Termin: 11-18 stycznia 2020 roku
Kod programu: GOR-08
Ilość dni: 8 dni
Transport: Mikrobus. Możliwość przylotu do Belgradu we własnym zakresie.
Cena: 1640 zł
Gorgany to pasmo górskie na dawnych rubieżach Rzeczpospolitej, które zajmują szczególne miejsce w sercach polskich turystów. Tylko tu wędrujemy po szlakach wyznaczonych przez słupki dawnej granicy polsko-czechosłowackiej, a na polanach natrafimy na ruiny przedwojennych polskich schronisk. Gorgany są najrzadziej zamieszkanym obszarem w Europie i jednymi z najdzikszych gór naszego kontynentu.
Nic dziwnego, że to jedne z najbardziej ukochanych gór polskich turystów, zajmujące w naszych sercach jedno z najważniejszych miejsc spośród wszystkich pasm Karpat.
Razem z przewodnikiem i gospodarzem Wiktorem Chudiakiem z Osmołody zapraszamy na zimową wycieczkę w Gorgany i Czarnohorę, połączoną ze zwiedzaniem Lwowa. Wszystko to w małej, sześcioosobowej grupce.
- Trzy dni wędrówek po szlakach Gorganów
- Mieszkamy w Osmołodzie, „Na Końcu Geografii”
- Wyprawa na Popa Iwana do ruin obserwatorium „Biały Słoń”
- Jedne z najdzikszych i najmniej znanych pasm górskich w Europie
- Poznamy tajemnice Lwowskich ulic, zaułków, kamienic, kościołów oraz karczm
- Chodzimy na jednodniowe wycieczki z lekkimi plecakami, bez namiotów.
- Mała grupa: maksymalnie sześć osób
Program dzień po dniu
Dzień 1 — Kraków — Osmołoda.
Wyjazd busem o poranku z Krakowa w samo serce Gorganów do Osmołody. Po drodze miniemy Tarnów oraz Rzeszów. Przejazd z przerwami i postojami na granicy zajmie nam 10-12 godzin. Kwaterujemy się w Osmołodzie w pensjonacie prowadzonym przez Wiktora Chudiaka, naczelnika ratowników górskich w Gorganach i jednego z najlepszych znawców pasma.
Dzień 2 — Gorgany. Grofa (1748 m)
Na przywitanie z Gorganami wychodzimy na Grofę, piękny, wyniosły szczyt nad Osmołodą. Jedną z najwyższych gór w całych Gorganach. Zaczynamy wędrówkę w dolinie rzeki Kotelec, przez las dochodzimy na malowniczą połoninę Płyśce z chatką-schronem turystycznym i po śnieżnym grzbiecie zdobywamy Grofę. Trasa zejścia w zależności od pogody, warunków i kondycji grupy.
Dzień 3 —Gorgany. Masyw Sywuli
Wycieczka w okolice najwyższego szczyt Gorganów – Sywulę (1836 m). Do podnóża góry dojeżdżamy niezawodnym Uazem. Pniemy się stromo świerkowym lasem, przez malownicze, budzące się do życia po zimie polany i w końcu przez charakterystyczny dla tych gór „gorgan”, czyli piarżysty stok. Celem wycieczki są ruiny dawnego polskiego schroniska na Połoninie Ruszczyna. Jeżeli warunki i pogoda będą dobre, a grupa chętna (i nie będą boleć głowy) może udać się wejść na Małą, a nawet na Wielką Sywulę. Nocleg w Osmołodzie.
Dzień 4 —Gorgany. Trzecia Wycieczka
W okolicach Osmołody jest bardzo dużo ciekawych szlaków turystycznych o różnej długości i trudnościach. Na trzeci dzień dobierzemy z Wiktorem coś idealnego dla naszej grupy biorąc pod uwagę naszą kondycję, zapał, warunki w górach oraz pogodę. Możliwe wycieczki to: szczyt Mołoda, rezerwat limbowy na Jajku Perehińskim, szczyty Wysokiej oraz Ihrowca.
Dzień 5 — Osmołoda — Wierchowyna.
Gdzie szum Prutu, Czeremoszu… Żegnamy się z Gorganami i jedziemy w samo serce Huculszczyzny. Przejazd do Wierchowyny. Po drodze zatrzymujemy się w miejscowości Worochta i podziwiamy urokliwe huculskie cerkwie. Zakwaterowanie w pensjonacie z sauną i doskonałą ukraińską restauracją (najlepszy na świecie barszcz ukraiński, pierogi, solanka, kotlety po kijowsku). Popołudniu idziemy odwiedzić najlepszego huculskiego muzyka Mykołę Iliuka na wspaniały pokaz czarnohorskiej muzyki, zwyczajów i magii.
Dzień 6 — Czarnohora. Pop Iwan.
Wycieczka na kultową dla polskich turystów górę Pop Iwan (2022 m) do ruin dawnego obserwatorium astronomicznego Biały Słoń. Jest to solidna, ponad dwudziestokilumetrowa wyrypa w prawdziwie tatrzańskim (główna różnica: brak tłumów!) stylu. Niesamowite widoki i wyjątkowy klimat tego tajemniczego miejsca rekompensują trudy wędrówki. Możliwość kombinowania trzech różnych wariantów przejścia – w zależności od warunków, pogody i naszych sił. Wracamy do Wierchowyny, gdzie wspaniałą kolacją uczcimy sukces górskiej części naszej wyprawy.
Dzień 7 — Lwów
Przejazd do Lwowa i popołudniowo-wieczorny spacer w poszukiwaniu najciekawszych i najpilniej strzeżonych tajemnic miasta. Pożegnalna kolacja na starówce.
Dzień 8 — Lwów — Kraków
Powrót do Krakowa w godzinach popołudniowych.
Fotografie: (c) Wiktor Chudiak, Hubert Jarzębowski