Korona Bałkanów (14 dni) lipiec, wrzesień 2023

Wejdź z nami na siedem szczytów Korony Europy i poznaj całe Bałkany

Terminy:

KOR-07 – 15 – 28 lipca 2023 r. (14 dni)
KOR-08 – 26 sierpnia – 8 września r. (14 dni)

Ilość dni: 14 dni
Rozmiar grupy: 6-15 osób.
Transport: Mikrobus.
Cena: 1290 Euro lub 6400 zł

Zdobądź z nami Koronę Bałkanów – najwyższe szczyty Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Albanii, Grecji i Bułgarii.
Wchodzimy na siedem szczytów z Korony Europy w kolejności od najniższego do najwyższego.
Wszystkie wycieczki przejdziemy „na lekko” z jednodniowym plecakiem. Na Korabie przejdziemy legalnie przez góry z Albanii do Macedonii. Na Olimp wejdziemy po nocy w schronisku.
Przejedziemy przeszło 4000 kilometrów, poznamy prawie całe Bałkany „z lotu ptaka” od zachodu na wschód. Poczujemy prawdziwy bałkański klimat i gościnność.
Zwiedzimy starówkę Mostaru, poimprezujemy nad Morzem Egejskim, spędzimy noc wśród macedońskich winnic, spróbujemy bałkańskiego grilla, owoców morza na plaży, poznamy magiczne działanie rakiji, będziemy mknęli terenowymi golfami po bośniackich bezdrożach.
W 2023 roku zdobywamy Koronę Bałkanów po raz siódmy i ósmy. To nasza autorska trasa. Żadne biuro podróży na całym świecie nie organizuje takiej wyprawy, nie robią jej nawet najlepsi przewodnicy górscy z Bałkanów. Przeżyjecie przygodę życia, poczujecie się pioniersko i wyjątkowo.

  • Dinara (1831 m) – najwyższy szczyt Chorwacji. Krajobrazy jak w westernie, prawdziwa europejska pustynia.
  • Maglić (2386 m) – najwyższy szczyt Bośni i Hercegowiny. Pierwotna puszcza, wapienne ściany, malownicze polany.
  • Zla Kolata (2534 m) – najwyższy szczyt Czarnogóry. Prawdziwe wysokogórski krajobraz Gór Przeklętych.
  • Dzierawica (2656 m) – najwyższy szczyt Kosowa. Podróż w czasie w Tatry sprzed dwustu lat.
  • Golem Korab (2763 m) – najwyższy szczyt Albanii i Macedonii. Bezkresne połoniny po horyzont. Przejdziemy trawers szczytu ze strony albańskiej do Macedonii.
  • Olimp (2918 m) – najwyższy szczyt Grecji. Prawdziwie mityczna góra.
  • Musala (2926 m) – najwyższy szczyt Bułgarii. Dach Bałkanów.
  • Jednodniowe wycieczki z lekkim plecakiem.

Program wycieczki jest ramowy i może zależeć od przepisów granicznych w poszczególnych państwach. Będzie możliwie zbliżony do tego zaprezentowanego wyżej.

Wycieczkę prowadzą Hubert Jarzębowski i Katarzyna Wiercioch – założyciele High Away. Może pojechać każdy, kto chodzi po górach, nie trzeba być sportowcem. Nastawiamy się na zwiedzanie pięknych miejsc w górach i cieszenie się duchem miejsca, a nie zaliczanie szczytów. Podczas wycieczki jesteś pod opieką Międzynarodowego Przewodnika Górskiego UIMLA.

PROGRAM DZIEŃ PO DNIU

Dzień 1 – Zakopane — Chorwacja

Przejeżdżamy z Zakopanego przez Słowację i Węgry do Chorwacji. Pierwszą noc śpimy w ładnym mieście Slunj nieopodal Jezior Plitwickich. Powitalna kolacja w bałkańskim stylu.

