Sylwester w Górach Serbii (27 grudnia 2020 – 3 stycznia 2021)

Termin:

SER-01 27 grudnia 2020 – 3 stycznia 2021 roku

Długość: 8 dni

Wielkość grupy: maksymalnie 14 osób

Transport: Mikrobus z Zakopanego.

Cena: 730 Euro

DZIEŃ PO DNIU

Dzień 1

Transfer Zakopane – Belgrad. startujemy o 7.15 z parkingu pod supermarketem Leclerc w Zakopanem naprzeciwko dworca PKS i PKP. Przejeżdżamy tranzytem przez Słowację i Węgry i wieczorem kwaterujemy się w naszym ulubionym hotelu pod Belgradem i odpoczywamy.

Dzień 2 – Wycieczka do Pustelni Św. Sawy

Jedziemy na południe Serbii. Zwiedzamy najciekawszy serbski monastyr prawosławny – Studenicę. Zobaczymy tam przepiękne freski, cerkiew królewską i skarbiec. Następnie ruszamy w góry Čemerno.  Naszym celem jest naprawdę magiczne miejsce: wykuta w skale pustelnia, w której w odosobnieniu mieszkał św. Sawa – patron Serbii. Miejsce to nie ustępuje bardziej znanym meteorom, a okoliczny las jest jednym z piękniejszych na Bałkanach. Kolacja. Zakwaterowanie w hotelu.

Długość spaceru: 5 km, około 3 godziny

Przewyższenie: 520 m

Dzień 3 – Rezerwat biosfery Golja-Studenica

Po śniadaniu transfer do wioski Rudno, centrum turystycznego w rezerwacie biosfery Golja-Studenica. Górską wędrówkę zaczynamy na wysokości 1100 m, a naszym celem jest widokowy szczyt Srnjača. Domowe drugie śniadanie i kolację zjemy w tradycyjnych wiejskich domkach. W zależności od chęci i sił tego dnia można zwiedzić jeszcze monastyr Gradac, zorganizować lekcję gotowania w serbskim stylu lub pójść do wodospadów Izubra.

Długość spaceru: 11,6 km, około 5 godzin

Przewyższenie: 370 m

Dzień 4 – Jankov Kameň (1883 m)

Po śniadaniu jedziemy z północnej strony gór Golja na południową. Naszym celem będzie najwyższy szczyt pasma – Jankov Kameň (1883 m). Droga, którą obieżemy zależy od pogody i warunków śniegowych. Po powrocie kwaterujemy się na dwie noce w przytulnym górskim schronisku na Odvračenicy. Kolacja.

Górska wycieczka: 12 km, ok. 5 godzin

Przewyższenie: 290 m

Dzień 5 – Meandry Uvac, sępy płowe i impreza sylwestrowa

Śniadanie. To już ostatni dzień 2020 roku. Nadchodzący rok będzie tak dobry, jak właśnie ten dzień. Nie wątpimy. Zwiedzimy jedno z najpiękniejszych miejsc w Serbii: meandry rzeki Uvac . Wędrować będziemy po polanach skrajem ograniczających kenion ścian. Z trzech różnych punktów widokowych będziemy mogli podziwiać słynne meandry w całej okazałości. To jedne z najbardziej zapierających dech w piersiach widoków na całych Bałkanach. Możemy być pewni również spotkania ze sępami płowymi, które licznie zamieszkują te tereny i mają tutaj swoje sanktuarium.Wracamy do schroniska górskiego. A tutaj: ognisko, wino, rakija i tradycyjny poczęstunek. Impreza taka jak w filmie „Czarny kot, biały kot” lub nieco spokojniejsza 😉

Wycieczka: 13 km, 6 godzin

Przewyższenie: 740 m

Dzień 6 – Nowy Rok

Wszystko na luzie. Późne śniadanie, wolny czas przedpołudniem na dojście do siebie. Lunch. Okolica jest piękna, ciekawych miejsc co niemiara, a czasu do zagospodarowania dużo, więc wymyślimy wspólnie odpowiadający nam wariant.

Dzień 7 – Kopaonik – Serbskie Zakopane

Po śniadaniu jedziemy na wycieczkę do Kopaonika, kochanego przez lokalnych serbskiego Zakopanego. Wejdziemy na najwyższy w okolicy Szczyt Pančicia (2017 m), czyli serbski Kasprowy. Kto chce – pochodzi, chętni mogą pojeździć na nartach lub udać się na „ski-łyczek” do jednej z wielu kawiarni w ośrodku. Zwiedzimy też okolice Markov kamen. Po wycieczce udajemy się w okolice Belgradu, gdzie mamy dla Was jeszcze wiele miłych niespodzianek! Kolacja, świętowanie.

Wycieczka: 10,3 km, około 5 godzin

Przewyższenie: 640 m

Dzień 8 – Belgrad – Zakopane

Po śniadaniu ruszamy do Polski. Do Zakopanego dotrzemy w godzinach wieczornych – między 19.30 a 21.00 w zależności od ruchu na granicy.

