Bułgaria i Serbia – Stara Planina od schroniska do schroniska 22.06-3.07 2022 (12 dni)

Terminy:

BUL-04 – 22 czerwca – 3 lipca 2022 roku – Zapraszamy!

Czas trwania: 12 dni

Transport: Mikrobus z Zakopanego.

Możliwość przylotu we własnym zakresie do Belgradu lub uczestnictwa w skróconej wersji programu po samej Bułgarii (przylot do Sofii, 8 dni)

Cena: 770 Euro (12 dni, pełny program) / 690 Euro (8 dni, sama Bułgaria)

FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ

Z każdej naszej wycieczki górskiej do Bułgarii zawsze wracaliśmy z pewnym niedosytem. Riła i Piryn to piękne góry, ale za każdym razem żałowaliśmy, że nie spędziliśmy więcej czasu w Starej Planinie – klimatycznych, tajemniczych górach rozciągających się od granic z Serbią aż po Morze Czarne. To najbardziej przestrzenne góry Bułgarii, gdzie na nieskończonych połoninach pasą się konie, a w każdej dolince znajduje się wysokogórskie schronisko, nie wspominając o pradawnej bukowej puszczy i licznych wodospadach. Inną nazwą Starej Planiny jest Bałkan centralny i to właśnie te góry dały nazwę całemu półwyspowi.

Teraz, razem z naszym przyjacielem Stojanem, jednym z najlepszych bułgarskich przewodników górskich , postanowiliśmy zorganizować trekkingową wyprawę od schroniska do schroniska przez całą najwyższą część Starej Planiny.

Żeby było jeszcze ciekawiej i żebyśmy mogli chodzić już od drugiego dnia wycieczki – zaczynamy od dwóch najładniejszych gór Serbii. Rtanja – jedynej w swoim rodzaju serbskiej piramidy oraz Midżura – najwyższego szczytu kraju. Zapraszamy z nami na wysokogórską przygodę!

  • Trekking co się zowie!
  • Pięć dni wędrówki od schroniska do schroniska w Starej Planinie
  • Rtanj – piramida w serbskich Karpatach
  • Midżur – najwyższy szczyt Serbii
  • Noclegi w klimatycznych schroniskach – ucieczka od cywilizacji!
  • Pierwszy taki program w Polsce

Wycieczkę prowadzą Hubert Jarzębowski i Katarzyna Wiercioch – założyciele High Away. Może pojechać każdy, kto chodzi po górach, nie trzeba być sportowcem. Nastawiamy się na zwiedzanie pięknych miejsc w górach i cieszenie się duchem miejsca, a nie zaliczanie szczytów. Podczas wycieczki jesteś pod opieką Międzynarodowego Przewodnika Górskiego UIMLA.

PROGRAM DZIEŃ PO DNIU

Dzień 1 – Zakopane – Belgrad

Spotykamy się o 7.15 na parkingu na przeciwko dworca w Zakopanem i ruszamy na Bałkany. Jedziemy przez Słowację, Węgry aż docieramy do naszego ulubionego Radmilovca koło Belgradu, gdzie już jest super, a tak naprawdę wycieczka dopiero się zaczyna.

Dzień 2 – Serbskie Karpaty – Rtanj (1565 m)

Jedni geografowie wliczają Rtanj do Karpat, inni do Starej Planiny. Wszyscy zgadzają się – ta ogromna „Serbska Piramida” to wyjątkowe miejsce. Arthur C. Clarke nazywał ją pępkiem świata. Novak Đoković przychodzi tutaj czerpać energię. Górę odwiedzają poza turystami liczni poszukiwacze UFO. Wycieczka na najwyższy szczyt zwany Šiljak zajmie nam 5-6 godzin. Noc spędzimy w przyjemnej agroturystyce.

