Górski Sylwester w Kosowie (8 dni) 27 grudnia 2023 – 3 stycznia 2024

Termin:

KOS-08 27 grudnia 2023 roku – 3 stycznia 2024 roku

Długość: 8 dni

Transport: Mikrobus. Możliwość przylotu do Belgradu we własnym zakresie.

Cena: 3730 zł

Gëzuar Vitin e Ri! Srećna nova godina! Szczęśliwego Nowego Roku! Przywitaj nowy rok w Górach Przeklętych – w chatce na końcu świata

Kosowo jest jeszcze krajem nieodkrytym przez turystów. Tym bardziej góry w Kosowie! Możesz być jednym z pionierów zimowej turystyki w tym zakątku Bałkanów.

Tutaj przywitamy Nowy Rok w drewnianej chatce na wysokości 2000 metrów. Bez dojazdu, bez internetu, bez fajerwerków za to z ogrzewaniem, pysznym jedzeniem, bałkańskimi trunkami i muzyką.

Na wyprawie możesz zmierzyć się z via ferratami Kanionu Rugova. Są tu zarówno drogi łatwe, idealne do rozpoczęcia swojej przygody z żelaznymi drogami (B, miejsca C) jak i trudne, kondycyjne i eksponowane ferraty trudności D. Wszystkie wytyczone i obite przez najlepszych speców z Dolomitów.

Prokletije zimą to Tatry sprzed stu lat. Nie znajdziesz tu zgiełku, tłoku i klimatów sylwestra marzeń. Czekają na Ciebie wysokogórskie krajobrazy, śnieg i puste szlaki. Ten wyjazd to doskonała okazja, by się wyciszyć i naładować baterie na przyszły rok.

Program dzień po dniu

Dzień 1 – Zakopane – Belgrad

7:15 wyjeżdżamy z Zakopanego i wyjazd mikrobusem przez Słowację i Węgry do Belgradu. Powitalna kolacja w tradycyjnej serbskiej restauracji. Nocleg w hotelu w okolicach Belgradu.
*Dla rezerwujących noclegi w Zakopanem: im bliżej Sylwestra jest z tym większy problem, podobnie wydłuża się czas dojazdu do nas (korki na Zakopiance). Pamiętajcie o tym przy planowaniu wyprawy!

Dzień 2: Przywitanie z Kosowem

Zwiedzanie zaczniemy od serbskiej części Kosowa. Zatrzymamy się na luncz w miejscowości Leposavić. Chcesz dowiedzieć się jak to jest mieć paszport, z którym nie możesz nigdzie wyjechać, ale za to nie ma podatków a prąd jest za darmo? O tym wszystkim opowie nam przy lunczu przewodnik Alex.
Wieczorem dotrzemy do Peji i zakwaterujemy się w hotelu. Wieczorna eksploracja kosowskiej kuchni.

Dzień 3. Via Ferraty Kanionu Rugova

Wjeżdżamy w głąb głębokiego Kanionu Rugova, gdzie czekają na nas pierwsze dwie via ferraty w Kosowie: Ari oraz Mat — obie idealne, by rozpocząć swoją przygodę z żelaznymi drogami. Chętni mocniejszych wrażeń mogą udać się na podniebną wycieczkę przeszło 650-metrową tyrolką.
Nocleg w hotelu.

Dzień 4: Jeziora Liquenat.

Nasz kolejny dzień spędzimy w jednym z najmniej znanych, a najbardziej zachwycających pasm górskich Europy. Naszym celem będą jeziora Liquenat na pograniczu Kosowa i Czarnogóry.
Jeśli ktoś bardzo lubi ferraty alternatywnie może zmierzyć się z jedną z trudniejszych ferrat w kanionie – trudności D (tylko dla doświadczonych)
Nocleg w hotelu Dukagjini w Peji.

Dzień 5: Szczyt Hajla (2403 m). Sylwester w Górach Przeklętych

Wychodzimy na butach lub rakietach do Chatki Fatosa. Zostawiamy rzeczy, kwaterujemy się. Zdobywamy ostatnią górę 2022 roku – Hajlę. Po zejściu ze szczytu świętujemy w bałkańskim stylu w górskiej chatce. Jest prąd, są piece i jest woda. Będzie ciepło i najemy się jak tureccy bejowie. Muzyka, kolacja, tańce, rakija.

Dzień 6. Nowy Rok

Tego dnia nie musimy bardzo wcześnie wstawać. Cieszymy się baśniowymi krajobrazami na wysokości przeszło 2000 metrów w dzikich górach. Okrężną drogą, malowniczym szlakiem schodzimy z gór i jedziemy na późne popołudnie do orientalnego Prizrenu, najbardziej atrakcyjnego turystycznie i najżywszego miasta w Kosowie. Nocleg w Prizrenie w rodzinnym hotelu Venisi przy starówce.

Dzień 7. Prizren — Belgrad

Śniadanie. Zwiedzamy Prizren, najciekawsze turystycznie i najbardziej historyczne miasto w Kosowie. Udajemy się w drogę powrotną do domu. Zatrzymujemy się na nocleg w hotelu w Belgradzie.

