Gerlach z przewodnikiem

1 350 

Wycieczka na Gerlach z przewodnikiem

Zgłoszenia: high.away.tatras@gmail.com lub pod numerem telefonu 784486675 (jeśli nie odbieramy to znaczy, że jesteśmy w górach)

Chcesz zdobyć najwyższy szczyt Tatr, Słowacji i całych Karpat?

Na Gerlach nie prowadzi znakowany szlak turystyczny. Współpracujemy z najlepszymi, sprawdzonymi przewodnikami (i przewodniczkami :)) tatrzańskimi II klasy posiadającymi Europejską Legitymację Zawodową oraz przewodnikami wysokogórskimi IVBV.  Dzięki nim masz pewność, że wyprawa na Gerlach będzie niezapomnianą przygodą: w pełni bezpieczną i legalną. Nie organizujemy „wypraw partnerskich”. Z nami masz pewność, że jesteś pod okiem najlepszych fachowców, którzy przez całą wyprawę zadbają o Twoje bezpieczeństwo w drodze na Króla Tatr.

W 2018 i 2019 roku weszliśmy na Gerlach (i zeszliśmy ;-)) kilkadziesiąt razy.

Wejście na Gerlach – informacje praktyczne

Nasi przewodnicy prowadzą na Gerlach w warunkach letnich maksymalnie trzy osoby, a w zimie dwie.

Żeby zorganizować wyprawę wyślij nam mejla na adres high.away.tatras@gmail.com z podaniem terminu, w którym chcesz wejść na Gerlach oraz ilości osób. Mile widziane będą informacje na temat Twojego dotychczasowego doświadczenia górskiego i kondycji fizycznej. Nasi przewodnicy skontaktują się z Tobą, ustalicie szczegóły wycieczki, doradzą co zabrać i jak się przygotować. Każdy program ustalany jest indywidualnie pod kątem Twoich potrzeb, chęci i umiejętności.

Żeby wejść na Gerlach nie potrzeba wyjątkowych umiejętności wspinaczkowych. Najwyższy szczyt Karpat to jednak bardzo duży masyw, a wycieczka na niego to ciężka całodniowa wyrypa. Niezbędna jest przyzwoita sprawność i kondycja fizyczna. Wejście na Gerlach od Śląskiego Domu to 1100 metrów różnicy wzniesień. Schodzimy przez Batyżowiecką Próbę. Trudność trasy to I w skali UIAA. Gerlach to bardzo rozległy masyw i jest trudny orientacyjnie. Przy słabej widoczności bardzo łatwo jest się tu zgubić, a wszystkie drogi są podcięte u dołu.

Chodzimy na Gerlach dwoma głównymi drogami: drogą normalną od Doliny Wielickiej przez Wielicką Próbę oraz nieco trudniejszym szlakiem przez ferratę Tatarki i Przełęcz Tetmajera. Schodzimy przez Batyżowiecką Próbę do Doliny Batyżowieckiej. Trasę wejścia wybiera przewodnik w zależności od warunków oraz chęci i umiejętności grupy. Ambitni i doświadczeni turyści mogą spróbować swoich sił na Grani Martina.

Wycieczka zaczyna się i kończy w Zakopanem. Wyjeżdżamy z Zakopanego około 4 rano. Można zgłosić również chęć wcześniejszego noclegu w hotelu górskim Śląski Dom w Dolinie Wielickiej lub dołączyć do wycieczki w Tatrzańskiej Polance. Wracamy do Zakopanego na godzinę 16-20 (w zależności od rytmu wycieczki). Z Tatrzańskiej Polanki do Śląskiego Domu i z powrotem przejeżdżamy słowackim transportem.

Turyści indywidualni w razie wolnych miejsc mogą dołączyć do istniejącej grupy.

Przed wyprawą otrzymasz cały niezbędny sprzęt do wejścia na Gerlach: uprząż oraz kask w lecie, a w zimie także raki, czekan i lawinowe ABC (detektor, sonda, łopatka).

Przed wyprawą niezbędne jest wykupienie ubezpieczenia górskiego pokrywającego koszty akcji ratunkowej przy użyciu śmigłowca.

Czy polecamy wejścia na Gerlach?

Czy warto wejść na Gerlach? Tak, warto. To naprawdę piękna, wielka góra, droga jest ciekawa a widoki pierwsza klasa. Czy polecamy wejścia na Gerlach? Nie, nie polecamy. Jest w Tatrach wiele ciekawszych szczytów od Gerlacha, a w sezonie najwyższy szczyt Tatr przeżywa prawdziwe oblężenie i jest zadeptywany przez dziesiątki grup z przewodnikami. Popularność szczytu wynika jedynie z mody na „zaliczanie” najwyższych szczytów państw oraz pasm górskich i z faktu, że jest „nielegalny” na własną rękę. Jeśli nie chodzi Ci o pochwalenie się znajomym, zaimponowanie kolegom w pracy ani zrobienie zdjęcia na Instagram, ale chcesz po prostu odbyć wspaniałą tatrzańską turę poza szlakiem pod okiem doświadczonego przewodnika, nasi przewodnicy chętnie doradzą Ci ciekawsze i piękniejsze wycieczki niż Gerlach. Oczywiście nie dotyczy to zimy, kiedy Gerlach na powrót staje się dumną, trudną, imponującą górą, której zdobycie daje wiele satysfakcji i dumy.

Co trzeba zabrać?

  • Ekwipunek potrzebny w lecie do wejścia na Gerlach to:
  • Plecak 30-35 litrów
  • Górskie trekkingowe obuwie
  • Nieprzemakalna kurtka z gore-texem
  • Soft-shell lub windstopper
  • Rękawiczki i czapka
  • Okulary przeciwsłoneczne i krem do opalania
  • Apteczka osobista
  • Latarka czołówka
  • Jedzenie i dużo picia