Paralotniowa Majówka na Słowacji (8 dni) 28 kwietnia – 5 maja 2018

2 290 

Termin: 28 kwietnia – 5 maja 2018 r.

Kod programu: FLY-01

Ilość dni: 8 dni

Transport: Początek i zakończenie programu w Krakowie. Wszystkie przejazdy i zwózki mikrobusem.

Cena: 2290 zł

 

Dominika Kasieczko oraz High Away zapraszają na pierwszy paralotniowy wyjazd z cyklu “Exploring Carpathia” pod tytułem “Paralotniowa Majówka na Słowacji” – seminarium przelotowe i krajoznawcze. Nasz wyjazd będzie miał charakter seminarium przelotowego. Oprócz powietrznej rekreacji i poznawania nowych terenów, będziemy doskonalić technikę pilotażu oraz podnosić umiejętności przelotowe pod okiem pilota prowadzącego.

 • Opieka pilota prowadzącego podczas przelotu: wspólny lot, kontakt radiowy
 • Indywidualne podejście do uczestników
 • Omawianie terenu, planowanie trasy, omawianie prognoz
 • Analiza tracków po każdym dniu lotnym
 • Wykłady tematyczne
 • 7 noclegów w rodzinnych pensjonatach u stóp najpiękniejszych pasm górskich Słowacji
 • Do dyspozycji minibus, zapewniamy transport i zwózki z przelotów
 • Dodatkowo możliwość latania tandemem, a dla osób towarzyszących mnóstwo pięknych szlaków pieszych i innych atrakcji
 • Piękne okolice: zabytki Spisza i Liptowa, Słowacki Raj, Mała Fatra, Niżne Tatry, wody termalne
 • Mała grupa! 6-7 osób

Program ramowy

Dzień 1: Ahoj Słowacja!

Wyjeżdżamy mikrobusem z Krakowa i jedziemy w kierunku najlepszego tego dnia miejsca do latania, na Spiszu. Tu zaczynamy latać.

Dni 2-3: Spisz

Codzienne wyruszamy z naszej bazy wypadowej na najlepsze możliwe startowiska w zależności od warunków oraz możliwości i latamy. W okolicy średniowieczne miasto Lewocza, Spiski Zamek, pasmo Słowackiego Raju, termy we Vrbovie, tejemnicze i nieznane turystom Lewockie Wierchy, a nawet… gejzer.

Dzień 4: Ze Spisza na Liptów

Dzień latania kończymy na Liptowie u stóp Wielkiego Chocza i Tatr Zachodnich

Dzień: 5-7: Liptów

Codzienne wyruszamy z naszej bazy na najlepsze możliwe startowiska, biorąc pod uwagę prognozę pogody, nasze oczekiwania i możliwości. Po lataniu możliwość wygrzewania się w gorących wodach, w tym zupełnie darmowych “dzikich termach”.

Dzień 8: Powrót do Krakowa

Uwaga! Ze względu na charakter wyjazdu program będzie dostosowywany na bieżąco do warunków meteo!

Kto może pojechać?

Na nasze seminarium przelotowe może pojechać każdy, kto posiada: Świadectwo Kwalifikacji Pilota Paralotni, własny sprzęt, przełożony spadochron zapasowy, radio 2m i zestaw do kasku, ubezpieczenie OC i KL. Ubezpieczenie musi obejmować koszty akcji ratunkowej.


Opis

O wycieczce

Oddajmy głos autorce i przewodniczce programu, Dominice Kasieczko:

Tak się składa, że Słowacja to jeden z moich ulubionych rejonów do latania, a także do spędzania wolnego czasu i bardzo chciałabym Wam ją pokazać w formie seminarium przelotowego i wyjazdu krajoznawczego.

