Termin: 3-20 grudnia 2023 (17 dni)
Cena: 3300 $
Trekking o trudnościach umiarkowanych, ale wytężający fizycznie. Wymaga dobrej kondycji. Wejście na Margheritę (5109 m) jest wymagające.
Podczas naszej wyprawy spędzimy dziewięć dni w sercu Gór Księżycowych i zdobędziemy ich najwyższy szczyt – Margheritę (5109 m). Znawcy i koneserzy uważają wędrówkę w Ruwenzori za najpiękniejszy trekking górski w Afryce. W odróżnieniu od nieco wyższych Kilimandżaro i Mount Kenya, Góry Księżycowe nie są samotnie stojącym wulkanem lecz prawdziwym pasmem górskim o alpejskiej rzeźbie, z groźnymi ścianami i polodowcowymi jeziorami. Nigdzie indziej nie można zobaczyć tak bujnej afrykańskiej roślinności górskiej jak właśnie tutaj. Sceneria przywodzi na myśl czasy prehistoryczne i turysta często zastanawia się, czy zza jednej z ogromnych, nierealnych senecji nie wyjdzie za chwilę dinozaur.

Większość wypraw w Ruwenzori odbywa się starszym szlakiem Main Circuit. My przez dziewięć dni podążamy młodszym, mniej znanym, bardziej widokowym i zapewniającym lepszą aklimatyzację szlakiem Kilembe. Wędrując „od chatki do chatki” zobaczymy wszystkie pietra roślinne Ruwenzori od dżungli aż po lodowce i zdobędziemy nie jeden, ale dwa wielkie szczyty pasma – Margheritę (5109 m) oraz Mount Weissman (4620 m).
Przed wycieczką w Ruwenzori spędzimy dwa dni w paśmie wulkanów Virunga na pograniczu z Rwandą i Kongo. Jest to dom goryli górskich. Tutaj złapiemy aklimatyzację, przyzwyczaimy się do afrykańskiego klimatu i staniemy oko w oko z dziką przyrodą.

Program Dzień po Dniu
Dzień 1: Wylot do Ugandy
Polecamy wylot z Berlina przez Stambuł i międzylądowaniem w Kigali o 11:05.
Dzień 2: Entebbe
Wcześnie rano przylatujemy do Ugandy na lotnisko Entebbe. Tego dnia mamy czas na zapoznanie się z Ugandą, zwiedzanie Entebbe – bardzo łądnego miasta nad brzegiem Jeziora Wiktorii, wymianę pieniędzy i wszelkie inne organizacyjne rzeczy.

Dzień 3: Entebbe – Kisoro
Jedziemy w góry. Musimy dostać się do miejscowości Kisoro przy granicy z Rwandą. Zajmie nam to cały dzień. Po drodze przerwa na lunch i kawę w miasteczku Mbarara. Od jutra chodzimy!
Dzień 4: Wulkan Gahinga (3473 m) – Goryle we Mgle
Na rozgrzewkę i w celu złapania aklimatyzacji wchodzimy na jeden z wulkanów Virunga – Gahinga (3669 m) – pozwolenie płatne dodatkowo 70$. Jest to piękna klimatyczna wycieczka po dżungli i do piętra alpejskiego dobrze przygotowująca nas do tego, co nas czeka w Rwenzori.
Tego dnia chętni mogą zamiast wejścia na wulkan pójść odwiedzić goryle górskie, co jest wyjątkowym przeżyciem, ale ma również swą cenę – w tym roku pozwolenie kosztuje 700$.

Dzień 5: Wulkan Sabyinyo (3669 m)
Zdobywamy najciekawszy i najbardziej atrakcyjny górsko wulkan pasma Virunga – Sabyinyo (3669 m) – pozwolenie płatne dodatkowo 70$. Wulkan jest stromy i wymagający, dużą część drogi idziemy po drabinkach zrobionych z gałęzi wrzośców. Przejście w górę i w dół przez trzy wierzchołki jest świetnym treningiem przed Ruwenzori.

Dzień 6: Kilembe
Przejeżdżamy na wschód kraju do wioski Kilembe u stóp gór Ruwenzori. Briefing przed wyprawą. Nocleg w Trekkers Hostel.
Dzień 7: Kilembe – Sine Camp
Trekking przez gęstą dżunglę do Sine Camp (2596 m). Wieczorem pójdziemy na spacer do pięknych wodospadów Enock’s Falls.
Dzień 8: Sine – Mutinda
Pniemy się w górę przez las deszczowy, piętro bambusów, a na koniec wśród ogromnych wrzośców do obozu Mutinda Camp (3688 m), zwanego również „Mud Camp”.

Dzień 9: Mutinda – Bugata
Ranem wyruszamy, by złapać aklimatyzację na wspaniały widokowy szczyt Mutinda Lookout (3975 m). Następnie idziemy przez piętro afroalpejskie wśród drzewiastych senecji oraz lobelii (jest ich tu dużo więcej niż na Kilimandżaro!) do obozu Bugata Camp (4062 m).