Kategoria: Tagi: , , ,

Opis

O wycieczce

Góry Serbii nie są wysokie, ale rozległe i dzikie. Oferują rozległe widoki i brak tłumów. Przypominają charakterem nasze Bieszczady, ale te z dawnych, romantycznych czasów. Na Wielkanoc będzie już tutaj wiosna, będą pokazywać się kwiaty, przyroda budzić do życia. Podczas wszystkich wycieczek górskich chodzimy na lekko, z jednodniowymi plecakami. Śpimy na wsi, w gościnnych gospodarstwach agroturystycznych z domową kuchnią, winem i rakiją. Na naszych szlakach co rusz napotykać będziemy na tajemnicze średniowieczne cerkwie, wykute w skale pustelnie i ruiny twierdz. Będziemy mieli szanse spotkać się z majestatycznymi sepami płowymi. Dla fotografów będzie okazja wykonać kilka naprawdę pięknych ujęć: na serpentyny rzeki Uvac.

Zimą można tutaj pochodzić bezpiecznie i bez problemów. Nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu. Można zabrać swoje rakiety, ale nasi serbscy przyjaciele chętnie nam użyczą (jeśli będą potrzebne). Nie potrzeba raków ani czekana. Zagrożenia lawinowego brak. Świetne tereny, żeby pochodzić w spokoju, bezpiecznie i nacieszyć się zimową scenerią.

Komu najbardziej spodoba się ta wycieczka

Wycieczka najbardziej się spodoba każdemu, kto lubi mało znane a wyjątkowo ciekawe miejsca, lubi wędrować po górach, poznawać lokalną kulturę i smaki, być blisko lokalnej ludności z dala od komercyjnych kurortów, słuchać ciekawych historii i chce odpocząć z dala od gwaru cywilizacji. Czyli jak to czytasz z pewnością spodoba się Tobie.

Poziom Trudności

Wycieczka dostępna jest dla każdej osoby, która lubi chodzić po górach, niekoniecznie wysokich: Beskidach, Bieszczadach i w każdym wieku.

Impreza Sylwestrowa

Będzie wszystko co potrzeba. Ognisko, serbska kuchnia, wino, muzyka i rakija. Najlepiej znamy się na górach, ale na czym polega dobra biesiada też wiemy :).

Przewodnicy

Wycieczkę poprowadzi dla Was polski lider Misza Nowak – bywalec i znawca gór Balkanów i Kaukazu oraz jedyny w swoim rodzaju Pavle Pavlović, nasz serbski przyjaciel, przewodnik górski i niezrównany pasjonat swojego kraju i swoich gór. Doskonały gawędziarz i smakosz. Każdy kto lubi zbierać ciekawostki o miejscach, w które jeździ, daniach, które są mu serwowane i trunkach, które będzie degustował nie rozczaruje się taką opieką. Pierwszy i ostatni dzień spędzamy w towarzystwie grupy jadącej na sylwestra w Góry Przeklęte, więc będzie tym bardziej wesoło.

Dodatkowe informacje

Cena

730 euro

Termin

Ser-01 27 grudnia 2020 – 3 stycznia 2021

Cena obejmuje

wszystkie przejazdy, zakwaterowanie, opieka polskojęzycznego lidera oraz serbskiego przewodnika górskiego, dużo jedzenia (6 śniadań, 1 lunch, 5 obiadokolacji), bilety wstępu do parków narodowych, ubezpieczenie i składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena NIE Obejmuje

wypożyczenie rakiet (36 euro na całą wycieczkę, chyba że nie będzie śniegu); wydatki osobiste, jedzenie niewymienione w programie, alkohol i napoje, suweniry, wydatki osobiste, napiwki.

Transport

Minibus przez cały czas trwania wycieczki. Startujemy 27 grudnia o 7.15 z parkingu pod supermarketem Leclerc w Zakopanem naprzeciwko dworca PKS i PKP. Wracamy 3 stycznia wieczorem w zależności od ruchu na granicach.

Wyżywienie

Jest to obok Macedonii jeden z tych programów, w których będzie najwięcej okazji do spróbowania lokalnej kuchni. W cenie mamy 6 śniadań, 1 lunch, 5 obiadokolacji. Płacimy sami za kolację pierwszego i ostatniego dnia.
Kuchnia Serbska skupia w sobie wszystko, co najlepsze w kuchni bałkańskiej i środkowoeuropejskiej. Królują tu sałatki, mięso z grilla, lokalne produkty, ale też dania typowo austro-węgierskie (kapusta!). Dodatkowo w niemal każdym miejscu można spróbować miejscowego wina i domowej rakiji z najróżniejszych owoców.
Nie pozwolimy Wam chodzić po górach na głodnego!

Wizy i formalności

Żeby wjechać do Serbii wystarczy mieć dowód osobisty. Śmiało można zabrać też paszport, może przyspieszyć nieco czas oczekiwania na granicy. Nie wymagane są żadne wizy ani zaproszenia. Śledzimy cały czas wszelkie restrykcje na naszej trasie i jesteśmy elastyczni. Wszystko się wszędzie często zmienia, więc bliżej wycieczki będziemy wszystkich informować co i jak.

Co zabrać?

Dowód osobisty (można również paszport)

Apteczka osobista
Bielizna na zmianę
Bielizna termoaktywna
Buty trekkingowe (mocne)
Ciepła czapka i rękawiczki
Czołówka + baterie zapasowe
Kijki trekkingowe
Krem z filtrem
Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
Lekkie spodnie membranowe
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Pieniądze na własne wydatki i pamiątki
Plecak duży (ok. 80 litrów)
Przybory toaletowe i ręcznik
Rakiety (jeśli ktoś nie ma można wypożyczyć na miejscu)
Spodnie trekkingowe

NIE potrzebujemy śpiworów