O nas

Witamy serdecznie na stronie High Away!

Słówko o nas

Biuro podróży High Away powstało w Zakopanem w 2017 roku. Nic jednak nie stało się nagle! High Away to naturalna kontynuacja działalności Firmy Przewodnickiej Huberta Jarzębowskiego, w ramach której założyciel poprowadził kilkaset wycieczek w Tatry, na Słowację oraz po górach wschodniej Europy i Afryki, prowadząc wycieczki dla tak renomowanych firm jak angielskie KE Adventure czy nasze exploruj.pl. Firma Przewodnicka z kolei była naturalnym rozwinięciem wielu lat chodzenia po górach i intensywnego podróżowania. W tym roku świętuję dziesięciolecie mojego przewodnictwa!

Od powstania biura zorganizowaliśmy wiele wycieczek w nasze ulubione pasma górskie – zawsze w małych grupach, z daleka od najbardziej komercyjnych czy medialnych celów i z dużym naciskiem na kulturowo-kulinarny koloryt regionu. Jeździmy w Góry Przeklęte i inne góry Bałkanów. Zwiedzamy Karpaty Rumuńskie i Ukraińskie. Jako jeden z niewielu w Polsce organizatorów byliśmy z grupą w górach Armenii i Górskiego Karabachu. Jeździmy w pasmo Tien-Szanu w Kirgistanie i tajemnicze Góry Księżycowe w Ugandzie. Co roku organizujemy naszą autorską wyprawę na Koronę Bałkanów, ale mamy też specjalne programy po każdym kraju na Bałkanach oddzielnie.

Wszystkie programy są autorskie i prowadzone przez przewodników-pasjonatów. Nigdy nie będziemy robić wycieczek „taśmowo”, na odwal się. Nie organizujemy też wycieczek wszędzie, a tylko w wybrane miejsca, które znamy i lubimy.

Jesteśmy wpisani do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Marszałka Województwa Małopolskiego pod numerem Z/91/2017.

Posiadamy gwarancję ubezpieczeniową UNIQA na sumę gwarancyjną 229 445 zł

Nasze wycieczki po regionie

W Zakopanem, na Podtatrzu i w Tatrach czujemy się jak w domu, gdyż… jesteśmy tu w domu :). Urodziliśmy się tu, po górach chodzimy od młodości i każdy z nas kiedy tylko mógł najszybciej zaczął pracować w górach: jako przewodnik tatrzański, instruktor narciarstwa, wspinaczki, w parku narodowym. Tatry i region znamy jak własną kieszeń, a setki poprowadzonych wycieczek dały nam spore doświadczenie. Wszystkie proponowane wycieczki objazdowe, wycieczki górskie, trekkingi, wejścia na szczyty i wspinaczki przechodziliśmy dziesiątki razem. Każdą trasę uwielbiamy tak samo, jak za pierwszym razem, kiedy ją przechodziliśmy w szkole podstawowej :).

Komu najbardziej spodobają się nasze wyprawy?

Wyprawy organizujemy w nasze ulubione pasma górskie, takie, w które chcemy wracać najbardziej i jakie chcemy wam pokazać, żebyście zakochali się w górach i odnaleźli w nich to, co najlepsze. Interesujemy się górami Słowacji oraz całymi Karpatami, szczególnie Gorganami i Czarnohorą na Ukrainie oraz Alpami Rodniańskimi i Fogaraszami w Rumunii. Uwielbiamy dzikie pasma górskimi Bałkanów, a przede wszystkim wspaniałym łańcuchem Gór Przeklętych na pograniczu Albanii, Czarnogóry i Kosowa. Pasjonujemy się surowością gór Rosji oraz cudowną, dzika przyrodą Ruwenzori w Ugandzie.

Wyprawy odbywają się w małych grupach, od 7 do 18 osób. Zazwyczaj małym busem. Programy piszemy wspólnie z najlepszymi miejscowymi organizatorami i przewodnikami górskimi.

Wyprawą zwykle opiekuje się doświadczony, polskojęzyczny lider oraz lokalny przewodnik, doskonały znawca rejonu.

Największy nacisk kładziemy na bezpieczeństwo, zadowolenie uczestników wycieczki oraz poznanie lokalnego kolorytu, historii i kultury każdego miejsca, tak, by każdy mógł nasz cel dobrze poznać i zaprzyjaźnić się z nim. Korzystamy z usług miejscowych ludzi, staramy się żyć z nimi blisko, śpimy w najlepszych rodzinnych pensjonatach, małych hotelach oraz schroniskach górskich. Staramy się odwiedzić miejsca niecodzienne, najciekawsze i z dala od masowej turystyki, a najpopularniejsze atrakcje pokazać w atrakcyjny sposób.

Nie zaliczamy. Nie spieszymy się strasznie, staramy się zawsze przeznaczyć dużo czasu na obcowanie z lokalną kuchnią, zwyczajami, wygospodarować chwilę na zrobienie wyjątkowych fotografii.

Nie stosujemy korporacyjnego żargonu i nie pozwalamy na kłótnie o polskiej polityce :).

 

Nasz zespół i przewodnicy

Hubert Jarzębowski

Hubert wymyślił i założył całe przedsięwzięcie High Away.

Z urodzenia i poglądów Zakopiańczyk. Przewodnik tatrzański i międzynarodowy przewodnik górski UIMLA. Skończył filologię polską i filologię słowiańską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Porzucił studia doktoranckie, żeby skupić się tylko i wyłącznie na przewodnictwie górskim.

