Korona Bałkanów (14 dni) 29 sierpnia – 11 września 2020

5 200 

Terminy:

KOR-04 29 sierpnia – 11 września 2020 roku

KOR-05 28 sierpnia – 10 września 2021 roku

Ilość dni: 14 dni

Rozmiar grupy: 6-15 osób

Transport: Mikrobus. Początek wyprawy w Zakopanem. Możliwość przylotu do Zagrzebia i wylotu do kraju z Belgradu we własnym zakresie. Jesteś na wakacjach na Bałkanach i chcesz dołączyć na część trasy lub jeden szczyt? Daj znać.

Cena: 5200 zł (2020 r), 1250 Euro (2021 r)

 

High Away, Katarzyna Wiercioch i Hubert Jarzębowski mają zaszczyt zaprosić Was na górską wyprawę w celu zdobycia Korony Bałkanów naszą autorską trasą. To chyba pierwsze takie przedsięwzięcie w historii nie tylko polskich, ale również światowych biur podróży i agencji trekkingowej i nasz autorski program z którego jesteśmy szczególnie dumni! W czasie dwutygodniowej wyprawy wejdziemy na siedem pięknych gór, najwyższych szczytów ośmiu krajów na Bałkanach w kolejności od najniższego do najwyższego. Przejedziemy przeszło 4000 kilometrów, poznamy prawie całe Bałkany „z lotu ptaka”.

 • Dinara (1831 m) – najwyższy szczyt Chorwacji. Krajobrazy jak w westernie, prawdziwa europejska pustynia.
 • Maglić (2386 m) – najwyższy szczyt Bośni i Hercegowiny. Pierwotna puszcza, wapienne ściany, malownicze polany.
 • Zla Kolata (2534 m) – najwyższy szczyt Czarnogóry. Prawdziwe wysokogórski krajobraz Gór Przeklętych.
 • Dzierawica (2656 m) – najwyższy szczyt Kosowa. Podróż w czasie w Tatry sprzed dwustu lat.
 • Golem Korab (2763 m) – najwyższy szczyt Albanii i Macedonii. Bezkresne połoniny po horyzont. Jako pierwsza grupa zorganizowana przechodzimy legalnie z Albanii do Macedonii przez szczyt.
 • Olimp (2918 m) – najwyższy szczyt Grecji. Prawdziwie mityczna góra.
 • Musala (2926 m) – najwyższy szczyt Bułgarii. Dach Bałkanów.
 • Jednodniowe wycieczki z lekkim plecakiem.
 • Możliwość poznania historii i kultury całych Bałkanów w pigułce.
 • Wielka, niezapomniana przygoda!
 • Zapraszamy do obejrzenia filmu z pierwszej edycji w 2017: Korona Bałkanów 2017

Program dzień po dniu

Dzień 1 – Zakopane — Slunj

Przejeżdżamy z Zakopanego przez Słowację i Węgry do Chorwacji. Pierwszą noc śpimy w ładnym mieście Slunj nieopodal Jezior Plitwickich.

Dzień 2 – Slunj – Dinara (1831 m)

Śpimy w historycznym mieście Knin, dawnej stolicy Królestwa Chorwacji w mało znanym i rzadziej niż wybrzeże odwiedzanym wnętrzu kraju. Wchodzimy na najwyższy szczyt Chorwacji, położony blisko granicy z Bośnią.  Z wierzchołka podziwiamy szeroką panoramę całego wapiennego pasma Dinary położonego w na dwa leżące u jego stóp kraje. Wycieczka zajmie 8-9 godzin. Schodzimy na nocleg do Kninu.

Dzień 3 – Leje krasowe w Imotski i Mostar

Wyjeżdżamy do Bośni i Hercegowiny. Po drodze pójdziemy na wycieczkę dookoła największych w Europie lejów krasowych w miejscowości Imotski. Popołudnie i wieczór w historycznym Mostarze, stolicy Hercegowiny. Jeśli poprzedniego dnia była bardzo brzydka pogoda i wejście na Dinarę było nie możliwe, wchodzimy na szczyt dzisiaj i stąd jedziemy na wieczór do Mostaru.

