Bałkański trekking w Kosowie (8 dni) Majówka 2020

2 990 

Termin:

KOS-07 25 kwietnia – 2 maja 2020 roku

Ilość dni: 8 dni

Rozmiar grupy: 6-14 osób

Transport: Mikrobus. Możliwość przylotu do Belgradu we własnym zakresie.

Cena: 2990 zł

Do końca 2019 roku promocyjna cena 2890 zł

Majówka w Górach Przeklętych to już nasz drugi wyjazd do Kosowa w tym roku. Przełom kwietnia i maja jest czasem, kiedy w Górach Przeklętych przyroda budzi się do życia. A są to tereny o jednej z największej bioróżnorodności na naszym kontynencie. Majówka w Kosowie zachwyci wszystkich ciekawych świata oraz każdego, kto w górach szuka ciszy i chce w spokoju cieszyć się pięknem dzikiej przyrody.

  • Góry Przeklęte to naszym zdaniem najpiękniejsze góry w Europie. Możesz się przekonać, czy mamy rację!
  • Trzy dni na szlaku. Zdobywamy najwyższy szczyt Kosowa – Dzierawicę (2656 m)
  • Odwiedzimy serce serbskiego prawosławia, średniowieczny patriarchat w Peci oraz najciekawsze miasta w kraju: Peję oraz Prizren
  • Noclegi w rodzinnych pensjonatach z doskonałą, albańską, domową kuchnią
  • Zobaczymy miejsca zupełnie nieznane turystom
  • Przejdziemy via ferratę Ari nad głębokim kanionem Rugova
  • Dobrze znająca teren i miejscową kulturę para liderów – Katarzyna Wiercioch i Hubert Jarzębowski oraz najlepsi lokalni przewodnicy
  • Poznamy tysiąc i jeden smak bałkańskiej kuchni

Program dzień po dniu

Dzień 1 – Zakopane – Belgrad

Wyjazd z Zakopanego rano. Jedziemy przez Słowację i Węgry do Belgradu. Powitalna kolacja. Nocleg w Belgradzie.

Dzień 2. Kosowo

Przejeżdżamy przez Kosowską Mitrovicę i wieczorem dojeżdżamy do Peć/Pejë. To piękne miasto, gdzie katolickie kościoły sąsiadują z meczetami, stanowi prawdziwą bramę do Gór Przeklętych. Zwiedzamy centrum z ruchliwym, orientalnym bazarem i meczetem Bajrakli i udajemy się na powitalną kolację w iście bałkańskim stylu. Nocleg w hotelu w Pejë. Wyżywienie: B. Na lunch pójdziemy do włoskiej restauracji w Mitrovicy, a na kolację do wyśmienitej regionalnej albańskiej restauracji w Pejë.

Dzień 3. Via Ferraty i monastyry

Dzień spędzamy w okolicach Peciu. Zaczynamy od odwiedzin w sercu serbskiego prawosławia – zwiedzamy wpisany na listę UNESCO Patriarchat w Peci — XIII-wieczny monastyr z doskonale zachowanymi freskami. Po wizycie w świątyni, wjeżdżamy w głąb głębokiego Kanionu Rugova, gdzie czekają na nas pierwsze dwie via ferrata w Kosowie, nazwane Ari oraz Mat — idealna, by rozpocząć swoją przygodę z żelaznymi drogami. Chętni mocniejszych wrażeń mogą udać się na podniebną wycieczkę przeszło 650-metrową tyrolką ponad rwącą górską rzeką. Nocleg w naszym ulubionym pensjonacie Shqiponja we wiosce Drelaj wysoko w Górach Przeklętych. Rodzinna atmosfera, domowa kuchnia. Wyżywienie: B, L, D.

Dzień 4: Szczyt Hajla (2403 m)

Położony na uboczu Gór Przeklętych masyw Hajla oferuje wspaniałe widoki na Kosowo i Czarnogórę oraz piękną wędrówkę przez pasterskie osady i wysokogórskie polany. Dokładnie tak wyglądały Tatry za czasów Sabały i doktora Chałubińskiego. Po zdobyciu granicznego wierzchołka Hajla (2403 m), schodzimy i jedziemy do wsi Junik u stóp najwyższego szczytu Kosowa. Wycieczka trwa 8-9 godzin. Nocleg w Shqiponji. Wyżywienie: B, L, D

Dzień 5: Góry Przeklęte. Jezioro Liquenat

Nasz pierwszy dzień w jednym z najmniej znanych, a najbardziej zachwycających pasm górskich Europy. Naszym celem będą jeziora Liquenat na pograniczu Kosowa i Czarnogóry. Następnie idziemy fragmentem szlaku Peaks Of The Balkans na piękną widokową przełęcz na granicy z Czarnogórą. Na nocleg zjeżdżamy do Peji. Wyżywienie: B, L, D.

