Kontakt: Hubert Jarzębowski 📞 +48 500 044 198  📧 Wyślij email

Grecja i Albania – Smoki Zagorii 2025 – informator

    Kalimera! Miredita!
    Przesyłamy porcję informacji o zbliżającej się wyprawie do Grecji i Albanii.
    Wycieczkę prowadzi międzynarodowy przewodnik górski Bartek Piekaruś – nasz stały przewodnik, miłośnik Bakanów ze Śląska oraz Piotrek Kowalewski, przewodnik z Kaszub.
    Albańska – mniej znana, dziksza część to nasza specjalność. Przez Zagorię przechodzimy już szósty raz. Grecja natomiast to nowość w naszym repertuarze. Zagorochoria uchodzi za najbardziej autentyczny górski region Grecji. Oczekujmy wszystkiego co najlepsze – widoków, świetnych szlaków, jedzenia, przygody z dala od największych tłumów. W Albanii jest z nami lokalny przewodnik Denis Muskaj.

    Początek wycieczki

    Startujemy 13 maja o 7.15 sprzed dworca w Katowicach w samym centrum:

    https://maps.app.goo.gl/PYrWskCif4pZyJcVA

    Kto chce zostawić samochód na czas trwania wycieczki niech da znać do przewodnika Bartka: +48 502 973 275. On pokieruje na Ligotę i pomoże znaleźć miejsce do zostawienia auta.

    Jedziemy na dwa busy 9-osobowe.

    Do Polski wrócicie wieczorem 24 maja, wszystko zależy od sytuacji na granicy Serbii i Węgier (zwykle w maju jest dobra).

    Informacje wstępne i formalności

    Potrzebujecie dowodu osobistego. Będzie kontrola dokumentów na granicach Węgier i Serbii, Serbii i Macedonii, Macedonii i Grecji, Grecji i Albanii oraz Albanii i Macedonii.

    Informacje konsularne o każdym państwie znajdziecie tutaj:

    https://www.gov.pl/web/serbia/informacje-dla-podrozujacych
    https://www.gov.pl/web/grecja/informacje-dla-podrozujacych
    https://www.gov.pl/web/macedoniapolnocna/idp
    https://www.gov.pl/web/albania/informacje-dla-podrozujacych

    Program wycieczki

    Dzień 1 – Polska – Serbia

    Spotykamy się o 7.15 w Katowicach. Jedziemy do Serbii, gdzie śpimy w hotelu w okolicy Belgradu.

    • Nocleg w hotelu w pokojach 2-osobowych i 3-osobowych
    • Wyżywienie: we własnym zakresie; w hotelu jest restauracja – zamawiamy z karty

    Dzień 2 – Serbia – Grecja

    Jedziemy do Grecji i śpimy nad morzem Egejskim. Wieczorem delektujemy się lokalną kuchnią i owocami morza wznosząc toasty za udane rozpoczęcie wyprawy.
    Po drodze w okolicach Skopje spotkanie z grupą samolotową.
    Śpicie na Riwierze Olimpijskiej. Można kąpać się w morzu 🙂

    • Nocleg w rodzinnym pensjonacie-hotelu, pokoje 2-3 osobowe (trójki dla tych, którzy chcieli).
    • Wyżywienie: śniadanie

    Dzień 3 – Schody Vradeto

    Jedziemy do greckiej Zagorochorii – najbardziej bałkańskiego regionu w Grecji. Lokalną wizytówką są kamienne mosty, wąskie drogi, głębokie kaniony, wyniosłe góry Pindos i brak komercji. Przejdziemy przez wyjątkowe, wykute w ścianie, kamienne schody, do najwyżej położonej w Zagorochorii wioski – Vradeto. Przed kolacją zdążymy jeszcze zobaczyć potężny kanion Vikos od góry – szlak na punkt widokowy.
    Na miejscu zamówimy dla wszystkich kolację.

