Gorgany i Czarnohora: Zima Na Wysokiej Połoninie (8 dni) 11-18 stycznia 2020 r.

1 640 

Termin: 11-18 stycznia 2020 roku

Kod programu: GOR-08

Ilość dni: 8 dni

Transport: Mikrobus. Możliwość przylotu do Belgradu we własnym zakresie.

Cena: 1640 zł

Gorgany to pasmo górskie na dawnych rubieżach Rzeczpospolitej, które zajmują szczególne miejsce w sercach polskich turystów. Tylko tu wędrujemy po szlakach wyznaczonych przez słupki dawnej granicy polsko-czechosłowackiej, a na polanach natrafimy na ruiny przedwojennych polskich schronisk. Gorgany są najrzadziej zamieszkanym obszarem w Europie i jednymi z najdzikszych gór naszego kontynentu.

Nic dziwnego, że to jedne z najbardziej ukochanych gór polskich turystów, zajmujące w naszych sercach jedno z najważniejszych miejsc spośród wszystkich pasm Karpat.

Razem z przewodnikiem i gospodarzem Wiktorem Chudiakiem z Osmołody zapraszamy na zimową wycieczkę w Gorgany i Czarnohorę, połączoną ze zwiedzaniem Lwowa. Wszystko to w małej, sześcioosobowej grupce.

  • Trzy dni wędrówek po szlakach Gorganów
  • Mieszkamy w Osmołodzie, „Na Końcu Geografii”
  • Wyprawa na Popa Iwana do ruin obserwatorium „Biały Słoń”
  • Jedne z najdzikszych i najmniej znanych pasm górskich w Europie
  • Poznamy tajemnice Lwowskich ulic, zaułków, kamienic, kościołów oraz karczm
  • Chodzimy na jednodniowe wycieczki z lekkimi plecakami, bez namiotów.
  • Mała grupa: maksymalnie sześć osób

 

Program dzień po dniu

Dzień 1 —  Kraków — Osmołoda.

Wyjazd busem o poranku z Krakowa w samo serce Gorganów do Osmołody. Po drodze miniemy Tarnów oraz Rzeszów. Przejazd z przerwami i postojami na granicy zajmie nam 10-12 godzin. Kwaterujemy się w Osmołodzie w pensjonacie prowadzonym przez Wiktora Chudiaka, naczelnika ratowników górskich w Gorganach i jednego z najlepszych znawców pasma.

Dzień 2 — Gorgany. Grofa (1748 m)

Na przywitanie z Gorganami wychodzimy na Grofę, piękny, wyniosły szczyt nad Osmołodą. Jedną z najwyższych gór w całych Gorganach. Zaczynamy wędrówkę w dolinie rzeki Kotelec, przez las dochodzimy na malowniczą połoninę Płyśce z chatką-schronem turystycznym i po śnieżnym grzbiecie zdobywamy Grofę. Trasa zejścia w zależności od pogody, warunków i kondycji grupy.

Dzień 3 —Gorgany. Masyw Sywuli

Wycieczka w okolice najwyższego szczyt Gorganów – Sywulę (1836 m). Do podnóża góry dojeżdżamy niezawodnym Uazem. Pniemy się stromo świerkowym lasem, przez malownicze, budzące się do życia po zimie polany i w końcu przez charakterystyczny dla tych gór „gorgan”, czyli piarżysty stok. Celem wycieczki są ruiny dawnego polskiego schroniska na Połoninie Ruszczyna. Jeżeli warunki i pogoda będą dobre, a grupa chętna (i nie będą boleć głowy) może udać się wejść na Małą, a nawet na Wielką Sywulę. Nocleg w Osmołodzie.

Dzień 4 —Gorgany. Trzecia Wycieczka

W okolicach Osmołody jest bardzo dużo ciekawych szlaków turystycznych o różnej długości i trudnościach. Na trzeci dzień dobierzemy z Wiktorem coś idealnego dla naszej grupy biorąc pod uwagę naszą kondycję, zapał, warunki w górach oraz pogodę. Możliwe wycieczki to: szczyt Mołoda, rezerwat limbowy na Jajku Perehińskim, szczyty Wysokiej oraz Ihrowca.

Dzień 5 — Osmołoda — Wierchowyna.

Gdzie szum Prutu, Czeremoszu… Żegnamy się z Gorganami i jedziemy w samo serce Huculszczyzny. Przejazd do Wierchowyny.  Po drodze zatrzymujemy się w miejscowości Worochta i podziwiamy urokliwe huculskie cerkwie. Zakwaterowanie w pensjonacie z sauną i doskonałą ukraińską restauracją (najlepszy na świecie barszcz ukraiński, pierogi, solanka, kotlety po kijowsku). Popołudniu idziemy odwiedzić najlepszego huculskiego muzyka Mykołę Iliuka na wspaniały pokaz czarnohorskiej muzyki, zwyczajów i magii.

