Górski Sylwester w Kosowie (8 dni) 27 grudnia 2018 – 3 stycznia 2019

3 490 

Termin: 27 grudnia 2018 roku – 3 stycznia 2019 roku

Kod programu: KOS-04

Ilość dni: 8 dni

Transport: Mikrobus. Możliwość przylotu do Belgradu we własnym zakresie.

Cena: 3490 zł

 

Gëzuar Vitin e Ri! Srećna nova godina! Szczęśliwego Nowego Roku! Zapraszamy na drugi Górski Sylwester w Kosowie! Bogaty i zróżnicowany program w jednym z najmniej znanych zakątków Europy, przyjaźni ludzie, piękne widoki i dzika przyroda, tereny nieodkryte przez turystów, pięć noclegów w luksusowym, pięciogwiazdkowym hotelu w Pejë, przez miejscowych uważanym za najlepszy w kraju.

Program dzień po dniu

Dzień 1 – Zakopane – Belgrad

Wyjazd z Zakopanego rano. Jedziemy przez Słowację i Węgry do Belgradu. Powitalna kolacja. Nocleg w Belgradzie.

Dzień 2. Kosowo

Przejeżdżamy przez Kosowską Mitrovicę i wieczorem dojeżdżamy do Peć/Pejë. To piękne miasto, gdzie katolickie kościoły sąsiadują z meczetami, stanowi prawdziwą bramę do Gór Przeklętych. Zwiedzamy centrum z ruchliwym, orientalnym bazarem i meczetem Bajrakli i udajemy się na powitalną kolację w iście bałkańskim stylu. Nocleg w hotelu Dukagjini. Na lunch pójdziemy do włoskiej restauracji w Mitrovicy, a na kolację do wyśmienitej regionalnej albańskiej restauracji w Pejë.

Dzień 3. Via Ferraty i monastyry

Dzień spędzamy w okolicach Peci. Zaczynamy od odwiedzin w sercu serbskiego prawosławia – zwiedzamy wpisany na listę UNESCO Patriarchat w Peci — XIII-wieczny monastyr z doskonale zachowanymi freskami. Po wizycie w świątyni, wjeżdżamy w głąb głębokiego Kanionu Rugova, gdzie czekają na nas pierwsze dwie via ferrata w Kosowie, nazwane Ari oraz Mat — idealna, by rozpocząć swoją przygodę z żelaznymi drogami. Chętni mocniejszych wrażeń mogą udać się na podniebną wycieczkę przeszło 650-metrową tyrolką ponad rwącą górską rzeką. Nocleg w hotelu Dukagjini.

Dzień 5: Jeziora Liquenat.

Nasz pierwszy dzień w jednym z najmniej znanych, a najbardziej zachwycających pasm górskich Europy. Naszym celem będą jeziora Liquenat na pograniczu Kosowa i Czarnogóry. W przypadku dobrych warunków śniegowych podejdziemy wyżej – na piękną widokową przełęcz na granicy Czarnogóry. Nocleg w hotelu Dukagjini.

Dzień 4: Szczyt Hajla (2403 m). Sylwester w stóp Gór Przeklętych

Położony na uboczu Gór Przeklętych masyw Hajla oferuje wspaniałe widoki na Kosowo i Czarnogórę oraz piękną wędrówkę przez pasterskie osady i wysokogórskie polany. Dokładnie tak wyglądały Tatry za czasów Sabały i doktora Chałubińskiego. Po zdobyciu granicznego wierzchołka Hajla (2403 m), świętujemy sylwestra we wsi Drelaj na kolacji u zaprzyjaźnionej albańskiej rodziny Shala. Po kolacji zjeżdżamy do Peje. Noc należy do nas. nocleg w hotelu Dukagjini.

Dzień 6. Dzierawica (2656 m) lub Guri i Zi (2526 m)

Zdobywamy Dzierawicę – najwyższy szczyt Kosowa, dawny najwyższy szczyt Serbii , a swego czasu nawet przez chwilę najwyższy szczyt Jugosławii. Podjeżdżamy samochodami terenowymi po wijącej się serpentynami, błotnistej drodze do ostatnich zabudowań wysoko w dolinie u stóp góry. Mijamy dwa piękne jeziora polodowcowe i wychodzimy na wierzchołek. Alternatywnie – jeżeli warunki na Dzierawicy nie pozwolą na wjazd samochodem terenowym pod Dzierawicę jedziemy do kurortu narciarskiego Brezovica w góry Szar nieopodal granicy z Macedonią.Wyjeżdżamy wyciągiem krzesełkowym (pamiętającym Jugosławię) na grań, którą wędrujemy aż na szczyt Guri i Zi (Czarnego Kamienia, 2526 m). Nocleg w Prizrenie w urokliwym hotelu Venisi.

Dzień 7. Prizren — Belgrad

Śniadanie. Zwiedzamy Prizren, najciekawsze turystycznie i najbardziej historyczne miasto w Kosowie. Udajemy się w drogę powrotną do domu. Zatrzymujemy się na nocleg w hotelu w Belgradzie.

Dzień 8. Powrót do Polski.

Przejazd przez Serbię, Węgry i Słowację. Przyjazd do Zakopanego wieczorem.

 


Opis

O wycieczce

Kosowo, najmłodszy kraj Europy należy również obecnie do najbezpieczniejszych i najbardziej przyjaznych dla turystów miejsc na starym lądzie. Każdy podróżnik czuje się tutaj jak gość w odwiedzinach u znajomych, a nie zwykły turysta. Przybysze witani są z otwartymi ramionami zarówno przez Serbów jak i Albańczyków, na dodatek Polacy są tutaj szczególnie mile widziani.

