Górski Sylwester w Kosowie (8 dni) 27 grudnia 2021 – 3 stycznia 2022

Termin:

KOS-07 27 grudnia 2021 roku – 3 stycznia 2022 roku

Długość: 8 dni

Transport: Mikrobus. Możliwość przylotu do Belgradu we własnym zakresie.

Cena: 830 euro

 

Gëzuar Vitin e Ri! Srećna nova godina! Szczęśliwego Nowego Roku! Zapraszamy na drugi Górski Sylwester w Kosowie! Bogaty i zróżnicowany program w jednym z najmniej znanych zakątków Europy, przyjaźni ludzie, piękne widoki i dzika przyroda, tereny nieodkryte przez turystów, trzy noclegi w luksusowym, pięciogwiazdkowym hotelu w Pejë, przez miejscowych uważanym za najlepszy w kraju, jeden w Prizrenie,  najciekawszym turystycznie, orientalnym mieście Kosowa oraz wyjątkowa impreza noworoczna w chatce wysoko w Górach Przeklętych.

Program dzień po dniu

Dzień 1 – Zakopane – Belgrad

Wyjazd z Zakopanego rano. Jedziemy przez Słowację i Węgry do Belgradu. Powitalna kolacja. Nocleg w Belgradzie.

Dla rezerwujących noclegi w Zakopanem: im bliżej Sylwestra jest z tym większy problem, podobnie wydłuża się czas dojazdu do nas (korki na zakopiance). Pamiętajcie o tym przy planowaniu wyprawy!

Dzień 2. Kosowo

Przejeżdżamy przez Kosowską Mitrovicę i wieczorem dojeżdżamy do Peć/Pejë. To piękne miasto, gdzie katolickie kościoły sąsiadują z meczetami, stanowi prawdziwą bramę do Gór Przeklętych. Zwiedzamy centrum z ruchliwym, orientalnym bazarem i meczetem Bajrakli i udajemy się na powitalną kolację w iście bałkańskim stylu. Nocleg w hotelu Dukagjini. Na lunch pójdziemy do włoskiej restauracji w Mitrovicy, a na kolację do wyśmienitej regionalnej albańskiej restauracji w Pejë.

Dzień 3. Via Ferraty i monastyry

Dzień spędzamy w okolicach Peci. Zaczynamy od odwiedzin w sercu serbskiego prawosławia – zwiedzamy wpisany na listę UNESCO Patriarchat w Peci — XIII-wieczny monastyr z doskonale zachowanymi freskami. Po wizycie w świątyni, wjeżdżamy w głąb głębokiego Kanionu Rugova, gdzie czekają na nas pierwsze dwie via ferrata w Kosowie, nazwane Ari oraz Mat — idealna, by rozpocząć swoją przygodę z żelaznymi drogami. Chętni mocniejszych wrażeń mogą udać się na podniebną wycieczkę przeszło 650-metrową tyrolką ponad rwącą górską rzeką. Nocleg w hotelu Dukagjini.

Dzień 5: Jeziora Liquenat.

Nasz pierwszy dzień w jednym z najmniej znanych, a najbardziej zachwycających pasm górskich Europy. Naszym celem będą jeziora Liquenat na pograniczu Kosowa i Czarnogóry. W przypadku dobrych warunków śniegowych podejdziemy wyżej – na piękną widokową przełęcz na granicy Czarnogóry. Nocleg w hotelu Dukagjini.

Dzień 4: Szczyt Hajla (2403 m). Sylwester w stóp Gór Przeklętych

Położony na uboczu Gór Przeklętych masyw Hajla oferuje wspaniałe widoki na Kosowo i Czarnogórę oraz piękną wędrówkę przez pasterskie osady i wysokogórskie polany. Dokładnie tak wyglądały Tatry za czasów Sabały i doktora Chałubińskiego. Po zdobyciu granicznego wierzchołka Hajla (2403 m), schodzimy do położonej u jego stóp chatki, gdzie przywitamy Nowy Rok. Warunki turystyczne, piec typu koza, bałkańska muzyka, trunki po naszej stronie. To naprawdę baśniowe miejsce.