Dzień 4 – Maglić (2386 m)

Wycieczkę zaczynamy od safari samochodami terenowymi przez dziewiczą puszczę Peručica w parku narodowym Sutjeska, najpiękniejszym lesie na Bałkanach i jeden z najbardziej wartościowych przyrodniczo w całej Europie. Zdobywamy dziki, wapienny masyw Maglicia, najwyższego szczytu Bośni i Hercegowiny. Również z tego wierzchołka podziwiamy dwa kraje, gdyż znajdujemy się przy samej granicy z Czarnogórą. Przed snem zwiedzamy miejsce pamięci po bitwie nad Sutjeską z ciekawymi, „kosmicznymi” pomnikami.

Dzień 5 – Do Czarnogóry w Góry Przeklęte

Na dobry początek dnia Piva. A dokładnie przejeżdżamy wąską drogą ponad malowniczym kanion rzeki Pivy. Przedostajemy się przez nieznany turystom interior Czarnogóry (jedziemy przez góry Durmitor jedną z najbardziej efektownych dróg Europy) aż na drugą stronę kraju, do podnóża Gór Przeklętych, najdzikszego i najbardziej wysokogórskiego pasma górskiego na Bałkanach.

Dzień 6 – Zla Kolata (2534 m)

Rankiem wyruszamy Doliną Ropojana, najbardziej imponującą po północnej stronie Prokletija, by zdobyć najwyższy szczyt Czarnogóry. Wycieczka potrwa 10-12 godzin. To największa wycieczka i najpoważniejsza góra na trasie naszej wyprawy.

Dzień 7 – Dzierawica (2656 m)

Przejazd do Kosowa. Zdobywamy Dzierawicę, najwyższy szczyt Kosowa, a dla Serbów — najwyższy szczyt Serbii. Znajdujemy się w części Gór Przeklętych bardzo przypominającej Tatry Zachodnie. Drogę skracamy nieco podjeżdżając wysoko samochodami terenowymi. Nocleg w Peji lub Prizrenie.

Dzień 8 – Kosowo – Albania

Żegnamy się z Kosowem i przejeżdżamy do wioski Radomire w Albanii, na prawdziwy „koniec świata”.

Dzień 9 – Golem Korab (2763 m)

Zdobywamy najwyższy szczyt Albanii oraz Macedonii w jednym. Jeżeli dostaniemy pozwolenie od władz wchodzimy od strony Albanii, schodzimy do Macedonii. Jeśli nie, schodzimy tą samą drogą. W 2018 roku jako jedna z dwóch pierwszych grup na świecie dokonaliśmy pełnego trawersu góry z Albanii do Macedonii, w 2019 udało nam się to znowu. Wycieczka zajmie nam 8-9 godzin. Po zejściu z wierzchołka przejeżdżamy nad piękne Jezioro Ochrydzkie. Wieczór w starożytnej Ochrydzie.

Dzień 10 – Macedonia – Grecja

Jedziemy do Grecji. Po dojeździe do uroczyska Prionia ponad miasteczkiem Litochoro wyruszamy w stronę „Tronu Zeusa”. Po trzech godzinach marszu docieramy do schroniska Spilios Agapitos, gdzie szykujemy siłę na jutrzejsze wejście na Mitikas.

Dzień 11 – Olimp (2918 m)

Zdobywamy jeden z wierzchołków Olimpu — nieco łatwiejszy Skolio lub najwyższy Mitikas lub oba szczyty (w zależności od sił i pogody). W 2019 udało nam się wejść w komplecie na oba. Podziwiamy zachód słońca nad Morzem Egejskim i świętujemy na Riwierze Olimpijskiej.

Dzień 12 – Grecja – Bułgaria

Zostawiamy Morze Egejskie i udajemy się w stronę gór Riła w Bułgarii. Nocleg w położonym w gęstym lesie hoteliku u stóp gór.

Dzień 13 – Musala (2926 m)

Zdobywamy najwyższy szczytu Riły, Bułgarii, całych Bałkanów i naszej wyprawy! Dzięki ułatwieniu sobie zadania za pomocą kolejki Gondolowej nasza wycieczka potrwa około sześć godzin. Wieczorem / w nocy dojeżdżamy do Belgradu.

Dzień 14 – Belgrad – Zakopane

Wracamy przez Węgry i Słowację do Zakopanego, planując po drodze kolejną wyprawę na Bałkany. Istnieje możliwość wylotu z Belgradu do domu.