Dzień 3 – Midżur (2169 m) – najwyższy szczyt Serbii

Jedziemy do młodziutkiego Parku Narodowego Stara Planina, który powstał dopiero w tym roku. Naszym celem jest najwyższy szczyt Serbii – Midżur. Góra słynie z bajecznych, szerokich widoków i ogromnych, otwartych przestrzeni. Krajobrazowo przypomina dużo większe Bieszczady lub Połoniny Ukrainy. Wycieczka zajmuje 5,5 godziny. Śpimy w górskim schronisku.

Dzień 4 – Bułgaria

Przejeżdżamy z Serbii do Bułgarii. Robimy krótki przystanek w stolicy kraju – Sofii, gdzie spotykamy się z przewodnikiem oraz wszystkimi, którzy dolecą samolotem. Wymieniamy pieniądze – kupujemy bułgarskie lewy. Śpimy w rodzinnym hotelu w miejscowości Pirdop u stóp Starej Planiny. Powitalna kolacja w bułgarskim stylu – dużo, dobrze i bałkańsko.

Dzień 5 – Trekking w Starej Planinie. Schronisko Momina Polana.

Ruszamy na prawdziwy trekking od schroniska do schroniska po grani Starej Planiny. Następne pięć nocy spędzimy w górach. Zaczynamy na wysokości 1380 m, na swojsko nazwanej przełęczy Kaszana, która oddziela Bałkan Zachodni od Centralnego. Przez osiem godzin wędrujemy główną granią Środkowego Bałkanu, a naszym celem jest szczyt Kartala (2036 m). Nocleg w pobliskim schronisku Momina Poliana.

Dzień 6 – Trekking w Starej Planinie. Schronisko Echo.

Kontynuujemy szlak głównym grzbietem Bałkanu. Dzisiaj najwyższy szczyt to Veżen (2198 m). Po dziewięciu godzinach marszu dojdziemy do wyjątkowo pięknie położonego schroniska Echo (1645 m), gdzie zostajemy na noc.

Dzień 7 – Trekking w Starej Planinie. Schronisko Dobrila

Mamy dziś do przejścia całe pasmo Bałkanu Trojańskiego, a więc położonego ponad miastem Trojan. Wycieczka zajmie około 10 godzin. Po drodze mijamy trzy schroniska, czyli po bułgarsku „chyże”: chyżę Kozia Ściana, chyżę Orle Gniazdo oraz schronisko Dermenkaja. Nasz cel: chyża Dobrila znajduje się na wysokości 1805 m i jest równocześnie jednym z najwyżej położonych i najwygodniejszych schronisk w całej Bułgarii.

Dzień 8 – Trekking w Starej Planinie. Schronisko Tyża

Najtrudniejszy odcinek grani Starej Planiny. Przejdziemy przez szczyt Ambarica (2166 m), a potem w górę i w dół przez wiele ostrych wierzchołków dojdziemy do schroniska Botew. Stąd czeka nas podejście na najwyższy szczyt Starej Planiny, czyli Botew (2376 m). Kontynuujemy szlak graniowy przez trzy kolejne szczyty i schodzimy do schroniska Tyża na wysokości 1510 m. Wycieczka zajmie nam 10,5 godziny.

Dzień 9 – Trekking w Starej Planinie. Schronisko Partyzancka Pieśń

Ostatni dzień w najwyższej części Starej Planiny. Wejdziemy na szczyt Rusovatec (1975 m), a wyjątkowo piękna droga w dół doprowadzi nas do schroniska Mazalat. Stąd będziemy szli przez piękne, gęste lasy bukowe do schroniska Partyzancka Pieśń. Wycieczka to ok. 7 godzin.

Dzień 10 – Stara Planina – Plovdiv

Żegnamy się ze Starą Planiną. Po dwóch godzinach marszu osiągniemy polanę Uzana, gdzie wsiądziemy z powrotem do busa. Druga część dnia to zwiedzanie Plovdivu – najpiękniejszego miasta Bułgarii, zakupy i świętowanie powodzenia wyprawy na pożegnalnej kolacji.