Dzień 6. Nowy Rok

Tego dnia nie musimy bardzo wcześnie wstawać, cieszymy się baśniowymi krajobrazami na przeszło 2000 metrów w dzikich górach. Okrężną drogą, malowniczym szlakiem schodzimy z gór i jedziemy na późne popołudnie do orientalnego Prizrenu, najbardziej atrakcyjnego turystycznie i najżywszego miasta w Kosowie. Nocleg w Prizrenie w rodzinnym hotelu Venisi przy starówce.

Dzień 7. Prizren — Belgrad

Śniadanie. Zwiedzamy Prizren, najciekawsze turystycznie i najbardziej historyczne miasto w Kosowie. Udajemy się w drogę powrotną do domu. Zatrzymujemy się na nocleg w hotelu w Belgradzie.

Dzień 8. Powrót do Polski.

Przejazd przez Serbię, Węgry i Słowację. Przyjazd do Zakopanego późnym wieczorem.


Opis

O wycieczce

Kosowo, najmłodszy kraj Europy należy również obecnie do najbezpieczniejszych i najbardziej przyjaznych dla turystów miejsc na starym lądzie. Każdy podróżnik czuje się tutaj jak gość w odwiedzinach u znajomych, a nie zwykły turysta. Przybysze witani są z otwartymi ramionami zarówno przez Serbów jak i Albańczyków, na dodatek Polacy są tutaj szczególnie mile widziani.

Oprócz niepowtarzalnej atmosfery, doskonałej kuchni, wina i muzyki w Kosowie znajdziemy naprawdę wspaniałe, warte odwiedzenia zabytki, zupełnie jeszcze nieskażone masową turystyką. Znajdują się tu najważniejsze dla serbskiego kościoła ortodoksyjnego monastyry, jak słynny Patriarchat w Peciu, serce serbskiego prawosławia oraz wspaniale, stare meczety. Chociaż gdzieniegdzie widoczne są ślady wojny, wąskie uliczki, nastrojowe kawiarnie i orientalne bazary w centrach miast takich jak Peć czy Prizren tętnią życiem.

Najwspanialsze w Kosowie jednak są góry. Dzikie, wysokogórskie granie Prokletije to jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie można zakosztować prawdziwej samotności, smaku górskiej wolności i oderwać się na chwilę od zgiełku dnia codziennego.

Impreza Sylwestrowa

Nowy Rok witamy wysoko w górach w chatce u stóp góry Hajla przy górnej granicy lasu. Będziemy tam tylko my. Dookoła nas gęsty las, śnieg, góry. Przewidzieliśmy hity klasycznego bałkańskiego rocka: Bijelo Dugme, Bajaga & Instruktori, Idoli, Crvena Jabuka, Parni Valjak. Piękne okolice, piękna muzyka i dobra zabawa. Nie musimy bać się o zaopatrzenie: kolacja sylwestrowa, wino, szampan, rakija jest w cenie.

Czy Kosowo jest bezpieczne?

Tak! Kosowo jest krajem bezpiecznym dla turysty. Wojna skończyła się w 1999 roku. Pierwsi ludzie urodzeni po zakończeniu działań wojennych są już pełnoletni. Mieszkańcy bardzo się cieszą, gdy w ich strony docierają goście, a ich bezpieczeństwo i zadowolenie jest brane za punkt honoru. Drobnej przestępczości  jest bardzo niewiele. Jak w całym świecie na Bałkanach są kieszonkowcy oraz oszuści, należy więc odpowiednio zabezpieczyć posiadane pieniądze, dokumenty. Najlepiej nosić je w specjalnie do tego przygotowanych saszetkach czy bezpiecznych kieszeniach. Należy też rozdzielać gotówkę na kilka miejsc. My nie mieliśmy nigdy żadnych problemów w tym zakresie a wszyscy miejscowi byli bardzo przyjaźni i pomocni.

Przestępczość w Kosowie oczywiście występuje, głównie jednak chodzi o przemyt, pranie brudnych pieniędzy i inne aspekty codzienności zorganizowanych grup przestępczych. Turysty dotyczy to w zasadzie w znikomym stopniu. Praktycznie nie występuje drobna korupcja, w kraju jest dużo policji i międzynarodowych sił stabilizacyjnych. Różnych rozruchów, manifestacji czy walk w ostatnich latach było już bardzo mało. Działania wojenne też są już kwestią przeszłości.