    • Nocleg w rodzinnym pensjonacie, pokoje 2-4 osobowe.
    • Wyżywienie: śniadanie w znajomej piekarni 🙂

    Dzień 4 – Trekking przez Wąwóz Vikos – Najgłębszy Kanion Europy

    Przejdziemy cały Wielki Kanion – największy i najgłębszy wąwóz udostępniony dla turystów
    w Europie. Ściany mają do 900 metrów wysokości. Ten unikalny Kanion jest w Księdze Rekordów Guinessa jako najgłębszy w stosunku do swojej szerokości na świecie.
    Nasz szlak to trochę ponad 14 km, przejdziemy go w 5-7 godzin.
    Jeden przewodnik pójdzie w jedną stronę, drugi w drugą (zwykle sam) i przestawi samochód tak, że nie musicie wracać w to samo miejsce.

    • Nocleg w rodzinnym pensjonacie-hotelu, pokoje 2-3 osobowe.
    • Wyżywienie: śniadanie

    Dzień 5 – Drakolimni – Smocze Jezioro

    Podchodzimy do malowniczo położonego schroniska górskiego Astraka. To legendarne i niepowtarzalne miejsce w górach Pindos. Zostawiamy rzeczy. Popołudniu idziemy na wycieczkę do Smoczego Jeziora. Miejsca, które swoim położeniem i atmosferą po prostu zachwyca. Odważni będą mogli zakosztować kąpieli wraz z mieszkańcami jeziora – małymi smokami!
    Schodzimy wieczorową porą i udajemy się na nocleg do pensjonatu.
    Może się uda zaaranżować Wam kolację u pani Gosi – Polki z Mikro Papingo. Warto 🙂

    Dowiedz się więcej o legendarnym Drakolimni z naszego przewodnika

    • Nocleg w rodzinnym pensjonacie-hotelu, pokoje 2-3 osobowe
    • Wyżywienie: śniadanie

    Dzień 6 – Albania i Miasto Tysiąca Schodów

    Jedziemy do Albanii. Zatrzymamy się na zakupy i spacer w Gjirokastrze, której starówka nieprzypadkowo znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nocleg w wiosce Peshtan – u naszej zaprzyjaźnionej gospodyni. Tutaj poczujemy unikalny klimat Zagorii. Z dala od cywilizacji i zgiełku. Przyjaźni ludzie, piękno przyrody i życie w zgodzie z naturą – to na nas tutaj czeka.

    • Nocleg: oryginalnie rodzinny pensjonat, warunki schroniskowe, ale Mira nie może, więc będzie w zamian hotel u wyższym standardzie, pokoje 2-3 osobowe w Gjirokastrze
    • Wyżywienie: śniadanie, kolacja w restauracji

    Dzień 7 – Zagoria – Trekking w Krainie Orłów

    Wyruszamy na trzydniowy trekking „od chatki do chatki” w dzikiej albańskiej Zagorii. Pierwszego dnia idziemy z Peshtan, do przypominającej Kaukaz – wioski Leskaj.

    Ciężki bagaż zostawiamy w busie, bierzemy tylko niezbędne rzeczy, żeby szło nam się lekko i przyjemnie. Na miejscu macie śniadania, lunch na drogę oraz kolacje. Jest możliwość uzupełnienia wody, zakupu coli, piwa, rakiji i innych smakołyków. Bierzecie ze sobą tylko ubrania na zmianę + coś na deszcz i ewentualnie jakieś ulubione przekąski. Nie trzeba dużo nosić.