Uwaga! Program jest ramowy i może ulec drobnym modyfikacjom ze względu na warunki pogodowe, siły uczestników. Każdą górę zdobywamy „na lekko” w ramach jednodniowej wycieczki. Zaczynamy marsz i kończymy zawsze w tym samym miejscu (z wyjątkiem Korabu). Każdego „górskiego” dnia istnieje możliwość odbycia mniejszej wycieczki lub całodniowego odpoczynku. Na żaden szczyt nie wchodzimy „za wszelką cenę”, w przypadku gwałtownego załamania pogody, burz czy innych nieprzewidzianych okoliczności przewodnik decyduje o odwrocie, ewentualnej próbie „drugiego podejścia” do szczytu następnego dnia lub rezygnacji ze zdobywania góry.


Opis

Korona Bałkanów. Czwarta edycja! Jedyny taki program wycieczkowy w Polsce i na świecie. Możesz zdobyć najwyższe szczyty Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Albanii, Grecji i Bułgarii w ramach jednej 14-dniowej wyprawy. Na każdy szczyt wchodzimy „na lekko” – z jednodniowymi plecakami. Autorska trasa Huberta Jarzębowskiego i Katarzyny Wiercioch.

Dodatkowe informacje

Termin

KOR-04 29 sierpnia – 11 września 2020 roku
KOR-05 28 sierpnia – 10 września 2021 roku

Cena

5200 zł
od 2021 roku 1250 Euro

Cena obejmuje

Wszystkie przejazdy
13 noclegów w hotelach, rodzinnych pensjonatach oraz schroniskach górskich
Opiekę dwóch polskojęzycznych liderów (w tym międzynarodowego lidera UIMLA)
Wszystkie usługi przewodnickie
Pozwolenie na przejście granicy w górach
Ubezpieczenie
Pamiątkowy certyfikat
Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena NIE obejmuje

Wyżywienia nie uwzględnionego w programie (w większości obiektów w cenie śniadania)
Biletów na kolejki linowe oraz wstępów do obiektów historycznych
Transportu 4×4 pod Maglić i Dzierawicę (ok. 120 zł za osobę)
Przelotów do Zagrzebia i Belgradu i transferów na lotnisko (dla dolatujących)
Napojów oraz suwenirów

Transport

Przez cały wyjazd dysponujemy własnym busem z kierowcą dzięki czemu wędrujemy "na lekko". Pod Maglić i Dzierawicę podjeżdżamy samochodami terenowymi.
Dla chętnych istnieje możliwość przylotu we własnym zakresie do Zagrzebia pierwszego dnia wycieczki oraz wylotu do domu z Belgradu ostatniego dnia.
Dla spędzających wakacje na Bałkanach turystów posiadających własne samochody istnieje możliwość dołączenia na część wyprawy lub pojedyncze szczyty. Prosimy o kontakt, koszty ustalimy indywidualnie.

Zakwaterowanie

Śpimy w hotelach i rodzinnych pensjonatach, pod Olimpem w schronisku górskim. W miarę możliwości w pokojach dwuosobowych, w niektórych miejscach nie jest to możliwe. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc, najlepszych punktów startowych do wycieczek na poszczególne szczyty. Nie potrzebujemy brać ze sobą namiotów. W schronisku górskim Spilios Agapitos pod Olimpem wskazany własny śpiwór, można jednak przykryć się kocem.

Wyżywienie

W cenie śniadania (we większości obiektów). Podczas wyprawy zatrzymujemy się na zakupy w czasie których można zaopatrzyć się w prowiant na akcję górską. Na kolacje wychodzimy do tradycyjnych restauracji z bałkańską i śródziemnomorską kuchnią. Kuchnia stanowi jedną z atrakcji wyjazdu.

Wizy i formalności

Żeby wjechać do Kosowa niezbędny jest ważny paszport!

Co zabrać?

Paszport oraz dowód osobisty

Apteczka osobista
Bielizna na zmianę
Bielizna termoaktywna
Buty trekkingowe (mocne)
Ciepła czapka i rękawiczki
Czołówka + baterie zapasowe
Kąpielówki
Kijki trekkingowe
Krem z filtrem
Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
Lekkie spodnie membranowe
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Pieniądze na własne wydatki i pamiątki
Plecak na jednodniowe wycieczki górskie (30-40 litrów)
Plecak duży (ok. 80 litrów) lub torba na resztę rzeczy
Przybory toaletowe i ręcznik
Scyzoryk
Spodnie trekkingowe

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Korona Bałkanów (14 dni) 29 sierpnia – 11 września 2020”