Od dziesięciu lat prowadzi wycieczki po Tatrach dla grup z Polski oraz po słowacku i po angielsku. Kilka ostatnich sezonów prowadził wycieczki tatrzańskie dla brytyjskiego KE Adventure. Tatry i Słowacja to jego największa specjalność. Jeździ jako przewodnik również na Bałkany i w góry Afryki.

Pisze artykuły i książki o górach (zadebiutował w 2015 roku powieścią „Carolus Victor”). Pracuje również jako tłumacz literatury górskiej („Tęsknota i przeznaczenie. Pierwsze kobiety na ośmiotysięcznikach” Diny Štěrbovej).

Uwielbia Zakopane, Tatry, Słowację, Bałkany, Karpaty Rumuńskie i Ukraińskie, Kaukaz, dziwne i niespokojne prowincje (Kosowo, Naddniestrze, Górski Karabach) oraz Afrykę.

 

 

 

Kasia Wiercioch

Dyplomowana Artystka i rodowita Zakopianka. Dla High Away porzuciła drugie studia na Akademii Sztuk Pięknych. Jej ulubione dziedziny sztuki to rzeźba, malarstwo i… prowadzenie wielkich pojazdów.

Prowadzi samochody, mikrobusy, autobusy, zdarzyło jej się również jeździć niemal pięćdziesięcioletnim Żyguli, uazem i innymi ciekawymi sowieckimi wehikułami.

Zwiedziła całe Bałkany, Mołdawię, Ukrainę, Górski Karabach oraz Ugandę. Najbardziej jednak lubi wyprawy na zakopiańskie Wierszyki w towarzystwie ukochanego wyżła, Pindyka.

Lubi góry, ale tylko dzikie, bezludne lub… wysokie.

Instruktorka snowboardu SITS, uwielbia również morze (szczególnie dzikie plaże na Adriatyku w Chorwacji) oraz windsurfing.

Odpowiada za całą sferę wizualną High Away, jest również naszym wyprawowym kierowcą.

 

 

 

 

Przemek Murzyn

Lider High Away, specjalista od tak zwanego „marketingu” oraz „public relations”, czyli szeroko pojętego bycia uroczym. Wszystkie umiejętności potwierdził kończąc socjologię oraz dziennikarstwo.

Zakopiańczyk z krwi i gości. Miłośnik i znawca regionu. Prowadzi wycieczki po Zakopanem, Podhalu, Spiszu i Orawie.

W Tatry chodzi od małego. Wielokrotny zdobywca Baranich Rogów i koneser Doliny Białej Wody.

W wolnych chwilach wskrzesza lata osiemdziesiąte jako gitarzysta klasycznego heavy metalowego zespołu Roadhog.

 

 

 

 

 

Antek Zięba

Przewodnik tatrzański i międzynarodowy przewodnik górski UIMLA. Rodowity góral i największy miłośnik i znawca tatrzańskiej przyrody młodego pokolenia.

Pracuje w Tatrzańskim Parku Narodowym. O tatrzańskiej limbie napisał pracę licencjacką, pracę magisterską a teraz pisze doktorat. Ekologię limby badał również podczas wypraw w Alpy, w Karpaty Rumuńskie i góry Syberii. Zna wszystkie tatrzańskie kwiaty i umie godzinami pasjonująco opowiadać o życiu lasu i górskich ekosystemów.

W duszy humanista. Poza leśnictwem studiował również historię i dziennikarstwo. Miłośnik lat siedemdziesiątych, a w szczególności Black Sabbath i Led Zeppelin.

W High Away prowadzi wycieczki przyrodnicze.

 

 

 

 

 

Wojtek Skowron

Najlepszy muzyk w High Away. Gra na wszystkich możliwych instrumentach perkusyjnych z wyjątkiem perkusji. Zagra folk z całego świata, afrykańskie rytmy a nawet flamenco.

Kiedy nie bębni w zespole, stuka palcami w klawiaturę. W High Away odpowiedzialny za strony internetowe i wszystko, co związane jest z komputerami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Genius loci

Genius loci to duch, który w mitologii rzymskiej trzymał pieczę nad danym miejscem i władał nim. Swoje duchy opiekuńcze miały źródła, gaje, rozstaje dróg oraz przede wszystkim dzikie góry.

Gatunek genius loci żyje do dziś i ma się dobrze. Nie zawsze łatwo go spotkać. Czasem trzeba go wytropić. Możemy go znaleźć w kolorycie lokalnym, cudownym krajobrazie, smakach i zapach, ciekawej opowieści, bogatej historii.

Przede wszystkim jednak żyje w nas i naszych pięknych wspomnieniach z podróży.

Wszystkie wycieczki i wyprawy z High Away mają na celu nie tylko wejście na szczyt góry, przejście szlaku czy zwiedzanie ciekawych miejsc, ale właśnie: poszukiwanie ducha miejsca.

Obecności Genius loci trzeba doświadczyć samemu. Jest tym wszystkim, co sprawia, że chcemy wracać w Tatry, na Słowację, w Karpaty, na Bałkany, do Rosji lub Afryki znowu i znowu.

Nasi przewodnicy dbają o Wasze bezpieczeństwo, sprawną realizację programu, komfort i spełnienie wszystkich życzeń, ale również pomagają w dostrzeżeniu ducha miejsca, jego magii. Wszystkiego tego, co sprawiło, że sami pokochaliśmy góry i podróże.