Dzień 6. Dzierawica (2656 m)

Zdobywamy Dzierawicę – najwyższy szczyt Kosowa, dawny najwyższy szczyt Serbii , a swego czasu nawet przez chwilę najwyższy szczyt Jugosławii. Podjeżdżamy samochodami terenowymi po wijącej się serpentynami, błotnistej drodze do ostatnich zabudowań wysoko w dolinie u stóp góry. Mijamy dwa piękne jeziora polodowcowe i wychodzimy na wierzchołek. Po 5-8 godzinach w zależności od tempa dochodzimy z powrotem do samochodów terenowych, którymi zjeżdżamy do wsi na obiad w restauracji.

Jeśli czas pozwoli po obiedzie udajemy się do winiarni we wsi Rahovec. Miejsce to słynie na całe Bałkany z doskonałego wina i prowadzone jest przez muzułmańskich Albańczyków, którzy znaleźli w swoim życiu miejsce zarówno dla islamu jak i wina. Po degustacji jedziemy do Prizrenu, najbardziej atrakcyjnego turystycznie miasta w kraju. Prizren to prawdziwy tygiel, w którym Zachód spotyka się ze Wschodem. Nocleg w hotelu w Prizrenie. Wyżywienie: B.

Dzień 7. Prizren — Belgrad

Śniadanie. Historyczny spacer po Prizrenie. Opuszczamy Kosowo widokową drogą przez kaniony gór Szar i udajemy się w drogę powrotną do domu. Zatrzymujemy się na nocleg w hotelu w Belgradzie. Pożegnalna kolacja. Wyżywienie: B.

Dzień 8. Powrót do Polski.

Przejazd przez Serbię, Węgry i Słowację. Przyjazd do Zakopanego wieczorem.

 


Opis

O wycieczce

Kosowo, najmłodszy kraj Europy należy również obecnie do najbezpieczniejszych i najbardziej przyjaznych dla turystów miejsc na starym lądzie. Każdy podróżnik czuje się tutaj jak gość w odwiedzinach u znajomych, a nie zwykły turysta. Przybysze witani są z otwartymi ramionami zarówno przez Serbów jak i Albańczyków, na dodatek Polacy są tutaj szczególnie mile widziani.

Oprócz niepowtarzalnej atmosfery, doskonałej kuchni, wina i muzyki w Kosowie znajdziemy naprawdę wspaniałe, warte odwiedzenia zabytki, zupełnie jeszcze nieskażone masową turystyką. Znajdują się tu najważniejsze dla serbskiego kościoła ortodoksyjnego monastyry, jak słynny Patriarchat w Peciu, serce serbskiego prawosławia oraz wspaniale, stare meczety. Chociaż gdzieniegdzie widoczne są ślady wojny, wąskie uliczki, nastrojowe kawiarnie i orientalne bazary w centrach miast takich jak Peć czy Prizren tętnią życiem.

Najwspanialsze w Kosowie jednak są góry. Dzikie, wysokogórskie granie Prokletije i melancholijne trawiaste grzbiety Szar Płaniny. To jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie można zakosztować prawdziwej samotności, smaku górskiej wolności i oderwać się na chwilę od zgiełku dnia codziennego.

Czy Kosowo jest bezpieczne?

Tak! Kosowo jest krajem bezpiecznym dla turysty. Wojna skończyła się w 1999 roku. Pierwsi ludzie urodzeni po zakończeniu działań wojennych są już pełnoletni. Mieszkańcy bardzo się cieszą, gdy w ich strony docierają goście, a ich bezpieczeństwo i zadowolenie jest brane za punkt honoru. Drobnej przestępczości  jest bardzo niewiele. Jak w całym świecie na Bałkanach są kieszonkowcy oraz oszuści, należy więc odpowiednio zabezpieczyć posiadane pieniądze, dokumenty. Najlepiej nosić je w specjalnie do tego przygotowanych saszetkach czy bezpiecznych kieszeniach. Należy też rozdzielać gotówkę na kilka miejsc. My nie mieliśmy nigdy żadnych problemów w tym zakresie a wszyscy miejscowi byli bardzo przyjaźni i pomocni.

Przestępczość w Kosowie oczywiście występuje, głównie jednak chodzi o przemyt, pranie brudnych pieniędzy i inne aspekty codzienności zorganizowanych grup przestępczych. Turysty dotyczy to w zasadzie w znikomym stopniu. Praktycznie nie występuje drobna korupcja, w kraju jest dużo policji i międzynarodowych sił stabilizacyjnych. Różnych rozruchów, manifestacji czy walk w ostatnich latach było już bardzo mało. Działania wojenne też są już kwestią przeszłości.