Oprócz niepowtarzalnej atmosfery, doskonałej kuchni, wina i muzyki w Kosowie znajdziemy naprawdę wspaniałe, warte odwiedzenia zabytki, zupełnie jeszcze nieskażone masową turystyką. Znajdują się tu najważniejsze dla serbskiego kościoła ortodoksyjnego monastyry, jak słynny Patriarchat w Peciu, serce serbskiego prawosławia oraz wspaniale, stare meczety. Chociaż gdzieniegdzie widoczne są ślady wojny, wąskie uliczki, nastrojowe kawiarnie i orientalne bazary w centrach miast takich jak Peć czy Prizren tętnią życiem.

Najwspanialsze w Kosowie jednak są góry. Dzikie, wysokogórskie granie Prokletije i melancholijne trawiaste grzbiety Szar Płaniny. To jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie można zakosztować prawdziwej samotności, smaku górskiej wolności i oderwać się na chwilę od zgiełku dnia codziennego.

Czy Kosowo jest bezpieczne?

Tak! Kosowo jest krajem bezpiecznym dla turysty. Wojna skończyła się w 1999 roku. Pierwsi ludzie urodzeni po zakończeniu działań wojennych są już pełnoletni. Mieszkańcy bardzo się cieszą, gdy w ich strony docierają goście, a ich bezpieczeństwo i zadowolenie jest brane za punkt honoru. Drobnej przestępczości  jest bardzo niewiele. Jak w całym świecie na Bałkanach są kieszonkowcy oraz oszuści, należy więc odpowiednio zabezpieczyć posiadane pieniądze, dokumenty. Najlepiej nosić je w specjalnie do tego przygotowanych saszetkach czy bezpiecznych kieszeniach. Należy też rozdzielać gotówkę na kilka miejsc. My nie mieliśmy nigdy żadnych problemów w tym zakresie a wszyscy miejscowi byli bardzo przyjaźni i pomocni.

Przestępczość w Kosowie oczywiście występuje, głównie jednak chodzi o przemyt, pranie brudnych pieniędzy i inne aspekty codzienności zorganizowanych grup przestępczych. Turysty dotyczy to w zasadzie w znikomym stopniu. Praktycznie nie występuje drobna korupcja, w kraju jest dużo policji i międzynarodowych sił stabilizacyjnych. Różnych rozruchów, manifestacji czy walk w ostatnich latach było już bardzo mało. Działania wojenne też są już kwestią przeszłości.

Stopień Trudności

Wycieczka nie jest trudna. Wędrowanie po kosowskiej części Gór Przeklętych porównywalne jest do szlaków w Tatrach Zachodnich. Wycieczki górskie trwają 6 do 8 godzin. Również via ferrata jest idealna, by rozpocząć przygodę z żelaznymi drogami. Jest jednak na tyle piękna, że i miłośnicy Dolomitów będą zadowoleni.

Komu najbardziej spodoba się ta wycieczka?

Miłośnikom pięknych gór, wspaniałych krajobrazów, pustych szlaków. Wszystkim, którzy lubią wycieczki w niestandardowe, mniej znane miejsca daleko od gwarnych górskich kurortów. Smakoszom, melomanom, osobom ciekawym świata oraz niedowiarkom, którzy twierdzą, że w Europie nie ma już nieodkrytych terenów i egzotyki.

Przewodnicy

Kosowo i jego góry zwiedzimy w towarzystwie lokalnych przewodników, ekspertów od turystyki górskiej i wielkich miłośników swojej ziemi. Zabiorą nas w najpiękniejsze i najodleglejsze miejsca w górach, a w miastach z pasją wytłumaczą wszystkie zawiłości kultury kotła bałkańskiego. Liderami wyprawy są Katarzyna Wiercioch i Hubert Jarzębowski. Kasia przejechała jako wyprawowy kierowca już kilkadziesiąt tysięcy kilometrów po Bałkanach. Hubert jest z wykształcenia filologiem słowiańskim i od wielu lat interesuje się historią i kulturą tego regionu. Sprawdzony autorski program!

 

Dodatkowe informacje

Termin

KOS-04 27 grudnia 2018 – 3 stycznia 2019

Czas trwania

8 dni

Cena obejmuje

4 noclegi w ***** Hotelu Dukagjini w Pejë, 1 nocleg w rodzinnym hotelu w Prizrenie oraz 2 noclegi w hotelu w Belgradzie, 7 śniadań, Transport mikrobusem, Opieka polskiego lidera UIMLA i lokalnych przewodników w górach, Ubezpieczenie KL i NW T.U. i R. AXA, Uroczysta kolacja sylwestrowa u albańskiej rodziny

Cena NIE obejmuje

Przelot z Warszawy do Belgradu i z powrotem
Wyżywienie poza śniadaniami, alkohol, suweniry, Wstępy do monastyrów (6 euro/os.), Via Ferrata (12 euro/os.), Tyrolka (8 euro/os.), 4×4 transport pod Dzierawicę 15 euro/ os., Wydatki osobiste, napiwki

Dojazd

Mikrobus High Away z Zakopanego, "Dolot" własny samolotem LOT do Belgradu

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o “Górski Sylwester w Kosowie (8 dni) 27 grudnia 2018 – 3 stycznia 2019”