Stopień Trudności

Wycieczka nie jest trudna. Wędrowanie po kosowskiej części Gór Przeklętych porównywalne jest do szlaków w Tatrach Zachodnich. Wycieczki górskie trwają 6 do 8 godzin. Również via ferrata jest idealna, by rozpocząć przygodę z żelaznymi drogami. Jest jednak na tyle piękna, że i miłośnicy Dolomitów będą zadowoleni.

Komu najbardziej spodoba się ta wycieczka?

Miłośnikom pięknych gór, wspaniałych krajobrazów, pustych szlaków. Wszystkim, którzy lubią wycieczki w niestandardowe, mniej znane miejsca daleko od gwarnych górskich kurortów. Smakoszom, melomanom, osobom ciekawym świata oraz niedowiarkom, którzy twierdzą, że w Europie nie ma już nieodkrytych terenów i egzotyki.

Przewodnicy

Kosowo i jego góry zwiedzimy w towarzystwie lokalnych przewodników, ekspertów od turystyki górskiej i wielkich miłośników swojej ziemi. Zabiorą nas w najpiękniejsze i najodleglejsze miejsca w górach, a w miastach z pasją wytłumaczą wszystkie zawiłości kultury kotła bałkańskiego. Liderami wyprawy są Katarzyna Wiercioch i Hubert Jarzębowski. Kasia przejechała jako wyprawowy kierowca już kilkadziesiąt tysięcy kilometrów po Bałkanach. Hubert jest z wykształcenia filologiem słowiańskim i od wielu lat interesuje się historią i kulturą tego regionu. Sprawdzony autorski program!

 

Dodatkowe informacje

Termin

KOS-06 27 grudnia 2020 roku – 3 stycznia 2021 roku
KOS-07 27 grudnia 2021 roku – 3 stycznia 2022 roku

Czas trwania

8 dni

Cena obejmuje

Trzy noclegi w ***** Hotelu Dukagjini w Pejë, 1 nocleg w rodzinnym hotelu w Prizrenie oraz 2 noclegi w hotelu w Belgradzie, 7 śniadań, Transport mikrobusem, Opieka polskiego lidera UIMLA i lokalnych przewodników w Górach Przeklętych, Ubezpieczenie KL i NW T.U. i R. AXA, Uroczysta kolacja sylwestrowa w chatce w górach

Cena NIE obejmuje

Przelot z Warszawy do Belgradu i z powrotem
Wyżywienie poza śniadaniami, alkohol, suweniry, Wstępy do monastyrów (6 euro/os.), Via Ferrata (12 euro/os.), Tyrolka (8 euro/os.), Wypożyczenia sprzętu (raki, rakiety śnieżne), Wydatki osobiste, napiwki

Dojazd

Jedziemy busem z Zakopanego, "Dolot" własny samolotem LOT do Belgradu, Do Zakopanego dojazd własny

Co zabrać?

Apteczka osobista
Bielizna na zmianę
Bielizna termoaktywna
Buty trekkingowe zimowe (mocne)
Ciepła czapka i rękawiczki
Czołówka + baterie zapasowe
Kąpielówki
Kijki trekkingowe
Krem z filtrem
Kurtka górska zimowa
Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
Lekkie spodnie membranowe
Ochraniacze śnieżne na buty (stuptuty)
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Paszport oraz dowód osobisty
Pieniądze na własne wydatki i pamiątki
Plecak na jednodniowe wycieczki górskie (30-40 litrów)
Plecak duży (ok. 80 litrów) lub torba na resztę rzeczy
Przybory toaletowe i ręcznik
Raki dopasowane do butów (możemy pomóc w wypożyczeniu)
Rakiety śnieżne (możemy pomóc w wypożyczeniu)
Scyzoryk
Spodnie trekkingowe
Strój miejski

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Górski Sylwester w Kosowie (8 dni) 27 grudnia 2021 – 3 stycznia 2022”