Dzień 6 — Czarnohora. Pop Iwan.

Wycieczka na kultową dla polskich turystów górę Pop Iwan (2022 m) do ruin dawnego obserwatorium astronomicznego Biały Słoń. Jest to solidna, ponad dwudziestokilumetrowa wyrypa w prawdziwie tatrzańskim (główna różnica: brak tłumów!) stylu. Niesamowite widoki i wyjątkowy klimat tego tajemniczego miejsca rekompensują trudy wędrówki. Możliwość kombinowania trzech różnych wariantów przejścia – w zależności od warunków, pogody i naszych sił. Wracamy do Wierchowyny, gdzie wspaniałą kolacją uczcimy sukces górskiej części naszej wyprawy.

Dzień 7 — Lwów

Przejazd do Lwowa i popołudniowo-wieczorny spacer w poszukiwaniu najciekawszych i najpilniej strzeżonych tajemnic miasta. Pożegnalna kolacja na starówce.

Dzień 8 — Lwów — Kraków

Powrót do Krakowa w godzinach popołudniowych.

Fotografie: (c) Wiktor Chudiak, Hubert Jarzębowski

 


Opis

Stopień Trudności

Jesteśmy w dużych i trudnych, bardzo odosobnionych górach. Chodzimy na rakietach śnieżnych, a plan wycieczek górskich może być bardzo mocno zmieniony ze względu na panujące warunki i zasypane drogi dojazdu w góry. W styczniu 2019 roku byliśmy na Grofie, w rezerwacie na Jajku Perehińskim, na Połoninie Ruszczyna i przy urwisko Piekło w masywie Sywuli oraz doszliśmy na grań Popa Iwana.

Przewodnik

Wiktor w Gorganach jest w domu. Od wielu lat mieszka w Osmołodzie, prowadzi pensjonat, oprowadza wycieczki, wyznacza i znakuje szlaki, uczestniczy w akcjach ratunkowych. Nikt nie zna Gorganów tak dobrze jak Wiktor.

Dodatkowe informacje

Termin

GOR-08 11-18 stycznia 2020

Cena obejmuje

Cztery noclegi w pensjonacie w Osmołodzie, pokoje 2-4 osobowe
Dwa noclegi w u huculskiej rodziny w Wierchowynie
Jeden nocleg w hotelu*** we Lwowie, pokoje dwuosobowe
Wyżywienie w Osmołodzie i Wierchowinie (śniadania + obiadokolacje)
Wszystkie przejazdy mikrobusem
Przewodnictwo górskie i opiekę pilota
Pokaz huculskiej muzyki w Wierchowynie
Zwiedzanie starówki we Lwowie
Ubezpieczenie

Cenia nie obejmuje

Przejazdów UAZem w Gorganach (ok. 100-120 zł)
Kąpieli w "czanach", korzystania z sauny
Napojów alkoholowych poza zestawem degustacyjnym w Sylwestra
Kolacji we Lwowie (wyjdziemy razem do Atlasa – świetne jedzenie, ceny umiarkowane)
Wypożyczenia sprzętu górskiego – rakiet itd.
Biletów i atrakcji nie uwzględnionych w programie
Wydatków osobistych, napiwków, suwenirów

Zbiórka

30 grudnia na parkingu pod Domem Turysty PTTK "Hotel Wyspiański" w Krakowie o godzinie 8.00.

Co zabrać?

Apteczka osobista
Bielizna na zmianę
Bielizna termoaktywna
Buty trekkingowe zimowe (mocne)
Ciepła czapka i rękawiczki
Czołówka + baterie zapasowe
Kąpielówki
Kijki trekkingowe
Krem z filtrem
Kurtka górska zimowa
Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
Lekkie spodnie membranowe
Ochraniacze śnieżne na buty (stuptuty)
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Paszport oraz dowód osobisty
Pieniądze na własne wydatki i pamiątki
Plecak na jednodniowe wycieczki górskie (30-40 litrów)
Plecak duży (ok. 80 litrów) lub torba na resztę rzeczy
Przybory toaletowe i ręcznik
Raki dopasowane do butów (opcjonalnie) – raczej nie będziemy zmuszeni do chodzenia w rakach
Rakiety śnieżne (możemy pomóc w wypożyczeniu) Uwaga! da się poradzić sobie bez rakiet, jeżeli kilka osób z grupy wcześniej przetarło ślad. Zachęcamy do wzięcia rakiet, ale da się przeżyć i bez nich.
Spodnie trekkingowe
Strój miejski