Dodatkowe informacje
Termin | 18-29 Maja 2022 r. |
---|---|
Cena | 1140 Euro + lot do Erywania (1500 zł) |
Cena obejmuje | Transport w tym jazda samochodami terenowymi |
Cena nie obejmuje | Wyżywienie |
Co zabrać? | Paszport Apteczka osobista |
FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ
Tu Radio Erywań! Armenia, czyli po ormiańsku Hajastan, budzi się już do życia po wojnie z Azerbejdżanem i Turcją o Górski Karabach. Jako jedni z pierwszych turystów wracamy do tego wyjątkowego, dzielnego, starożytnego kraju.
Wejdziemy na dwa wulkany – najwyższy w kraju Aragac (Wierzchołek Południowy 3879 m) oraz Ażdahak (3598 m) mitologiczną kolebkę ludzi-smoków, gdzie spędzimy noc w namiocie poszukując rysunków naskalnych z prehistorii. Wejdziemy również na wyniosły szczyt Chustup (3206 m) na południu kraju. Ogromne przestrzenie tych gór oraz ich atmosfera przywodzą na myśl biblijne krajobrazy, a wycieczka wiosną zapewni piękną zieleń i mnóstwo kwiatów.
Poznamy rytm życia stolicy – Erewania i jak przystało na wizytę w pierwszym chrześcijańskim państwie świata zwiedzimy kilka fantastycznych ormiańskich monastyrów. Tradycja winiarska ma tutaj już 6100 lat i to właśnie w Armenii znaleziono najstarszą maszynerię do produkcji wina na świecie. Nie zabraknie spotkań z miejscową kulturą i kuchnią, a przede wszystkim znakomitym ormiańskim winem.
Jest to nasz autorski program stworzony wspólnie z Evą Harutiunjan, ormiańską przewodniczką górską i miejską. Miłośniczką trekkingu, historii, kultury swojego kraju oraz wina (Eva jest licencjonowaną przewodniczką winiarską). Będzie okazja dowiedzieć się mnóstwa ciekawych rzeczy o Armenii daleko wykraczających poza standardowe wiadomości z folderków i przewodników.
– Aragac (Wierzchołek Południowy 3879 m) – najwyższy masyw Małego Kaukazu i całej Armenii. Niezapomniany widok na Ararat.
– Wulkan Ażdahak (3598 m) – ogromne przestrzenie, osady Jezydów, prehistoryczne rysunki naskalne, jezioro w środku krateru, noc pod namiotem.
– Chustup (3206 m) – wybitna, „tatrzańska” skalista góra na pograniczu z Iranem. Dwudniowa górska przygoda.
– Zobaczymy wszystko, co trzeba zobaczyć w Armenii: Średniowieczne monastyry, wykuty w skale klasztor Geghard, starożytna pogańska świątynia w Garni (plener filmu Podróże pana Kleksa!), prehistoryczne obserwatorium astronomiczne, prawdziwe ormiańskie chaczkary.
– Dzień nad Jeziorem Sewan, gwar stolicy kraju – Erywania, uzdrowiskowe miasteczko artystów – Dilidżan.
– Ormiańska kuchnia, wino, muzyka i klimat Zakaukazia.
Wycieczkę robimy w stylu slow travel: nie zaliczamy kolejnych atrakcji tylko staramy się czerpać ze wszystkiego co najlepsze ma do zaoferowania każdy region. Z nieskończonego wręcz bogactwa ormiańskiej kultury wybraliśmy najciekawsze i najbardziej reprezentatywne miejsca – wybierając kierowaliśmy się zdaniem lokalnych przewodników, a nie ich popularnością. Zwiedzanie jest jednak dodatkiem do tego, co lubimy najbardziej: chodzenia po dzikich, mało znanych a pięknych górach. Wycieczki górskie będą trwały około 8-9 godzin, standardowo przechodzimy 13-18 km dziennie z różnicą wzniesień 900-1400 m. Dwie noce spędzimy wysoko górach w namiotach. W górach będzie wczesna wiosna: trzeba liczyć się z tym, że wysoko będzie jeszcze sporo śniegu. Na wulkanach brak większych trudności, na Chustupie odcinek dość stromy i z ekspozycją (przypomina nasze szlaki w Tatrach).
Wycieczkę prowadzą Hubert Jarzębowski i Katarzyna Wiercioch – założyciele High Away. Może pojechać każdy, kto chodzi po górach, nie trzeba być sportowcem. Nastawiamy się na zwiedzanie pięknych miejsc w górach i cieszenie się duchem miejsca, a nie zaliczanie szczytów. Podczas wycieczki jesteś pod opieką Międzynarodowego Przewodnika Górskiego UIMLA.
Zbiórka 18 maja o 20.00 na Lotnisku Chopina w Warszawie. Lot do Erywania.
Wcześnie rano lądujemy w Erywaniu, udajemy się do hotelu i mamy do południa czas wolny na odpoczynek. Ruszamy na piesze zwiedzanie stolicy Armenii. Wieczorem powitalna kolacja w prawdziwie ormiańskim stylu.