Stopień Trudności

Wycieczka nie jest trudna. Wędrowanie po kosowskiej części Gór Przeklętych porównywalne jest do szlaków w Tatrach Zachodnich. Wycieczki górskie trwają 6 do 8 godzin. Również via ferrata jest idealna, by rozpocząć przygodę z żelaznymi drogami. Jest jednak na tyle piękna, że i miłośnicy Dolomitów będą zadowoleni.

Komu najbardziej spodoba się ta wycieczka?

Miłośnikom pięknych gór, wspaniałych krajobrazów, pustych szlaków. Wszystkim, którzy lubią wycieczki w niestandardowe, mniej znane miejsca daleko od gwarnych górskich kurortów. Smakoszom, melomanom, osobom ciekawym świata oraz niedowiarkom, którzy twierdzą, że w Europie nie ma już nieodkrytych terenów i egzotyki.

Przewodnicy

Kosowo i jego góry zwiedzimy w towarzystwie lokalnych przewodników, ekspertów od turystyki górskiej i wielkich miłośników swojej ziemi. Zabiorą nas w najpiękniejsze i najodleglejsze miejsca w górach, a w miastach z pasją wytłumaczą wszystkie zawiłości kultury kotła bałkańskiego. Liderami wyprawy są Katarzyna Wiercioch i Hubert Jarzębowski. Kasia przejechała jako wyprawowy kierowca już kilkadziesiąt tysięcy kilometrów po Bałkanach. Hubert jest z wykształcenia filologiem słowiańskim i od wielu lat interesuje się historią i kulturą tego regionu. Sprawdzony autorski program!

 

Dodatkowe informacje

Termin

KOS-07 25 kwietnia – 2 maja 2020 roku

Cena

2990

Cena obejmuje

2 noclegi w hotelu w Belgradzie ze śniadaniem
3 noclegi w rodzinnych hotelach i pensjonatach w pokojach dwuosobowych w Kosowie
2 noclegi w rodzinnych pensjonatach o standardzie turystycznym w górach
Wyżywienie według planu w programie
Opieka dwóch polskich liderów
Transport i kierowca przez cały czas trwania wycieczki
Ubezpieczenie KL/NNW
Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena NIE obejmuje

Wyżywienia poza programem, napojów, suwenirów
Degustacji wina 10 eur /os.
Wstępów do monastyrów, muzeów i obiektów historycznych
Via Ferrata 12 eur /os. (wraz ze sprzętem)
Tyrolka 10 eur /os.
4×4 transport pod Dzierawicę (20-30 Euro w zależności od ilości osób i aut)
Przelotu do Belgradu (w przypadku wybrania takiej opcji)
Transferu na lotnisko w Belgradzie
Innych atrakcji nieobjętych programem

Transport

Minibus z Zakopanego lub we własnym zakresie lot do Belgradu. Na miejscu cały czas do dyspozycji minibus z kierowcą.

Zakwaterowanie

2 noclegi w hotelu w Belgradzie ze śniadaniem
3 noclegi w rodzinnych hotelach i pensjonatach w pokojach dwuosobowych w Kosowie
2 noclegi w rodzinnym pensjonacie o standardzie turystycznym w górach

Wyżywienie

2 śniadania w Belgradzie, w Kosowie podczas trekkingu 3 śniadania, lunche i obiadokolacje, w miastach śniadanie. Na miejscu świetnie zaopatrzone sklepy. Będziemy też chodzić do wyśmienitych, regionalnych restauracji. Bałkańska kuchnia to jedna z atrakcji programu!

Wizy i formalności

Żeby wjechać do Kosowa trzeba mieć WAŻNY PASZPORT. Do przejazdu przez pozostałe kraje po drodze wystarczy dowód osobisty.

Co zabrać?

Paszport oraz dowód osobisty

Apteczka osobista
Bielizna na zmianę
Bielizna termoaktywna
Buty trekkingowe (mocne)
Ciepła czapka i rękawiczki
Czołówka + baterie zapasowe
Kijki trekkingowe
Krem z filtrem
Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
Lekkie spodnie membranowe
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Pieniądze na własne wydatki i pamiątki
Plecak duży (ok. 80 litrów)
Przybory toaletowe i ręcznik
Spodnie trekkingowe

NIE potrzebujemy śpiworów

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o “Bałkański trekking w Kosowie (8 dni) Majówka 2020”