    Szlak: 12,5 km, przewyższenie 900 m, czas przejścia: 6 godzin

    • Nocleg w prywatnym domu w pokojach 1-5 osobowych. Warunki w Leskaj są bardzo podstawowe, ale jak zobaczycie jest to koniec świata: nie ma samochodów, nie ma ludzi, wiodka jest izolowana w skali niespotykanej w Europie.
    • Wyżywienie: śniadanie, prowiant, kolacja

    Dzień 8 – Zagoria – Leskaj – Sheper

    Wchodzimy coraz głębiej w dolinę Zagoria. Po drodze podziwiamy piękne wodospady w Doshnice. Mimo niewielkiej wysokości nad poziomem morza, okoliczne krajobrazy przypominają Tatry Wysokie. Tutaj możemy delektować się ciszą i spokojem. Mało jest takich miejsc – dlatego musicie tego doświadczyć sami!
    Szlak: 13 km, podejście: 650 m, zejście: 850 m. Czas przejścia: 5 godzin

    • Nocleg w prywatnym domu w pokojach 1-5 osobowych. Trochę lepszy standard niż poprzedniego dnia. Metodyka jest taka, że nie wiemy jakie dostaniemy pokoje aż do przyjazdu, bo w tych wioskach Zagorii wszyscy działają na absolutnym spontanie. Nie ważne ile razy potwierdzam co i jak, zawsze to, co dostajemy to niespodzianka.
    • Wyżywienie: śniadanie, prowiant, kolacja

    Dzień 9 – Zagoria – przez Przełęcz Dhembelit (1468 m)

    Czeka nas prawdziwie górska przeprawa przez przełęcz do miasta Permet w dolinie Vjosy – największej nieuregulowanej rzeki na Bałkanach. Zejście długie i strome. Wieczorem spacerujemy po Permet i poznajemy lokalne smakołyki – wszystko świeże i z lokalnych ogródków.
    Szlak: 12 km, różnica wzniesień (podejście 650 m, zejście 1250 m), około 7-8 godzin

    Zejście z przełęczy to najbardziej stromy i męczący odcinek trasy. Nie ma ekspozycji, nie jest trudna, ale jest trochę luźnych kamieni i schodzi się dość długo.

    • Nocleg w hotelu w pokojach 2-osobowych i 3-osobowych
    • Wyżywienie: śniadanie, prowiant

    Dzień 10 – Permet – Wodospad – Ciepłe Źródła

    Przejdziemy szlak do wodospadu Sopoti. Po wycieczce wykąpiemy się w ciepłych źródłach w Petran. Po tylu dniach chodzenia w pełni zasłużyliśmy na taki rodzaj relaksu. Jedziemy na albańsko-macedońskie pogranicze na nocleg.
    Szlak: 6 km, różnica wzniesień 400 m, 3 godziny chodzenia.

    • Nocleg w rodzinnym pensjonacie w pokojach 2-3 osobowych na odludzi nad jeziorem Prespa
    • Wyżywienie: śniadanie

    Dzień 11 – Macedonia – Serbia

    Jedziemy w okolice granicy Serbsko – Węgierskiej na nocleg. Po drodze możemy zatrzymać się na zakupy u zaprzyjaźnionych pszczelarzy lub winiarzy: co wolicie!
    Samolotową część grupy pożegnamy w okolicach Skopje. Na miejscu w hotelu wegierska kuchnia oraz winiarnia. Bawcie się dobrze.

    • Nocleg w hotelu w pokojach 2-osobowych i 3-osobowych, hotel z winiarnią
    • Wyżywienie: śniadanie

    Dzień 12 – Powrót do Polski

    Wracamy do Katowic.

