Bośnia – Prenj – Hercegowińskie Himalaje 8-18 czerwca 2022

Terminy: BOS-01: 8 –  18 czerwca 2022 r. (pierwszy bus wyprzedał się już w przedsprzedaży, robimy listę rezerwową)

Cena: 790 euro

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ

Góry Bośni i Hercegowiny. Wyprawa w dzikie i mało znane góry Prenj – hercegowińskie himalaje. Prawdziwa górska przygoda, noclegi w chatkach z piecem typu koza, z materacami. Gotujemy sami. Towarzyszyć nam będzie Dženad Džino –
https://www.facebook.com/dzenaddzinophotography (jego zdjęcia możecie podziwiać w galerii), jeden z najlepszych fotografów w Bośni i świetny znawca tamtejszych gór.

Pierwsza edycja programu, czyli prawdziwa eksploracja 🙂

Prenj to pasmo w Górach Dynarskich. Jego nazwa pochodzi od boga Peruna. Swoim wysokogórskim krajobrazem przypominają nieco Góry Przeklęte i Alpy Julijskie. Ostrych, wapiennych szczytów przewyższających 2000 metrów jest tu 11. O dzikości tego pasma niech świadczy fakt, że znajduje się tu góra, która została zdobyta po raz pierwszy w 2003 roku jako jeden z ostatnich dziewiczych szczytów Europy.

  • Wędrowanie po naprawdę najdzikszych górach Europy.
  • Przygoda najwyższej klasy
  • Trzy noce w górskich schroniskach bez obsługi – piec typu koza, prycze z materacami, brak prądu, wspólne gotowanie
  • Mostar i Sarajewo – dwa magiczne miasta. Zwiedzamy na spokojnie
  • Znakomici lokalni przewodnicy

Wycieczkę prowadzą Hubert Jarzębowski i Katarzyna Wiercioch – założyciele High Away. Może pojechać każdy, kto chodzi po górach, nie trzeba być sportowcem. Nastawiamy się na zwiedzanie pięknych miejsc w górach i cieszenie się duchem miejsca, a nie zaliczanie szczytów. Podczas wycieczki jesteś pod opieką Międzynarodowego Przewodnika Górskiego UIMLA.

PROGRAM DZIEŃ PO DNIU

Dzień 1 – Zakopane – Bośnia

Spotykamy się o 7.15 na parkingu pod supermarketem Leclerc w Zakopanem (naprzeciwko dworców PKS i PKP). Jedziemy przez Słowację, Węgry i kawałek Chorwacji do Bośni i Hercegowiny.

Dzień 2 – Bośniackie Piramidy

Zaczynamy przygodę z tajemniczymi i magicznymi górami Bośni od wizyty w ulubionym miejscu Novaka Đokovića, czyli w Piramidzie Słońca. Nie ważne kto naprawdę wierzy, że są to prawdziwe piramidy i czy miejsce naładowane jest magiczną mocą, którą można się naładować chodząc na bosaka. Ważne, że są to bardzo piękne, malownicze okolice i świetny sposób na rozpoczęcie przygody z Bośnią.

Dzień 3 – Prenj. Zelena Glava (2155 m) oraz Otiš (2097 m)

Prawdziwie klasyczna tura na dwa wysokie, kultowe szczyty w górach Prenj, czyli tytułowe „Hercegowińskie Himalaje”. Zelena Glava to najwyższy szczyt pasma. Nocleg w górskiej chatce Jezerce.

Dzień 4 – Prenj. Osobac (2024 m) i Velika Kapa (2032 m)

Drugi dzień we wnętrzu gór. Wchodzimy na kolejne dwa szczyty i spędzamy noc w drewnianym schronisku. Nocleg w górskiej chatce Rapti.

Dzień 5 – Prenj. Szczyt Lupoglav (2102 m)

Trzeci dzień chodzenia po górach Prenj ukoronujemy wejściem na wyniosłą piramidę Lupoglava, drugiego najwyższego szczytu tych gór. Nocleg w Jablanicy w mieście. Wracamy do cywilizacji, pójdziemy na miasto, do restauracji i się umyjemy jak królowie.

Dzień 6 – Mostar

Mostar to setki lat historii, wielokulturowy atmosfera, wyjątkowo malownicza starówka, doskonała kuchnia i słynny most nad błękitną rzeką Neretwą. Dzień wykorzystamy na spacerowanie po tym wyjątkowym mieście, zakupach, a wieczorem możemy pójść świętować do klubu Oscar, ale nie za długo, bo jutro znowu ruszamy w góry.

Dzień 7 – Cvršnica. Na dachu Hercegowiny

Dzień zaczynamy wyjazdem autem terenowym na Pločno (2228 m), najwyższy szczyt Hercegowiny. Stąd idziemy na szczyt Veliki Vilinac (2113 m). Nocleg w chatce Velinac.