Zwiedzamy monastyr Chor Virap położony przy samej granicy z Turcją, wspaniałe miejsce widokowe na Ararat – świętą górę Ormian oddzieloną od nas płotem i zasiekami. Jedziemy krętą drogą do położonego w głębi gór XIII-wiecznego monastyru Norawank. Tutaj robimy rozgrzewkową wycieczkę po okolicznych górach oraz do jaskini Areni – tutaj właśnie robiono wino już 6000 lat temu. Rzecz jasna dzień zakończymy degustacją! Nocleg w miasteczku Sisjan.
Zaczniemy od dwóch wyjątkowych miejsc w okolicy: malowniczego wodospadu Shaki i starożytnego obserwatorium astronomicznego Zorac Karer, nazywanego ormiańskim Stonehenge, chociaż powinno być raczej na odwrót, bo to miejsce i starsze i ciekawsze niż bardziej znany odpowiednik. Potem przejdziemy trasę górską z Harzhis do położonego wysoko w górach monastyru Tatew. Chętni zjadą najdłuższą kolejką linową na świecie – Skrzydłami Tatewu.
Rano jedziemy do wioski Chynodzeresk, gdzie odwiedzimy skały, w których znajdują się wykute ręką człowieka jaskinie, służące mieszkańcom okolicy za schronienie już w starożytności. Jedziemy do miasta Kapan, gdzie przygotowujemy się na ekspedycję na najpiękniejszy szczyt południowej Armenii, czyli Chustup (3206 m). Ruszamy autami terenowi do Base Campu położonego na 2000 m. Nocleg w namiotach.
Wchodzimy na Chustup (3206 m), co zdecydowanie łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale damy radę! Po zejściu z wierzchołka jedziemy do miasteczka Jegegnadzor.
Wycieczka: 11,5 km, różnica wzniesień 1250 m, skalny „tatrzański” teren, 8-9 godzin
Przejdziemy szlak łączący ruiny 1500-letniej fortecy Smbataberd oraz ruin tysiącletniego klasztoru Cachac Kar. Tutaj będzie okazja oglądnąć wiele ormiańskich chaczkarów. Tego dnia zwiedzimy jeszcze „zaledwie” siedemsetletni karawanseraj Selim i udamy się na wieczór nad Jezioro Sewan.
Dzień bez chodzenia po górach. Spacerujemy nad Jeziorem Sewan, możemy pojechać na degustację lokalnych serów. Popołudniu odwiedzimy najsłynniejsze ormiańskie uzdrowisko – miasteczko artystów Dilidżan, a na noc pojedziemy do wioski Sevaberd u stóp wulkanu Ażdahak.
Wycieczka do wysokogórskiego wulkanicznego jeziora Akna położonego na 3050 m w którego okolicy znajdziemy dziesiątki petroglifów – naskalnych rysunków z czasów prehistorii przedstawiających sceny polowań i tańców. Śpimy w namiotach przy brzegu jeziora.
Wchodzimy na szczyt wulkanu Ażdahak (3598 m), w którego kraterze znajduje się malownicze jezioro. Po zejściu ze szczytu jedziemy terenówkami do wykutego w skale klasztoru Geghard oraz położonej nieopodal rekonstruowanej starożytnej świątyni słońca w Garni. Noc w Erywaniu.
Wycieczka to ok. 19,5 km, różnica wzniesień 650 m, brak ekspozycji, klimaty wulkaniczne, miejscami bez ścieżki po kamieniach
Wcześnie rano wyruszamy nad jezioro Kari – początkowy punkt wycieczek na Aragac, najwyższy szczyt Armenii. Naszym celem jest jego południowy wierzchołek (3879 m). Widok wulkanicznego, księżycowego krajobrazu i majaczącego gdzieś na horyzoncie ośnieżonego Araratu zostanie z nami już na zawsze. Odważni będą mieli okazję skosztować haszu – narodowej potrawy Ormian. Powrót do Erywania. Po drodze zatrzymamy się na świętowanie powodzenia wyprawy przy ormiańskim winie.
Trasa: 11, 5 km, różnica wzniesień 700 m, teren łatwy, ale na dużych wysokościach, 7 godzin. Możliwość wydłużenia wycieczki o wierzchołek zachodni (4001 m) – 1 km trasy i 200 m podejścia więcej. Nie wchodzimy na główny wierzchołek.
O świcie wylatujemy do domu i 6.30 lądujemy w Warszawie
Możesz zapisać się na wycieczkę klikając przycisk „Wyślij Zgłoszenie” lub wypełniając FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ
Oto formularz zapytania odnośnie wycieczki. Wypełnij proszę pola oznaczone gwiazdką. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe. Wysyłając niniejszy formularz zgadzasz się na przechowywanie i wykorzystanie danych osobowych niezbędnych do zrealizowania usługi. Administratorem jestAdministratorem danych jest Firma Przewodnicka Hubert Jarzębowski, NIP 736-163-38-42. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Dziękujemy za zainteresowanie ofertą HighAway.
Termin | 18-29 Maja 2022 r. |
---|---|
Cena | 1140 Euro + lot do Erywania (1500 zł) |
Cena obejmuje | Transport w tym jazda samochodami terenowymi |
Cena nie obejmuje | Wyżywienie |
Co zabrać? | Paszport Apteczka osobista |