Dzień 8. Powrót do Polski.

Wracamy przez Słowację i Węgry do Zakopanego. W godzinach wieczornych zakończenie programu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Kosowo, najmłodszy kraj Europy należy również obecnie do najbezpieczniejszych i najbardziej przyjaznych dla turystów miejsc na starym lądzie. Każdy podróżnik czuje się tutaj jak gość w odwiedzinach u znajomych, a nie zwykły turysta. Przybysze witani są z otwartymi ramionami zarówno przez Serbów jak i Albańczyków. Na dodatek Polacy są tutaj szczególnie mile widziani, gdyż wielu mieszkańców pracowało kiedyś w naszym kraju.
Kosowo i jego góry zwiedzimy w towarzystwie lokalnych przewodników, ekspertów od turystyki górskiej i wielkich miłośników swojej ziemi. Zabiorą nas w najpiękniejsze i najodleglejsze miejsca w górach, a w miastach z pasją wytłumaczą wszystkie zawiłości kultury kotła bałkańskiego. Gdzie można spędzić bardziej niezapomnianego sylwestra niż w samym sercu Bałkanów?

Program powstał przy współpracy High Away, Exploruj.pl oraz Balkan’N’Adventure z Kosowa.

Jak wygląda impreza sylwestrowa?

Jak przystało na wyjazd sylwestrowy – postanowiliśmy nieco zaszaleć z zakwaterowaniami. Pierwsze trzy noce spędzimy w ***** hotelu w Peji – uważanym za topowy w całym kraju. Noc sylwestrowa w górskiej chatce to niezapomniane przeżycie, ale nie bójcie się – będzie ciepło i będzie co jeść (a nawet nie spodziewacie się ile!).
Chatkę pod Hajlą zbudował i prowadzi nasz przyjaciel – Fatos Lajci, największy w Kosowie specjalista od dzikiej przyrody, koordynator projektu monitoringu rysia bałkańskiego. Jego chatka to najwyżej położone schronisko w Górach Przeklętych. Ma bieżącą wodę, prąd (zwykle) oraz piece. Jest ciepło. Śpimy w salach zbiorowych na materacach na podłodze przykryci kocami. Najemy się i napijemy godnie. Nie zmarzniemy.

W cenie mamy drinka powitalnego oraz noworocznego szampana. Na miejscu u Fatosa możliwość zakupu piwa, wina i rakiji. Można też wynieść trochę swoich ulubionych trunków ze sobą.

Wycieczki górskie

Dobieramy szlaki do warunków w górach i umiejętności grupy. Jeśli jest bardzo dużo śniegu będziemy chodzić na rakietach – jeśli nie to w butach.

Produkt dostępny na zamówienie


Dodatkowe informacje

Termin

KOS-08 27 grudnia 2023 roku – 3 stycznia 2024 roku

Czas trwania

8 dni

Cena obejmuje

Trzy noclegi w ***** Hotelu Dukagjini w Pejë, 1 nocleg w rodzinnym hotelu w Prizrenie oraz 2 noclegi w hotelu w Belgradzie, 7 śniadań, Transport mikrobusem, Opieka polskiego lidera UIMLA i lokalnych przewodników w Górach Przeklętych, Ubezpieczenie KL i NW T.U. i R. AXA, Uroczysta kolacja sylwestrowa w chatce w górach + powitalny drink i szampan noworoczny

Cena NIE obejmuje

Przelot z Warszawy do Belgradu i z powrotem
Wyżywienie poza śniadaniami, alkohol, suweniry, Via Ferrata (12 euro/os.), Tyrolka (8 euro/os.), Wypożyczenia sprzętu (raki, rakiety śnieżne), Wydatki osobiste, napiwki

Dojazd

Jedziemy busem z Zakopanego, "Dolot" własny samolotem LOT do Belgradu, Do Zakopanego dojazd własny

Co zabrać?

Apteczka osobista
Bielizna na zmianę
Bielizna termoaktywna
Buty trekkingowe zimowe (mocne)
Ciepła czapka i rękawiczki
Czołówka + baterie zapasowe
Kąpielówki
Kijki trekkingowe
Krem z filtrem
Kurtka górska zimowa
Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
Lekkie spodnie membranowe
Ochraniacze śnieżne na buty (stuptuty)
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Paszport oraz dowód osobisty
Pieniądze na własne wydatki i pamiątki
Plecak na jednodniowe wycieczki górskie (30-40 litrów)
Plecak duży (ok. 80 litrów) lub torba na resztę rzeczy
Przybory toaletowe i ręcznik
Raki dopasowane do butów (możemy pomóc w wypożyczeniu)
Rakiety śnieżne (możemy pomóc w wypożyczeniu)
Scyzoryk
Spodnie trekkingowe
Strój miejski

Płatność

Rezerwacja jest potwierdzona po wpłacie 500 zł zaliczki na konto Firma Przewodnicka Hubert Jarzębowski 56 1870 1045 2078 1026 2136 0001. Reszta kwoty na miesiąc przed wycieczką.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Górski Sylwester w Kosowie (8 dni) 27 grudnia 2023 – 3 stycznia 2024”