Korona Bałkanów (14 dni) 27 sierpnia – 9 września 2022

Terminy:

KOR-06 27 sierpnia – 9 września 2022 roku
Udało się zrobić tę wycieczkę w 2020 i w 2021 roku to w tym też się uda!

Ilość dni: 14 dni

Rozmiar grupy: 6-15 osób.

Transport: Mikrobus. Początek wyprawy w Zakopanem. Możliwość przylotu do Zagrzebia i wylotu do kraju z Sofii we własnym zakresie.

Cena: 1290 Euro

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ

Korona Bałkanów. Szósta edycja! Jedyna taka przygoda w Polsce i na świecie. 14 dni, 7 szczytów Korony Europy, jedna wyprawa. Możesz zdobyć za jednym razem najwyższe szczyty Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Albanii, Grecji i Bułgarii.

Na każdy szczyt wchodzimy „na lekko” – z jednodniowymi plecakami. Autorska trasa Huberta Jarzębowskiego i Katarzyny Wiercioch.

Korony Bałkanów to  pierwsze takie przedsięwzięcie w historii nie tylko polskich, ale również światowych biur podróży i agencji trekkingowej i nasz autorski program z którego jesteśmy szczególnie dumni! W czasie dwutygodniowej wyprawy wejdziemy na siedem pięknych gór, najwyższych szczytów ośmiu krajów na Bałkanach w kolejności od najniższego do najwyższego. Przejedziemy przeszło 4000 kilometrów, poznamy prawie całe Bałkany „z lotu ptaka”.

  • Dinara (1831 m) – najwyższy szczyt Chorwacji. Krajobrazy jak w westernie, prawdziwa europejska pustynia.
  • Maglić (2386 m) – najwyższy szczyt Bośni i Hercegowiny. Pierwotna puszcza, wapienne ściany, malownicze polany.
  • Zla Kolata (2534 m) – najwyższy szczyt Czarnogóry. Prawdziwe wysokogórski krajobraz Gór Przeklętych.
  • Dzierawica (2656 m) – najwyższy szczyt Kosowa. Podróż w czasie w Tatry sprzed dwustu lat.
  • Golem Korab (2763 m) – najwyższy szczyt Albanii i Macedonii. Bezkresne połoniny po horyzont. W 2018 jako pierwsza grupa zorganizowana przechodziliśmy legalnie z Albanii do Macedonii przez szczyt.
  • Olimp (2918 m) – najwyższy szczyt Grecji. Prawdziwie mityczna góra.
  • Musala (2926 m) – najwyższy szczyt Bułgarii. Dach Bałkanów.
  • Jednodniowe wycieczki z lekkim plecakiem.
  • Bałkany w pigułce.
  • Wielka, niezapomniana przygoda!

Program wycieczki jest ramowy i może zależeć od przepisów granicznych w poszczególnych państwach. Będzie możliwie zbliżony do tego zaprezentowanego wyżej.

Wycieczkę prowadzą Hubert Jarzębowski i Katarzyna Wiercioch – założyciele High Away. Może pojechać każdy, kto chodzi po górach, nie trzeba być sportowcem. Nastawiamy się na zwiedzanie pięknych miejsc w górach i cieszenie się duchem miejsca, a nie zaliczanie szczytów. Podczas wycieczki jesteś pod opieką Międzynarodowego Przewodnika Górskiego UIMLA.

PROGRAM DZIEŃ PO DNIU

Dzień 1 – Zakopane — Slunj

Przejeżdżamy z Zakopanego przez Słowację i Węgry do Chorwacji. Pierwszą noc śpimy w ładnym mieście Slunj nieopodal Jezior Plitwickich.

Dzień 2 – Slunj – Dinara (1831 m)

Śpimy w historycznym mieście Knin, dawnej stolicy Królestwa Chorwacji w mało znanym i rzadziej niż wybrzeże odwiedzanym wnętrzu kraju. Wchodzimy na najwyższy szczyt Chorwacji, położony blisko granicy z Bośnią.  Z wierzchołka podziwiamy szeroką panoramę całego wapiennego pasma Dinary położonego w na dwa leżące u jego stóp kraje.

Wycieczka zajmie 8-9 godzin. Nocleg w rodzinnym pensjonacie, pokoje 2-4 osobowe. Wyżywienie: Powitalna kolacja w bałkańskim stylu

Dzień 3 – Leje krasowe w Imotski i Mostar

Wyjeżdżamy do Bośni i Hercegowiny. Po drodze pójdziemy na wycieczkę dookoła największych w Europie lejów krasowych w miejscowości Imotski. Popołudnie i wieczór w historycznym Mostarze, stolicy Hercegowiny. Jeśli poprzedniego dnia była bardzo brzydka pogoda i wejście na Dinarę było nie możliwe, wchodzimy na szczyt dzisiaj i stąd jedziemy na wieczór do Mostaru.

