Gerlach z przewodnikiem

1 350 

Wycieczka na Gerlach z przewodnikiem

Zgłoszenia: high.away.tatras@gmail.com Uwaga! NAJBLIŻSZE WOLNE TERMINY NA POCZĄTKU PAŹDZIERNIKA

Zapraszamy do zaglądania do naszego kalendarza – Jednodniowe wycieczki z Zakopanego na szczyty Tatr Słowackich Kalendarz 2020 – już wkrótce opublikujemy listę wejść w październiku 2020. Otwarte grupy do których można dołączyć. W planach ładne szczyty poza szlakiem bez trudności wspinaczkowych i szczególnej ekspozycji: Świstowy, Baranie Rogi, Furkot, Kończysta, Żelazne Wrota, Dolina Ciężka.

Chcesz zdobyć najwyższy szczyt Tatr, Słowacji i całych Karpat?

Na Gerlach nie prowadzi znakowany szlak turystyczny. Współpracujemy z najlepszymi, sprawdzonymi przewodnikami (i przewodniczkami :)) tatrzańskimi II klasy posiadającymi Europejską Legitymację Zawodową oraz przewodnikami wysokogórskimi IVBV.  Dzięki nim masz pewność, że wyprawa na Gerlach będzie niezapomnianą przygodą: w pełni bezpieczną i legalną. Nie organizujemy „wypraw partnerskich”. Z nami masz pewność, że jesteś pod okiem najlepszych fachowców, którzy przez całą wyprawę zadbają o Twoje bezpieczeństwo w drodze na Króla Tatr.

W 2018 i 2019 roku weszliśmy na Gerlach (i zeszliśmy ;-)) kilkadziesiąt razy.

Wejście na Gerlach – informacje praktyczne

Nasi przewodnicy prowadzą na Gerlach w warunkach letnich maksymalnie trzy osoby, a w zimie dwie.

Żeby zorganizować wyprawę wyślij nam mejla na adres high.away.tatras@gmail.com z podaniem terminu, w którym chcesz wejść na Gerlach oraz ilości osób. Mile widziane będą informacje na temat Twojego dotychczasowego doświadczenia górskiego i kondycji fizycznej. Nasi przewodnicy skontaktują się z Tobą, ustalicie szczegóły wycieczki, doradzą co zabrać i jak się przygotować. Każdy program ustalany jest indywidualnie pod kątem Twoich potrzeb, chęci i umiejętności.

Żeby wejść na Gerlach nie potrzeba wyjątkowych umiejętności wspinaczkowych. Najwyższy szczyt Karpat to jednak bardzo duży masyw, a wycieczka na niego to ciężka całodniowa wyrypa. Niezbędna jest przyzwoita sprawność i kondycja fizyczna. Wejście na Gerlach od Śląskiego Domu to 1100 metrów różnicy wzniesień. Schodzimy przez Batyżowiecką Próbę. Trudność trasy to I w skali UIAA. Gerlach to bardzo rozległy masyw i jest trudny orientacyjnie. Przy słabej widoczności bardzo łatwo jest się tu zgubić, a wszystkie drogi są podcięte u dołu.

Chodzimy na Gerlach dwoma głównymi drogami: drogą normalną od Doliny Wielickiej przez Wielicką Próbę oraz nieco trudniejszym szlakiem przez ferratę Tatarki i Przełęcz Tetmajera. Schodzimy przez Batyżowiecką Próbę do Doliny Batyżowieckiej. Trasę wejścia wybiera przewodnik w zależności od warunków oraz chęci i umiejętności grupy. Ambitni i doświadczeni turyści mogą spróbować swoich sił na Grani Martina.

Wycieczka zaczyna się i kończy w Zakopanem. Wyjeżdżamy z Zakopanego około 4 rano. Można zgłosić również chęć wcześniejszego noclegu w hotelu górskim Śląski Dom w Dolinie Wielickiej lub dołączyć do wycieczki w Tatrzańskiej Polance. Wracamy do Zakopanego na godzinę 16-20 (w zależności od rytmu wycieczki). Z Tatrzańskiej Polanki do Śląskiego Domu i z powrotem przejeżdżamy słowackim transportem.

Turyści indywidualni w razie wolnych miejsc mogą dołączyć do istniejącej grupy.

Przed wyprawą otrzymasz cały niezbędny sprzęt do wejścia na Gerlach: uprząż oraz kask w lecie, a w zimie także raki, czekan i lawinowe ABC (detektor, sonda, łopatka).

Przed wyprawą niezbędne jest wykupienie ubezpieczenia górskiego pokrywającego koszty akcji ratunkowej przy użyciu śmigłowca.

Co trzeba zabrać?

  • Ekwipunek potrzebny w lecie do wejścia na Gerlach to:
  • Plecak 30-35 litrów
  • Górskie trekkingowe obuwie
  • Nieprzemakalna kurtka z gore-texem
  • Soft-shell lub windstopper
  • Rękawiczki i czapka
  • Okulary przeciwsłoneczne i krem do opalania
  • Apteczka osobista
  • Latarka czołówka
  • Jedzenie i dużo picia