Słowacki Spisz – Kieżmark i Lewocza (1 dzień)

Termin: Na zamówienie

Czas trwania: 8-10 godzin

Ilość osób: 1-7 lub grupy zorganizowane

Cena:

2 os. 279 zł / 68 EUR za osobę

3-4 os. 229 zł / 58 EUR za osobę

5-7 os. 199 zł / 48 EUR za osobę

Więcej osób / grupy zorganizowane: prosimy o kontakt. Grupom zorganizowanym z własnym transportem możemy zapewnić usługę przewodnicką.

 

Jednodniowa wycieczka na Słowację dla każdego kto chce poznać historię, kulturę i najciekawsze pamiątki Spisza.

Spisz to region wyjątkowy pod każdym względem. Prawdziwe pogranicze, gdzie znajdziemy w jednym miejscu ślady związane z kulturą słowacką, węgierską, niemiecką, żydowską oraz oczywiście wielowiekowych silnych związków z Polską. Zamki sąsiadują ze stanowiskami archeologicznymi, a na każdej starówce znajdziemy pretekst do opowiedzenia ciekawych historii. Podczas naszej wycieczki zwiedzimy to, co u stóp Tatr najciekawsze i najpiękniejsze: średniowieczne miasta Kieżmark i Lewoczę, zobaczymy siedzibę żupanów spiskich na Spiskim Zamku oraz biskupów w Spiskiej Kapitule. Większość z odwiedzonych przez nas miejsc znajduje się na liście swiatowego dziedzictwa UNESCO.

Szczególną atrakcją naszej wycieczki będzie wizyta w drewnianym kościele artykularnym w Kieżmarku oraz oglądanie zbiorów biblioteki liceum ewangelickiego w Kieżmarku, szkoły w której uczyły się największe postacie w historii słowackiej kultury i najwięksi znawcy Tatr. To według nas jedno z najbardziej zachwycających miejsc na całym Podtatrzu. Buszowanie wśród starodruków, inkunabułów i tysięcy bezcennych ksiąg w towarzystwie nieocenionej pani Katariny to czysta przyjemność i uczta duchowa dla każdego miłośnika historii i kultury.

 • Wycieczka szyta na miarę. Program jest ramowy i możemy go dowolnie zmieniać i modyfikować według potrzeb.
 • Możemy zacząć i zakończyć wycieczkę w wybranym miejscu na Podhalu lub Spiszu, a nawet w Krakowie.
 • Autorski program Huberta Jarzębowskiego – przewodnika i filologa słowackiego
 • Zapraszamy do kontaktu, razem stworzymy program idealny.

Program

 • Start: Zakopane, odbiór z miejsca zakwaterowania
 • Przejazd przez Podhale i widokową drogę u stóp Tatr na Słowacji.
 • Zwiedzamy dawne królewskie wolne miasto Kieżmark, dawne włości szlacheckiego rodu Łaskich. To z tutejszego zamku Beata z Kościeleckich Łaskach odbyła w 1565 roku pierwszą opisaną wycieczkę w Tatry. Zobaczymy starówkę i zamek. Zwiedzimy drewniany kościół artykularny (na liście światowego dziedzictwa UNESCO) oraz słynne zbiory biblioteki liceum ewangelickiego w Kieżmarku.
 • Następnie zatrzymamy się przy gejzerze na trawertynowym wzgórzu Siwa Broda i zobaczymy 350-letnią kapliczkę, część szlaku zwanego Spiską Jerozolimą.
 • Z Jerozolimy przeniesiemy się do Spiskiego Watykanu, czyli Kapituły Spiskiej, siedziby biskupów spiskich.
 • Przejedziemy widokową drogą dookoła Zamku Spiskiego (od kwietnia do października możliwość poszerzenia programu o wizytę w tych największych ruinach zamku w Europie Środkowej) i zobaczymy gotycki Kościół św. Ducha w miejscowości Żechra.
 • Zatrzymamy się na dłużej w najpiękniejszym spiskim mieście. Średniowiecznej Lewoczy. Zobaczymy mury miejskie, przejedziemy przez świetnie zachowaną Bramę Koszycką. Zwiedzimy starówkę i odkryjemy ślady historii zaklęte w murach wielu historycznych kamienic. Poznamy legendę o lewockiej białej pani i zobaczymy „klatkę hańby”. Na deser perła spiskiego gotyku: ołtarz mistrza Pawła w Kościele św. Jakuba.
 • W Lewoczy przerwa na obiad – autentyczna spiska kuchnia regionalna. Szczególnie polecamy narodową potrawę Słowacji, czyli bryndzové halušky.
 • W miejscowych sklepach można zakupić kofolę, studencką czekoladę, banany w czekoladzie, cukierki z rumem i kokosem, „tatrzańska herbatę” (klasyczna herbatka ma 55%), słowackie piwo i inne smakołyki, które tak chętnie przywozimy ze Słowacji.
 • Koniec wycieczki w Zakopanem