Nocleg w wygodnych apartamentach na Starym Mieście w pokojach 2-4 osobowych, wyżywienie: Ś

Dzień 4 – Maglić (2386 m)

Wycieczkę zaczynamy od safari samochodami terenowymi przez dziewiczą puszczę Peručica w parku narodowym Sutjeska, najpiękniejszym lesie na Bałkanach i jeden z najbardziej wartościowych przyrodniczo w całej Europie. Zdobywamy dziki, wapienny masyw Maglicia, najwyższego szczytu Bośni i Hercegowiny. Również z tego wierzchołka podziwiamy dwa kraje, gdyż znajdujemy się przy samej granicy z Czarnogórą. Przed snem zwiedzamy miejsce pamięci po bitwie nad Sutjeską z ciekawymi, „kosmicznymi” pomnikami.

Wycieczka ok. 8 godzin, przewyższenie ponad 1000 m. Nocleg w kwaterach prywatnych, standard bardzo podstawowy, pokoje 2-4 osobowe, wyżywienie: Ś

Dzień 5 – Do Czarnogóry w Góry Przeklęte

Na dobry początek dnia Piva. A dokładnie przejeżdżamy wąską drogą ponad malowniczym kanion rzeki Pivy. Przedostajemy się przez nieznany turystom interior Czarnogóry (jedziemy przez góry Durmitor jedną z najbardziej efektownych dróg Europy) aż na drugą stronę kraju, do podnóża Gór Przeklętych, najdzikszego i najbardziej wysokogórskiego pasma górskiego na Bałkanach.

Nocleg w drewnianych domkach 2-6 osobowych z łazienkami, wyżywienie: obiadokolacja

Dzień 6 – Zla Kolata (2534 m)

Rankiem wyruszamy Doliną Ropojana, najbardziej imponującą po północnej stronie Prokletija, by zdobyć najwyższy szczyt Czarnogóry. Wycieczka potrwa 10-12 godzin. To największa wycieczka i najpoważniejsza góra na trasie naszej wyprawy.

Nocleg w drewnianych domkach 2-6 osobowych z łazienkami, wyżywienie: śniadanie, obiadokolacja

Dzień 7 – Dzierawica (2656 m)

Przejazd do Kosowa. Zdobywamy Dzierawicę, najwyższy szczyt Kosowa, a dla Serbów — najwyższy szczyt Serbii. Znajdujemy się w części Gór Przeklętych bardzo przypominającej Tatry Zachodnie. Drogę skracamy nieco podjeżdżając wysoko samochodami terenowymi.

Nocleg w Prizrenie, najbardziej atrakcyjnym turystycznie mieście Kosowa w hotelu. Pokoje 2-4 osobowe, wyżywienie: Ś

Dzień 8 – Kosowo – Albania

Rano spacerujemy po starówce w Prizrenie, robimy zakupy. Możliwość wejścia na twierdzę z pięknym widokiem na miasto. Żegnamy się z Kosowem i przejeżdżamy do wioski Radomire u stóp najwyższej góry Albanii i Macedonii.

Nocleg: Rodzinny pensjonat, standard schroniska górskiego, pokoje 2-4 osobowe. Wyżywienie: Ś

Dzień 9 – Golem Korab (2763 m)

Zdobywamy najwyższy szczyt Albanii oraz Macedonii w jednym. Przechodzimy pełen trawers góry z Albanii do Macedonii (wszystkie skomplikowane formalności załatwiamy za Was). Wycieczka zajmie nam 8-9 godzin. Po zejściu z wierzchołka przejeżdżamy nad piękne Jezioro Ochrydzkie.

Nocleg w domkach 2-4 osobowych 100 metrów. Wyżywienie: Ś

Dzień 10 – Macedonia – Grecja

Jedziemy do Grecji. Po dojeździe do uroczyska Prionia ponad miasteczkiem Litochoro wyruszamy w stronę „Tronu Zeusa”. Po trzech godzinach marszu docieramy do schroniska Spilios Agapitos, gdzie szykujemy siłę na jutrzejsze wejście na Mitikas.

Nocleg w sali zbiorowej schroniska, wyżywienie: Ś

Dzień 11 – Olimp (2918 m)

Zdobywamy jeden z wierzchołków Olimpu — nieco łatwiejszy Skolio lub najwyższy Mitikas lub oba szczyty (w zależności od sił i pogody). Na Skolio dadzą radę wejść wszyscy. Mytikas jest eksponowany, a trudność szlaku przypomina Rysy od polskiej strony. Musi być ładna pogoda (bez burzy, bez śnieżycy). Wycieczka to 9 godzin, przewyższenie: 1200 m w górę, 2000 metrów w dół, teren typu tatrzańskiego.

Podziwiamy zachód słońca nad Morzem Egejskim i świętujemy na Riwierze Olimpijskiej (może jakaś dyskoteka? ;-)). Nocleg w rodzinnym pensjonacie nad morzem, pokoje 2-4 osobowe.

Dzień 12 – Grecja – Bułgaria

Zostawiamy Morze Egejskie i udajemy się w stronę gór Riła w Bułgarii. Nocleg w rodzinnym hoteliku u stóp gór w pokojach 2-4 osobowych.