Nocleg: pokoje 2-5 osobowe. Wyżywienie: kolacja

Dzień 2 – Dinara (1831 m)

Wchodzimy na najwyższy szczyt Chorwacji. To duża i poważna wycieczka przypominająca charakterem Babią Górę.
Wycieczka zajmie 8-9 godzin.

Nocleg w rodzinnym pensjonacie, pokoje 2-5 osobowe. Wyżywienie we własnym zakresie.

Dzień 3 – Mostar

Wyjeżdżamy do Bośni i Hercegowiny. Po drodze pójdziemy na wycieczkę dookoła największych w Europie lejów krasowych w miejscowości Imotski. Popołudnie i wieczór w historycznym Mostarze, stolicy Hercegowiny. Spacerujemy po tym pięknym mieście, robimy zakupy, imprezujemy w barze Oscar 🙂
Jeśli poprzedniego dnia była bardzo brzydka pogoda i wejście na Dinarę było nie możliwe, wchodzimy na szczyt dzisiaj i stąd jedziemy na wieczór do Mostaru.
Nocleg w wygodnych apartamentach na Starym Mieście w pokojach 2-4 osobowych, wyżywienie: śniadanie

Dzień 4 – Maglić (2386 m)

Wycieczkę zaczynamy od safari samochodami terenowymi w iście bośniackim stylu (np. golf dwójka bez klamek) przez dziewiczą puszczę w parku narodowym Sutjeska. Zdobywamy dziki, wapienny masyw Maglicia, najwyższego szczytu Bośni i Hercegowiny. Szlak ubezpieczony jest stalową linką, wymaga pewnej sprawności w poruszaniu się po górach, jest nieco ekspozycji.
Wycieczka ok. 8 godzin, przewyższenie ponad 1000 m.

Nocleg w kwaterach prywatnych, niski, typowo schroniskowy standard, pokoje 2-6 osobowe. Wyżywienie: śniadanie

Dzień 5 – Do Czarnogóry w Góry Przeklęte

Przejeżdżamy przez Czarnogórę jedną z najbardziej kultowych dróg Europy przez kanion Piwy i góry Durmitor, podziwiamy słynną panoramę. Docieramy w Góry Przeklęte, jeden z najdzikszych i najmniej znanych rejonów Europy. Wieczorem domowa kolacja u albańskiej rodziny.
Nocleg w drewnianych domkach. Pokoje 2-6 osobowe, wspólne łazienki. Wyżywienie: obiadokolacja

Dzień 6 – Zla Kolata (2534 m)

Zdobywamy najwyższy szczyt Czarnogóry. Znajduje się w samym sercu Prokletije. Wycieczka potrwa 10-11 godzin. Podejście wymaga dobrej kondycji, po drodze jeden eksponowany skalny fragment.
Nocleg w drewnianych domkach. Pokoje 2-6 osobowe ze wspólnymi łazienkami. Wyżywienie: śniadanie, obiadokolacja

Dzień 7 – Dzierawica (2656 m)

Przejazd do Kosowa. Zdobywamy Dzierawicę, najwyższy szczyt Kosowa, a dla Serbów — najwyższy szczyt Serbii. Znajdujemy się w części Gór Przeklętych bardzo przypominającej Tatry Zachodnie. Drogę skracamy podjeżdżając wysoko samochodami terenowymi.
Nocleg w Prizrenie, najbardziej atrakcyjnym turystycznie mieście Kosowa w hotelu. Pokoje 2-4 osobowe, wyżywienie: śniadanie

Dzień 8 – Kosowo – Albania

Rano spacerujemy po starówce w Prizrenie, robimy zakupy. Możliwość wejścia na twierdzę z pięknym widokiem na miasto. Żegnamy się z Kosowem i przejeżdżamy do wioski Radomire u stóp najwyższej góry Albanii i Macedonii. Jest to koniec świata nawet na bałkańskie standardy.
Nocleg: Rodzinny pensjonat, standard schroniska górskiego, pokoje 2-6 osobowe. Możliwość spania w folkowej sali zbiorowej wzorowanej na tradycyjną albańską wieżę obronną. Wyżywienie: śniadanie