Opis

Komu najbardziej spodoba się ta wycieczka

Wycieczka szczególnie spodoba się miłośnikom historii, kultury regionalnej, pięknej przyrody, szlaków poza zasięgiem masowej turystyki. Nastawiamy się na jak najlepsze i najciekawsze zaprezentowanie lokalnego kolorytu, żebyście sami zobaczyli, dlaczego tak bardzo uwielbiamy Spisz i Słowację. Wycieczka doskonała zarówno dla dorosłych, seniorów jak i rodzin z dziećmi. Szczególnie polecamy miłośnikom historii i kultury. Zwiedzamy piękne średniowieczne miasta. Wielką atrakcją jest zwiedzanie biblioteki liceum ewangelickiego w Kieżmarku z ogromnymi zbiorami bezcennych starodruków i inkunabułów.

Możliwość rozszerzenia programu

 • Kapliczka na Jaszczurówce, klejnoty stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza
 • Wycieczki piesze w Słowackim Raju i Lewockich Wierchach
 • Wizyta w sanktuarium maryjnym na Mariańskiej Górze
 • Spiska Sobota z urokliwym rynkiem
 • Wizyta w kąpielisku termalnym w Wierzbowie
 • Muzeum Petzvala w Spiskiej Białej z wyjątkowymi zbiorami dokumentującymi historię fotografii
 • Tatry Wysokie i Szczyrbskie Jezioro

Następnego dnia polecamy zwiedzić z nami drugą, niemniej ciekawą część słowackiego Spisza: siedzibę starostów spiskich na zamku w Starej Lubowni, Czerwony Klasztor u stóp trzech koron oraz muzeum rzemiosła i gorzelnictwa w Nestville Park z możliwością degustacji prawdziwej słowackiej whisky.

Dodatkowe informacje

Termin

Na zamówienie

Czas trwania

8-10 godzin

Cena

2 os. 279 zł / 68 EUR za osobę
3-4 os. 229 zł / 58 EUR za osobę
5-8 os. 199 zł / 48 EUR za osobę
Więcej osób / grupy zorganizowane: prosimy o kontakt
Dla grup zorganizowanych posiadających własny transport chętnie zapewnimy usługę przewodnicką na tej trasie. Prosimy o kontakt.

Cena obejmuje

Transport
Opieka fachowego przewodnika High Away
Ubezpieczenie NNW
Wstęp do kościoła artykularnego oraz biblioteki liceum ewangelickiego w Kieżmarku oraz kościoła św. Jakuba w Lewoczy

Cena NIE obejmuje

Wstęp na Zamek Spiski (6 euro dorośli, 4 euro studenci i emeryci, 3 euro dzieci) – Zamek otwarty od kwietnia do października
Wstęp na zamek w Kieżmarku (5 euro dorośli, 3 euro emeryci, 2,50 euro studenci i młodzież szkolna, 2 euro dzieci do 15 roku życia)
Zakupy, suweniry