    • Wyżywienie: śniadanie lub prowiant na drogę

    Wyżywienie

    Podczas trekkingu w Albanii – czyli tam gdzie jest najbardziej dziko mamy zapewnione śniadanie, prowiant na drogę oraz obiadokolacje. Poza tym – wyżywienie we własnym zakresie. Podczas trekkingu jest dużo możliwości zakupu wody i innych napojów. Nie ma w tej kwestii żadnych problemów. Z Bałkanów nikt nie wróci głodny.
    Tam gdzie jest taka możliwość – załatwimy wyżywienie na miejscu.
    Jeśli śpimy w miasteczku i w Grecji – wyjdziemy do restauracji.
    To jedna z naszych zdecydowanie najbardziej kulinarnych wycieczek (szczególnie jesienią!). Jakby Robert Makłowicz chodził po górach to bez wątpienia chodziłby po górach południa Albanii. Skosztujemy wszystkiego, co lokalne: burek, sałatki, mięso z ognia, dania pogranicza albańsko-greckiego, ajwar, pindżur, nadziewane papryki, „gliko”, lokalne zupy, rakija wprost od autora.
    Nie trzeba namiotu, śpiwora ani kuchenki turystycznej.

    W cenie

    • Transport • Wszystkie noclegi (hotele, rodzinne pensjonaty) • Przewodnictwo i pilotaż • Wyżywienie podczas trekkingu w Albanii • Śniadania i wyżywienie według rozpiski wyżej • Ubezpieczenie KL i NW – Uniqa • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

    Cena nie obejmuje:

    • Pozostałe wyżywienie • Bilety wstępu do parków narodowych i obiektów historycznych • Napoje, suweniry i inne zakupy

    Trudność

    • Wycieczki do 8 godzin.
    • Maksymalne przewyższenie 1150 metrów
    • Idziemy średnim tempem i nie bijemy rekordów
    • Chodzimy na lekko
    • W Albanii idziemy na trzy dni i dwie noce w góry
    (główny bagaż zostaje w busie)
    • Szlaki bez ekspozycji i trudności.

    Odpowiedzi na Wasze pytania

    Czy potrzebuję zabrać śpiwór?

    Nie, nie potrzeba.

    Czy brać paszport?

    Lepiej mieć ze sobą zarówno dowód jak i paszport. We wszystkich krajach na naszej trasie wystarczy dowód osobisty, ale przy jego zagubieniu lub innych losowych sprawach paszport bardzo pomaga. Dla świętego spokoju lepiej mieć oba dokumenty. Kto nie ma paszportu – niech weźmie sam dowód.

    Jakie pieniądze zabrać?

    Najlepiej EURO. Między 200 a 300 euro wystarczy zdecydowanie. W miastach są bankomaty i kantory. Po drodze zatrzymamy się, żeby wymienić część pieniędzy na używane w Serbii dinary.

    Czy mogę zabrać walizkę na kółkach?

    Technicznie jest to możliwe – nie nosimy nigdzie głównego bagażu. Z racji ograniczonego miejsca i praktyki pakowania się do busa zalecamy duży plecak lub torbę typu duffelbag. Jeśli tylko absolutnie nie musicie, to nie bierzcie walizek.

    Mam nietypową sprawę…

    Jasne. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania. Śmiało piszcie na high.away.travel@gmail.com lub dzwońcie pod numer 500044198.

    Pogoda

    Będzie ciepło i już letnio. W Grecji i Albanii jest dużo cieplej niż u nas. W Zagorii chodzi się między kwietniem a końcówką czerwca i potem od końca września do listopada. Jesteśmy w dobrym momencie. W Górach lubi popadać i popołudniami mogą być burze.

    W górach Grecji i Albanii nie ma stacji meteorologicznych. Prognozy pogody są podawane w przybliżeniu na podstawie modeli numerycznych. Sprawdzamy na meteoblue, yr.no, mountain forecast i ventusky.

    Ubezpieczenie

    Wszyscy uczestnicy objęci są gwarancją ubezpieczeniową oraz ubezpieczeniem kosztów leczenia od firmy UNIQA według poniższej tabeli. Ubezpieczenie obejmuje uprawianie turystyki kwalifikowanej.
    Ubezpieczenie EUROPA
    KL wraz z assistance 10.000 EUR
    NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) 2.000 EUR
    BP ( bagaż podróżny) 200 EUR
    KR ( koszty ratownictwa) 5.000 EUR 5.000 EUR
    Warunki ubezpieczenia wysłałem w załączeniu.
    Proszę też zabrać informacje o ubezpieczeniach dodatkowych kosztów leczenia, które macie przykładowo jako dodatek do karty kredytowej lub Alpenverein lub Bezpieczny Powrót. Sumy ubezpieczeń można łączyć więc może to być przydatne.

