Rumunia – Hop, Cup, Maramuresz! (8 dni) Maj, Październik 2020

2 390 

Termin:

MAR-03 23 – 30 maja 2020 roku

MAR-04 11 – 18 października 2020 roku

Ilość dni: 8 dni

Transport: Bus. Początek wyprawy w Zakopanem.

Cena: 2390 zł

Do końca 2019 okazyjna cena: 2290 zł

Wycieczek w rumuńskie Karpaty nie trzeba nikomu reklamować. Każdy kto był wie, że to góry o niepowtarzalnej, magicznej atmosferze. Podobnie cały region Maramuresz. Nie da się nie zachwycić klimatem jego zatrzymanych w czasie miejscowości, wciąż żywą kulturą ludową, piękną architekturą i karpacką gościnnością. Góry Rodniańskie i Karpaty Marmaroskie to również kolebka polskiej turystyki. Będziemy wędrować po śladach dawnych pionierów, poznamy ich historię i zadziwimy się… jak wiele z tego świata wciąż pozostało.

Fotografie (c) Andrzej Śliwiński, http://www.sliwinski-photo.com/

Program dzień po dniu

Dzień 1 – Maramuresz i Wesoły Cmentarz

Wyjeżdżamy busem z Zakopanego. Na powitanie z Rumunią zwiedzamy Wesoły Cmentarz. Spacer pomiędzy błękitnymi krzyżami z obrazami przedstawiających zmarłych takimi, jacy byli za życia lub okoliczności ich śmierci wprowadzi nas w nastrój ducha miejsca regionu Maramuresz.

Dzień 2 – Gârgalău. Powitanie z Alpami Rodniańskimi

Niezbyt trudna wycieczka w Góry Rodniańskie na polanę Stiol (możemy skorzystać z wyjątkowo klimatycznej kolejki krzesełkowej), a następnie do jeziora i na wierzchołek Gârgalău (2159 m). Zaglądamy też nad najwyższy wodospad w kraju, czyli Cascada Cailor.

Dzień 3 – Karpaty Marmaroskie. Na krańcu Rzeczpospolitej

Całodniowa wyprawa po grani w pasmo Karpat Marmaroskich na dawne rubieże Rzeczpospolitej śladami pionierów polskiej turystyki. Towarzyszyć nam będą otwarte przestrzenie, nieskończone połoniny, dzikie konie i pasterze.

Dzień 4 – Pietrosul. Na dachu Karpat Wschodnich

Zdobywamy najwyższy szczyt Karpat Wschodnich – Pietrosul (2303 m). Piękna wysokogórska tura w terenie przypominającym nasze Tatry Zachodnie, ale kilkadziesiąt lat wcześniej.

Dzień 5 – Ineul. Na powietrznej grani

Kolejna  całodniowa wyrypa w wysokie partie Alp Rodniańskich. Tym razem zwiedzamy ich wschodnią część z drugim najwyższym szczytem pasma – Ineulem (2279 m).

Dzień 6 – Bukowina i Malowane Monastyry

Jedziemy na wycieczkę objazdową na Bukowinę do historycznej Mołdawii. Zwiedzamy wspaniałe malowane monastyry i klimatyczne drewniane wnioski.

Dzień 7 – Gutaj, czyli Grzebień Koguta

Na pożegnanie z rumuńskimi Karpatami wybierzemy się na malowniczy wapienny grzbiet Gutaj, czyli Grzebień Koguta.

Dzień 8 – Dolina Izy i powrót do domu

Przejazd przez Dolinę Izy, prawdziwy „żywy skansen”. Zwiedzimy nowy kompleks monastyrów Bârsana, który bez problemu mógłby posłużyć jako scenografia we „Władcy Pierścieni”. Przerwa w Sighecie Marmaroskim, chętni mogą iść do Muzeum Ofiar Komunizmu, mieszczące się w dawnym więzieniu Securitate (ciężkie i porażające przeżycie). Powrót do Zakopanego w godzinach wieczornych.

Jak wygląda wycieczka?

Śpimy u podnóża gór w niewielkich karpackich miasteczkach i wychodzimy na jednodniowe wyprawy z lekkimi plecakami. Cztery pierwsze noce spędzimy w tym samym miejscu w Borszy, więc nie trzeba martwić się o codzienne pakowanie. Na miejscu wiele sklepów i kilka restauracji. Program jest ramowy i może zostać nieco przerobiony/zmodyfikowany stosownie do warunków, pogody, sił, możliwości oraz zamiłowań grupy. Zakupy na wycieczki robimy na miejscu. Na kolacje wychodzimy do restauracji, chętni (oszczędni oraz miłośnicy własnej kuchni) mogą ugotować sobie coś w pensjonacie. Startujemy i kończymy zawsze w tym samym miejscu, więc istnieje możliwość przejścia całej wycieczki jak i odwrotu lub odpoczynku w dowolnym momencie. Ruszamy w niewielkiej, kameralnej grupce.

Nasze wycieczki to porządne górskie spacery, ale w granicach przyzwoitości. Chodzimy między 6 a 10 godzin dziennie, pokonujemy jednego dnia 12-20 km. Przewyższenia podobne do wejść wierzchołkowych w Tatrach Zachodnich.


Dodatkowe informacje

Termin

MAR-01 23 – 30 czerwca 2019 roku
MAR-02 21 – 28 września 2019 roku

Cena

2390 zł

W cenie

Przewodnictwo górskie
Wszystkie przejazdy busem
7 noclegów w rodzinnych pensjonatach
Ubezpieczenie
Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Podatek VAT

Cena nie zawiera

Wyżywienie
Napoje alkoholowe i suweniry
Dojazd do Zakopanego i ewentualnych noclegów przed i po wycieczce
Biletów wstępów na kolejki i do obiektów muzealnych

Transport

Jedziemy busem z Zakopanego. Na miejscu wszystkie przejazdy w cenie.

Zakwaterowanie

Śpimy u podnóża gór w niewielkich karpackich miasteczkach w rodzinnych pensjonatach i wychodzimy na jednodniowe wyprawy z lekkimi plecakami. Cztery pierwsze noce spędzimy w tym samym miejscu w Borszy, więc nie trzeba martwić się o codzienne pakowanie.

Wyżywienie

We własnym zakresie. Na miejscu wiele sklepów i kilka restauracji. Zakupy na wycieczki robimy na miejscu. Na kolacje wychodzimy do restauracji, chętni (oszczędni oraz miłośnicy własnej kuchni) mogą ugotować sobie coś w pensjonacie.

Co zabrać?

Apteczka osobista
Bielizna na zmianę
Bielizna termoaktywna
Buty trekkingowe (mocne)
Ciepła czapka i rękawiczki
Czołówka + baterie zapasowe
Kąpielówki
Kijki trekkingowe
Krem z filtrem
Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
Lekkie spodnie membranowe
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Dowód osobisty
Pieniądze na własne wydatki i pamiątki
Plecak na jednodniowe wycieczki górskie (30-40 litrów)
Plecak duży (ok. 80 litrów) lub torba na resztę rzeczy
Przybory toaletowe i ręcznik
Spodnie trekkingowe