Dzień 11 – Plovdiv – Sofia – Belgrad

Rano mamy czas na ostatni spacer po wspaniałym Plovdivie i zakupy, a potem wyruszamy do Belgradu. Samolotowa część grupy leci do domu lub zostaje w Sofii cieszyć się atrakcjami stolicy Bułgarii.

Dzień 12 – Powrót do Polski

Przed nami cały dzień jazdy. Wieczorem wracamy do Zakopanego.

Możesz zapisać się na wycieczkę klikając przycisk „Wyślij Zgłoszenie” lub wypełniając FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA WYCIECZKĘ, w którym od razu zaznaczysz jaką dietę chcesz podczas wyprawy i zarezerwujesz nocleg przed wyprawą lub miejsce parkingowe w Zakopanem.


Dodatkowe informacje

Termin

BUL-04 – 22 czerwca – 3 lipca 2022 roku
(jak ktoś chce samą Bułgarię to – 25 czerwca – 2 lipca z dolotem własnym do Sofii)

Cena

770 Euro – Serbia i Bułgaria (12 dni)
690 Euro + lot do Sofii (8 dni) – sama Bułgaria

Cena obejmuje

Wszystkie przejazdy
11 noclegów – 2 noce w hotelu w Belgradzie w pokojach dwuosobowych, pensjonaty w Serbii oraz Bułgarii pokoje 2-4 osobowe, 5 nocy w schroniskach w Bułgarii – sale zbiorowe, warunki turystyczne
Wyżywienie – śniadania, obiadokolacje podczas trekkingu w Bułgarii (łącznie 6)
Opiekę polskojęzycznego przewodnika UIMLA
Bułgarskiego lokalnego przewodnika
Ubezpieczenie i składkę na TFG

Cenia nie obejmuje

Wyżywienia (z wyjątkiem wymienionego wyżej)
Alkohole, napoje, suweniry, wydatki osobiste
Wstępy do obiektów historycznych

Co zabrać?

Dowód osobisty

Apteczka osobista
Bielizna na zmianę
Bielizna termoaktywna
Buty trekkingowe (mocne)
Ciepła czapka i rękawiczki
Czołówka + baterie zapasowe
Kijki trekkingowe
Krem z filtrem
Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
Lekkie spodnie membranowe
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Pieniądze na własne wydatki i pamiątki
Plecak na jednodniowe wycieczki górskie (30-40 litrów)
Plecak duży (ok. 80 litrów) lub torba na resztę rzeczy
Przybory toaletowe i ręcznik
Spodnie trekkingowe
Termos

Zaliczka i wpłata

Rezerwacja jest potwierdzona po wpłacie 100 EUR zaliczki na konto walutowe

Firma Przewodnicka Hubert Jarzębowski 29 1870 1045 2078 1026 2136 0002.

Reszta kwoty na miesiąc przed wycieczką. Proszę się nie stresować, kilka dni w tę czy inną stronę nie robi różnicy. Na miesiąc przed wycieczka wyślę również biuletyn informacyjny ze wszelkimi informacjami praktycznymi. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania.

Jeśli ktoś woli rozliczyć się w złotówkach to proszę o zaliczkę 500 zł na konto złotówkowe:

Firma Przewodnicka Hubert Jarzębowski 56 1870 1045 2078 1026 2136 0001

Całą kwotę należy wpłacić na miesiąc przed wycieczką po aktualnym kursie średnim euro ze strony NBP.

Tutaj link: https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/kursy/kursya.html

Każdy uczestnik otrzyma od nas e-mail z biuletynem informacyjnym dotyczącym wyjazdu, a w nim: co ze sobą zabrać, informacje praktyczne o wyjeździe i kraju do którego jedziemy, adresy placówek dyplomatycznych, mini-rozmówki, informacje krajoznawcze o odwiedzanych górach oraz garść ciekawostek.