Maj to idealny czas na latanie przelotowe na Słowacji. Północna Słowacja to najbliżej położona i najbardziej dostępna część Karpat, idealny rejon na wiosenne przeloty. W niedalekiej odległości od siebie (2 – 3 godziny jazdy samochodem) znajdziemy ogromną różnorodność wygodnych i dobrze przygotowanych startowisk o dużej deniwelacji (nawet 1000m) i potencjale przelotowym, z dobrym dostępem kolejkami lub samochodem terenowym. Przeważnie jest też dużo bezpiecznych i rozległych lądowisk skąd możemy Was zgarnąć. Termika o tej porze roku działa bardzo dobrze, ze względu na fakt, iż rzeźba terenu jest bardzo urozmaicona i jest dalej na południe niż u nas. Wiosną jest tu po prostu obłędnie. Rekordowe przeloty wykonane przez doświadczonych pilotów są dowodem na możliwości przelotowe jakie dają słowackie góry, w których wyatają się do woli również początkujący i średniozaawansowani paralotniarze.

Największym atutem Słowacji jest przepiękny krajobraz górski (góry zajmują 2/3 kraju) i przyroda. Nie brakuje też zorganizowanych atrakcji: Tych którzy myślą, że na Słowacji nie ma co robić czeka niespodzianka.

Dla tych, którzy chcą przyjechać z rodziną lub znajomymi bardzo polecam tę opcję, gdyż dla osób nielatających znajdzie się mnóstwo ciekawych zajęć. Prawdopodobnie będzie możliwość latania tandemem.

Dla kogo jest ta wycieczka?

Nasz wyjazd przeznaczony jest pilotów paralotniowych chcących poznawać nowe miejsca do latania i chcących podnieść swoje umiejętności przelotowe pod okiem pilota – przewodnika.

Stopień trudności

Tereny do latania są łatwe i średnio trudne (co oznacza, że czasami trzeba pokonać niewielki dystans bez lądowania). Startowiska łatwe, lądowiska przeważnie łatwe – zwykle szerokie łąki i pola bez przeszkód. Będziemy latać w warunkach górskich i wiosennych, dlatego należy spodziewać się żwawej termiki. Z wyjazdu najbardziej skorzystają piloci posiadający już umiejętność wykręcania się w termice.

Przewodnik

Dominika Kasieczko – Zakopianka, na paralotni lata od 2007 roku. Zawodniczka – Paralotniowa Mistrzyni Polski 2017, trzykrotna wicemistrzyni Polski, zawodniczka Pucharu Świata. W 2017 roku ukończyła kurs instruktorski paralotniarstwa, pilotka tandemowa i guide pilot. Latała m.in. w Indiach, Nepalu, Kolumbii, Turcji, Alpach, jednak najbardziej lubi latać wiosną na Słowacji. Lubi dzielić się swoją pasją. Z wykształcenia architekt – prowadzi pracownię projektową Gravitacja.

Główne startowiska

 1. Donovaly (pieszczotliwie zwane Donky) – start na SE, S, SW, W, można tu „bezkarnie dawać w glebę” gdyż ponowny wyjazd na start zajmuje kolejką 10 minut. Przykładowy przelot: wzdłuż Wielkiej Fatry do Chocza, możliwy też przeskok na Niskie Tatry. Rekord miejsca to aż 173km trójkąt FAI!
 2. Chopok – start na N, NE, SE, S, SW, NW, wybitny szczyt Tatr Niskich, w połowie drogi między Donkami, a Kralovą Holą
 3. Kralova Hola – start na S, łatwy przelot na zachód do masywu Czertowicy ok. 60 km trójkąt płaski, możliwy przelot po całych niskich Tatrach ok. 130km
 4. Kubińska Hola start na SE, S, przelot do Małej Fatry i na Martinską Holę lub gdzie wiatr nas poniesie
 5. Martinskie Hole – Martinky startowisko na NE, E, SE, deniwelacja 990m. Tu padł rekord miejsca i rekord Słowacji (przelot słowackiego pilota) w trójkącie FAI – 169km w 2017roku. Stąd lecimy do Małej Fatry lub na południe przez Klasztor nad Znievom w stronę Prewidzy z opcją powrotu lub rozciągnięcia przelotu na wschód do trójkąta FAI.
 6. Stranik – start na kierunki SE, S, SW, W, NW, znana polskim paralotniarzom miejscówka, odbywają się tu co roku zawody kat FAI II Stranik Cup.
 7. Klenovec – Slopovo startowisko na SE, S, SW, mało znane miejsce, dobrze działa wiosną! Idealnie schowane od wiatru za Niskimi Tatrami.
 8. Słubica startowisko na W, NW, SW – super klasyk, mega-termiczne miejsce z widokiem na Spiski Zamek, stosunkowo łatwy lot po grani to już kilkadziesiąt kilometrów. Rekord miejsca 192 km przelot otwarty, 123km trójkąt FAI.
 9. Czarna Kopa – startowisko na N, NE, E, również miejsce z potencjałem, rekord miejsca 132km trójkąt FAI.

