Regulacje, testy, kwarantanna, zamknięte granice – nasza taktyka na 2021

Regulacje, testy, kwarantanna, zamknięte granice – nasza taktyka na 2021

Często pytacie, co zrobimy w przypadku, gdy zmienią się regulacje i kraj do którego jedziemy wprowadzi kwarantannę, zamknie granice, będzie wymagał szczepień lub wprowadzi obowiązkowe testy PCR przy wjeździe?

Dzięki temu, że jeździmy w małych grupach, organizujemy wycieczki do różnych krajów i mamy w wielu miejscach lokalnych współpracowników – jesteśmy mobilni i możemy zaproponować Wam inny program w tym samym terminie o podobnym charakterze, poziomie trudności i cenie. Nie chcemy, żeby przepadł Wam urlop! Przykładowo – zamiast na Ukrainę pojedziemy do Rumunii lub zamiast do Czarnogóry zaproponujemy Wam Bułgarię. Oczywiście pojadą tylko chętni – jeśli ktoś się rozmyśli to nie ma problemów, żeby przenieść zaliczkę na inną wycieczkę lub poprosić o zwrot. Wiadomo, że czasy są chaotyczne, ale radzimy sobie i postaramy się zrobić tak, żeby wszyscy byli szczęśliwi! 🙂

Odpowiedzi na najczęstsze pytania. Co zrobimy jeśli…

 

Jeśli w kraju do którego dojedziemy zostanie wprowadzona kwarantanna?

Oczywiście nie chcemy spędzać całego urlopu w zamknięciu. Zaproponujemy podobną wycieczkę do kraju, gdzie nie ma kwarantanny. Wycieczka odbędzie się w tym samym terminie, będzie w podobnej cenie i o podobnym charakterze i trudności. Np. Czarnogóra wprowadzi kwarantannę – zamiast tego pojedziemy z chętnymi do Bułgarii lub Macedonii. Chętni pojadą, ale będzie możliwość przeniesienia zaliczki na inną wycieczkę lub zwrotu.

 

Jeśli kraj docelowy będzie wymagał testów PCR?

Wiadomo, że nie możemy od Was wymagać poddawania się badaniu, poza tym wynik może być różny. Testy trzeba wykonywać zaraz przed wycieczką. Wynik pozytywny będzie oznaczał dla Was kwarantannę zamiast udanego urlopu. Jeśli lider lub kierowca będzie miał pozytywny test – bardzo trudno będzie znaleźć zastępstwo. Jeśli nasz kraj docelowy będzie wymagał testów PCR – zaproponujemy Wam inną wycieczkę o podobnym standardzie, poziomie trudności, klimacie i cenie – przykładowo Czarnogórę zamiast Bułgarii, Albanię zamiast Macedonii lub Rumunię zamiast Ukrainy. Będzie możliwość przeniesienia zaliczki na inny termin lub zwrotu.

 

Kraj docelowy zamknie granice?

Przeniesiemy oczywiście wycieczkę do jednego z sąsiednich krajów i zaproponujemy Wam podobny program. Kto nie będzie chciał jechać – będzie mógł przenieść zaliczkę na inną wycieczkę lub poprosić o zwrot.

Polska wprowadzi kwarantannę dla powracających z zagranicy?

Śledzimy na bieżąco wszystkie przepisy i jeśli będzie sposób powrotu bez kwarantanny – przykładowo jadąc inną trasą lub korzystając z innego środka transportu – poinformujemy Was o tym i wrócimy tak, żeby nie mieć kwarantanny. Jeśli nie będzie to możliwe – odwołamy wycieczkę, a Wy dostaniecie zwrot całej wpłaty (chyba że zdecydujecie się przenieść ją na inny termin).

 

Jeśli kraj docelowy lub linia lotnicza będą wymagały szczepień?

Część z Was jest już zaszczepiona i może lecieć. Niestety większość przewodników nie będzie zaszczepionych do wakacji. Może uda się znaleźć lidera wycieczki, który jest lekarzem lub emerytem 😉 Będzie to jednak trudne, więc w takim wypadku dla chętnych zaproponujemy inny, podobny program. Oczywiście będzie możliwość przeniesienia zaliczki na inną wycieczkę lub zwrotu.

 

Podczas wycieczki zmienią się przepisy wjazdowe?

Jeśli na naszej trasie mijamy kilka krajów i w jednym z nich zmienią się przepisy (np. wprowadzi kwarantannę) to znajdziemy możliwie najmniej uciążliwą zmianę trasy. Przykładowo w 2020 roku, kiedy Bułgaria zamknęła granicę z Macedonią, więc jadąc ze Skopje do Sofii nadłożyliśmy trochę kilometrów i objechaliśmy przez Serbię. Programy są ramowe i mogą wystąpić utrudnienia. Póki co radzimy sobie z tym całkiem dobrze i dołożymy wszelkich starań, żeby te zmiany nie zepsuły nam wyjazdu i nie przeszkodziły w cieszeniu się górami.