Rumunia – Karpacka Zima (5 dni) Marzec 2020

1 490 

Termin:

ROM-01 – 11-15 marca 2020 roku

Długość: 5 dni

Transport: Bus. Początek wyprawy w Zakopanem.

Cena: 1490 zł

Karpacka zima w Rumunii! To trzeba przeżyć samemu. W ramach szybkiego wypadu w Góry Rodniańskie i Karpaty Marmaroskie najpiękniejsze pasma Maramureszu, doświadczymy jak to jest wędrować zimą po dzikich, pięknych górach.

Program dzień po dniu

Dzień 1 – Maramuresz i Wesoły Cmentarz

Wyjeżdżamy busem z Zakopanego. Na powitanie z Rumunią zwiedzamy Wesoły Cmentarz. Spacer pomiędzy błękitnymi krzyżami z obrazami przedstawiających zmarłych takimi, jacy byli za życia lub okoliczności ich śmierci wprowadzi nas w nastrój ducha miejsca regionu Maramuresz.

Dzień 2 – Karpaty Marmaroskie. Na krańcu Rzeczpospolitej

Całodniowa wyprawa po grani w pasmo Karpat Marmaroskich na dawne rubieże Rzeczpospolitej śladami pionierów polskiej turystyki.  Idziemy szeroką otwartą granią. Kosówka będzie zasypana, więc w odróżnieniu od lata nie będzie trzeba przedzierać się przez dzikie chaszcze.

Dzień 3 – Gârgalău. Powitanie z Alpami Rodniańskimi

Niezbyt trudna wycieczka w Góry Rodniańskie na polanę Stiol (możemy skorzystać z wyjątkowo klimatycznej kolejki krzesełkowej), a następnie do jeziora i jedną z grani w okolicach masywu Gârgalău (2159 m) – dobierzemy cel wycieczki w zależności od warunków oraz opadu śniegu.

Dzień 4 – Jezioro Lacul Jezer. U stóp Pietrosula

Podchodzimy wysoko do stacji meteo przy jeziorze Lacul Jezer w kotle polodowcowym pod najwyższym szczytem Karpat Wschodnich – Pietrosulem (2303 m). Piękna wysokogórska tura.

Dzień 5 – Dolina Izy i powrót do domu

Przejazd przez Dolinę Izy, prawdziwy „żywy skansen”. Zwiedzimy nowy kompleks monastyrów Bârsana, który bez problemu mógłby posłużyć jako scenografia we „Władcy Pierścieni”. Przerwa w Sighecie Marmaroskim, chętni mogą iść do Muzeum Ofiar Komunizmu, mieszczące się w dawnym więzieniu Securitate (ciężkie i porażające przeżycie). Powrót do Zakopanego w godzinach wieczornych.

Jak wygląda wycieczka?

Śpimy u podnóża gór w niewielkich karpackich miasteczkach i wychodzimy na jednodniowe wyprawy z lekkimi plecakami. Cztery noce spędzimy w tym samym miejscu w Borszy, więc nie trzeba martwić się o codzienne pakowanie. Na miejscu wiele sklepów i kilka restauracji. Program jest ramowy i może zostać nieco przerobiony/zmodyfikowany stosownie do warunków, pogody, sił, możliwości oraz zamiłowań grupy. Zakupy na wycieczki robimy na miejscu. Na kolacje wychodzimy do restauracji, chętni (oszczędni oraz miłośnicy własnej kuchni) mogą ugotować sobie coś w pensjonacie. Startujemy i kończymy zawsze w tym samym miejscu, więc istnieje możliwość przejścia całej wycieczki jak i odwrotu lub odpoczynku w dowolnym momencie. Ruszamy w niewielkiej, kameralnej grupce.

Nasze wycieczki to porządne górskie spacery, ale w granicach przyzwoitości. Chodzimy między 6 a 10 godzin dziennie, pokonujemy jednego dnia 12-20 km. Przewyższenia podobne do wejść wierzchołkowych w Tatrach Zachodnich. Należy wziąć ze sobą rakiety śnieżne, raki oraz czekan. Mile widziane lawinowe ABC, ale konsekwentnie będziemy unikać terenów z zagrożeniem lawinowym.

Kategoria: Tagi: , , ,

Dodatkowe informacje

Termin

ROM-01 – 11-15 marca 2020 roku

Cena

1490 zł

W cenie

Przewodnictwo górskie
Wszystkie przejazdy busem
4 noclegi w rodzinnych pensjonatach
Ubezpieczenie
Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Podatek VAT

Cena nie zawiera

Wyżywienie
Napoje alkoholowe i suweniry
Dojazd do Zakopanego i ewentualnych noclegów przed i po wycieczce
Biletów wstępów na kolejki i do obiektów muzealnych
Wypożyczenia sprzętu górskiego

Transport

Jedziemy busem z Zakopanego. Na miejscu wszystkie przejazdy w cenie.

Zakwaterowanie

Śpimy u podnóża gór w rodzinnym pensjonacie w Borszy i wychodzimy na jednodniowe wyprawy z lekkimi plecakami, więc nie trzeba martwić się o codzienne pakowanie. Pokoje czteroosobowe z łazienkami, na miejscu doskonała domowa kuchnia.

Wyżywienie

We własnym zakresie. Na miejscu wiele sklepów i kilka restauracji. Zakupy na wycieczki robimy na miejscu. Na kolacje wychodzimy do restauracji, chętni (oszczędni oraz miłośnicy własnej kuchni) mogą ugotować sobie coś w pensjonacie. Możemy też wspólnie zamówić doskonałe tradycyjne domowe obiadokolacje w naszym pensjonacie.

Co zabrać

Apteczka osobista
Bielizna na zmianę
Bielizna termoaktywna
Buty trekkingowe zimowe (mocne)
Ciepła czapka i rękawiczki
Czekan
Czołówka + baterie zapasowe
Kąpielówki
Kijki trekkingowe
Krem z filtrem
Kurtka górska zimowa
Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
Lekkie spodnie membranowe
Ochraniacze śnieżne na buty (stuptuty)
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Paszport oraz dowód osobisty
Pieniądze na własne wydatki i pamiątki
Plecak na jednodniowe wycieczki górskie (30-40 litrów)
Plecak duży (ok. 80 litrów) lub torba na resztę rzeczy
Przybory toaletowe i ręcznik
Raki dopasowane do butów (możemy pomóc w wypożyczeniu)
Rakiety śnieżne (możemy pomóc w wypożyczeniu)
Scyzoryk
Spodnie trekkingowe
Strój miejski

Mile widziane lawinowe ABC, ale będziemy trzymać się z dala od miejsc, gdzie występuje zagrożenie lawinowe