Dzień 9 – Golem Korab (2763 m)

Zdobywamy najwyższy szczyt Albanii oraz Macedonii w jednym. Przechodzimy pełen trawers góry z Albanii do Macedonii (wszystkie skomplikowane formalności załatwiamy za Was). Wycieczka zajmie nam 8-9 godzin. Po zejściu z wierzchołka przejeżdżamy do naszej ulubionej winiarni w Macedonii.
Nocleg w pokojach 2-osobowych w winiarni-pałacyku wśród winnic i z genialną kuchnią. Wyżywienie: śniadanie

Dzień 10 – Macedonia – Grecja

Jedziemy do Grecji. Późnym popołudniem, kiedy zrobi się mniej gorąco, ruszamy w stronę „Tronu Zeusa”. Po trzech godzinach marszu docieramy do schroniska Spilios Agapitos, gdzie szykujemy siłę na jutrzejsze wejście na Mitikas.
Nocleg w sali zbiorowej schroniska, możliwe braki wody, wyżywienie: śniadanie

Dzień 11 – Olimp (2918 m)

Zdobywamy jeden z wierzchołków Olimpu — nieco łatwiejszy Skolio lub najwyższy Mitikas. Na Skolio dadzą radę wejść wszyscy. Mitikas jest eksponowany, a trudność szlaku przypomina Rysy od polskiej strony. Musi być ładna pogoda (bez burzy, bez śnieżycy). Wycieczka to 9 godzin, przewyższenie: 1200 m w górę, 2000 metrów w dół, teren typu tatrzańskiego.
Podziwiamy zachód słońca nad Morzem Egejskim i świętujemy na Riwierze Olimpijskiej (może jakaś dyskoteka? ;-)).

Nocleg w hotelu nad morzem, pokoje 2-4 osobowe, wyżywienie we własnym zakresie

Dzień 12 – Grecja – Bułgaria

Zostawiamy Morze Egejskie i udajemy się w stronę gór Riła w Bułgarii.
Nocleg w rodzinnym hoteliku u stóp gór w pokojach 2-4 osobowych. Wyżywienie: śniadanie

Dzień 13 – Musala (2926 m)

Zdobywamy najwyższy szczyt Riły, Bułgarii, całych Bałkanów i naszej wyprawy! Dzięki ułatwieniu sobie zadania za pomocą kolejki Gondolowej nasza wycieczka potrwa około sześć godzin, przewyższenie 700 m. Wieczorem / w nocy dojeżdżamy do Belgradu.
Nocleg w hotelu w pokojach 2-osobowych.

Dzień 14 – Belgrad – Zakopane

Wracamy przez Węgry i Słowację do Zakopanego, planując po drodze kolejną wyprawę na Bałkany. Istnieje możliwość wylotu z Belgradu do domu.

Wyżywienie: śniadanie

Uwaga! Program jest ramowy i może ulec drobnym modyfikacjom ze względu na warunki pogodowe, siły uczestników.
Każdą górę zdobywamy „na lekko” w ramach jednodniowej wycieczki (wyjątkiem jest Olimp, gdzie pakujemy się na dwa dni). Zaczynamy marsz i kończymy zawsze w tym samym miejscu (z wyjątkiem Korabu).
Każdego „górskiego” dnia istnieje możliwość odbycia mniejszej wycieczki lub całodniowego odpoczynku. Na żaden szczyt nie wchodzimy „za wszelką cenę”, w przypadku gwałtownego załamania pogody, burz czy innych nieprzewidzianych okoliczności przewodnik decyduje o odwrocie, ewentualnej próbie „drugiego podejścia” do szczytu następnego dnia lub rezygnacji ze zdobywania góry.
Na Magliciu i Olimpie sugerujemy noszenie kasku.


