • Prawdziwie tatrzańskie krajobrazy, ale bez tłumów
  • Stada kozic, błękitne stawy, wyjątkowa bioróżnorodność
  • Najbardziej różnorodna kuchnia na Bałkanach

Program jest krótki i intensywny, a przepięknych gór w Bułgarii mnóstwo. Trzy noce śpimy w schroniskach, tak aby jak najmniej tracić z wysokości i jak najwięcej nacieszyć się górami.

Noclegi w górskich schroniskach w Bułgarii są atrakcją samą w sobie. Przepięknie położone górskie chatki oferują smaczną kuchnię i są miejscem spotkań prawdziwych trekkerów z całej Europy. Nocować będziemy w schludnych pokojach kilkuosobowych z pościelą, śpiwory niepotrzebne.

Wycieczkę organizujemy wspólnie z zaprzyjaźnionym biurem Exploruj.pl. Nasz bułgarski wspólnik i przyjaciel Stojan Szirow to najlepszy przewodnik w Bułgarii, będziecie zachwyceni jego przewodnictwem

Opa! Przy niewielkiej ilości osób możliwość zorganizowania wycieczki bez polskiego leadera z samym Stojanem – wycieczka w języku angielskim/rosyjskim.

Program dzień po dniu

Dzień 1 – Warszawa – Sofia – Riła

Wylot z Warszawy do Sofii. Transfer do Borowca. Nocleg w małym położonym w lesie hotelu na zboczach gór Riła. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 2 – Musała (2926 m) – najwyższy szczyt Bałkanów

Od razu na pierwszy ogień ruszamy na najwyższy szczyt Bułgarii – Musała (2926 m). Robimy to z jednego ważnego powodu, z Borowca szczyt jest ten stosunkowo łatwo dostępny z wykorzystaniem kolejki gondolowej (40 min jazdy do góry – cała wycieczka ok 6 godzin). Ze szczytu przy dobrej pogodzie doskonała panorama na dziesiątki kilometrów.

Powrót do hotelu w Borovcu. Kolacja i nocleg.

Dzień 3 – Riła. Malowica (2729 m) i kultowe schronisko Iwan Wazov

W tym dniu opuszczamy nasz hotel i ruszamy na kilka dni w góry. Pierwszym naszym celem będzie legendarny szczyt Maljowica (2729 m) – symbol gór Riła, jeden z najładniejszych szczytów i oferujący rozległą 360 stopni panoramę rojącą się od szczytów dokoła i jezior w dolinach. Między innymi zobaczymy sławne „Rylskie Jeziora” (Siedem Jezior Rylskich). Ze szczytu zejdziemy granią do schroniska Ivan Wazow (2300 m). Czas przejścia ok 7 godzin. Kolacja i nocleg w schronisku.

Urwiska Malowicy

Dzień 4 – Riła. Iwan Wazow – Rozdziele (2600 m) – Monastyr Rylski

Po śniadaniu najpierw czeka nas podejście na chyba najsławniejszą przełęcz Riły – Rozdziele (2600 m). To kolejny świetny punkt widokowy. Tak sławna jak nasz Zawrat choć charakter trochę odmienny. Z przełęczy zejdziemy głęboko w doliny aż do Rylskiego Monastyru, miejscowości i klasztoru o tej samej nazwie. Trochę czasu poświęcimy a zwiedzanie tego niezwykłego w skali światowej zabytku. Uważany jest on za symbol zachowania tożsamości narodowej Bułgarów.

Czas przejścia 6 – 7 godzin. Kolacja i nocleg w hoteliku w okolicach Rylskiego Monastyru.

Riła – góry pełne wody

Dzień 5 – Riła. Połydniowa Riła – Bansko

Na ten dzień jest zaplanowany nietrudny trekking przez południową część gór Riła. Udamy się przez zielone hale do schroniska Macedonia by po krótkiej przerwie kontynuować nasz marsz dalej w dół do wioski Dobarsko. Stąd zabierze nas bus w góry Pirin do urokliwej miejscowości Bansko, które można by uznać za Bułgarskie Zakopane. Miasteczko pełne jest zabytkowych budynków w których mieszczą się tradycyjne tawerny rozbrzmiewające autentyczną folkową bałkańską nutą.

Kolacja i nocleg w lokalnym hoteliku.

Dzień 6. Piryn. Wichren (2914 m)

Zdobywamy najwyższy i najsłynniejszy szczyt Pirynu – Wichren. Wyniosły, marmurowy wierzchołek dawni Bułgarzy uważali za siedzibę boga Peruna. Na szczyt startujemy z wysokości około 2000 metrów i potrzebujemy na ten cel 6 i pół godziny. Lunch w formie pikniku. Podczas wycieczki zobaczymy naprawdę ogromne marmurowe ściany i głębokie kotły polodowcowe. To jedno z najbardziej imponujących i wysokogórskich miejsc na całych Bałkanach.