Loty – zloty, hike+fly

 1. Bukovec S, SE – polecam hike & fly z Bukovca
 2. Spiski Hrad N, NE – jeśli będzie wiało za mocno z N na przeloty, może uda się nam latanie na żaglu na średniowiecznym zamku wpisanym na listę UNESCO – największej fortyfikacji w tej części Europy (musi wiać ok. 6m/s z N).
 3. Lendak – klasyk, bardzo łatwe i bezpieczne miejsce, bardzo termiczne, idealne na tandemy.

High level

 1. Łomnica – Skalnate Pleso – w maju jest jeszcze w Tatrach śnieg i zdarza się mocny warun – dla osób pewnych swoich umiejętności i lubiących termikę +8m/s.
 2. Horna Sucza – gdy wieje bardzo mocno i nigdzie wokoło nie ma latania, to jest słowacka Quixada. Odpalamy z pagóra i lecimy na Węgry, rekord to 321km!!! Dla zaawansowanych.

Dodatkowe informacje

Termin

FLY-01 28 kwietnia – 5 maja 2018 roku (8 dni)

Cena

2290 zł

Cena obejmuje

Opiekę przewodnika
Dojazd z Krakowa i powrót
Minibus z kierowcą oraz wszystkie zwózki
7 noclegów w rodzinnych pensjonatach
Flykarty
Omawianie terenu, planowanie trasy, omawianie prognoz
Analiza tracków po każdym dniu lotnym
Wykłady tematyczne
Planowanie i latanie prostych tasków

Cena NIE obejmuje

Wyżywienia
Atrakcji fakultatywnych
Pamiątek i napojów
Wypożyczenia sprzętu
Specjalistycznego ubezpieczenia
Wyjazdów kolejkami krzesełkowymi i samochodami terenowymi

Transport

Start oraz zakończenie wycieczki w Krakowie. Wszystkie przejazdy minibusem, dowozy na startowiska, zwózki z lądowisk trasy przelotu.

Zakwaterowanie

Rodzinne, klimatyczne pensjonaty na Spiszu i Liptowie. Pokoje dwu- i trzy- osobowe.

Wyżywienie

We własnym zakresie. W obu naszych pensjonatach na miejscu regionalne restauracje. W okolicach sklepy, restauracje. Codzienne możliwość zakupów. Każdy je to co lubi i na co ma ochotę. Polecamy słowackie specjały: kofolę, czekoladę studencką, bryndzowe haluszki, gulasz z jelenia, doskonałe piwo, wino ze słowackich winnic na południu kraju.

Wymagania wstępne

Świadectwo Kwalifikacji Pilota Paralotni, Własny sprzęt, Przełożony spadochron zapasowy, Radio 2m i zestaw do kasku, ubezpieczenie OC i KL, ubezpieczenie musi obejmować koszty akcji ratunkowej.