Dzień 13 – Musala (2926 m)

Zdobywamy najwyższy szczytu Riły, Bułgarii, całych Bałkanów i naszej wyprawy! Dzięki ułatwieniu sobie zadania za pomocą kolejki Gondolowej nasza wycieczka potrwa około sześć godzin, przewyższenie 700 m. Wieczorem / w nocy dojeżdżamy do Belgradu.

Nocleg w hotelu w pokojach 2-osobowych.

Dzień 14 – Belgrad – Zakopane

Wracamy przez Węgry i Słowację do Zakopanego, planując po drodze kolejną wyprawę na Bałkany. Istnieje możliwość wylotu z Belgradu do domu. Wyżywienie: Ś

Możesz zapisać się na wycieczkę klikając przycisk „Wyślij Zgłoszenie” lub wypełniając FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ, w którym od razu zaznaczysz jaką dietę chcesz podczas wyprawy i zarezerwujesz nocleg przed wyprawą lub miejsce parkingowe w Zakopanem.

Uwaga! Program jest ramowy i może ulec drobnym modyfikacjom ze względu na warunki pogodowe, siły uczestników. Każdą górę zdobywamy „na lekko” w ramach jednodniowej wycieczki. Zaczynamy marsz i kończymy zawsze w tym samym miejscu (z wyjątkiem Korabu). Każdego „górskiego” dnia istnieje możliwość odbycia mniejszej wycieczki lub całodniowego odpoczynku. Na żaden szczyt nie wchodzimy „za wszelką cenę”, w przypadku gwałtownego załamania pogody, burz czy innych nieprzewidzianych okoliczności przewodnik decyduje o odwrocie, ewentualnej próbie „drugiego podejścia” do szczytu następnego dnia lub rezygnacji ze zdobywania góry.


Dodatkowe informacje

Termin

KOR-06 27 sierpnia – 9 września 2022 roku

Cena

1290 Euro

Cena obejmuje

Wszystkie przejazdy
13 noclegów w hotelach, rodzinnych pensjonatach oraz schroniskach górskich
Opiekę dwóch polskojęzycznych liderów (w tym międzynarodowego lidera UIMLA)
Wszystkie usługi przewodnickie
Pozwolenie na przejście granicy w górach
Ubezpieczenie
Pamiątkowy certyfikat
Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena NIE obejmuje

Wyżywienia nie uwzględnionego w programie (w większości obiektów w cenie śniadania)
Biletów na kolejki linowe oraz wstępów do obiektów historycznych
Transportu 4×4 pod Maglić i Dzierawicę (ok. 120 zł za osobę)
Przelotów do Zagrzebia i Belgradu i transferów na lotnisko (dla dolatujących)
Napojów oraz suwenirów

Transport

Przez cały wyjazd dysponujemy własnym busem z kierowcą dzięki czemu wędrujemy "na lekko". Pod Maglić i Dzierawicę podjeżdżamy samochodami terenowymi.
Dla chętnych istnieje możliwość przylotu we własnym zakresie do Zagrzebia pierwszego dnia wycieczki oraz wylotu do domu z Belgradu ostatniego dnia.
Dla spędzających wakacje na Bałkanach turystów posiadających własne samochody istnieje możliwość dołączenia na część wyprawy lub pojedyncze szczyty. Prosimy o kontakt, koszty ustalimy indywidualnie.

Zakwaterowanie

Śpimy w hotelach i rodzinnych pensjonatach, pod Olimpem w schronisku górskim. W miarę możliwości w pokojach dwuosobowych, w niektórych miejscach nie jest to możliwe. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc, najlepszych punktów startowych do wycieczek na poszczególne szczyty. Nie potrzebujemy brać ze sobą namiotów. W schronisku górskim Spilios Agapitos pod Olimpem wskazany własny śpiwór, można jednak przykryć się kocem.

Wyżywienie

W cenie śniadania (we większości obiektów). Podczas wyprawy zatrzymujemy się na zakupy w czasie których można zaopatrzyć się w prowiant na akcję górską. Na kolacje wychodzimy do tradycyjnych restauracji z bałkańską i śródziemnomorską kuchnią. Kuchnia stanowi jedną z atrakcji wyjazdu.

Co zabrać?

Dowód osobisty
Nie trzeba śpiwora, nie trzeba namiotu ani zbyt wielkiego prowiantu!

Apteczka osobista
Bielizna na zmianę
Bielizna termoaktywna
Buty trekkingowe (mocne)
Ciepła czapka i rękawiczki
Czołówka + baterie zapasowe
Kijki trekkingowe
Krem z filtrem
Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
Lekkie spodnie membranowe
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Pieniądze na własne wydatki i pamiątki
Plecak na jednodniowe wycieczki górskie (30-40 litrów)
Plecak duży (ok. 80 litrów) lub torba na resztę rzeczy
Przybory toaletowe i ręcznik
Scyzoryk
Spodnie trekkingowe
Termos

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Korona Bałkanów (14 dni) 27 sierpnia – 9 września 2022”