Dzień 8 – Cvršnica. Zbójnickie Wrota

Odwiedzimy słynne okno skalne Hajdučka Vrata – Zbójnickie Wrota i okoliczne szczyty. Dziki, malowniczy, górski teren. Długość wycieczki zależy od naszych sił i chęci. Nocleg w cywilizowanych warunkach w Jablanicy.

Dzień 9 – Visočica. Szczyt Džamija i Sarajewo

Wejście na Džamiję (1965 m) – czyli Meczet, najwyższy szczyt pasma. Koniec wędrowania po górach i przejazd do Sarajewa. Stolica Bośni to bez wątpienia jedno z najciekawszych i najbardziej magicznych miast całej Europy. Wieczorem pójdziemy świętować przy doskonałej bośniackiej kuchni w słynnym Przekornym Domku, który co dwieście lat zmienia stronę rzeki po której stoi.

Dzień 10 – Sarajewo i Olimpijskie Góry

Rano wyjdziemy na spacer po sarajewskiej starówce, najlepszy na świecie burek i aromatyczną kawę. Zwiedzimy też okoliczne wzgórza – te związane z historią oblężenia miasta, jak i te, których historia łączy się ze słynną olimpiadą w 1984 roku. Popołudniu zaczynamy powrót do domu.

Dzień 11 – Powrót do Polski

Wracamy do Zakopanego w godzinach wieczornych w zależności od ruchu na granicach i na drogach.

UWAGA! W paśmie Prenj i innych górach Bośni i Hercegowiny gdzieniegdzie znajdują się jeszcze miny – pozostałość po wojnie na Bałkanach w latach dziewięćdziesiątych. Lokalni doskonale wiedzą, którędy można chodzić, żeby było bezpiecznie. Chodzimy pod opieką najlepiej poinformowanych przewodników w Bośni, którzy nasze szlaki przebyli setki razy. Będąc pod ich opieką – jesteśmy 100% bezpieczni.

 

Możesz zapisać się na wycieczkę klikając przycisk „Wyślij Zgłoszenie” lub wypełniając FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ, w którym od razu zaznaczysz jaką dietę chcesz podczas wyprawy i zarezerwujesz nocleg przed wyprawą lub miejsce parkingowe w Zakopanem.


Dodatkowe informacje

Termin

Bos-01: 8-18 czerwca 2022 r.
Historyczna, pierwsza edycja programu!

Cena

790 Euro

Cena obejmuje

Wszystkie przejazdy
Noclegi w miastach (7) i górskich chatkach (3)
Kolacja powitalna i pożegnalna
Podjazdy samochodami terenowymi w górach
Opieka polskich liderów oraz lokalnego przewodnika
Ubezpieczenie i składka na TFG

Cena nie obejmuje

Wyżywienie (poza kolacją powitalną i pożegnalną oraz śniadaniami w niektórych pensjonatach)
Suweniry, alkohol i inne przyjemności życia
Dojazd do i z Zakopanego

Co zabrać?

Dowód osobisty
Śpiwór – najlepiej całoroczny, standardowy, z komfortem do 0 lub +5.

Apteczka osobista
Bielizna na zmianę
Bielizna termoaktywna
Buty trekkingowe (mocne)
Ciepła czapka i rękawiczki
Czołówka + baterie zapasowe
Kijki trekkingowe
Krem z filtrem
Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
Lekkie spodnie membranowe
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Pieniądze na własne wydatki i pamiątki
Plecak na jednodniowe wycieczki górskie (30-40 litrów)
Plecak duży (ok. 80 litrów) lub torba na resztę rzeczy
Przybory toaletowe i ręcznik
Scyzoryk, srebrna taśma
Spodnie trekkingowe
Sztućce turystyczne
Termos

Zaliczki i wpłata

Rezerwacja jest potwierdzona po wpłacie 100 EUR zaliczki na konto walutowe

Firma Przewodnicka Hubert Jarzębowski 29 1870 1045 2078 1026 2136 0002.

Reszta kwoty na miesiąc przed wycieczką. Proszę się nie stresować, kilka dni w tę czy inną stronę nie robi różnicy. Na miesiąc przed wycieczka wyślę również biuletyn informacyjny ze wszelkimi informacjami praktycznymi. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania.

Jeśli ktoś woli rozliczyć się w złotówkach to proszę o zaliczkę 500 zł na konto złotówkowe:

Firma Przewodnicka Hubert Jarzębowski 56 1870 1045 2078 1026 2136 0001

Całą kwotę należy wpłacić na miesiąc przed wycieczką po aktualnym kursie średnim euro ze strony NBP.

Tutaj link: https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/kursy/kursya.html

Każdy uczestnik otrzyma od nas e-mail z biuletynem informacyjnym dotyczącym wyjazdu, a w nim: co ze sobą zabrać, informacje praktyczne o wyjeździe i kraju do którego jedziemy, adresy placówek dyplomatycznych, mini-rozmówki, informacje krajoznawcze o odwiedzanych górach oraz garść ciekawostek.