Wracamy do Bansko na obiadokolację.

Dzień 7. Piryn. Jezioro Ciemne

Po śniadaniu ponownie udamy się na wysokość 2000 m do okolic schroniska Wichren ale tym razem udamy się w innym kierunku poprzez wysokogórskie łąki usiane jeziorami do kolejnego schroniska – Jezioro Tevno (Czarny staw – 2515 m) w samym sercu gór Pirin. Nad nami wznosić się będzie wielkie urwisko szczytu Kamenica.

Kolacja i nocleg w schronisku.

Bezbog i krajobraz Pirynu

Dzień 8. Piryn. Kamenica (2822 m)

W tym dniu pora na próbę zdobycia dwóch najbardziej spektakularnych szczytów Pirinu Kamenicy (2822 m) oraz Jalowarnika (2764 m). Oba szczyty są to wyniosłe skaliste masywy, nie łatwe ale dostępne dla sprawnego turysty. Całość przejścia to około 6 godzin.

Kolacja i nocleg w schronisku Jezioro Tevno.

Dzień 9. Jezioro Tevno – Melnik

To będzie łatwiejszy ale nie mniej ciekawy dzień niż poprzednie. Ze schroniska zjedziemy poprzez sosnowe lasy okraszone licznymi jeziorami do miejscowości Melnik, w Polsce i na świecie znanej od lubianej marki bułgarskiego wina! Melnik to jedna z najmniejszych miejscowości w Bułgarii bo mieszka to zaledwie 300 osób.

Po kolacji w regionalnej tawernie udamy się na nocleg do kameralnego hoteliku.

Dzień 10 – Melnik – Sofia

Po śniadaniu czeka nas 3 godzinny transfer na lotnisko w Sofii. Wylot do Polski adekwatnie do posiadanej rezerwacji. Możliwy dodatkowy nocleg w Sofii.

    Zgłoszenie

    Chcę wziąć udział w wycieczce .
    Moje dane kontaktowe, które posłużą do komunikacji w sprawie zrealizowania wycieczki:

    Krótko o mojej obecnej kondycji (prosimy szczerze!):

    To mój pierwszy wyjazd trekkingowyKiedyś było dużo chodzenia. Teraz wysiadają mi kolana, ale daję radęLubię góry, ale powolutku i spokojnieNie mam zbyt dużego doświadczenia, ale kondycja dobraMam dobrą kondycję. Lubię dużo chodzić i zdobywać szczytyUwielbiam wspinaczkę, biegi górskie, skitury. Pełna profeskaJestem Jerzym Kukuczką/Wandą RutkiewiczOpowiem samodzielnie poniżej

    W cenie

    Noclegi zgodnie z programem
    Śniadania
    Bilety na kolejki linowe
    Wszystkie transfery lokalne
    Opieka lokalnego licencjonowanego przewodnika górskiego
    Opieka polskiego przewodnika – lidera
    Ubezpieczenie KL i NW UNIQA
    Składki na TFG i TFP

    Cena nie obejmuje

    Przelot z Warszawy do Sofii i powrotny
    Kosztów lunchów i innych przekąsek w czasie wędrówki
    Kosztów obiadokolacji (opcja wykupienia z wyprzedzeniem w cenie ok 80 eur od osoby płatne bezpośrednio na ręce bułgarskiego organizatora)
    Wyposażenia osobistego uczestników
    Kosztów napojów orzeźwiających i alkoholowych
    Wstępów do muzeów i innych obiektów historycznych
    Napiwków i wydatków natury osobistej

    Co zabrać?

    Plecak duży (ok. 60-80 litrów) lub torba duffle bag – bagaż główny
    Plecak na wycieczki górskie (40-50 litrów)

    2 pary butów trekkingowych (mogą być niskie lub w wysokie)
    Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
    Klapki

    Apteczka osobista + plastry compeed
    Kosmetyczka
    Sprej na komary
    Lekki ręcznik turystyczny
    Worek do spania/prześcieradło turystyczne (opcjonalnie)

    Czołówka + baterie zapasowe
    Aparat fotograficzny
    Powerbank (opcjonalnie)
    Termos na herbatę

    Dowód osobisty lub paszport a najlepiej oba dokumenty
    Pieniądze na własne wydatki i pamiątki (najlepiej Euro)

    Kijki trekkingowe
    Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
    Krem z filtrem

    Bielizna i ubrania na zmianę
    Lekkie spodnie membranowe
    Spodnie trekkingowe
    Ponczo na deszcz
    Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
    Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
    Strój miejski
    Ciepła czapka i rękawiczki
    Komin/chustka/buff, czapka z daszkiem na słońce
    Kąpielówki (jak ktoś lubi popływać w jeziorze lub rzece)


    ,

    z Biurem Podróży High Away.

    Tagi: