Czarnogóra – Przygody w Durmitorze (11 dni) – 13-23 lipca 2022

Terminy:

DUR-02 – 13-23 lipca 2022 roku – Zapraszamy!

Czas trwania: 11 dni

Transport: Mikrobus z Zakopanego.

Cena: 780 Euro (bus)

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ

 

Czarnogóra uosabia wszystko to, co uwielbiamy w górach Bałkanów. Góry – równie piękne jak Tatry, ale puste, spokojne i bez turystów. Wielkie serce i gościnność miejscowych ludzi. Krajobrazy tak piękne, że aż trudno w nie uwierzyć. Ogromne przestrzenie i setki gór dookoła, wystarczy rozejrzeć się dookoła i iść. Oprócz wspaniałego Durmitoru – klejnotu Czarnogóry i ulubionych gór każdego turysty z byłej Jugosławii zwiedzimy również mniej znane, a równie malownicze pasmo Komovi. W międzyczasie wybierzemy się na najpiękniejszy rafting w całej Europie. Nic dziwnego, że na pokłóconych ze sobą Bałkanach jedynym krajem, jaki wszyscy lubią jest właśnie Czarnogóra.

  • Cztery wycieczki górskie po parku narodowym Durmitor
  • Spływ Tarą w najgłębszym kanionie Europy
  • Dwa dni w mało znanych turystom górach Komovi
  • Codziennie możliwość wyboru atrakcji z dreszczykiem: kanioning, rowery elektryczne, lot na paralotni
  • Noclegi w klimatycznych drewnianych chatkach – ucieczka od cywilizacji!

Wycieczkę prowadzą Hubert Jarzębowski i Katarzyna Wiercioch – założyciele High Away. Może pojechać każdy, kto chodzi po górach, nie trzeba być sportowcem. Nastawiamy się na zwiedzanie pięknych miejsc w górach i cieszenie się duchem miejsca, a nie zaliczanie szczytów. Podczas wycieczki jesteś pod opieką Międzynarodowego Przewodnika Górskiego UIMLA.

PROGRAM DZIEŃ PO DNIU

DZIEŃ 1 – ZAKOPANE – BELGRAD

Spotykamy się 7.15 w Zakopanem i wyruszamy na Bałkany. Naszym pierwszym przystankiem są okolice stolicy Serbii, gdzie zatrzymujemy się na nocleg oraz znany wszystkim bywalcom zestaw startowy: tatara, rakiję z pigwy i bezę pavlovą.

DZIEŃ 2 – ŻABLJAK

Jedziemy do Czarnogóry. Po drodze zatrzymujemy się na kawę przy słynnym moście na Tarze. Przyjeżdżamy do najwyższej położonego miasta byłej Jugosławii, czyli Żabljaka. Kwaterujemy się w przytulnych drewnianych domkach na polanie za miastem. Cisza, spokój, piękno przyrody. To będzie nasz dom przez sześć nocy.

DZIEŃ 3 – CRVENA GREDA (2164 m) i ČUREVAC (1625 m)

Na rozgrzewkę pójdziemy na Crveną Gredą – szczyt, którego ściana o zachodzie słońca jarzy się pięknie na czerwono. Jest to znany punkt widokowy na Żabljak i jego okolice. Wycieczka zajmie nam pół dnia. Po lunchu pójdziemy na Čurevac (1625 m) – niesamowite miejsce do podziwiania kanionu Tary w całej okazałości. Tam w dole będziemy płynąć za dwa dni.

Wycieczki to łącznie 16 km, przewyższenie 600 m (500 m na Crvenej Gredzie, 100 m na Čurevcu). pierwsza wycieczka to 5 godzin, druga trochę ponad 2 godziny.

DZIEŃ 4 – BOBOTOV KUK (2523 m)

Idziemy na Bobotov Kuk – najwyższy szczyt Durmitoru. Popularny Bobot to naprawdę ładna góra. Droga na niego przypomina nasze szlaki w Tatrach Wysokich – jest stromo, jest trochę ekspozycji i trzeba używać rąk. Nie jest to jednak jeszcze wspinaczka. Ambitna turystyka górska w dobrym stylu. W zależności od pogody, sił i chęci zrobimy krótką pętlę z przełęczy Sedlo (10 km, 710 m różnicy wzniesień, 6-7 godzin) lub zrobimy trawers szczytu aż nad Crno Jezero – czarnogórskie Morskie Oko (13 km, różnica wzniesień +850 m, -1250 m, 8-9 godzin)

DZIEŃ 5 – PRUTAŠ (2393 m)

Dzisiejszym celem będzie najbardziej charakterystyczna góra w Durmitorze: Prutaš (2401 m) – doskonale widoczny z przebiegającej przez pasmo asfaltowej drogi szczyt z fantazyjnymi, pionowymi formami skalnymi w kształcie prętów, którym zawdzięcza swą nazwę. Widok na „Niebiański Ołtarz” (Soa Nebeska) – Durmitoru, czyli zachodnie pionowe urwiska Bobota, Bezimenego i Devojki to chyba najbardziej wysokogórski obrazek z Durmitoru. Powrót tą samą drogą. Popołudniu pojedziemy na poszukiwanie Steciaków, czyli średniowiecznych pomników nagrobnych sekty Bogomiłów. Trasa: 5,5 km, 700 m przewyższenie 600 m, 3,5 godziny, stromy odcinek po piargach.

Jeśli nie będziemy zmęczeni a pogoda będzie ładna możemy zejść super-dziką trasą przez Jezioro Škrcko i solidny wodospad aż do okresowego Jeziora Sušicko po przeciwnej stronie Durmitoru. Trasa: 13 km, różnica wzniesień +600 m – 1300 m, odcinki strome, piargi. Zejście doliną bardzo dzikie i odludne – trochę chaszczy, możliwe przejścia na bosaka przez potok. Górska przygoda wysokiej klasy.

DZIEŃ 6 – RAFTING NA TARZE

Jedziemy na długą, czterogodzinną wersję spływu kanionem Tary – najgłębszym wąwozem w Europie. Okoliczne ściany mierzą aż 1300 m. Płyniemy na odcinku most na Tarze – Radovan Luka przy moście oczywiście możliwość powietrznego lotu tyrolką. Po drodze wielką atrakcją jest Ljutica – najkrótsza rzeka w Europie. Wybija ona z podziemnego źródła, kilka metrów płynie spokojnie aż nagle zmienia się w przerażającą wodną kipiel i po 170 metrach wpływa do Tary. Po spływie ruszamy na „safari” samochodami terenowymi, które dowiozą nas z powrotem do domu.

DZIEŃ 7 – POŻEGNANIE Z DURMITOREM

Ostatnia wycieczka w Durmitorze. Górę dobierzemy w zależności od pogody i sił. Mamy przygotowane opcje łatwe, średnie i cięższe. Do wyboru do koloru. Możemy pójść na Bandijernę (2409 m), Sljeme (2455 m), Planinicę (2303 m), Terzin Bogaz (2306 m) lub najbardziej „honorny” szczyt Durmitoru – Veliki Meded (2287 m) – najniższy, ale najtrudniejszy z całego zestawu.

DZIEŃ 8 – GÓRY KOMOVI – KOM VASOJEVIĆKI (2460 m)

Opuszczamy Żabljak i jedziemy w góry Komovi. Droga zajmie nam około trzech godzin. Komovi to wyniosłe gniazdo górskie znajdujące się na północny-wschód od Gór Przeklętych. Tworzą je trzy ostre, spiczaste „Komy” – Kom Vasojevićki (2460 m), Krajlski Kom (2469 m) oraz najwyższy szczyt pasma – Kom Kućki (2487 m). Naszym pierwszym celem jest Kom Vasojevićki – nietrudna, ale bardzo widokowa góra. Nocleg w domkach samym sercu pasma – na polanie Stavna.
Trasa: ok. 8,5 km, różnica wzniesień 900 m. Bez trudności, ale miejscami stromo. 7 godzin.

DZIEŃ 9 – KOM KUČKI (2487 m)

Wyruszamy na najwyższy szczyt gór Komovi – Kom Kucki (2487 m) przez przełęcz Medukomlje. Trasa jest dość stroma, ambitna i wymaga używania rąk. Dla wielu widok ze szczytu jest jednym z najpiękniejszych w Czarnogórze, więc warto. Na nocleg wracamy do Stavnej.
Trasa 17 km, różnica wzniesień 930 m. Trochę skał, ekspozycji, używamy rąk. 9 godzin.

Dzień 10-11. POWRÓT DO POLSKI

Powrót do Polski przez Serbię, Węgry i Słowację z noclegiem pod Belgradem. Powrót do Zakopanego 23 lipca w godzinach wieczornych.

Możesz zapisać się na wycieczkę klikając przycisk „Wyślij Zgłoszenie” lub wypełniając FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ, w którym od razu zaznaczysz jaką dietę chcesz podczas wyprawy i zarezerwujesz nocleg przed wyprawą lub miejsce parkingowe w Zakopanem.


Dodatkowe informacje

Termin

DUR-02: 13-23 lipca 2022 roku
Start o godzinie 7.15 z parkingu na przeciwko dworca w Zakopanem

Cena

780 Euro

Cena obejmuje

Transport
Wszystkie noclegi (w Belgradzie pokoje dwuosobowe w hotele, w Durmitorze i Komovi klimatyczne domki
Przewodnictwo i pilotaż
Śniadania
Ubezpieczenie i składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje

Wyżywienia (z wyjątkiem śniadań) – możliwość zamówienia bardzo dobrego jedzenia domowego, wszędzie na miejscu dobre restauracje i sklepy. Zaopatrzenie bez problemu, porcje – naprawdę ogromne.
Rafting na Tarze
Dodatkowych atrakcji na miejscu: loty tandemowe na paralotni, tyrolka, canyoning
Napoje, suweniry i inne zakupy
Dojazd do i powrót z Zakopanego

Co zabrać?

Dowód osobisty

Apteczka osobista
Bielizna na zmianę
Bielizna termoaktywna
Buty trekkingowe (mocne)
Ciepła czapka i rękawiczki
Czołówka + baterie zapasowe
Kijki trekkingowe
Krem z filtrem
Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
Lekkie spodnie membranowe
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Pieniądze na własne wydatki i pamiątki
Plecak na jednodniowe wycieczki górskie (30-40 litrów)
Plecak duży (ok. 80 litrów) lub torba na resztę rzeczy
Przybory toaletowe i ręcznik
Spodnie trekkingowe

Zaliczka i wpłata

Rezerwacja jest potwierdzona po wpłacie 100 EUR zaliczki na konto walutowe

Firma Przewodnicka Hubert Jarzębowski 29 1870 1045 2078 1026 2136 0002.

Reszta kwoty na miesiąc przed wycieczką. Proszę się nie stresować, kilka dni w tę czy inną stronę nie robi różnicy. Na miesiąc przed wycieczka wyślę również biuletyn informacyjny ze wszelkimi informacjami praktycznymi. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania.

Jeśli ktoś woli rozliczyć się w złotówkach to proszę o zaliczkę 500 zł na konto złotówkowe:

Firma Przewodnicka Hubert Jarzębowski 56 1870 1045 2078 1026 2136 0001

Całą kwotę należy wpłacić na miesiąc przed wycieczką po aktualnym kursie średnim euro ze strony NBP.

Tutaj link: https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/kursy/kursya.html

Każdy uczestnik otrzyma od nas e-mail z biuletynem informacyjnym dotyczącym wyjazdu, a w nim: co ze sobą zabrać, informacje praktyczne o wyjeździe i kraju do którego jedziemy, adresy placówek dyplomatycznych, mini-rozmówki, informacje krajoznawcze o odwiedzanych górach oraz garść ciekawostek.