Regulacje, testy, kwarantanna, zamknięte granice – nasza taktyka na 2022

Regulacje, testy, kwarantanna, zamknięte granice – nasza taktyka na 2022

Często pytacie, co zrobimy w przypadku, gdy zmienią się regulacje i kraj do którego jedziemy wprowadzi kwarantannę, zamknie granice, będzie wymagał szczepień lub wprowadzi obowiązkowe testy PCR przy wjeździe? W 2020 i 2021 przeprowadziliśmy około trzydziestu wyjazdów w kilkunastu krajach, mamy już to opracowane :).

Dzięki temu, że jeździmy w małych grupach, organizujemy wycieczki do różnych krajów i mamy w wielu miejscach lokalnych współpracowników – jesteśmy mobilni i możemy zaproponować Wam inny program w tym samym terminie o podobnym charakterze, poziomie trudności i cenie. Nie chcemy, żeby przepadł Wam urlop! Przykładowo – zamiast na Ukrainę pojedziemy do Rumunii lub zamiast do Czarnogóry zaproponujemy Wam Bułgarię. Oczywiście pojadą tylko chętni – jeśli ktoś się rozmyśli to nie ma problemów, żeby przenieść zaliczkę na inną wycieczkę lub poprosić o zwrot. Wiadomo, że czasy są chaotyczne, ale radzimy sobie i postaramy się zrobić tak, żeby wszyscy byli szczęśliwi! 🙂

Odpowiedzi na najczęstsze pytania. Co zrobimy jeśli…

 

Jeśli w kraju do którego dojedziemy zostanie wprowadzona kwarantanna?

Oczywiście nie chcemy spędzać całego urlopu w zamknięciu. Zaproponujemy podobną wycieczkę do kraju, gdzie nie ma kwarantanny. Wycieczka odbędzie się w tym samym terminie, będzie w podobnej cenie i o podobnym charakterze i trudności. Np. Czarnogóra wprowadzi kwarantannę – zamiast tego pojedziemy z chętnymi do Bułgarii lub Macedonii. Chętni pojadą, ale będzie możliwość przeniesienia zaliczki na inną wycieczkę lub zwrotu.

 

Jeśli kraj docelowy lub linia lotnicza będą wymagały szczepień?

Część z Was jest zaszczepiona, część nie. Podobnie przewodnicy – jedni są, inni nie. Nie będziemy jeździć do kraju w którym szczepienie jest jedyną opcją i w którym występują prawa dyskryminujące osoby nieszczepione. Dobierzemy tak kraje, żeby zawsze była możliwość wjazdu i normalnego poruszania się przynajmniej dla ozdrowieńców i z testem, ale będziemy się starać tak dobierać cele, żeby jeździć zupełnie normalnie (o ile takie będą ;-))

 

Kraj docelowy zamknie granice?

Przeniesiemy oczywiście wycieczkę do jednego z sąsiednich krajów i zaproponujemy Wam podobny program. Kto nie będzie chciał jechać – będzie mógł przenieść zaliczkę na inną wycieczkę lub poprosić o zwrot.

Polska wprowadzi kwarantannę dla powracających z zagranicy?

Śledzimy na bieżąco wszystkie przepisy i jeśli będzie sposób powrotu bez kwarantanny – przykładowo jadąc inną trasą lub korzystając z innego środka transportu – poinformujemy Was o tym i wrócimy tak, żeby nie mieć kwarantanny. Jeśli nie będzie to możliwe – odwołamy wycieczkę, a Wy dostaniecie zwrot całej wpłaty (chyba że zdecydujecie się przenieść ją na inny termin).

Podczas wycieczki zmienią się przepisy wjazdowe?

Jeśli na naszej trasie mijamy kilka krajów i w jednym z nich zmienią się przepisy (np. wprowadzi kwarantannę) to znajdziemy możliwie najmniej uciążliwą zmianę trasy. Przykładowo w 2020 roku, kiedy Bułgaria zamknęła granicę z Macedonią, więc jadąc ze Skopje do Sofii nadłożyliśmy trochę kilometrów i objechaliśmy przez Serbię. Programy są ramowe i mogą wystąpić utrudnienia. Póki co radzimy sobie z tym całkiem dobrze i dołożymy wszelkich starań, żeby te zmiany nie zepsuły nam wyjazdu i nie przeszkodziły w cieszeniu się górami.