    Zdrowie

    Proszę pamiętać o zabraniu apteczki osobistej, gdzie znajdą się leki czy witaminy przyjmowane przez nas na co dzień oraz różnego rodzaju plastry na otarcia, skaleczenia czy pęcherze. Koniecznie też środek przeciwbólowy
    i środek przeciw biegunce.
    Służba zdrowia jest na Bałkanach na przyzwoitym poziomie i w razie poważniejszych problemów
    możemy liczyć na dobrą opiekę.
    Nie potrzeba żadnych testów ani szczepień.

    Pieniądze

    Na wycieczkę najlepiej wziąć ze sobą EURO. Po przekroczeniu granicy z Serbią zatrzymamy się w kantorze, będzie możliwość zakupu dinarów na „serbską” część wyjazdu. W naszym hotelu można płacić również kartą i w euro. Dinary są niezbędne na drobne zakupy: kawa, prowiant do autobusu.
    W Grecji płacimy w Euro. W Albanii prawie wszędzie można płacić w Euro, ale zrobimy przerwę na wymianę waluty w Gjirokastrze.
    Kto weźmie 200-300 euro temu wystarczy na wszystkie jedzenie, suweniry, wino i uciechy życia z nawiązką.
    Pełną kwotę możecie wpłacać w złotówkach na konto 56 1870 1045 2078 1026 2136 0001

    Bezpieczeństwo

    Albania jest krajem bezpiecznym dla turysty. Mieszkańcy bardzo się cieszą, gdy w ich strony docierają goście, a ich bezpieczeństwo i zadowolenie jest brane za punkt honoru. Drobnej przestępczości jest bardzo niewiele. Jak w całym świecie na Bałkanach są kieszonkowcy oraz oszuści, należy więc odpowiednio zabezpieczyć posiadane pieniądze, dokumenty. Najlepiej nosić je w specjalnie do tego przygotowanych saszetkach czy bezpiecznych kieszeniach. Należy też rozdzielać gotówkę na kilka miejsc. Ja do tej pory nie miałem żadnych problemów w tym zakresie a wszyscy miejscowi byli bardzo przyjaźni i pomocni.
    Będziemy przebywać w terenie wysokogórskim i jako takim stanowiącym obiektywne zagrożenie dla zdrowia i życia. Prosimy w terenie górskim o stosowanie się do zaleceń lidera, który dysponuje odpowiednim doświadczeniem przewodnickim i wysokogórskim.

    Co zabrać?

    Plecak duży (ok. 60-80 litrów) lub torba duffle bag – bagaż główny (nie nosimy go ze sobą)
    Plecak na wycieczki górskie (30-40 litrów)

    2 pary butów trekkingowych (najlepiej niskie i wysokie)
    Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
    Klapki

    Apteczka osobista + plastry compeed
    Kosmetyczka
    Lekki ręcznik turystyczny
    Czołówka + baterie zapasowe
    Aparat fotograficzny
    Termos

    Dowód osobisty lub paszport a najlepiej oba dokumenty
    Pieniądze na własne wydatki i pamiątki (najlepiej Euro)

    Kijki trekkingowe
    Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
    Krem z filtrem
    Bielizna i ubrania na zmianę
    Lekkie spodnie membranowe
    Spodnie trekkingowe
    Ponczo na deszcz
    Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
    Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)

    Strój miejski
    Ciepła czapka i rękawiczki
    Komin/chustka/buff, czapka z daszkiem na słońce
    Kąpielówki


    z Biurem Podróży High Away.

    Tagi: