Terminy:
MAC-03 – 29 kwietnia – 8 maja 2020 roku – Zapraszamy!
Czas trwania: 10 dni
Transport: Mikrobus. Możliwość przylotu do Skopje we własnym zakresie.
Cena: 720 Euro (bus)
Ten program to był hit 2019 roku, nie może go zabraknąć w naszym kalendarzu wyjazdów również w tym roku! Szczególnie, że Macedonia jest „pewnym” krajem i mocno broni się przed wprowadzaniem jakichkolwiek testów czy kwarantanny dla turystów.
Mieszkańcy Macedonii śmieją się, że od zmiany nazwy kraju na Macedonia Północna dołączyli do rodziny państw skandynawskich i będą mieli zimą więcej śniegu. My możemy na naszej wycieczce oczekiwać przede wszystkim słońca, gościnności mieszkańców, szerokich widoków na pustych górskich szlakach, wielu spotkań z historią tej starożytnej ziemi oraz wspaniałej kuchni.
Program przygotowaliśmy wspólnie z Metodim Czilimanowem, archeologiem i jednym z najlepszych górskich przewodników w kraju. Nasz pomysł polega na tym, by połączyć wejścia na najpiękniejsze góry w kraju – Korab, Magaro, Pelister, Medenicę z odkrywaniem macedońskiej kultury. Obcując ze wspaniałymi zabytkami (odwiedzimy cerkwie z pięknymi ikonostasami, dostojne klasztory, malowany meczet, antyczne ruiny, tradycyjne górskie wioski) poznamy bogatą historię tego miejsca, a podczas spotkań z mieszkańcami przy fantastycznym jedzeniu, kieliszku rakiji i na bazarach dowiemy się wiele o dzisiejszej Macedonii, jej urokach i problemach. I oczywiście dowiemy się komu podoba się, a komu nie podoba nazwa kraju i dlaczego.
- Pięć górskich wycieczek, w tym wejście na najwyższy szczyt kraju – Golem Korab (2764 m)
- Odwiedzimy wszystkie trzy parki narodowe w Macedonii Pólnocnej
- Zwiedzamy Skopje – najdziwniejszą stolicę w Europie i starożytną Ochrydę
- Spotkania z kulturą: św. Neum, ruiny antycznego miasta w Stobi, bigorski monastyr św. Jana Chrzciciela, malowany meczet w Tetovie
- Mozaika kultur i języków: Macedończycy, Albańczycy, Torbesze, Mijacy…
- Fantastyczna kuchnia i wino (każdą wycieczkę projektujemy tak jakby miał jechać z nami Robert Makłowicz)
- Mała, kameralna grupa i ogarnięci przewodnicy 🙂
Program dzień po dniu
Dzień 1. Zakopane – Belgrad
Spotykamy się wcześnie rano w Zakopanem i wyruszamy na Bałkany. Naszym pierwszym przystankiem jest stolica Serbii, gdzie zatrzymujemy się na noc.
Dzień 2. Skopje. Najdziwniejsza stolica Europy.
Jedziemy do Macedonii Północnej. Zwiedzamy stolicę kraju – Skopje. To jedno z najciekawszych miast na Bałkanach, swój niecodzienny wygląd zawdzięcza spektakularnemu programowi renowacji starego miasta dzięki któremu wzbogaciło się o zupełnie nową, antyczną starówkę i setki pomników. Nie zapomnimy również o prawdziwych zabytkach (odwiedzimy malutką Cerkwię „Święty Spas” z przepięknym ikonostasem), o Čaršiji – orientalnej dzielnicy targowej i wspaniałym bazarze. Wieczorem wychodzimy na kolację powitalną (i tak zwane „nie tylko”) do ulubionej knajpy macedońskich ludzi gór w dzielnicy Debar Maalo.
Dzień 3. Vodno, Kanion Matka i Galičnik
Pierwsza wycieczka górska. Zdobywamy górujący nad Skopje szczyt Vodno z wielkim krzyżem będącym jednym z symboli miasta (w nocy świeci przypominając zwariowanym macedońskim kierowcom, żeby zwolnili) i idziemy szlakiem aż na dno Kanionu Matka. Stąd jedziemy na nocleg do wspaniałego miejsca – wsi Galičnik. Tę położoną wysoko w górach wieś zamieszkiwali kiedyś Mijacy, jedna z najmniej znanych a najciekawszych mniejszości etnicznych na Bałkanach. Dziś wieś jest niemal zupełnie opuszczona, a po Mijakach pozostały tylko piękne, tradycyjne domy, cisza i spokój. Nocleg w rodzinnym pensjonacie.
Dzień 4. Góry Bistra. W odwiedzinach u Mijaków
Zdobywamy szczyt Medenica (2163 m). Piękna górska trasa po połoninach z szerokimi widokami na wszystkie strony, a przede wszystkim na masyw Korabu, który będzie naszym jutrzejszym celem. Popołudniu udamy się do klimatycznego klasztoru Bigorskiego św. Jana Chrzciciela. Schodzimy na nocleg do wyjątkowego pensjonatu połączonego z restauracją kultywującą pamięć o tradycjach Mijaków.
Dzień 5. Golem Korab (2764 m) – Najwyższy szczyt Macedonii Północnej i Albanii
Co tu dużo opisywać. Zdobywamy najwyższy szczyt Macedonii Północnej oraz Albanii. Wspaniała góra, wspaniałe wysoki, jedna z naszych ulubionych wycieczek na Bałkanach. Na noc jedziemy nad Jezioro Ohrydzkie do starożytnej Ochrydy odpocząć trochę od szumu lasu, ciszy i spokoju.
Dzień 6. Magaro (2255 m). Granią ponad Jeziorami
Wycieczka w Parku Narodowym Galičica. Wyjeżdżamy wysoko w góry i wychodzimy na szczyt Magaro, najwyższy w paśmie oddzielającym Jezioro Ohrydzkie od Jeziora Prespa i oferującym niemal „norweskie” widoki (w końcu to Macedonia Północna) na oba jeziora. Wieczorem zwiedzamy zabytki i wąskie uliczki na starówce w Ochrydzie.
Dzień 7. Pelister (2601 m) – Mały Olimp
Wyprawa na najwyższy szczyt Gór Baba i trzeci co do wysokości szczyt Macedonii Północnej – położony przy granicy z Grecją i nazywany „Małym Olimpem” Pelister. Po drodze lasy sosny rumelijskiej, polodowcowe jeziora i mnóstwo kwiatów. Na nocleg schodzimy do miejscowości Bitola i z pewnością skorzystamy z uroków jej najbardziej znanego deptaku, ulicy Širok Sokak.
Dzień 8. Wino i Archeologia
Zwiedzamy ruiny starożytnego miasta Stobi – prawdziwy archeologiczny raj, a następnie nie spuszczamy z tonu i odwiedzimy winiarnię Popova Kula, gdzie będzie możliwość skosztowania i zakupu macedońskich win. Na sam koniec świętujemy sukces wyprawy w Skopje. Jeżeli jest ładna pogoda i mamy jeszcze siłę – pójdziemy w góry. Zależy od chęci, zainteresowań i zapału grupy.
Dzień 9. Skopje
Po porannym spacerze i zakupach żegnamy się z Macedonią Północną i wyruszamy do Belgradu. Jeśli ktoś będzie miał ochotę zakupić trochę ubrań z Turcji możemy zatrzymać się na bazarze w Šuto Orizari, romskiej dzielnicy Skopje znanej z doskonałego filmu „Księga Rekordów Szutki”. Nocleg w Belgradzie.
Dzień 10. Powrót do Polski
Powrót do Polski przez Serbię, Węgry i Słowację.