Dodatkowe informacje

Termin

KOR-07 – 15 – 28 lipca 2023 r. (14 dni)
KOR-08 – 26 sierpnia – 8 września r. (14 dni)

Cena

1290 Euro lub 6400 zł

Płatność w Euro: 100 EUR zaliczki na konto walutowe Firma Przewodnicka Hubert Jarzębowski 29 1870 1045 2078 1026 2136 0002. Jeśli bank będzie chciał "kod IBAN" – proszę po prostu dopisać PL przed numerem konta. Reszta kwoty na 30 dni przed wycieczką.

Płatność w złotówkach: 500 zł zaliczki na konto walutowe Firma Przewodnicka Hubert Jarzębowski 56 1870 1045 2078 1026 2136 0001. Reszta kwoty na 30 dni przed wycieczką.

Cena obejmuje

Wszystkie przejazdy
13 noclegów w hotelach, rodzinnych pensjonatach oraz schroniskach górskich
Opiekę dwóch polskojęzycznych liderów (w tym międzynarodowego lidera UIMLA)
Wszystkie usługi przewodnickie
Pozwolenie na przejście granicy w górach
Ubezpieczenie
Pamiątkowy certyfikat
Wyżywienie zgodnie z programem (kolacja powitalna, większość śniadań, kolacje w Czranogórze)
Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena NIE obejmuje

Wyżywienia nie uwzględnionego w programie
Biletów na kolejki linowe oraz wstępów do obiektów historycznych
Transportu 4×4 pod Maglić i Dzierawicę (ok. 160 zł za osobę)
Przelotów do Zagrzebia i Belgradu i transferów na lotnisko (dla dolatujących)
Napojów oraz suwenirów

Transport

Przez cały wyjazd dysponujemy własnym busem z kierowcą dzięki czemu wędrujemy "na lekko". Pod Maglić i Dzierawicę podjeżdżamy samochodami terenowymi.
Dla chętnych istnieje możliwość przylotu we własnym zakresie do Zagrzebia pierwszego dnia wycieczki oraz wylotu do domu z Belgradu ostatniego dnia.

Zakwaterowanie

Śpimy w hotelach i rodzinnych pensjonatach, pod Olimpem w schronisku górskim. W miarę możliwości w pokojach dwuosobowych, w niektórych miejscach nie jest to możliwe. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc, najlepszych punktów startowych do wycieczek na poszczególne szczyty. Nie potrzebujemy brać ze sobą namiotów.
W schronisku górskim Spilios Agapitos pod Olimpem wymagany własny śpiwór lub worek do spania/pościel turystyczna.

Wyżywienie

W cenie śniadania (we większości obiektów). Podczas wyprawy zatrzymujemy się na zakupy w czasie których można zaopatrzyć się w prowiant na akcję górską. Na kolacje wychodzimy do tradycyjnych restauracji z bałkańską i śródziemnomorską kuchnią. Kuchnia stanowi jedną z atrakcji wyjazdu.

Co zabrać?

Dowód osobisty

Apteczka osobista
Bielizna na zmianę
Bielizna termoaktywna
Buty trekkingowe (mocne)
Ciepła czapka i rękawiczki
Czołówka + baterie zapasowe
Kask (wskazany na Magliciu i Olimpie)
Kijki trekkingowe
Krem z filtrem
Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
Lekkie spodnie membranowe
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Pieniądze na własne wydatki i pamiątki
Plecak na jednodniowe wycieczki górskie (30-40 litrów)
Plecak duży (ok. 80 litrów) lub torba na resztę rzeczy
Przybory toaletowe i ręcznik
Scyzoryk
Spodnie trekkingowe
Lekki śpiwór/worek do spania/pościel turystyczna (schronisko pod Olimpem)
Termos

Start wycieczki

Startujemy o 7.15 rano z Zakopanego. Dokładne miejsce zbiórki podamy w informatorze wycieczki, który każdy uczestnik otrzyma na 3-4 tygodnie przed wyprawą.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Korona Bałkanów (14 dni) lipiec, wrzesień 2023”