Dzień 10: Bugata – Butawu
Wychodzimy na wysoką Przełęcz Bamwanjary (4450 m), nazwaną tak w 1939 roku przez polskich alpinistów na cześć swojego przewodnika, a następnie schodzimy obok pięknych polodowcowych jezior do położonego u stóp najwyższych masywów Ruwenzori obozu Butawu (Hunwick’s Camp, 3974 m). Tego dnia pierwszy raz zobaczymy słynne lodowce na równiku na Mount Stanley.

Dzień 11: Butawu – Margherita Camp
Wychodzimy na przełęcz Scott Eliott Pass (4372 m) z jedną z najsłynniejszych panoram całego pasma, a następnie jeszcze wyżej do obozu Margherita Camp (4485 m), gdzie zbieramy siły na jutrzejszy wielki dzień ataku szczytowego na Margheritę.

Dzień 12: Margherita Peak (5109 m)
W nocy wyruszamy w stronę najwyższego szczytu Ruwenzori. Przechodzimy przez lodowiec na Płaskowyż Stanleya, gdzie podziwiamy wschód słońca. Przed południem stajemy na najwyższym szczycie Ugandy i Demokratycznej Republiki Kongo. Schodzimy do obozu Margherita, a następnie do obozu Butawu, gdzie czeka nas zasłużony odpoczynek.

Dzień 13: Szczyt Weismann (4620 m) – Bugata
Tego dnia wychodzimy na drugi wielki czterotysięcznik Ruwenzori – Mount Weissman. Tutaj już nie ma lodowców, możemy za to obcować z fantastyczną dziką przyrodą i bujną wegetacją. Schodzimy do obozu Bugata.

Dzień 14: Bugata – Samalira Camp
Schodzimy do jednego z dwóch obozów położonych wśród fantastycznych wrzośców przy górnej granicy lasu: Samalira (3174 m) lub Kiharo (3540 m).

Dzień 15: Samalira Camp – Kampala
Ostatni dzień zejścia z gór. Pożegnanie z dżunglą i kameleonami. Rozstanie z naszą dzielną ekipą. Wręczanie napiwków. Jedziemy na wieczór do Kampali.

Dzień 16 – Kampala
Po odpoczynku chętni mogą wyruszyć na wycieczkę po położonej na siedmiu wzgórzach stolicy Ugandy. Odwiedzimy największy w Afryce Równikowej meczet sfinansowany przez Muamara Kaddafiego, świątynię Bahaitów, pałac dawnych monarchów królestwa Bugandy oraz kazamaty Idi Amina. Zrobimy zakupy. Poza tym jest to dzień rezerwowy „na wszelki wypadek”.

Dzień 17 – Powrót do domu
Transfer na lotnisko w Entebbe. Wylatujemy wcześnie rano przez Stambuł do Berlina.
Cena: 3300 $
W cenie
9 dni trekkingu
Wstęp do parku narodowego Rwenzori National Park
Trzy posiłki dziennie w górach (bardzo dobre)
Lokalni przewodnicy
Tragarze
Zakwaterowanie w górach
Sprzęt wspinaczkowy (czekan, kask, lina poza rakami)
Transfery na lotnisko w Entebbe i wszystkie przejazdy
2 noclegi w Kampali w Rwenzori Backpackers ze śniadaniem
Nocleg w Trekkers hostel w Kilembe ze śniadaniem
2 noclegi w Kisoro ze śniadaniem
Cena nie obejmuje
Lot do Ugandy
Wiza do Ugandy – 50$
Napiwki (podobnie jak w Etiopii zwyczajowe, ale na dobrą sprawę obowiązkowe)
Napoje, pranie, posiłki nieobjęte programem, ubezpieczenie, wydatki osobiste, wszystkie dodatkowe usługi
Wypożyczenie raków
Wycieczka do goryli górskich – 700$
Trekking na jeden z wulkanów Virunga – 80$
Co zabrać?
Plecak duży (ok. 80-120 litrów) lub torba duffle bag – bagaż główny
Plecak na wycieczki górskie (40-50 litrów)
Nieprzemakalny worek na duży plecak
2 pary butów trekkingowych (przynajmniej jedne wysokie jak na zimę)
Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
Klapki
Apteczka osobista + plastry compeed
Kosmetyczka
Lekki ręcznik turystyczny
Ciepły, porządny śpiwór (najlepiej komfort do -5 stopni, extrem do -23 stopni)
Worek do spania/prześcieradło turystyczne (opcjonalnie)
Karimata
Tabletki do uzdatniania wody/butelka z filtrem
Termos na herbatę
Czołówka + baterie zapasowe
Aparat fotograficzny
Ładowarki i powerbank
Paszport a najlepiej zarówno paszport i dowód
Pieniądze na własne wydatki i pamiątki (najlepiej dolary, ewentualnie Euro)
Żółta Książeczka + profilaktyka antymalaryczna
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Krem z mocnym filtrem
Mugga na komary
Kijki trekkingowe
Bielizna i ubrania na zmianę
Ciepłe skarpety jak na zimę (kilka par)
Bielizna termoaktywna
Lekkie spodnie membranowe
Spodnie trekkingowe
Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
Strój miejski
Ciepła czapka i dwie pary rękawiczek
Komin/chusta/buff
Kominiarka
Chemiczne rozgrzewacze do rąk i stóp
Wszystko warto spakować w nieprzemakalne worki trekkingowe
Worki na śmieci
Powertape/silvertape, scyzoryk – opcjonalne ale przydatne